– Det er selvfølgelig ikke så fedt ikke at spille

Peter Ankersen savner spilleminutter, men kan efter alt at dømme se frem til en startplads i weekendens topbrag.



Peter Ankersen er gledet helt ned som fjerdevalget i FC Københavns backhierarki, og det er ikke meget spilletid, han har fået i denne sæson.

Trods sit flotte CV har Peter Ankersen kun fået 26 minutters Superliga-fodbold siden 3-0-sejren over Lyngby den 19. august, men det ændrer sig sandsynligvis i den kommende weekend.

Karantæner til både Elias Jelert og Kevin Diks betyder nemlig, at FCK er i backkrise, og Peter Ankersen får efter alt at dømme en startplads i søndagens topkamp mod FC Nordsjælland. 

Det er noget, som 32-årige Peter Ankersen ser frem til.

– Det er en del af fodbold, at det gælder om at holde sig klar, uanset hvad for en position man er i, og det føler jeg, at jeg har gjort. Så det ser jeg rigtig meget frem til, fortæller han til Tipsbladet, hvor han samtidig afviser, at den sandsynlige startplads har givet ham ekstra blod på tanden.

– Min motivation er den samme hver dag, og vi har det samme mål alle sammen. Men det er klart, at det er en lille smule anderledes, når man har udsigt til spilletid kontra før. Men det er ikke noget, der påvirker mig overhovedet.

Jeg vil gerne spille
Peter Ankersen står noteret for 27 A-landskampe. Derudover har han spillet 246 førsteholdskampe for FC København, som han har vundet flere mesterskaber med. Nå ja, han har også været en smuttur forbi den italienske Serie A-klub Genoa samt den østrigske talentmaskine Red Bull Salzubrg.

Højre backens CV er altså et bemærkelsesværdigt et af slagsen, men det er ikke noget, som gør det vanskeligt for den tidligere landsholdsspiller at acceptere, at han er ude i kulden.

– Nej, det synes jeg ikke. Man må acceptere, at man er i en klub, hvor der er konkurrence om pladserne. Nu er der kommet en rigtig dygtig spiller op i Elias Jelert, som gør det fremragende i øjeblikket, og det er sådan, det er.

– Jeg løber og presser hver dag for at komme til at spille, og lige pludselig dukker der en chance op, som der gør nu. Så gælder det om for mit vedkommende at snuppe den og vise, at jeg er klar, hvis træneren skulle få brug for mig på et andet tidspunkt, siger Peter Ankersen.

Han pointerer, at klubbens altoverskyggende mål er at vinde Superligaen og pokalturneringen i denne sæson. Derfor er han nødt til at lægge sine personlige ting lidt til siden. Af den årsag bliver det også først til sommer, at han tager den med sig selv om, hvad der fremover skal ske. 

Til gengæld erkender han, at det ikke er så fed en situation at være i, men det siger ifølge ham også noget om FCK's styrke, at en spiller af hans kaliber er henvist til bænken.

– Hvis jeg kan sidde på bænken her, så må det jo betyde, at dem, der spiller foran mig, gør det godt. Det er jo bare fedt at være en del af på den ene side, men det er selvfølgelig ikke så fedt ikke at spille.

– Alle vil gerne spille, og jeg vil gerne spille. Men situationen er, som den er, i øjeblikket, og sådan er det.

– Vi har et mål, og det er at vinde mesterskabet og pokalen, og det vejer lidt højere, end at jeg skal brokke mig over, at jeg ikke spiller, lyder Peter Ankersens afsluttende ord.

FC København mangler som nævnt Elias Jelert og Kevin Diks til søndagens kamp mod FC Nordsjælland. Til gengæld kan klubben glæde sig over, at venstre backen Christian Sørensen er i spil til at gøre comeback efter sin skade for snart fire uger siden. Sørensen træner igen fuldt med holdet. 





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Newcastle – Manchester United

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

LIVE: Nyt FCM-tiltag – Claus Steinlein glæder sig

Langer ud efter trænerlegende



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

FCM henter svensk forsvarstalent

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Victor Nelsson topper international impact-liste

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Køber engelsk klub

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

I chok over Manchester United

Nu er Dreyer historisk



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

631 millioner kroner

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Skræmmende Chido Obi-scener

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

‘Han tisser isterninger’

– Det må for alt i verden ikke ske!

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Arne Slot dybt frustreret

Bo Henriksen lander TV-job

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Kritik preller af på Arteta

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Det vil jeg aldrig gøre!

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’