– Det er endnu et stort skridt

Roberts agent, Diogo Freitas, fortæller i et interview med Tipsbladet, at to europæiske klubber var lune på Robert. Skiftet til FCK er dog det helt rigtige for den unge brasilianer.



Sambabold på Østerbro.

Robert har i den grad drysset brasiliansk tryllestøv over FC København siden sin ankomst i sommeren 2024.

Lejekontrakten blev forvekslet til en permanent kontrakt i januar 2025, og FCK har nu papirer på den vævre brasilianer til 2029.

Men hvorfor endte Robert overhovedet i FCK i første omgang?

– Robert er en del af en af ​​de største agentvirksomheder i verden, CAA BASE. Virksomheden havde allerede et forhold til FCK og vidste, hvordan klubben ville arbejde og gav Robert tid til at tilpasse sig. FCK har støttet os, fortæller Roberts agent, Diogo Freitas, i et interview med Tipsbladet.

Agenten fortæller, at flere klubber var inde i billedet i forhold til at hente Robert til Europa i første omgang.

– Ja, der var to andre klubber i Europa, der var interesseret i Robert. Derudover var der klubber fra Brasilien. Fra Danmark hørte vi ikke fra andre klubber.

– Det var en prioritet at komme væk fra Brasilien, og det er en god mulighed at være i FCK. Robert er kommet til FCK med håb om at opbygge en historie her.

Hvordan har samarbejdet med FCK været i forbindelse med den nye kontrakt, og hvad siger du til Roberts nye løn?

– Jeg kan kun sige, at alle, der har været involveret, er meget tilfredse med den nye kontrakt til 2029. Det er endnu et stort skridt i Roberts karriere.

Den 19-årige brasilianer har fået en god start i FC København blandt andet på grund af en FCK-legende. Cesar Santin har nemlig ageret tolk for Robert i mange sammenhænge, og agenten glæder sig over Santins støtte til Robert.

– Cesar har været en god ven af ​​Robert siden hans ankomst. Han har hjulpet meget med at få Robert til at tilpasse sig i byen, og med Cesars erfaring som spiller guider han også Robert. Cesar er en person, der ved meget om fodbold og han er altid tilgængelig for at yde støtte. Cesar er en person, der kunne hjælpe FCK meget med udenlandske spillere.

Artiklen fortsætter under billedet.

Normalt med pres i Brasilien

I Brasilien er det ikke altid nemt at være ung spiller. Tidligere har ekspert i brasiliansk fodbold Peter Arnholdt sagt til Tipsbladet, at fansene har været efter den nye FCK-spiller.

Agenten mener dog, at Robert ikke var tynget det store af det.

– Robert kom til Cruzeiro, da han var 11 år, og jeg startede med at arbejde med ham som 15-årig. På det tidspunkt fik han muligheden på førsteholdet. Da han blev en del af førsteholdet, steg spillernes tekniske niveau, og han blev nødt til at tilvænne sig for at få flere muligheder. Han leverede gode præstationer, og han udviklede sig til en spiller, som klubben brugte.

– Presset i Brasilien er normalt. Alle topatleter er forberedte på det. Jeg mener, at det pres, der påvirker mest, er atletens indre pres, hvilket gør, at han udfordrer de personlige præstationer hver dag, afslutter Diogo Freitas til Tipsbladet.

Indtil videre er det blevet til tre mål i 17 kampe for Robert i FCK-trøjen.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Randers FC – OB

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Brøndby IF – AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Silkeborg IF – FC København

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Monstersalg: FC København-boss jubler

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Iran kommer med krav før VM

Atletico Madrid interesseret i dansker

Magiske Messi slår til igen

Barcelona – Real Madrid

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

De er tilbage i Superligaen

Hjulmand og co. taber stort skridt