Det lærte vi af SL: FCK nærmer sig BIF og FCM

19. runde i Superligaen er overstået, og her er, hvad vi lærte af runden.



Der resterer bare tre runder, før de danske fodboldklubber deles op i slutspil. Mesterskabsspillet og kvalifikationsspillet, og der er mange klubber, der har noget på spil til sidst i sæsonen.

Det gælder i toppen af rækken, hvor mesterskabskampen er godt i gang, og det gælder også i bunden, hvor Horsens og Lyngby er begyndt at vise tænder. Og så gælder det i øvrigt også midterholdene, hvor der lige nu er hård kamp om de sidste to billetter til mesterskabsspillet. 

Her er, hvad vi lærte af 19. runde i Superligaen:

Lyngby kan overleve
Hvis man skal opsummere Lyngbys forår med én gif, må det være Lloyd Christmas fra filmen “Dumb, Dumber” fra 1994, hvor han bliver afvist af en kvinde, han er forelsket i. Han spørger til afvisningen, om det er sådan en “en ud af 100”-chance, de to har for at ende sammen, hvortil han får beskeden “more like one in a million”. Det er her, hvor Lloyd Christmas, spillet af Jim Carrey, ser et halvt fyldt glas og siger “so you’re telling me there’s a chance”.

Sådan kan man vel også sige omkring Lyngby Boldklubs forår. Torsdag aften tævede klubben de danske mestre og Superligaens nuværende tophold FC Midtjylland, og dermed tog man anden sejr i træk, efter Lyngby også vandt over SønderjyskE mandag. Det er klubbens tredje sejr i dette forår, da man også åbnede med en sejr over OB. Selv om der stadig er syv point op til Vejle, der er tredjesidst og over den virtuelle nedrykningsstreg, begynder man at få fornemmelsen af, at Lyngby ikke længere er død og begravet.

Og for lige at vende tilbage til Lloyd Christmas kan man nu sige, at klubbens mulighed for redning er gået fra en ud af en million til en ud af 100. Og jeg siger til jer, at der er en chance…

Ustabile tophold
Lyngbys sejr over FC Midtjylland var ganske, ganske overraskende, for de danske mestre plejer at vinde “de grimme kampe”. Men ikke denne gang, hvor holdet altså var oppe mod et hold, der spillede med selvtillid.

Brian Priske kaldte præstationen for den dårligste i hans tid som cheftræner, og det forstår man. Det var en ganske forfærdelig præstation, og FCM trak tilmed to røde kort – det ene til Gustav Isaksen, der helt utilgiveligt forsøgte at filme sig til et straffespark på et tidspunkt, hvor han allerede løb rundt med et gult kort. Farvel til talentet, der i den grad fik lov at føle spillets op- og nedture, efter han mod Brøndby i søndags blev matchvinder.

Apropos Brøndby, Niels Frederiksens mandskab tabte i FC Midtjylland, efter man ellers spillede en rigtig fin kamp, men mod Randers torsdag, hvor man gik ind til opgøret som favorit, var det en sløj præstation, der blot kastede et enkelt point af sig mod et skadesplaget Randers-hold. 

Alt imens kryber FC København tættere på de to tophold. Klubben vandt en sejr på 2-1 over Vejle, og nu venter et opgør mod Brøndby på udebane. En sejr over ærkerivalerne, og så er FCK blot et enkelt point efter BIF i tabellen.

Top seks er umulig at blive klog på
Med tre runder igen af grundspillet, er Randers tæt på at booke billet til top seks, da holdet har 28 point. Men hvem skal med på den sidste billet? OB og SønderjyskE danser omkring sjettepladsen med 25 point, mens FC Nordsjælland og AaB har været dårlige i foråret og ligger med 22 point. Vejle kan stadig nå det og har 21 point.

I de kommende uger bliver det afgjort, hvem der spiller med det sjove sted, og hvem der ikke gør: Der venter allerede i den kommende runde et opgør mellem AaB og SønderjyskE, og i sidste runde af grundspillet mødes AaB og OB samt FC Nordsjælland og SønderjyskE. Måske direkte kampe om en plads i top seks.





LIVE

TransferLIVE: Nye detaljer – kan møde Brøndby

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

‘Thomas Frank løber tør for tid’

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Officielt: AGF sælger Wahlstedt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Viaplay deler stor nyhed

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

To danske klubber jagter formstærk angriber

Åbner for ny rolle i FC København

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Klubber holder øje med AaB-profil

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale