AARHUS (Tipsbladet): Kritikken har haglet ned over Nicolai Vallys de seneste uger, hvor Efterårets Profil har haft svært ved at være lige så afgørende som tidligere.
Ikke siden starten af december er Brøndby-topscoreren lykkedes med at komme på måltavlen, og det frustrerer den offensive profil.
Det fortæller han til Tipsbladet og den fremmødte presse efter søndagens deler med AGF, hvor Nicolai Vallys igen var en skygge af sig selv på trods af en enkelt eller to gode situationer, som kunne have blevet til mere.
– Jeg ville da hellere have en masse ros, men det er sådan, det er. For fem kampe siden var jeg for god til at spille i Superligaen, og nu har jeg været lidt usynlig i nogle kampe, hvor holdene har gjort det enormt svært for mig. Nu kommer der noget kritik, og sådan er det i fodbold. Jeg tror også, det er meget sundt for mig at møde noget modgang.
– Nu har jeg fået en masse ros i halvandet år, som næsten har været for meget. Jeg ser det som en udfordring og er stadig ved godt mod. Oppe i mit hoved er der ikke så meget, der har ændret sig. Jeg forsøger at gøre alt, hvad jeg kan hver dag til træning. Det er det eneste, jeg kan gøre noget ved. Hvis jeg bliver ved med det, så er jeg sikker på, der kommer masser af mål.
Det er ikke kun de manglende mål, som udebliver for Nicolai Vallys i øjeblikket. På flere statistikker, som Tipsbladet har indsamlet ved hjælp af Opta, tegner der sig et billede af, at landsholdsbobleren ikke er lige så afgørende som tidligere.
– Jeg kan da godt læse, at der bliver skrevet nogle ting og jeg har også fået tilsendt ting, men det er ikke noget, der fylder sindssygt meget for mig. Nu har vi fået to uafgjorte i træk, men før det slog vi FCK i Parken, og der fik jeg også kritik. Så hvis jeg får kritik efter at have slået FCK i Parken, så kan jeg godt leve med det.
– Når det så er sagt, vil jeg gerne være bedre, og det forsøger jeg også at blive. Jeg er også klar over, at jeg skal høre for det, når der er et lille formdyk, siger Nicolai Vallys.
På trods af endnu et pointtab kan Brøndby fortsat kigge på Superliga-tabellen og konstatere, at de ligger nummer et. FC København scorede nemlig på et straffespark dybt inde i dommerens overtid, som sikrede dem et enkelt point i Herning.
Dermed ligger Brøndby IF og FC Midtjylland side om side i toppen af tabellen. FC København er fortsat seks point efter de to andre tophold. Der resterer syv spillerunder af Superligaen.
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
NYHEDER
Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
EKSKLUSIVT