Det lærte vi af SL: FCK nærmer sig BIF og FCM

19. runde i Superligaen er overstået, og her er, hvad vi lærte af runden.



Der resterer bare tre runder, før de danske fodboldklubber deles op i slutspil. Mesterskabsspillet og kvalifikationsspillet, og der er mange klubber, der har noget på spil til sidst i sæsonen.

Det gælder i toppen af rækken, hvor mesterskabskampen er godt i gang, og det gælder også i bunden, hvor Horsens og Lyngby er begyndt at vise tænder. Og så gælder det i øvrigt også midterholdene, hvor der lige nu er hård kamp om de sidste to billetter til mesterskabsspillet. 

Her er, hvad vi lærte af 19. runde i Superligaen:

Lyngby kan overleve
Hvis man skal opsummere Lyngbys forår med én gif, må det være Lloyd Christmas fra filmen “Dumb, Dumber” fra 1994, hvor han bliver afvist af en kvinde, han er forelsket i. Han spørger til afvisningen, om det er sådan en “en ud af 100”-chance, de to har for at ende sammen, hvortil han får beskeden “more like one in a million”. Det er her, hvor Lloyd Christmas, spillet af Jim Carrey, ser et halvt fyldt glas og siger “so you’re telling me there’s a chance”.

Sådan kan man vel også sige omkring Lyngby Boldklubs forår. Torsdag aften tævede klubben de danske mestre og Superligaens nuværende tophold FC Midtjylland, og dermed tog man anden sejr i træk, efter Lyngby også vandt over SønderjyskE mandag. Det er klubbens tredje sejr i dette forår, da man også åbnede med en sejr over OB. Selv om der stadig er syv point op til Vejle, der er tredjesidst og over den virtuelle nedrykningsstreg, begynder man at få fornemmelsen af, at Lyngby ikke længere er død og begravet.

Og for lige at vende tilbage til Lloyd Christmas kan man nu sige, at klubbens mulighed for redning er gået fra en ud af en million til en ud af 100. Og jeg siger til jer, at der er en chance…

Ustabile tophold
Lyngbys sejr over FC Midtjylland var ganske, ganske overraskende, for de danske mestre plejer at vinde “de grimme kampe”. Men ikke denne gang, hvor holdet altså var oppe mod et hold, der spillede med selvtillid.

Brian Priske kaldte præstationen for den dårligste i hans tid som cheftræner, og det forstår man. Det var en ganske forfærdelig præstation, og FCM trak tilmed to røde kort – det ene til Gustav Isaksen, der helt utilgiveligt forsøgte at filme sig til et straffespark på et tidspunkt, hvor han allerede løb rundt med et gult kort. Farvel til talentet, der i den grad fik lov at føle spillets op- og nedture, efter han mod Brøndby i søndags blev matchvinder.

Apropos Brøndby, Niels Frederiksens mandskab tabte i FC Midtjylland, efter man ellers spillede en rigtig fin kamp, men mod Randers torsdag, hvor man gik ind til opgøret som favorit, var det en sløj præstation, der blot kastede et enkelt point af sig mod et skadesplaget Randers-hold. 

Alt imens kryber FC København tættere på de to tophold. Klubben vandt en sejr på 2-1 over Vejle, og nu venter et opgør mod Brøndby på udebane. En sejr over ærkerivalerne, og så er FCK blot et enkelt point efter BIF i tabellen.

Top seks er umulig at blive klog på
Med tre runder igen af grundspillet, er Randers tæt på at booke billet til top seks, da holdet har 28 point. Men hvem skal med på den sidste billet? OB og SønderjyskE danser omkring sjettepladsen med 25 point, mens FC Nordsjælland og AaB har været dårlige i foråret og ligger med 22 point. Vejle kan stadig nå det og har 21 point.

I de kommende uger bliver det afgjort, hvem der spiller med det sjove sted, og hvem der ikke gør: Der venter allerede i den kommende runde et opgør mellem AaB og SønderjyskE, og i sidste runde af grundspillet mødes AaB og OB samt FC Nordsjælland og SønderjyskE. Måske direkte kampe om en plads i top seks.





Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Peger på særligt problem for Superligaen

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Højlund med helterolle for Napoli

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

FC Midtjylland – FC København

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

AGF-fans hjælper med snerydning

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Viaplay-boss langer ud efter AGF



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

‘Det virker fuldstændig gakket!’

Brian Riemer giver råd til storklub

Brøndby IF – Randers FC

Mener FC København det fortsat alvorligt?

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Er han den nye Rurik Gislason?

Ny kæmpe nedtur for Frank

Lyon tager stor Nartey-beslutning

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Silkeborg IF – Viborg FF

Marseille kan overraske i Le Classique

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Tæt på utrolig kamprekord

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus