Det har næsten været for meget for Nicolai Vallys

Brøndby-stjernen Nicolai Vallys svarer nu på den kritik, der har ramt ham efter en lang periode uden scoringer og et niveau under vanlig standard.



AARHUS (Tipsbladet): Kritikken har haglet ned over Nicolai Vallys de seneste uger, hvor Efterårets Profil har haft svært ved at være lige så afgørende som tidligere.

Ikke siden starten af december er Brøndby-topscoreren lykkedes med at komme på måltavlen, og det frustrerer den offensive profil.

Det fortæller han til Tipsbladet og den fremmødte presse efter søndagens deler med AGF, hvor Nicolai Vallys igen var en skygge af sig selv på trods af en enkelt eller to gode situationer, som kunne have blevet til mere.

– Jeg ville da hellere have en masse ros, men det er sådan, det er. For fem kampe siden var jeg for god til at spille i Superligaen, og nu har jeg været lidt usynlig i nogle kampe, hvor holdene har gjort det enormt svært for mig. Nu kommer der noget kritik, og sådan er det i fodbold. Jeg tror også, det er meget sundt for mig at møde noget modgang.

– Nu har jeg fået en masse ros i halvandet år, som næsten har været for meget. Jeg ser det som en udfordring og er stadig ved godt mod. Oppe i mit hoved er der ikke så meget, der har ændret sig. Jeg forsøger at gøre alt, hvad jeg kan hver dag til træning. Det er det eneste, jeg kan gøre noget ved. Hvis jeg bliver ved med det, så er jeg sikker på, der kommer masser af mål.

Det er ikke kun de manglende mål, som udebliver for Nicolai Vallys i øjeblikket. På flere statistikker, som Tipsbladet har indsamlet ved hjælp af Opta, tegner der sig et billede af, at landsholdsbobleren ikke er lige så afgørende som tidligere.

– Jeg kan da godt læse, at der bliver skrevet nogle ting og jeg har også fået tilsendt ting, men det er ikke noget, der fylder sindssygt meget for mig. Nu har vi fået to uafgjorte i træk, men før det slog vi FCK i Parken, og der fik jeg også kritik. Så hvis jeg får kritik efter at have slået FCK i Parken, så kan jeg godt leve med det.

– Når det så er sagt, vil jeg gerne være bedre, og det forsøger jeg også at blive. Jeg er også klar over, at jeg skal høre for det, når der er et lille formdyk, siger Nicolai Vallys.

På trods af endnu et pointtab kan Brøndby fortsat kigge på Superliga-tabellen og konstatere, at de ligger nummer et. FC København scorede nemlig på et straffespark dybt inde i dommerens overtid, som sikrede dem et enkelt point i Herning.

Dermed ligger Brøndby IF og FC Midtjylland side om side i toppen af tabellen. FC København er fortsat seks point efter de to andre tophold. Der resterer syv spillerunder af Superligaen.



Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Riemer svarer på Tøftings kritik

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Alle storroser Dario Osorio

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Millionregn over Ståle Solbakken

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Lukas Lerager er færdig i FC København

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Her trækkes der lod til VM

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Storklub meldes interesseret

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks