Frendrup roser Brøndby-stjerne: Gør det super godt

Genoa-profilen Morten Frendrup følger stadig Brøndby på afstand, og han er sikker på, at holdet kommer tilbage på rette spor i Superligaen.



HELSINGØR (Tipsbladet): Kærligheden til Brøndby er stadig stor, når Morten Frendrup skal tale om klubben.

Midtbanespilleren forlod Brøndby IF i januar 2022 til fordel for Genoa, og han nåede at spille 78 kampe i Superligaen.

Han fortæller, at han ser Brøndbys kampe så meget som muligt, og Frendrup er ikke nervøs på trods af en svingende sæsonstart.

– Jeg er sikker på, at det nok skal blive rigtig godt i Brøndby. Det er dygtige spillere og en dygtig træner, så det skal nok blive rigtig godt, siger Frendrup til Tipsbladet og resten af den skrevne presse.

På landsholdet er der flere tidligere Brøndby-spillere. Daniel Agger er assistent, mens Mads Hermansen er med i truppen.

For Frendrup har været været sjovt at kunne snakke Brøndby med både Agger og Hermansen.

– Det er selvfølgelig fedt. Jeg har været vant til at se ham (Daniel Agger, red.) for Liverpool og Brøndby, så det er selvfølgelig fedt at være så tæt på.

– Nu kender jeg Mads rigtig godt, og vi har spillet sammen i mange år, så det er dejligt at have nogle, som man kender rigtig godt.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Roser Kvistgaarden
Frendrup nyder at se Brøndby-holdet, og han fremhæver Mathias Kvistgaarden, der kan blive skudt afsted, da Frendrup bliver spurgt.

– Ja, det kunne han. Han gør det bare super godt, og han er en dygtig spiller. Det har været fedt at se ham gøre det så godt.

Genoa-profilen blev også spurgt ind til forholdet til Christian Nørgaard, og han sender roser mod Brentford-profilen.

– Vi kommer begge to fra Brøndby, og jeg kan også huske, at han tog rigtig godt imod mig. Det var ikke så lang tid, at vi nåede at spille sammen, men det er en spiller, som man har set op. Han har meget erfaren og er dygtig. Man prøver at suge til sig, siger Morten Frendrup.

Brøndby er nummer fem med 11 point efter syv kampe.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpekøb retur til FC København?

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

LIVE: Evander skriver MLS-historie



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Arsenal skal til Danmark

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Sønderjyske – FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

FC Nordsjælland – AGF

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Randers kæmper sig tilbage to gange

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis