Frendrup roser Brøndby-stjerne: Gør det super godt

Genoa-profilen Morten Frendrup følger stadig Brøndby på afstand, og han er sikker på, at holdet kommer tilbage på rette spor i Superligaen.



HELSINGØR (Tipsbladet): Kærligheden til Brøndby er stadig stor, når Morten Frendrup skal tale om klubben.

Midtbanespilleren forlod Brøndby IF i januar 2022 til fordel for Genoa, og han nåede at spille 78 kampe i Superligaen.

Han fortæller, at han ser Brøndbys kampe så meget som muligt, og Frendrup er ikke nervøs på trods af en svingende sæsonstart.

– Jeg er sikker på, at det nok skal blive rigtig godt i Brøndby. Det er dygtige spillere og en dygtig træner, så det skal nok blive rigtig godt, siger Frendrup til Tipsbladet og resten af den skrevne presse.

På landsholdet er der flere tidligere Brøndby-spillere. Daniel Agger er assistent, mens Mads Hermansen er med i truppen.

For Frendrup har været været sjovt at kunne snakke Brøndby med både Agger og Hermansen.

– Det er selvfølgelig fedt. Jeg har været vant til at se ham (Daniel Agger, red.) for Liverpool og Brøndby, så det er selvfølgelig fedt at være så tæt på.

– Nu kender jeg Mads rigtig godt, og vi har spillet sammen i mange år, så det er dejligt at have nogle, som man kender rigtig godt.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Roser Kvistgaarden
Frendrup nyder at se Brøndby-holdet, og han fremhæver Mathias Kvistgaarden, der kan blive skudt afsted, da Frendrup bliver spurgt.

– Ja, det kunne han. Han gør det bare super godt, og han er en dygtig spiller. Det har været fedt at se ham gøre det så godt.

Genoa-profilen blev også spurgt ind til forholdet til Christian Nørgaard, og han sender roser mod Brentford-profilen.

– Vi kommer begge to fra Brøndby, og jeg kan også huske, at han tog rigtig godt imod mig. Det var ikke så lang tid, at vi nåede at spille sammen, men det er en spiller, som man har set op. Han har meget erfaren og er dygtig. Man prøver at suge til sig, siger Morten Frendrup.

Brøndby er nummer fem med 11 point efter syv kampe.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen




LIVE

TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?

DBU-formand: Tilliden til Infantino er væk

Ingen klausul i FC København-aftale

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Lyngby BK – AGF



LIVE

Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer

Klar besked om AGF

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Sporting ringede – Helenius tog i biografen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC Midtjylland – AC Horsens

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

AGF i kontakt om norsk angriber 

FC Nordsjælland – Randers FC

Silkeborg IF – FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

‘En trøstepræmie af en turnering’

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld