Desperat SL-kriseklub vil bruge kassen til januar

Superligaens største skuffelse i denne sæson er desperate i jagten på overlevelse.



Krisen buldrer og brager i AaB, som i øjeblikket har kursen sat direkte mod en nedrykning til Danmarks næstbedste række.

Det er ikke kun på banen, at det sejler hos nordjyderne. Også økonomisk fosser pengene i øjeblikket ud af klubben, og en nedrykning vil naturligvis blot gøre situationen meget værre. Alligevel vil klubben til januar kaste sig ud i et desperat forsøg for at overleve. 

For Ekstra Bladet skriver, at AaB er klar til at bruge minimum ti millioner kroner på vinterens transfermarked, hvor hovedparten skal bruges på en målfarlig angriber. 

Endnu har AaB ikke udpeget, hvilken angriber det skal være, der skal bombe dem over nedrykningsstregen. Sikkert er det dog, at man i denne sæson ikke har en angriber i den nuværende trup, som har det i sig at score regelmæssigt. 

I AaB’s situation kan en målfarlig angriber gøre en himmel til forskel, når tætte kampe er på vippen og skal afgøres. Det er kun den absolutte bundprop Lyngby, der har scoret færre mål end AaB’s nuværende 16 i Superligaen i denne sæson. 

Derudover er intentionen fortsat at hente Rasmus Thelander tilbage til klubben efter et skidt halvt år i Ferencvaros, hvilket er blevet beskrevet i flere medier henover efteråret. Thelanders rutine og evner, der er velkendte i klubben, skal stabilisere et forsvar, som efter salget af Mathias Ross har været pivåbent. 

AaB har inden efterårets sidste spillerunde hele syv point op til Brøndby og AC Horsens over nedrykningsstregen. AaB slutter efteråret af med en udebanetur til topholdet FC Nordsjælland på søndag.  





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Tyskland – Elfenbenskysten

Interessant melding om VM-profil

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Vil smadre transferrekord

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tordner mod VM-træner

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-boss med spændende transfermelding



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Holland – Sverige

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Vigtigt nyt for ‘AC’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Zanka ville spille gratis for FC København

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Skotland – Marokko

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Viaplay med stor AGF-nyhed