Krisen buldrer og brager i AaB, som i øjeblikket har kursen sat direkte mod en nedrykning til Danmarks næstbedste række.
Det er ikke kun på banen, at det sejler hos nordjyderne. Også økonomisk fosser pengene i øjeblikket ud af klubben, og en nedrykning vil naturligvis blot gøre situationen meget værre. Alligevel vil klubben til januar kaste sig ud i et desperat forsøg for at overleve.
For Ekstra Bladet skriver, at AaB er klar til at bruge minimum ti millioner kroner på vinterens transfermarked, hvor hovedparten skal bruges på en målfarlig angriber.
Endnu har AaB ikke udpeget, hvilken angriber det skal være, der skal bombe dem over nedrykningsstregen. Sikkert er det dog, at man i denne sæson ikke har en angriber i den nuværende trup, som har det i sig at score regelmæssigt.
I AaB’s situation kan en målfarlig angriber gøre en himmel til forskel, når tætte kampe er på vippen og skal afgøres. Det er kun den absolutte bundprop Lyngby, der har scoret færre mål end AaB’s nuværende 16 i Superligaen i denne sæson.
Derudover er intentionen fortsat at hente Rasmus Thelander tilbage til klubben efter et skidt halvt år i Ferencvaros, hvilket er blevet beskrevet i flere medier henover efteråret. Thelanders rutine og evner, der er velkendte i klubben, skal stabilisere et forsvar, som efter salget af Mathias Ross har været pivåbent.
AaB har inden efterårets sidste spillerunde hele syv point op til Brøndby og AC Horsens over nedrykningsstregen. AaB slutter efteråret af med en udebanetur til topholdet FC Nordsjælland på søndag.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
