– Det er selvfølgelig ikke så fedt ikke at spille

Peter Ankersen savner spilleminutter, men kan efter alt at dømme se frem til en startplads i weekendens topbrag.



Peter Ankersen er gledet helt ned som fjerdevalget i FC Københavns backhierarki, og det er ikke meget spilletid, han har fået i denne sæson.

Trods sit flotte CV har Peter Ankersen kun fået 26 minutters Superliga-fodbold siden 3-0-sejren over Lyngby den 19. august, men det ændrer sig sandsynligvis i den kommende weekend.

Karantæner til både Elias Jelert og Kevin Diks betyder nemlig, at FCK er i backkrise, og Peter Ankersen får efter alt at dømme en startplads i søndagens topkamp mod FC Nordsjælland. 

Det er noget, som 32-årige Peter Ankersen ser frem til.

– Det er en del af fodbold, at det gælder om at holde sig klar, uanset hvad for en position man er i, og det føler jeg, at jeg har gjort. Så det ser jeg rigtig meget frem til, fortæller han til Tipsbladet, hvor han samtidig afviser, at den sandsynlige startplads har givet ham ekstra blod på tanden.

– Min motivation er den samme hver dag, og vi har det samme mål alle sammen. Men det er klart, at det er en lille smule anderledes, når man har udsigt til spilletid kontra før. Men det er ikke noget, der påvirker mig overhovedet.

Jeg vil gerne spille
Peter Ankersen står noteret for 27 A-landskampe. Derudover har han spillet 246 førsteholdskampe for FC København, som han har vundet flere mesterskaber med. Nå ja, han har også været en smuttur forbi den italienske Serie A-klub Genoa samt den østrigske talentmaskine Red Bull Salzubrg.

Højre backens CV er altså et bemærkelsesværdigt et af slagsen, men det er ikke noget, som gør det vanskeligt for den tidligere landsholdsspiller at acceptere, at han er ude i kulden.

– Nej, det synes jeg ikke. Man må acceptere, at man er i en klub, hvor der er konkurrence om pladserne. Nu er der kommet en rigtig dygtig spiller op i Elias Jelert, som gør det fremragende i øjeblikket, og det er sådan, det er.

– Jeg løber og presser hver dag for at komme til at spille, og lige pludselig dukker der en chance op, som der gør nu. Så gælder det om for mit vedkommende at snuppe den og vise, at jeg er klar, hvis træneren skulle få brug for mig på et andet tidspunkt, siger Peter Ankersen.

Han pointerer, at klubbens altoverskyggende mål er at vinde Superligaen og pokalturneringen i denne sæson. Derfor er han nødt til at lægge sine personlige ting lidt til siden. Af den årsag bliver det også først til sommer, at han tager den med sig selv om, hvad der fremover skal ske. 

Til gengæld erkender han, at det ikke er så fed en situation at være i, men det siger ifølge ham også noget om FCK's styrke, at en spiller af hans kaliber er henvist til bænken.

– Hvis jeg kan sidde på bænken her, så må det jo betyde, at dem, der spiller foran mig, gør det godt. Det er jo bare fedt at være en del af på den ene side, men det er selvfølgelig ikke så fedt ikke at spille.

– Alle vil gerne spille, og jeg vil gerne spille. Men situationen er, som den er, i øjeblikket, og sådan er det.

– Vi har et mål, og det er at vinde mesterskabet og pokalen, og det vejer lidt højere, end at jeg skal brokke mig over, at jeg ikke spiller, lyder Peter Ankersens afsluttende ord.

FC København mangler som nævnt Elias Jelert og Kevin Diks til søndagens kamp mod FC Nordsjælland. Til gengæld kan klubben glæde sig over, at venstre backen Christian Sørensen er i spil til at gøre comeback efter sin skade for snart fire uger siden. Sørensen træner igen fuldt med holdet. 







LIVE

LIVE: Messi køber klub

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Ivan Toney klar på choktransfer

– Han vinder Ballon d’Or!

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Helt vild med Brøndby-profil

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Brøndby IF – Sønderjyske

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Harry Maguire ryger i skammekrogen

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Blæst fuldstændig omkuld

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Fremhæver stort Brøndby-talent

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP