Det lærte vi af SL: FCK nærmer sig BIF og FCM

19. runde i Superligaen er overstået, og her er, hvad vi lærte af runden.



Der resterer bare tre runder, før de danske fodboldklubber deles op i slutspil. Mesterskabsspillet og kvalifikationsspillet, og der er mange klubber, der har noget på spil til sidst i sæsonen.

Det gælder i toppen af rækken, hvor mesterskabskampen er godt i gang, og det gælder også i bunden, hvor Horsens og Lyngby er begyndt at vise tænder. Og så gælder det i øvrigt også midterholdene, hvor der lige nu er hård kamp om de sidste to billetter til mesterskabsspillet. 

Her er, hvad vi lærte af 19. runde i Superligaen:

Lyngby kan overleve
Hvis man skal opsummere Lyngbys forår med én gif, må det være Lloyd Christmas fra filmen “Dumb, Dumber” fra 1994, hvor han bliver afvist af en kvinde, han er forelsket i. Han spørger til afvisningen, om det er sådan en “en ud af 100”-chance, de to har for at ende sammen, hvortil han får beskeden “more like one in a million”. Det er her, hvor Lloyd Christmas, spillet af Jim Carrey, ser et halvt fyldt glas og siger “so you’re telling me there’s a chance”.

Sådan kan man vel også sige omkring Lyngby Boldklubs forår. Torsdag aften tævede klubben de danske mestre og Superligaens nuværende tophold FC Midtjylland, og dermed tog man anden sejr i træk, efter Lyngby også vandt over SønderjyskE mandag. Det er klubbens tredje sejr i dette forår, da man også åbnede med en sejr over OB. Selv om der stadig er syv point op til Vejle, der er tredjesidst og over den virtuelle nedrykningsstreg, begynder man at få fornemmelsen af, at Lyngby ikke længere er død og begravet.

Og for lige at vende tilbage til Lloyd Christmas kan man nu sige, at klubbens mulighed for redning er gået fra en ud af en million til en ud af 100. Og jeg siger til jer, at der er en chance…

Ustabile tophold
Lyngbys sejr over FC Midtjylland var ganske, ganske overraskende, for de danske mestre plejer at vinde “de grimme kampe”. Men ikke denne gang, hvor holdet altså var oppe mod et hold, der spillede med selvtillid.

Brian Priske kaldte præstationen for den dårligste i hans tid som cheftræner, og det forstår man. Det var en ganske forfærdelig præstation, og FCM trak tilmed to røde kort – det ene til Gustav Isaksen, der helt utilgiveligt forsøgte at filme sig til et straffespark på et tidspunkt, hvor han allerede løb rundt med et gult kort. Farvel til talentet, der i den grad fik lov at føle spillets op- og nedture, efter han mod Brøndby i søndags blev matchvinder.

Apropos Brøndby, Niels Frederiksens mandskab tabte i FC Midtjylland, efter man ellers spillede en rigtig fin kamp, men mod Randers torsdag, hvor man gik ind til opgøret som favorit, var det en sløj præstation, der blot kastede et enkelt point af sig mod et skadesplaget Randers-hold. 

Alt imens kryber FC København tættere på de to tophold. Klubben vandt en sejr på 2-1 over Vejle, og nu venter et opgør mod Brøndby på udebane. En sejr over ærkerivalerne, og så er FCK blot et enkelt point efter BIF i tabellen.

Top seks er umulig at blive klog på
Med tre runder igen af grundspillet, er Randers tæt på at booke billet til top seks, da holdet har 28 point. Men hvem skal med på den sidste billet? OB og SønderjyskE danser omkring sjettepladsen med 25 point, mens FC Nordsjælland og AaB har været dårlige i foråret og ligger med 22 point. Vejle kan stadig nå det og har 21 point.

I de kommende uger bliver det afgjort, hvem der spiller med det sjove sted, og hvem der ikke gør: Der venter allerede i den kommende runde et opgør mellem AaB og SønderjyskE, og i sidste runde af grundspillet mødes AaB og OB samt FC Nordsjælland og SønderjyskE. Måske direkte kampe om en plads i top seks.





Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘Jeg er fucking irriteret’

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Voldsomt skænderi i FC København

FC København-fans raser

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

Chokpris på Victor Froholdt



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Superliga-træner enormt stolt

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

– Jeg skammer mig ind i helvede

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Henter kæmpe Superliga-flop

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Ikke det kønneste – men drama fik vi

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Arsenal vinder London-derby

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

FC København misser top seks

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Cooper og Tullberg overrasker begge

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp

Sønderjyske – OB

Fælder dom over FCK: 27,2%

Vejle Boldklub – AGF