AGF må undvære forsvarsspilleren Felix Beijmo i søndagens kamp mod FC Midtjylland i Superligaen.
Den aarhusianske klub skriver på sin hjemmeside, at Fodboldens Disciplinærinstans holder fast i den advarsel, Beijmo fik i forbindelse med tumulten efter slutfløjtet i kampen mod Brøndby.
Her tog Brøndby-træner Jesper Sørensen fat i svenskeren, som ifølge AGF takkede for kampen og sagde: “See you next time”. Sørensen blev udvist, mens Beijmo fik sit andet gule kort.
AGF-direktør Jacob Nielsen er noget uforstående over for afgørelsen, som beror på dommer Morten Kroghs vurdering af situationen.
– Vi tager dommen til efterretning, men vi stiller os meget uforstående over for den. Vi har fremlagt meget klar dokumentation i form af tv-billeder, samt Jesper Sørensens udlægning af sagen, hvor han bekræfter, at han ikke følte sig provokeret af Felix Beijmo og tager det fulde ansvar for situationen.
– Men det bliver alene dommerens udlægning, som lægges til grund for at give Felix Beijmo et gult kort for usportslig opførsel. Og det på trods af, at Felix Beijmo sagde det samme til alle: ”Tak for kampen, vi ses næste gang”, som han gør efter hver kamp, siger han.
Disciplinærinstansen skriver i sin afgørelse, at det af dommerteamet blev opfattet som “provokerende og usportsligt”.
– Kampens dommer fastholder således sin vurdering af, at AGF-spilleren gør sig skyldig i usportslig opførsel og fastholder på den baggrund sin tildeling af gult kort og udvisning, lyder det i afgørelsen.
Jacob Nielsen mener ikke, at sagen er blevet behandlet på en objektiv måde.
– Dommeren er part i sagen, men det er alene hans bedømmelse af sig selv og sin egen handling, der lægges til grund i afgørelsen. Det bør være en uafhængig faglig tredjepart, der ikke er en del af sagen, siger AGF-direktøren.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
‘Rødt kort er svært at vurdere’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
MEDIE
Bundesliga-klub enig med dansker
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
Han er VM’s bedste spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT