Peter Ankersen er gledet helt ned som fjerdevalget i FC Københavns backhierarki, og det er ikke meget spilletid, han har fået i denne sæson.
Trods sit flotte CV har Peter Ankersen kun fået 26 minutters Superliga-fodbold siden 3-0-sejren over Lyngby den 19. august, men det ændrer sig sandsynligvis i den kommende weekend.
Karantæner til både Elias Jelert og Kevin Diks betyder nemlig, at FCK er i backkrise, og Peter Ankersen får efter alt at dømme en startplads i søndagens topkamp mod FC Nordsjælland.
Det er noget, som 32-årige Peter Ankersen ser frem til.
– Det er en del af fodbold, at det gælder om at holde sig klar, uanset hvad for en position man er i, og det føler jeg, at jeg har gjort. Så det ser jeg rigtig meget frem til, fortæller han til Tipsbladet, hvor han samtidig afviser, at den sandsynlige startplads har givet ham ekstra blod på tanden.
– Min motivation er den samme hver dag, og vi har det samme mål alle sammen. Men det er klart, at det er en lille smule anderledes, når man har udsigt til spilletid kontra før. Men det er ikke noget, der påvirker mig overhovedet.
Jeg vil gerne spille
Peter Ankersen står noteret for 27 A-landskampe. Derudover har han spillet 246 førsteholdskampe for FC København, som han har vundet flere mesterskaber med. Nå ja, han har også været en smuttur forbi den italienske Serie A-klub Genoa samt den østrigske talentmaskine Red Bull Salzubrg.
Højre backens CV er altså et bemærkelsesværdigt et af slagsen, men det er ikke noget, som gør det vanskeligt for den tidligere landsholdsspiller at acceptere, at han er ude i kulden.
– Nej, det synes jeg ikke. Man må acceptere, at man er i en klub, hvor der er konkurrence om pladserne. Nu er der kommet en rigtig dygtig spiller op i Elias Jelert, som gør det fremragende i øjeblikket, og det er sådan, det er.
– Jeg løber og presser hver dag for at komme til at spille, og lige pludselig dukker der en chance op, som der gør nu. Så gælder det om for mit vedkommende at snuppe den og vise, at jeg er klar, hvis træneren skulle få brug for mig på et andet tidspunkt, siger Peter Ankersen.
Han pointerer, at klubbens altoverskyggende mål er at vinde Superligaen og pokalturneringen i denne sæson. Derfor er han nødt til at lægge sine personlige ting lidt til siden. Af den årsag bliver det også først til sommer, at han tager den med sig selv om, hvad der fremover skal ske.
Til gengæld erkender han, at det ikke er så fed en situation at være i, men det siger ifølge ham også noget om FCK's styrke, at en spiller af hans kaliber er henvist til bænken.
– Hvis jeg kan sidde på bænken her, så må det jo betyde, at dem, der spiller foran mig, gør det godt. Det er jo bare fedt at være en del af på den ene side, men det er selvfølgelig ikke så fedt ikke at spille.
– Alle vil gerne spille, og jeg vil gerne spille. Men situationen er, som den er, i øjeblikket, og sådan er det.
– Vi har et mål, og det er at vinde mesterskabet og pokalen, og det vejer lidt højere, end at jeg skal brokke mig over, at jeg ikke spiller, lyder Peter Ankersens afsluttende ord.
FC København mangler som nævnt Elias Jelert og Kevin Diks til søndagens kamp mod FC Nordsjælland. Til gengæld kan klubben glæde sig over, at venstre backen Christian Sørensen er i spil til at gøre comeback efter sin skade for snart fire uger siden. Sørensen træner igen fuldt med holdet.
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
AVIS
Det kommer til at trække ud
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
AVIS
Intet aftryk!
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
Salah har undskyldt
MEDIE
Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte
Vild Diant Ramaj-historie
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
AFSLØRING
Storklubber følger FCN-juvel
TRANSFER
Har snakket med Jelert – det er “bullshit”
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
Drømmer om VM 2026 med Danmark
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
Varsler straf til Dortmund-stjerne
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
MEDIE