– Det er endnu et stort skridt

Roberts agent, Diogo Freitas, fortæller i et interview med Tipsbladet, at to europæiske klubber var lune på Robert. Skiftet til FCK er dog det helt rigtige for den unge brasilianer.



Sambabold på Østerbro.

Robert har i den grad drysset brasiliansk tryllestøv over FC København siden sin ankomst i sommeren 2024.

Lejekontrakten blev forvekslet til en permanent kontrakt i januar 2025, og FCK har nu papirer på den vævre brasilianer til 2029.

Men hvorfor endte Robert overhovedet i FCK i første omgang?

– Robert er en del af en af ​​de største agentvirksomheder i verden, CAA BASE. Virksomheden havde allerede et forhold til FCK og vidste, hvordan klubben ville arbejde og gav Robert tid til at tilpasse sig. FCK har støttet os, fortæller Roberts agent, Diogo Freitas, i et interview med Tipsbladet.

Agenten fortæller, at flere klubber var inde i billedet i forhold til at hente Robert til Europa i første omgang.

– Ja, der var to andre klubber i Europa, der var interesseret i Robert. Derudover var der klubber fra Brasilien. Fra Danmark hørte vi ikke fra andre klubber.

– Det var en prioritet at komme væk fra Brasilien, og det er en god mulighed at være i FCK. Robert er kommet til FCK med håb om at opbygge en historie her.

Hvordan har samarbejdet med FCK været i forbindelse med den nye kontrakt, og hvad siger du til Roberts nye løn?

– Jeg kan kun sige, at alle, der har været involveret, er meget tilfredse med den nye kontrakt til 2029. Det er endnu et stort skridt i Roberts karriere.

Den 19-årige brasilianer har fået en god start i FC København blandt andet på grund af en FCK-legende. Cesar Santin har nemlig ageret tolk for Robert i mange sammenhænge, og agenten glæder sig over Santins støtte til Robert.

– Cesar har været en god ven af ​​Robert siden hans ankomst. Han har hjulpet meget med at få Robert til at tilpasse sig i byen, og med Cesars erfaring som spiller guider han også Robert. Cesar er en person, der ved meget om fodbold og han er altid tilgængelig for at yde støtte. Cesar er en person, der kunne hjælpe FCK meget med udenlandske spillere.

Artiklen fortsætter under billedet.

Normalt med pres i Brasilien

I Brasilien er det ikke altid nemt at være ung spiller. Tidligere har ekspert i brasiliansk fodbold Peter Arnholdt sagt til Tipsbladet, at fansene har været efter den nye FCK-spiller.

Agenten mener dog, at Robert ikke var tynget det store af det.

– Robert kom til Cruzeiro, da han var 11 år, og jeg startede med at arbejde med ham som 15-årig. På det tidspunkt fik han muligheden på førsteholdet. Da han blev en del af førsteholdet, steg spillernes tekniske niveau, og han blev nødt til at tilvænne sig for at få flere muligheder. Han leverede gode præstationer, og han udviklede sig til en spiller, som klubben brugte.

– Presset i Brasilien er normalt. Alle topatleter er forberedte på det. Jeg mener, at det pres, der påvirker mest, er atletens indre pres, hvilket gør, at han udfordrer de personlige præstationer hver dag, afslutter Diogo Freitas til Tipsbladet.

Indtil videre er det blevet til tre mål i 17 kampe for Robert i FCK-trøjen.







LIVE

LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Gift Links hylder FCK-legende

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert hylder Høgh-beslutning

‘Thomas Delaney er fortid’

Mathias Zanka går viralt

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

FIFA åbner sag mod Spanien



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Danmark har aldrig haft så mange før

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Han er Superligaens ringeste målmand!

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Det betyder intet mod Liverpool

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Nu åbner Wind op for fremtiden

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Real Madrid – Bayern

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Vejle snyder Randers i overtiden

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Sporting CP – Arsenal

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF