HELSINGØR (Tipsbladet): Kærligheden til Brøndby er stadig stor, når Morten Frendrup skal tale om klubben.
Midtbanespilleren forlod Brøndby IF i januar 2022 til fordel for Genoa, og han nåede at spille 78 kampe i Superligaen.
Han fortæller, at han ser Brøndbys kampe så meget som muligt, og Frendrup er ikke nervøs på trods af en svingende sæsonstart.
– Jeg er sikker på, at det nok skal blive rigtig godt i Brøndby. Det er dygtige spillere og en dygtig træner, så det skal nok blive rigtig godt, siger Frendrup til Tipsbladet og resten af den skrevne presse.
På landsholdet er der flere tidligere Brøndby-spillere. Daniel Agger er assistent, mens Mads Hermansen er med i truppen.
For Frendrup har været været sjovt at kunne snakke Brøndby med både Agger og Hermansen.
– Det er selvfølgelig fedt. Jeg har været vant til at se ham (Daniel Agger, red.) for Liverpool og Brøndby, så det er selvfølgelig fedt at være så tæt på.
– Nu kender jeg Mads rigtig godt, og vi har spillet sammen i mange år, så det er dejligt at have nogle, som man kender rigtig godt.
Artiklen fortsætter under billedet.
Roser Kvistgaarden
Frendrup nyder at se Brøndby-holdet, og han fremhæver Mathias Kvistgaarden, der kan blive skudt afsted, da Frendrup bliver spurgt.
– Ja, det kunne han. Han gør det bare super godt, og han er en dygtig spiller. Det har været fedt at se ham gøre det så godt.
Genoa-profilen blev også spurgt ind til forholdet til Christian Nørgaard, og han sender roser mod Brentford-profilen.
– Vi kommer begge to fra Brøndby, og jeg kan også huske, at han tog rigtig godt imod mig. Det var ikke så lang tid, at vi nåede at spille sammen, men det er en spiller, som man har set op. Han har meget erfaren og er dygtig. Man prøver at suge til sig, siger Morten Frendrup.
Brøndby er nummer fem med 11 point efter syv kampe.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Smider Salah-bombe
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Oddset styrtdykker
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
OPTAKT