Divisionsforeningen: Skal stille det bedste hold

Danske klubber skal stille med de bedste spillere i sidste spillerunde. Også selv om Morten Olsen gerne vil have syv Superliga-spillere til rådighed op til landskamp.



Daniel Agger, Nicolai Jørgensen, Thomas Delaney, Stephan Andersen, Pione Sisto, Jakob Poulsen og Morten “Duncan” Rasmussen er alle med i den landsholdstrup, som Morten Olsen udtog onsdag forud for testkampen mod Montenegro den 8. juni samt den vigtige EM-kvalifikationskamp mod Serbien den 13. juni. Landstræneren er dog udfordret, fordi Superligaen først slutter den 7. juni.

Derfor har Morten Olsen ikke overraskende forhørt sig om muligheden for at få Superliga-spillerne til rådighed før sidste spillerunde. Som tipsbladet.dk fortalte torsdag, kalder flere Superliga-klubber. FCM og BIF har sendt positive tilkendegivelser i , mens også FCK skal være positivt stemt i forhold til at hjælpe det danske landshold.

Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen, slår nu fast, at klubberne i Superligaen er forpligtet til at stille det bedste hold, også i 33. spillerunde.

– Det skal man jo. Selv om det kan se ud, som om der ikke er så meget på spil, har kampene i Alka Superligaen altid betydning – om ikke andet så for selve kampen. Klubberne er forpligtede over for først og fremmest turneringen, deres fans, deres sponsorer, tv og alle dem, der er parter i det her, til at stille med det bedste hold. Det er sådan set analogt til, hvordan det foregår i alle andre turneringer, siger Claus Thomsen til tipsbladet.dk.

Potentielt kan SønderjyskE i sidste spillerunde møde et FC Midtjylland-hold, der er uden Pione Sisto, Morten “Duncan” Rasmussen og Jakob Poulsen, fordi de tre spiller med landsholdet den 8. juni. Det vil i princippet øge SønderjyskE’s chancer for at vinde kampen, mens de i Esbjerg og FC Vestsjælland vil holde vejret, fordi de tre klubber måske kæmper om den sidste nedrykningsplads.

– Jeg har ingen holdning til, hvem klubberne sender på banen. Det skal bare være det bedste hold, og det er jeg sådan set sikker på, at klubberne også sender på banen. Der er selvfølgelig noget på spil, og der er placeringer at spille for. Der kan også være klubber, som jagter en ekstra hjemmekamp næste sæson, så det er meget sjældent, at der er ligegyldige kampe i sidste spillerunde, siger Claus Thomsen, der dog åbner op for, at nogle spillere kan sidde ude af sidste spillerunde:

– Der kan være hensyn, der gør, at nogle ikke spiller i sidste spillerunde. Der kan være klubber, der forsøger at forhindre skader i forhold til næste sæson, og så tager klubben måske ikke de samme chancer som ellers. Det er en prioritering. Det forventes, at klubberne stiller med stærkeste hold.

I Danmark står det ikke skrevet i reglerne, at klubberne skal spille med det bedst mulige hold. I England er det anderledes. Her er det nedfældet i reglementet, og flere hold har oplevet at få bøder, fordi de i Premier League har stillet med reservehold. Claus Thomsen fortæller, at det i Danmark ikke tidligere har været en problematik, som man har beskæftiget sig med.

Morten Olsen svarede i går på , ligesom DBU udsendte en pressemeddelelse om, at det alene er klubberne, der bestemmer, hvornår de vil afgive spillere. Selv om Divisionsforeningen ikke kan imødekomme Olsens ønske, er der ingen sure miner fra Claus Thomsens side.

– Jeg har slet intet problem med, at vi har en passioneret landstræner, der på alle mulige måder ønsker at optimere landsholdets chancer. Tværtimod, siger Claus Thomsen.



Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Hård kritik af FC København-stjerne

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Brøndby bekræfter salg

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Brendan Rodgers i chokskifte

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Aldrig set før

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

– Overdrevet og unuanceret

Målmand håber på Brøndby-transfer

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Han er verdens bedste fodboldspiller

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Nu kommenterer han FC København-historie

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Hænger Chido Obi ud

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Danske klubber efter Thomas Delaney

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark