– Det er endnu et stort skridt

Roberts agent, Diogo Freitas, fortæller i et interview med Tipsbladet, at to europæiske klubber var lune på Robert. Skiftet til FCK er dog det helt rigtige for den unge brasilianer.



Sambabold på Østerbro.

Robert har i den grad drysset brasiliansk tryllestøv over FC København siden sin ankomst i sommeren 2024.

Lejekontrakten blev forvekslet til en permanent kontrakt i januar 2025, og FCK har nu papirer på den vævre brasilianer til 2029.

Men hvorfor endte Robert overhovedet i FCK i første omgang?

– Robert er en del af en af ​​de største agentvirksomheder i verden, CAA BASE. Virksomheden havde allerede et forhold til FCK og vidste, hvordan klubben ville arbejde og gav Robert tid til at tilpasse sig. FCK har støttet os, fortæller Roberts agent, Diogo Freitas, i et interview med Tipsbladet.

Agenten fortæller, at flere klubber var inde i billedet i forhold til at hente Robert til Europa i første omgang.

– Ja, der var to andre klubber i Europa, der var interesseret i Robert. Derudover var der klubber fra Brasilien. Fra Danmark hørte vi ikke fra andre klubber.

– Det var en prioritet at komme væk fra Brasilien, og det er en god mulighed at være i FCK. Robert er kommet til FCK med håb om at opbygge en historie her.

Hvordan har samarbejdet med FCK været i forbindelse med den nye kontrakt, og hvad siger du til Roberts nye løn?

– Jeg kan kun sige, at alle, der har været involveret, er meget tilfredse med den nye kontrakt til 2029. Det er endnu et stort skridt i Roberts karriere.

Den 19-årige brasilianer har fået en god start i FC København blandt andet på grund af en FCK-legende. Cesar Santin har nemlig ageret tolk for Robert i mange sammenhænge, og agenten glæder sig over Santins støtte til Robert.

– Cesar har været en god ven af ​​Robert siden hans ankomst. Han har hjulpet meget med at få Robert til at tilpasse sig i byen, og med Cesars erfaring som spiller guider han også Robert. Cesar er en person, der ved meget om fodbold og han er altid tilgængelig for at yde støtte. Cesar er en person, der kunne hjælpe FCK meget med udenlandske spillere.

Artiklen fortsætter under billedet.

Normalt med pres i Brasilien

I Brasilien er det ikke altid nemt at være ung spiller. Tidligere har ekspert i brasiliansk fodbold Peter Arnholdt sagt til Tipsbladet, at fansene har været efter den nye FCK-spiller.

Agenten mener dog, at Robert ikke var tynget det store af det.

– Robert kom til Cruzeiro, da han var 11 år, og jeg startede med at arbejde med ham som 15-årig. På det tidspunkt fik han muligheden på førsteholdet. Da han blev en del af førsteholdet, steg spillernes tekniske niveau, og han blev nødt til at tilvænne sig for at få flere muligheder. Han leverede gode præstationer, og han udviklede sig til en spiller, som klubben brugte.

– Presset i Brasilien er normalt. Alle topatleter er forberedte på det. Jeg mener, at det pres, der påvirker mest, er atletens indre pres, hvilket gør, at han udfordrer de personlige præstationer hver dag, afslutter Diogo Freitas til Tipsbladet.

Indtil videre er det blevet til tre mål i 17 kampe for Robert i FCK-trøjen.





Superliga-LIVE: Thomasberg klar med første OB-trup




LIVE

TransferLIVE: Liverpool-profil til Tottenham?

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp



LIVE

Superliga-LIVE: Thomasberg klar med første OB-trup

LIVE: FCK, FCM og FCN trækkes i Conference League

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

LIVE: AGF’s Europa League-modstander findes

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

LIVE: AGF’s modstander findes i Champions League

OB – Sønderjyske

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview

Stor ændring i AGF?

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Speakman om transfer: En unik situation

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Han er den nye Superliga-juvel!