Divisionsforeningen: Skal stille det bedste hold

Danske klubber skal stille med de bedste spillere i sidste spillerunde. Også selv om Morten Olsen gerne vil have syv Superliga-spillere til rådighed op til landskamp.



Daniel Agger, Nicolai Jørgensen, Thomas Delaney, Stephan Andersen, Pione Sisto, Jakob Poulsen og Morten “Duncan” Rasmussen er alle med i den landsholdstrup, som Morten Olsen udtog onsdag forud for testkampen mod Montenegro den 8. juni samt den vigtige EM-kvalifikationskamp mod Serbien den 13. juni. Landstræneren er dog udfordret, fordi Superligaen først slutter den 7. juni.

Derfor har Morten Olsen ikke overraskende forhørt sig om muligheden for at få Superliga-spillerne til rådighed før sidste spillerunde. Som tipsbladet.dk fortalte torsdag, kalder flere Superliga-klubber. FCM og BIF har sendt positive tilkendegivelser i , mens også FCK skal være positivt stemt i forhold til at hjælpe det danske landshold.

Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen, slår nu fast, at klubberne i Superligaen er forpligtet til at stille det bedste hold, også i 33. spillerunde.

– Det skal man jo. Selv om det kan se ud, som om der ikke er så meget på spil, har kampene i Alka Superligaen altid betydning – om ikke andet så for selve kampen. Klubberne er forpligtede over for først og fremmest turneringen, deres fans, deres sponsorer, tv og alle dem, der er parter i det her, til at stille med det bedste hold. Det er sådan set analogt til, hvordan det foregår i alle andre turneringer, siger Claus Thomsen til tipsbladet.dk.

Potentielt kan SønderjyskE i sidste spillerunde møde et FC Midtjylland-hold, der er uden Pione Sisto, Morten “Duncan” Rasmussen og Jakob Poulsen, fordi de tre spiller med landsholdet den 8. juni. Det vil i princippet øge SønderjyskE’s chancer for at vinde kampen, mens de i Esbjerg og FC Vestsjælland vil holde vejret, fordi de tre klubber måske kæmper om den sidste nedrykningsplads.

– Jeg har ingen holdning til, hvem klubberne sender på banen. Det skal bare være det bedste hold, og det er jeg sådan set sikker på, at klubberne også sender på banen. Der er selvfølgelig noget på spil, og der er placeringer at spille for. Der kan også være klubber, som jagter en ekstra hjemmekamp næste sæson, så det er meget sjældent, at der er ligegyldige kampe i sidste spillerunde, siger Claus Thomsen, der dog åbner op for, at nogle spillere kan sidde ude af sidste spillerunde:

– Der kan være hensyn, der gør, at nogle ikke spiller i sidste spillerunde. Der kan være klubber, der forsøger at forhindre skader i forhold til næste sæson, og så tager klubben måske ikke de samme chancer som ellers. Det er en prioritering. Det forventes, at klubberne stiller med stærkeste hold.

I Danmark står det ikke skrevet i reglerne, at klubberne skal spille med det bedst mulige hold. I England er det anderledes. Her er det nedfældet i reglementet, og flere hold har oplevet at få bøder, fordi de i Premier League har stillet med reservehold. Claus Thomsen fortæller, at det i Danmark ikke tidligere har været en problematik, som man har beskæftiget sig med.

Morten Olsen svarede i går på , ligesom DBU udsendte en pressemeddelelse om, at det alene er klubberne, der bestemmer, hvornår de vil afgive spillere. Selv om Divisionsforeningen ikke kan imødekomme Olsens ønske, er der ingen sure miner fra Claus Thomsens side.

– Jeg har slet intet problem med, at vi har en passioneret landstræner, der på alle mulige måder ønsker at optimere landsholdets chancer. Tværtimod, siger Claus Thomsen.





Dansk dommer får ros stor ros


Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Rune deler nyt efter mareridt

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

– Cooper skyder på Schmedes

Stor Brøndby-stjerne skadet

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

– Fuldstændig svigtet

Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Valgte Manchester United over Real Madrid

To direktører færdige i Superliga-klub

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Landstræner hylder OB-komet

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Dansk bomber forventer sommertransfer

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

– FCK-ledelsen er marionetdukker for Skjærbæk

Rigtig træls melding om Óskarsson

En kold spand vand direkte i hovedet!

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Nedtur for OB: Falk ude

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Skidt nyt til Brian Riemer?

Dårligt nyt om AGF-stjerne

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil