Daniel Agger, Nicolai Jørgensen, Thomas Delaney, Stephan Andersen, Pione Sisto, Jakob Poulsen og Morten “Duncan” Rasmussen er alle med i den landsholdstrup, som Morten Olsen udtog onsdag forud for testkampen mod Montenegro den 8. juni samt den vigtige EM-kvalifikationskamp mod Serbien den 13. juni. Landstræneren er dog udfordret, fordi Superligaen først slutter den 7. juni.
Derfor har Morten Olsen ikke overraskende forhørt sig om muligheden for at få Superliga-spillerne til rådighed før sidste spillerunde. Som tipsbladet.dk fortalte torsdag, kalder flere Superliga-klubber. FCM og BIF har sendt positive tilkendegivelser i , mens også FCK skal være positivt stemt i forhold til at hjælpe det danske landshold.
Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen, slår nu fast, at klubberne i Superligaen er forpligtet til at stille det bedste hold, også i 33. spillerunde.
– Det skal man jo. Selv om det kan se ud, som om der ikke er så meget på spil, har kampene i Alka Superligaen altid betydning – om ikke andet så for selve kampen. Klubberne er forpligtede over for først og fremmest turneringen, deres fans, deres sponsorer, tv og alle dem, der er parter i det her, til at stille med det bedste hold. Det er sådan set analogt til, hvordan det foregår i alle andre turneringer, siger Claus Thomsen til tipsbladet.dk.
Potentielt kan SønderjyskE i sidste spillerunde møde et FC Midtjylland-hold, der er uden Pione Sisto, Morten “Duncan” Rasmussen og Jakob Poulsen, fordi de tre spiller med landsholdet den 8. juni. Det vil i princippet øge SønderjyskE’s chancer for at vinde kampen, mens de i Esbjerg og FC Vestsjælland vil holde vejret, fordi de tre klubber måske kæmper om den sidste nedrykningsplads.
– Jeg har ingen holdning til, hvem klubberne sender på banen. Det skal bare være det bedste hold, og det er jeg sådan set sikker på, at klubberne også sender på banen. Der er selvfølgelig noget på spil, og der er placeringer at spille for. Der kan også være klubber, som jagter en ekstra hjemmekamp næste sæson, så det er meget sjældent, at der er ligegyldige kampe i sidste spillerunde, siger Claus Thomsen, der dog åbner op for, at nogle spillere kan sidde ude af sidste spillerunde:
– Der kan være hensyn, der gør, at nogle ikke spiller i sidste spillerunde. Der kan være klubber, der forsøger at forhindre skader i forhold til næste sæson, og så tager klubben måske ikke de samme chancer som ellers. Det er en prioritering. Det forventes, at klubberne stiller med stærkeste hold.
I Danmark står det ikke skrevet i reglerne, at klubberne skal spille med det bedst mulige hold. I England er det anderledes. Her er det nedfældet i reglementet, og flere hold har oplevet at få bøder, fordi de i Premier League har stillet med reservehold. Claus Thomsen fortæller, at det i Danmark ikke tidligere har været en problematik, som man har beskæftiget sig med.
Morten Olsen svarede i går på , ligesom DBU udsendte en pressemeddelelse om, at det alene er klubberne, der bestemmer, hvornår de vil afgive spillere. Selv om Divisionsforeningen ikke kan imødekomme Olsens ønske, er der ingen sure miner fra Claus Thomsens side.
– Jeg har slet intet problem med, at vi har en passioneret landstræner, der på alle mulige måder ønsker at optimere landsholdets chancer. Tværtimod, siger Claus Thomsen.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansker: Det er latterligt!
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Lewandowski forlader FC Barcelona
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Så er det officielt
