Der resterer bare tre runder, før de danske fodboldklubber deles op i slutspil. Mesterskabsspillet og kvalifikationsspillet, og der er mange klubber, der har noget på spil til sidst i sæsonen.
Det gælder i toppen af rækken, hvor mesterskabskampen er godt i gang, og det gælder også i bunden, hvor Horsens og Lyngby er begyndt at vise tænder. Og så gælder det i øvrigt også midterholdene, hvor der lige nu er hård kamp om de sidste to billetter til mesterskabsspillet.
Her er, hvad vi lærte af 19. runde i Superligaen:
Lyngby kan overleve
Hvis man skal opsummere Lyngbys forår med én gif, må det være Lloyd Christmas fra filmen “Dumb, Dumber” fra 1994, hvor han bliver afvist af en kvinde, han er forelsket i. Han spørger til afvisningen, om det er sådan en “en ud af 100”-chance, de to har for at ende sammen, hvortil han får beskeden “more like one in a million”. Det er her, hvor Lloyd Christmas, spillet af Jim Carrey, ser et halvt fyldt glas og siger “so you’re telling me there’s a chance”.
Sådan kan man vel også sige omkring Lyngby Boldklubs forår. Torsdag aften tævede klubben de danske mestre og Superligaens nuværende tophold FC Midtjylland, og dermed tog man anden sejr i træk, efter Lyngby også vandt over SønderjyskE mandag. Det er klubbens tredje sejr i dette forår, da man også åbnede med en sejr over OB. Selv om der stadig er syv point op til Vejle, der er tredjesidst og over den virtuelle nedrykningsstreg, begynder man at få fornemmelsen af, at Lyngby ikke længere er død og begravet.
Og for lige at vende tilbage til Lloyd Christmas kan man nu sige, at klubbens mulighed for redning er gået fra en ud af en million til en ud af 100. Og jeg siger til jer, at der er en chance…
Ustabile tophold
Lyngbys sejr over FC Midtjylland var ganske, ganske overraskende, for de danske mestre plejer at vinde “de grimme kampe”. Men ikke denne gang, hvor holdet altså var oppe mod et hold, der spillede med selvtillid.
Brian Priske kaldte præstationen for den dårligste i hans tid som cheftræner, og det forstår man. Det var en ganske forfærdelig præstation, og FCM trak tilmed to røde kort – det ene til Gustav Isaksen, der helt utilgiveligt forsøgte at filme sig til et straffespark på et tidspunkt, hvor han allerede løb rundt med et gult kort. Farvel til talentet, der i den grad fik lov at føle spillets op- og nedture, efter han mod Brøndby i søndags blev matchvinder.
Apropos Brøndby, Niels Frederiksens mandskab tabte i FC Midtjylland, efter man ellers spillede en rigtig fin kamp, men mod Randers torsdag, hvor man gik ind til opgøret som favorit, var det en sløj præstation, der blot kastede et enkelt point af sig mod et skadesplaget Randers-hold.
Alt imens kryber FC København tættere på de to tophold. Klubben vandt en sejr på 2-1 over Vejle, og nu venter et opgør mod Brøndby på udebane. En sejr over ærkerivalerne, og så er FCK blot et enkelt point efter BIF i tabellen.
Top seks er umulig at blive klog på
Med tre runder igen af grundspillet, er Randers tæt på at booke billet til top seks, da holdet har 28 point. Men hvem skal med på den sidste billet? OB og SønderjyskE danser omkring sjettepladsen med 25 point, mens FC Nordsjælland og AaB har været dårlige i foråret og ligger med 22 point. Vejle kan stadig nå det og har 21 point.
I de kommende uger bliver det afgjort, hvem der spiller med det sjove sted, og hvem der ikke gør: Der venter allerede i den kommende runde et opgør mellem AaB og SønderjyskE, og i sidste runde af grundspillet mødes AaB og OB samt FC Nordsjælland og SønderjyskE. Måske direkte kampe om en plads i top seks.
LIVE
LIVE: Sender lille stikpille til FCK
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
Reagerer på Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Langer ud efter trænerlegende
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
NYHEDER
Køber engelsk klub
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
MEDIE
631 millioner kroner
I chok over Manchester United
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
Arne Slot dybt frustreret
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
