Daniel Agger, Nicolai Jørgensen, Thomas Delaney, Stephan Andersen, Pione Sisto, Jakob Poulsen og Morten “Duncan” Rasmussen er alle med i den landsholdstrup, som Morten Olsen udtog onsdag forud for testkampen mod Montenegro den 8. juni samt den vigtige EM-kvalifikationskamp mod Serbien den 13. juni. Landstræneren er dog udfordret, fordi Superligaen først slutter den 7. juni.
Derfor har Morten Olsen ikke overraskende forhørt sig om muligheden for at få Superliga-spillerne til rådighed før sidste spillerunde. Som tipsbladet.dk fortalte torsdag, kalder flere Superliga-klubber. FCM og BIF har sendt positive tilkendegivelser i , mens også FCK skal være positivt stemt i forhold til at hjælpe det danske landshold.
Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen, slår nu fast, at klubberne i Superligaen er forpligtet til at stille det bedste hold, også i 33. spillerunde.
– Det skal man jo. Selv om det kan se ud, som om der ikke er så meget på spil, har kampene i Alka Superligaen altid betydning – om ikke andet så for selve kampen. Klubberne er forpligtede over for først og fremmest turneringen, deres fans, deres sponsorer, tv og alle dem, der er parter i det her, til at stille med det bedste hold. Det er sådan set analogt til, hvordan det foregår i alle andre turneringer, siger Claus Thomsen til tipsbladet.dk.
Potentielt kan SønderjyskE i sidste spillerunde møde et FC Midtjylland-hold, der er uden Pione Sisto, Morten “Duncan” Rasmussen og Jakob Poulsen, fordi de tre spiller med landsholdet den 8. juni. Det vil i princippet øge SønderjyskE’s chancer for at vinde kampen, mens de i Esbjerg og FC Vestsjælland vil holde vejret, fordi de tre klubber måske kæmper om den sidste nedrykningsplads.
– Jeg har ingen holdning til, hvem klubberne sender på banen. Det skal bare være det bedste hold, og det er jeg sådan set sikker på, at klubberne også sender på banen. Der er selvfølgelig noget på spil, og der er placeringer at spille for. Der kan også være klubber, som jagter en ekstra hjemmekamp næste sæson, så det er meget sjældent, at der er ligegyldige kampe i sidste spillerunde, siger Claus Thomsen, der dog åbner op for, at nogle spillere kan sidde ude af sidste spillerunde:
– Der kan være hensyn, der gør, at nogle ikke spiller i sidste spillerunde. Der kan være klubber, der forsøger at forhindre skader i forhold til næste sæson, og så tager klubben måske ikke de samme chancer som ellers. Det er en prioritering. Det forventes, at klubberne stiller med stærkeste hold.
I Danmark står det ikke skrevet i reglerne, at klubberne skal spille med det bedst mulige hold. I England er det anderledes. Her er det nedfældet i reglementet, og flere hold har oplevet at få bøder, fordi de i Premier League har stillet med reservehold. Claus Thomsen fortæller, at det i Danmark ikke tidligere har været en problematik, som man har beskæftiget sig med.
Morten Olsen svarede i går på , ligesom DBU udsendte en pressemeddelelse om, at det alene er klubberne, der bestemmer, hvornår de vil afgive spillere. Selv om Divisionsforeningen ikke kan imødekomme Olsens ønske, er der ingen sure miner fra Claus Thomsens side.
– Jeg har slet intet problem med, at vi har en passioneret landstræner, der på alle mulige måder ønsker at optimere landsholdets chancer. Tværtimod, siger Claus Thomsen.
LIVE
LIVE: Fuld opbakning
AVIS
Interessant afsløring
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
Kevin Diks skriver historie
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
– En gigantisk nedtur!
HELT VILDT
