– Det er selvfølgelig ikke så fedt ikke at spille

Peter Ankersen savner spilleminutter, men kan efter alt at dømme se frem til en startplads i weekendens topbrag.



Peter Ankersen er gledet helt ned som fjerdevalget i FC Københavns backhierarki, og det er ikke meget spilletid, han har fået i denne sæson.

Trods sit flotte CV har Peter Ankersen kun fået 26 minutters Superliga-fodbold siden 3-0-sejren over Lyngby den 19. august, men det ændrer sig sandsynligvis i den kommende weekend.

Karantæner til både Elias Jelert og Kevin Diks betyder nemlig, at FCK er i backkrise, og Peter Ankersen får efter alt at dømme en startplads i søndagens topkamp mod FC Nordsjælland. 

Det er noget, som 32-årige Peter Ankersen ser frem til.

– Det er en del af fodbold, at det gælder om at holde sig klar, uanset hvad for en position man er i, og det føler jeg, at jeg har gjort. Så det ser jeg rigtig meget frem til, fortæller han til Tipsbladet, hvor han samtidig afviser, at den sandsynlige startplads har givet ham ekstra blod på tanden.

– Min motivation er den samme hver dag, og vi har det samme mål alle sammen. Men det er klart, at det er en lille smule anderledes, når man har udsigt til spilletid kontra før. Men det er ikke noget, der påvirker mig overhovedet.

Jeg vil gerne spille
Peter Ankersen står noteret for 27 A-landskampe. Derudover har han spillet 246 førsteholdskampe for FC København, som han har vundet flere mesterskaber med. Nå ja, han har også været en smuttur forbi den italienske Serie A-klub Genoa samt den østrigske talentmaskine Red Bull Salzubrg.

Højre backens CV er altså et bemærkelsesværdigt et af slagsen, men det er ikke noget, som gør det vanskeligt for den tidligere landsholdsspiller at acceptere, at han er ude i kulden.

– Nej, det synes jeg ikke. Man må acceptere, at man er i en klub, hvor der er konkurrence om pladserne. Nu er der kommet en rigtig dygtig spiller op i Elias Jelert, som gør det fremragende i øjeblikket, og det er sådan, det er.

– Jeg løber og presser hver dag for at komme til at spille, og lige pludselig dukker der en chance op, som der gør nu. Så gælder det om for mit vedkommende at snuppe den og vise, at jeg er klar, hvis træneren skulle få brug for mig på et andet tidspunkt, siger Peter Ankersen.

Han pointerer, at klubbens altoverskyggende mål er at vinde Superligaen og pokalturneringen i denne sæson. Derfor er han nødt til at lægge sine personlige ting lidt til siden. Af den årsag bliver det også først til sommer, at han tager den med sig selv om, hvad der fremover skal ske. 

Til gengæld erkender han, at det ikke er så fed en situation at være i, men det siger ifølge ham også noget om FCK's styrke, at en spiller af hans kaliber er henvist til bænken.

– Hvis jeg kan sidde på bænken her, så må det jo betyde, at dem, der spiller foran mig, gør det godt. Det er jo bare fedt at være en del af på den ene side, men det er selvfølgelig ikke så fedt ikke at spille.

– Alle vil gerne spille, og jeg vil gerne spille. Men situationen er, som den er, i øjeblikket, og sådan er det.

– Vi har et mål, og det er at vinde mesterskabet og pokalen, og det vejer lidt højere, end at jeg skal brokke mig over, at jeg ikke spiller, lyder Peter Ankersens afsluttende ord.

FC København mangler som nævnt Elias Jelert og Kevin Diks til søndagens kamp mod FC Nordsjælland. Til gengæld kan klubben glæde sig over, at venstre backen Christian Sørensen er i spil til at gøre comeback efter sin skade for snart fire uger siden. Sørensen træner igen fuldt med holdet. 





– Derfor bør Patrick Dorgu sælges




LIVE

LIVE: Forlænger med Superliga-klub

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Nu er han pludselig syg

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Har været uenig med Steve Cooper

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Thomas Frank er favorit til jobbet



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Gift Links hylder FCK-legende

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Danmark har aldrig haft så mange før



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Han er Superligaens ringeste målmand!

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Tøfting lægger hånden på kogepladen



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Det betyder intet mod Liverpool

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

‘Thomas Delaney er fortid’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Barcelona – Atletico

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Nu åbner Wind op for fremtiden

Mathias Zanka går viralt



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Han kan meget vel ende som en lille legende

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

FIFA åbner sag mod Spanien

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia