Sambabold på Østerbro.
Robert har i den grad drysset brasiliansk tryllestøv over FC København siden sin ankomst i sommeren 2024.
Lejekontrakten blev forvekslet til en permanent kontrakt i januar 2025, og FCK har nu papirer på den vævre brasilianer til 2029.
Men hvorfor endte Robert overhovedet i FCK i første omgang?
– Robert er en del af en af de største agentvirksomheder i verden, CAA BASE. Virksomheden havde allerede et forhold til FCK og vidste, hvordan klubben ville arbejde og gav Robert tid til at tilpasse sig. FCK har støttet os, fortæller Roberts agent, Diogo Freitas, i et interview med Tipsbladet.
Agenten fortæller, at flere klubber var inde i billedet i forhold til at hente Robert til Europa i første omgang.
– Ja, der var to andre klubber i Europa, der var interesseret i Robert. Derudover var der klubber fra Brasilien. Fra Danmark hørte vi ikke fra andre klubber.
– Det var en prioritet at komme væk fra Brasilien, og det er en god mulighed at være i FCK. Robert er kommet til FCK med håb om at opbygge en historie her.
Hvordan har samarbejdet med FCK været i forbindelse med den nye kontrakt, og hvad siger du til Roberts nye løn?
– Jeg kan kun sige, at alle, der har været involveret, er meget tilfredse med den nye kontrakt til 2029. Det er endnu et stort skridt i Roberts karriere.
Den 19-årige brasilianer har fået en god start i FC København blandt andet på grund af en FCK-legende. Cesar Santin har nemlig ageret tolk for Robert i mange sammenhænge, og agenten glæder sig over Santins støtte til Robert.
– Cesar har været en god ven af Robert siden hans ankomst. Han har hjulpet meget med at få Robert til at tilpasse sig i byen, og med Cesars erfaring som spiller guider han også Robert. Cesar er en person, der ved meget om fodbold og han er altid tilgængelig for at yde støtte. Cesar er en person, der kunne hjælpe FCK meget med udenlandske spillere.
Artiklen fortsætter under billedet.

Normalt med pres i Brasilien
I Brasilien er det ikke altid nemt at være ung spiller. Tidligere har ekspert i brasiliansk fodbold Peter Arnholdt sagt til Tipsbladet, at fansene har været efter den nye FCK-spiller.
Agenten mener dog, at Robert ikke var tynget det store af det.
– Robert kom til Cruzeiro, da han var 11 år, og jeg startede med at arbejde med ham som 15-årig. På det tidspunkt fik han muligheden på førsteholdet. Da han blev en del af førsteholdet, steg spillernes tekniske niveau, og han blev nødt til at tilvænne sig for at få flere muligheder. Han leverede gode præstationer, og han udviklede sig til en spiller, som klubben brugte.
– Presset i Brasilien er normalt. Alle topatleter er forberedte på det. Jeg mener, at det pres, der påvirker mest, er atletens indre pres, hvilket gør, at han udfordrer de personlige præstationer hver dag, afslutter Diogo Freitas til Tipsbladet.
Indtil videre er det blevet til tre mål i 17 kampe for Robert i FCK-trøjen.

Andreas Christensen afviste Danmark

Afviser – sker ikke i Danmark: ‘Glem det!’

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Surt show! Men med ham er FCK i en anden verden

Engelsk legende til Wrexham?

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Nedtur – forpurret af regn

FC Midtjylland – Viborg FF

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

OB – FC Fredericia

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Neestrup efter vildt drama: ‘Fuck nu det’

Afslører vild Jose Mourinho-klausul

Haaland sænkede Højlund og co. efter rødt kort

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Elkjær jubler over Frank

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Guardiola: ‘Haaland i kategori med de to monstre’

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Hylder dansk debutant

– Det kan vi bruge fire sekunder på at tude over

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Storklub vil hente Thomas Kristensen

Storroser FCK: ‘Vi skal være glade for ét point’

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

– En drøm, der gik i opfyldelse

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

Tidligere Barca-præsidenter afviser bestikkelse

Mange hjørnespark til Les Gones

Hjulmand: FCK skubber barren for dansk klubfodbold

FC København smider kæmpe sejr efter selvmål

Skuffet: ‘Jeg har aldrig hørt om ham’

Michael Laudrup hylder FCK: ‘Det er klasse’

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

‘Så var jeg sgu nok gået til badminton’

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps
