Der resterer bare tre runder, før de danske fodboldklubber deles op i slutspil. Mesterskabsspillet og kvalifikationsspillet, og der er mange klubber, der har noget på spil til sidst i sæsonen.
Det gælder i toppen af rækken, hvor mesterskabskampen er godt i gang, og det gælder også i bunden, hvor Horsens og Lyngby er begyndt at vise tænder. Og så gælder det i øvrigt også midterholdene, hvor der lige nu er hård kamp om de sidste to billetter til mesterskabsspillet.
Her er, hvad vi lærte af 19. runde i Superligaen:
Lyngby kan overleve
Hvis man skal opsummere Lyngbys forår med én gif, må det være Lloyd Christmas fra filmen “Dumb, Dumber” fra 1994, hvor han bliver afvist af en kvinde, han er forelsket i. Han spørger til afvisningen, om det er sådan en “en ud af 100”-chance, de to har for at ende sammen, hvortil han får beskeden “more like one in a million”. Det er her, hvor Lloyd Christmas, spillet af Jim Carrey, ser et halvt fyldt glas og siger “so you’re telling me there’s a chance”.
Sådan kan man vel også sige omkring Lyngby Boldklubs forår. Torsdag aften tævede klubben de danske mestre og Superligaens nuværende tophold FC Midtjylland, og dermed tog man anden sejr i træk, efter Lyngby også vandt over SønderjyskE mandag. Det er klubbens tredje sejr i dette forår, da man også åbnede med en sejr over OB. Selv om der stadig er syv point op til Vejle, der er tredjesidst og over den virtuelle nedrykningsstreg, begynder man at få fornemmelsen af, at Lyngby ikke længere er død og begravet.
Og for lige at vende tilbage til Lloyd Christmas kan man nu sige, at klubbens mulighed for redning er gået fra en ud af en million til en ud af 100. Og jeg siger til jer, at der er en chance…
Ustabile tophold
Lyngbys sejr over FC Midtjylland var ganske, ganske overraskende, for de danske mestre plejer at vinde “de grimme kampe”. Men ikke denne gang, hvor holdet altså var oppe mod et hold, der spillede med selvtillid.
Brian Priske kaldte præstationen for den dårligste i hans tid som cheftræner, og det forstår man. Det var en ganske forfærdelig præstation, og FCM trak tilmed to røde kort – det ene til Gustav Isaksen, der helt utilgiveligt forsøgte at filme sig til et straffespark på et tidspunkt, hvor han allerede løb rundt med et gult kort. Farvel til talentet, der i den grad fik lov at føle spillets op- og nedture, efter han mod Brøndby i søndags blev matchvinder.
Apropos Brøndby, Niels Frederiksens mandskab tabte i FC Midtjylland, efter man ellers spillede en rigtig fin kamp, men mod Randers torsdag, hvor man gik ind til opgøret som favorit, var det en sløj præstation, der blot kastede et enkelt point af sig mod et skadesplaget Randers-hold.
Alt imens kryber FC København tættere på de to tophold. Klubben vandt en sejr på 2-1 over Vejle, og nu venter et opgør mod Brøndby på udebane. En sejr over ærkerivalerne, og så er FCK blot et enkelt point efter BIF i tabellen.
Top seks er umulig at blive klog på
Med tre runder igen af grundspillet, er Randers tæt på at booke billet til top seks, da holdet har 28 point. Men hvem skal med på den sidste billet? OB og SønderjyskE danser omkring sjettepladsen med 25 point, mens FC Nordsjælland og AaB har været dårlige i foråret og ligger med 22 point. Vejle kan stadig nå det og har 21 point.
I de kommende uger bliver det afgjort, hvem der spiller med det sjove sted, og hvem der ikke gør: Der venter allerede i den kommende runde et opgør mellem AaB og SønderjyskE, og i sidste runde af grundspillet mødes AaB og OB samt FC Nordsjælland og SønderjyskE. Måske direkte kampe om en plads i top seks.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
UEFA med ny stor FC København-straf
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Medie peger på FC København
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
Vild udtalelse om Nathan Trott
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
MEDIE
Choktransfer?
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
NYHEDER
I svime over Højlund
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
Færdig i Brøndbys bestyrelse
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
Real Madrid raser efter anklager om racisme
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
OPTAKT
