– Det er endnu et stort skridt

Roberts agent, Diogo Freitas, fortæller i et interview med Tipsbladet, at to europæiske klubber var lune på Robert. Skiftet til FCK er dog det helt rigtige for den unge brasilianer.



Sambabold på Østerbro.

Robert har i den grad drysset brasiliansk tryllestøv over FC København siden sin ankomst i sommeren 2024.

Lejekontrakten blev forvekslet til en permanent kontrakt i januar 2025, og FCK har nu papirer på den vævre brasilianer til 2029.

Men hvorfor endte Robert overhovedet i FCK i første omgang?

– Robert er en del af en af ​​de største agentvirksomheder i verden, CAA BASE. Virksomheden havde allerede et forhold til FCK og vidste, hvordan klubben ville arbejde og gav Robert tid til at tilpasse sig. FCK har støttet os, fortæller Roberts agent, Diogo Freitas, i et interview med Tipsbladet.

Agenten fortæller, at flere klubber var inde i billedet i forhold til at hente Robert til Europa i første omgang.

– Ja, der var to andre klubber i Europa, der var interesseret i Robert. Derudover var der klubber fra Brasilien. Fra Danmark hørte vi ikke fra andre klubber.

– Det var en prioritet at komme væk fra Brasilien, og det er en god mulighed at være i FCK. Robert er kommet til FCK med håb om at opbygge en historie her.

Hvordan har samarbejdet med FCK været i forbindelse med den nye kontrakt, og hvad siger du til Roberts nye løn?

– Jeg kan kun sige, at alle, der har været involveret, er meget tilfredse med den nye kontrakt til 2029. Det er endnu et stort skridt i Roberts karriere.

Den 19-årige brasilianer har fået en god start i FC København blandt andet på grund af en FCK-legende. Cesar Santin har nemlig ageret tolk for Robert i mange sammenhænge, og agenten glæder sig over Santins støtte til Robert.

– Cesar har været en god ven af ​​Robert siden hans ankomst. Han har hjulpet meget med at få Robert til at tilpasse sig i byen, og med Cesars erfaring som spiller guider han også Robert. Cesar er en person, der ved meget om fodbold og han er altid tilgængelig for at yde støtte. Cesar er en person, der kunne hjælpe FCK meget med udenlandske spillere.

Artiklen fortsætter under billedet.

Normalt med pres i Brasilien

I Brasilien er det ikke altid nemt at være ung spiller. Tidligere har ekspert i brasiliansk fodbold Peter Arnholdt sagt til Tipsbladet, at fansene har været efter den nye FCK-spiller.

Agenten mener dog, at Robert ikke var tynget det store af det.

– Robert kom til Cruzeiro, da han var 11 år, og jeg startede med at arbejde med ham som 15-årig. På det tidspunkt fik han muligheden på førsteholdet. Da han blev en del af førsteholdet, steg spillernes tekniske niveau, og han blev nødt til at tilvænne sig for at få flere muligheder. Han leverede gode præstationer, og han udviklede sig til en spiller, som klubben brugte.

– Presset i Brasilien er normalt. Alle topatleter er forberedte på det. Jeg mener, at det pres, der påvirker mest, er atletens indre pres, hvilket gør, at han udfordrer de personlige præstationer hver dag, afslutter Diogo Freitas til Tipsbladet.

Indtil videre er det blevet til tre mål i 17 kampe for Robert i FCK-trøjen.







LIVE

TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Chokskifte?

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Mere aktivitet på vej i FC København

Choktransfer – dansker scorer rekordløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Rekordtransfer?

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Hemmelig samtale med storklub

Stor profil skifter til FC København

Ruben Amorim gjorde det aldrig

– Det er meget svært for Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Dyr dansk bomber til Everton?

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Kontramelding om transfer

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

FCM uden syv mand mod Brann

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Tricky Trees tryller i Portugal

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg