Sambabold på Østerbro.
Robert har i den grad drysset brasiliansk tryllestøv over FC København siden sin ankomst i sommeren 2024.
Lejekontrakten blev forvekslet til en permanent kontrakt i januar 2025, og FCK har nu papirer på den vævre brasilianer til 2029.
Men hvorfor endte Robert overhovedet i FCK i første omgang?
– Robert er en del af en af de største agentvirksomheder i verden, CAA BASE. Virksomheden havde allerede et forhold til FCK og vidste, hvordan klubben ville arbejde og gav Robert tid til at tilpasse sig. FCK har støttet os, fortæller Roberts agent, Diogo Freitas, i et interview med Tipsbladet.
Agenten fortæller, at flere klubber var inde i billedet i forhold til at hente Robert til Europa i første omgang.
– Ja, der var to andre klubber i Europa, der var interesseret i Robert. Derudover var der klubber fra Brasilien. Fra Danmark hørte vi ikke fra andre klubber.
– Det var en prioritet at komme væk fra Brasilien, og det er en god mulighed at være i FCK. Robert er kommet til FCK med håb om at opbygge en historie her.
Hvordan har samarbejdet med FCK været i forbindelse med den nye kontrakt, og hvad siger du til Roberts nye løn?
– Jeg kan kun sige, at alle, der har været involveret, er meget tilfredse med den nye kontrakt til 2029. Det er endnu et stort skridt i Roberts karriere.
Den 19-årige brasilianer har fået en god start i FC København blandt andet på grund af en FCK-legende. Cesar Santin har nemlig ageret tolk for Robert i mange sammenhænge, og agenten glæder sig over Santins støtte til Robert.
– Cesar har været en god ven af Robert siden hans ankomst. Han har hjulpet meget med at få Robert til at tilpasse sig i byen, og med Cesars erfaring som spiller guider han også Robert. Cesar er en person, der ved meget om fodbold og han er altid tilgængelig for at yde støtte. Cesar er en person, der kunne hjælpe FCK meget med udenlandske spillere.
Artiklen fortsætter under billedet.

Normalt med pres i Brasilien
I Brasilien er det ikke altid nemt at være ung spiller. Tidligere har ekspert i brasiliansk fodbold Peter Arnholdt sagt til Tipsbladet, at fansene har været efter den nye FCK-spiller.
Agenten mener dog, at Robert ikke var tynget det store af det.
– Robert kom til Cruzeiro, da han var 11 år, og jeg startede med at arbejde med ham som 15-årig. På det tidspunkt fik han muligheden på førsteholdet. Da han blev en del af førsteholdet, steg spillernes tekniske niveau, og han blev nødt til at tilvænne sig for at få flere muligheder. Han leverede gode præstationer, og han udviklede sig til en spiller, som klubben brugte.
– Presset i Brasilien er normalt. Alle topatleter er forberedte på det. Jeg mener, at det pres, der påvirker mest, er atletens indre pres, hvilket gør, at han udfordrer de personlige præstationer hver dag, afslutter Diogo Freitas til Tipsbladet.
Indtil videre er det blevet til tre mål i 17 kampe for Robert i FCK-trøjen.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
MEDIE