– Det er endnu et stort skridt

Roberts agent, Diogo Freitas, fortæller i et interview med Tipsbladet, at to europæiske klubber var lune på Robert. Skiftet til FCK er dog det helt rigtige for den unge brasilianer.



Sambabold på Østerbro.

Robert har i den grad drysset brasiliansk tryllestøv over FC København siden sin ankomst i sommeren 2024.

Lejekontrakten blev forvekslet til en permanent kontrakt i januar 2025, og FCK har nu papirer på den vævre brasilianer til 2029.

Men hvorfor endte Robert overhovedet i FCK i første omgang?

– Robert er en del af en af ​​de største agentvirksomheder i verden, CAA BASE. Virksomheden havde allerede et forhold til FCK og vidste, hvordan klubben ville arbejde og gav Robert tid til at tilpasse sig. FCK har støttet os, fortæller Roberts agent, Diogo Freitas, i et interview med Tipsbladet.

Agenten fortæller, at flere klubber var inde i billedet i forhold til at hente Robert til Europa i første omgang.

– Ja, der var to andre klubber i Europa, der var interesseret i Robert. Derudover var der klubber fra Brasilien. Fra Danmark hørte vi ikke fra andre klubber.

– Det var en prioritet at komme væk fra Brasilien, og det er en god mulighed at være i FCK. Robert er kommet til FCK med håb om at opbygge en historie her.

Hvordan har samarbejdet med FCK været i forbindelse med den nye kontrakt, og hvad siger du til Roberts nye løn?

– Jeg kan kun sige, at alle, der har været involveret, er meget tilfredse med den nye kontrakt til 2029. Det er endnu et stort skridt i Roberts karriere.

Den 19-årige brasilianer har fået en god start i FC København blandt andet på grund af en FCK-legende. Cesar Santin har nemlig ageret tolk for Robert i mange sammenhænge, og agenten glæder sig over Santins støtte til Robert.

– Cesar har været en god ven af ​​Robert siden hans ankomst. Han har hjulpet meget med at få Robert til at tilpasse sig i byen, og med Cesars erfaring som spiller guider han også Robert. Cesar er en person, der ved meget om fodbold og han er altid tilgængelig for at yde støtte. Cesar er en person, der kunne hjælpe FCK meget med udenlandske spillere.

Artiklen fortsætter under billedet.

Normalt med pres i Brasilien

I Brasilien er det ikke altid nemt at være ung spiller. Tidligere har ekspert i brasiliansk fodbold Peter Arnholdt sagt til Tipsbladet, at fansene har været efter den nye FCK-spiller.

Agenten mener dog, at Robert ikke var tynget det store af det.

– Robert kom til Cruzeiro, da han var 11 år, og jeg startede med at arbejde med ham som 15-årig. På det tidspunkt fik han muligheden på førsteholdet. Da han blev en del af førsteholdet, steg spillernes tekniske niveau, og han blev nødt til at tilvænne sig for at få flere muligheder. Han leverede gode præstationer, og han udviklede sig til en spiller, som klubben brugte.

– Presset i Brasilien er normalt. Alle topatleter er forberedte på det. Jeg mener, at det pres, der påvirker mest, er atletens indre pres, hvilket gør, at han udfordrer de personlige præstationer hver dag, afslutter Diogo Freitas til Tipsbladet.

Indtil videre er det blevet til tre mål i 17 kampe for Robert i FCK-trøjen.







LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Jakob Poulsen med dyster melding

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

FC Midtjylland – Sønderjyske

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

FCK bød på landsholdsmålmand

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Det er han ekstremt god til

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

‘Hvem fanden ringer man til?’

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Store spørgsmålstegn inden FCK

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Superliga-klub bekræfter dialog med investor