Beijmo-karantæne fastholdes: AGF er utilfredse

AGF's Felix Beijmo har karantæne mod FC Midtjylland, efter at aarhusianernes appel er blevet afvist.



AGF må undvære forsvarsspilleren Felix Beijmo i søndagens kamp mod FC Midtjylland i Superligaen.

Den aarhusianske klub skriver på sin hjemmeside, at Fodboldens Disciplinærinstans holder fast i den advarsel, Beijmo fik i forbindelse med tumulten efter slutfløjtet i kampen mod Brøndby.

Her tog Brøndby-træner Jesper Sørensen fat i svenskeren, som ifølge AGF takkede for kampen og sagde: “See you next time”. Sørensen blev udvist, mens Beijmo fik sit andet gule kort.

AGF-direktør Jacob Nielsen er noget uforstående over for afgørelsen, som beror på dommer Morten Kroghs vurdering af situationen.

– Vi tager dommen til efterretning, men vi stiller os meget uforstående over for den. Vi har fremlagt meget klar dokumentation i form af tv-billeder, samt Jesper Sørensens udlægning af sagen, hvor han bekræfter, at han ikke følte sig provokeret af Felix Beijmo og tager det fulde ansvar for situationen. 


– Men det bliver alene dommerens udlægning, som lægges til grund for at give Felix Beijmo et gult kort for usportslig opførsel. Og det på trods af, at Felix Beijmo sagde det samme til alle: ”Tak for kampen, vi ses næste gang”, som han gør efter hver kamp, siger han.

Disciplinærinstansen skriver i sin afgørelse, at det af dommerteamet blev opfattet som “provokerende og usportsligt”.

– Kampens dommer fastholder således sin vurdering af, at AGF-spilleren gør sig skyldig i usportslig opførsel og fastholder på den baggrund sin tildeling af gult kort og udvisning, lyder det i afgørelsen.

Jacob Nielsen mener ikke, at sagen er blevet behandlet på en objektiv måde.

– Dommeren er part i sagen, men det er alene hans bedømmelse af sig selv og sin egen handling, der lægges til grund i afgørelsen. Det bør være en uafhængig faglig tredjepart, der ikke er en del af sagen, siger AGF-direktøren.

/ritzau/






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stolt over dansk transfer

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

De vil have Victor Nelsson

Jagter tidligere FCK-stjerne

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spottet i København

AGF køber ham

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Chok – henter første VM-point nogensinde

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Han tager hjem fra VM

Tyskland – Curacao

Horsens-oprykning sender million til Rumænien



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp