Der er krise i FC København. Og Jacob Neestrups job har været til debat de seneste dage.
Der er for alvor blevet pustet til ilden, efter det ikke lykkedes at komme med i top-6.
Det betyder intet mesterskab, og lørdag venter der så en vigtig kamp mod Viborg, hvor en plads i pokalfinalen og en potentiel pokaltitel er en chance for stadig at komme i Europa.
Og netop den del taler muligvis for, at ledelsen i hovedstadsklubben holder fast i Jacob Neestrup for nu, siger Francis Dickoh i et interview med Viaplay.
For resultaterne i Superligaen har været elendige. Omvendt har Jacob Neestrup også tidligere understreget, at han kan vinde pokaler i København, og at han kan få klubben til at spille europæisk fodbold på ‘allerøverste niveau’.
Samtidig understreger fodboldeksperten også, at en del af grunden til, at Jacob Neestrup stadig har sit job er, at han er vellidt i klubben.
Og indtil de seneste måneder har han leveret, så man – i hvert fald for nu – tror på, han også er manden, der kan redde bare en lille smule i den sidste del af sæsonen ved at opfylde et af klubbens store mål.
– Det er altså europæisk fodbold, det er et meget, meget lille plaster på et åbent benbrud. Det, der er leveret i FC København, er frygteligt på alle mulige måder og utilstrækkeligt, og det er jeg ikke et øjeblik i tvivl om, de (ledelsen, red.) også er klar over, siger Francis Dickoh.
Det betyder dog ikke, at Francis Dickoh ikke forstår, man diskuterer FCK-trænerens job. For det giver al mening i en klub som FC København, understreger han.
– Jeg synes, det ville være uansvarligt af FC Københavns ledelse ikke at have vendt alle miulige sten omkring Jacob Neestrups virke som cheftræner. Fordi der stadig er de her erklærede mål, siger han.
Taber FCK til Viborg, ser det for alvor skidt ud. Så er der “kun” tilbage at spille for den famøse syvendeplads i nedrykningsspillet.
Får man den, venter der en kamp mod nummer tre eller fire fra mesterskabsspillet som det sidste skud i bøssen for at komme i Europa.
– Der kan det godt være, man ikke har tiltro længere, for det der for alt i verden ikke må ske er, at FC København ikke spiller europæisk fodbold efter sommerferien. Hele interviewet kan ses i toppen af artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TRANSFER
Superliga-retur?
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
Zinedine Zidane præsenteret
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
MEDIE
Har budt en milliard
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TOPNYHED