Sambabold på Østerbro.
Robert har i den grad drysset brasiliansk tryllestøv over FC København siden sin ankomst i sommeren 2024.
Lejekontrakten blev forvekslet til en permanent kontrakt i januar 2025, og FCK har nu papirer på den vævre brasilianer til 2029.
Men hvorfor endte Robert overhovedet i FCK i første omgang?
– Robert er en del af en af de største agentvirksomheder i verden, CAA BASE. Virksomheden havde allerede et forhold til FCK og vidste, hvordan klubben ville arbejde og gav Robert tid til at tilpasse sig. FCK har støttet os, fortæller Roberts agent, Diogo Freitas, i et interview med Tipsbladet.
Agenten fortæller, at flere klubber var inde i billedet i forhold til at hente Robert til Europa i første omgang.
– Ja, der var to andre klubber i Europa, der var interesseret i Robert. Derudover var der klubber fra Brasilien. Fra Danmark hørte vi ikke fra andre klubber.
– Det var en prioritet at komme væk fra Brasilien, og det er en god mulighed at være i FCK. Robert er kommet til FCK med håb om at opbygge en historie her.
Hvordan har samarbejdet med FCK været i forbindelse med den nye kontrakt, og hvad siger du til Roberts nye løn?
– Jeg kan kun sige, at alle, der har været involveret, er meget tilfredse med den nye kontrakt til 2029. Det er endnu et stort skridt i Roberts karriere.
Den 19-årige brasilianer har fået en god start i FC København blandt andet på grund af en FCK-legende. Cesar Santin har nemlig ageret tolk for Robert i mange sammenhænge, og agenten glæder sig over Santins støtte til Robert.
– Cesar har været en god ven af Robert siden hans ankomst. Han har hjulpet meget med at få Robert til at tilpasse sig i byen, og med Cesars erfaring som spiller guider han også Robert. Cesar er en person, der ved meget om fodbold og han er altid tilgængelig for at yde støtte. Cesar er en person, der kunne hjælpe FCK meget med udenlandske spillere.
Artiklen fortsætter under billedet.

Normalt med pres i Brasilien
I Brasilien er det ikke altid nemt at være ung spiller. Tidligere har ekspert i brasiliansk fodbold Peter Arnholdt sagt til Tipsbladet, at fansene har været efter den nye FCK-spiller.
Agenten mener dog, at Robert ikke var tynget det store af det.
– Robert kom til Cruzeiro, da han var 11 år, og jeg startede med at arbejde med ham som 15-årig. På det tidspunkt fik han muligheden på førsteholdet. Da han blev en del af førsteholdet, steg spillernes tekniske niveau, og han blev nødt til at tilvænne sig for at få flere muligheder. Han leverede gode præstationer, og han udviklede sig til en spiller, som klubben brugte.
– Presset i Brasilien er normalt. Alle topatleter er forberedte på det. Jeg mener, at det pres, der påvirker mest, er atletens indre pres, hvilket gør, at han udfordrer de personlige præstationer hver dag, afslutter Diogo Freitas til Tipsbladet.
Indtil videre er det blevet til tre mål i 17 kampe for Robert i FCK-trøjen.
LIVE
LIVE: Bischoff deler kryptisk billede
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
MEDIE
22 millioner kroner!
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Retssag om Maradonas død begynder forfra
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!