Beijmo-karantæne fastholdes: AGF er utilfredse

AGF's Felix Beijmo har karantæne mod FC Midtjylland, efter at aarhusianernes appel er blevet afvist.



AGF må undvære forsvarsspilleren Felix Beijmo i søndagens kamp mod FC Midtjylland i Superligaen.

Den aarhusianske klub skriver på sin hjemmeside, at Fodboldens Disciplinærinstans holder fast i den advarsel, Beijmo fik i forbindelse med tumulten efter slutfløjtet i kampen mod Brøndby.

Her tog Brøndby-træner Jesper Sørensen fat i svenskeren, som ifølge AGF takkede for kampen og sagde: “See you next time”. Sørensen blev udvist, mens Beijmo fik sit andet gule kort.

AGF-direktør Jacob Nielsen er noget uforstående over for afgørelsen, som beror på dommer Morten Kroghs vurdering af situationen.

– Vi tager dommen til efterretning, men vi stiller os meget uforstående over for den. Vi har fremlagt meget klar dokumentation i form af tv-billeder, samt Jesper Sørensens udlægning af sagen, hvor han bekræfter, at han ikke følte sig provokeret af Felix Beijmo og tager det fulde ansvar for situationen. 


– Men det bliver alene dommerens udlægning, som lægges til grund for at give Felix Beijmo et gult kort for usportslig opførsel. Og det på trods af, at Felix Beijmo sagde det samme til alle: ”Tak for kampen, vi ses næste gang”, som han gør efter hver kamp, siger han.

Disciplinærinstansen skriver i sin afgørelse, at det af dommerteamet blev opfattet som “provokerende og usportsligt”.

– Kampens dommer fastholder således sin vurdering af, at AGF-spilleren gør sig skyldig i usportslig opførsel og fastholder på den baggrund sin tildeling af gult kort og udvisning, lyder det i afgørelsen.

Jacob Nielsen mener ikke, at sagen er blevet behandlet på en objektiv måde.

– Dommeren er part i sagen, men det er alene hans bedømmelse af sig selv og sin egen handling, der lægges til grund i afgørelsen. Det bør være en uafhængig faglig tredjepart, der ikke er en del af sagen, siger AGF-direktøren.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Meget hård tilskuerstraf til FCK

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby henter keeper – her er planen

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

TransferLIVE: Koster 900 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

De lurer på Kjærgaard

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Får afvist bud på dansk profil

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

LIVE: Puha – kan blive hårdt, FC Midtjylland!

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Denne klub drømmer om Højbjerg

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Klar transfermelding