Daniel Agger, Nicolai Jørgensen, Thomas Delaney, Stephan Andersen, Pione Sisto, Jakob Poulsen og Morten “Duncan” Rasmussen er alle med i den landsholdstrup, som Morten Olsen udtog onsdag forud for testkampen mod Montenegro den 8. juni samt den vigtige EM-kvalifikationskamp mod Serbien den 13. juni. Landstræneren er dog udfordret, fordi Superligaen først slutter den 7. juni.
Derfor har Morten Olsen ikke overraskende forhørt sig om muligheden for at få Superliga-spillerne til rådighed før sidste spillerunde. Som tipsbladet.dk fortalte torsdag, kalder flere Superliga-klubber. FCM og BIF har sendt positive tilkendegivelser i , mens også FCK skal være positivt stemt i forhold til at hjælpe det danske landshold.
Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen, slår nu fast, at klubberne i Superligaen er forpligtet til at stille det bedste hold, også i 33. spillerunde.
– Det skal man jo. Selv om det kan se ud, som om der ikke er så meget på spil, har kampene i Alka Superligaen altid betydning – om ikke andet så for selve kampen. Klubberne er forpligtede over for først og fremmest turneringen, deres fans, deres sponsorer, tv og alle dem, der er parter i det her, til at stille med det bedste hold. Det er sådan set analogt til, hvordan det foregår i alle andre turneringer, siger Claus Thomsen til tipsbladet.dk.
Potentielt kan SønderjyskE i sidste spillerunde møde et FC Midtjylland-hold, der er uden Pione Sisto, Morten “Duncan” Rasmussen og Jakob Poulsen, fordi de tre spiller med landsholdet den 8. juni. Det vil i princippet øge SønderjyskE’s chancer for at vinde kampen, mens de i Esbjerg og FC Vestsjælland vil holde vejret, fordi de tre klubber måske kæmper om den sidste nedrykningsplads.
– Jeg har ingen holdning til, hvem klubberne sender på banen. Det skal bare være det bedste hold, og det er jeg sådan set sikker på, at klubberne også sender på banen. Der er selvfølgelig noget på spil, og der er placeringer at spille for. Der kan også være klubber, som jagter en ekstra hjemmekamp næste sæson, så det er meget sjældent, at der er ligegyldige kampe i sidste spillerunde, siger Claus Thomsen, der dog åbner op for, at nogle spillere kan sidde ude af sidste spillerunde:
– Der kan være hensyn, der gør, at nogle ikke spiller i sidste spillerunde. Der kan være klubber, der forsøger at forhindre skader i forhold til næste sæson, og så tager klubben måske ikke de samme chancer som ellers. Det er en prioritering. Det forventes, at klubberne stiller med stærkeste hold.
I Danmark står det ikke skrevet i reglerne, at klubberne skal spille med det bedst mulige hold. I England er det anderledes. Her er det nedfældet i reglementet, og flere hold har oplevet at få bøder, fordi de i Premier League har stillet med reservehold. Claus Thomsen fortæller, at det i Danmark ikke tidligere har været en problematik, som man har beskæftiget sig med.
Morten Olsen svarede i går på , ligesom DBU udsendte en pressemeddelelse om, at det alene er klubberne, der bestemmer, hvornår de vil afgive spillere. Selv om Divisionsforeningen ikke kan imødekomme Olsens ønske, er der ingen sure miner fra Claus Thomsens side.
– Jeg har slet intet problem med, at vi har en passioneret landstræner, der på alle mulige måder ønsker at optimere landsholdets chancer. Tværtimod, siger Claus Thomsen.
LIVE
TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
INTERVIEW
Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
Her kan du se FC København mod Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
TRANSFER
Norwich har budt på stor dansk profil
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
TOPNYHED
Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum
EKSKLUSIVT
Brøndby vil holde på stjerne
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
INTERVIEW
Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
MEDIE
Storklub forhandler om Oscar Højlund
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
AVIS
Club Brugge-spiller skifter til dansk klub
MEDIE
FC København byder på kantspiller
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
NYHEDER
Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
NYHEDER
Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’
INTERVIEW
Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’
Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere blitzer Nordlondon
EKSKLUSIVT
Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg
INTERVIEW
‘Det er ret let at se’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet
TRANSFER
Brøndby opjusterer efter kæmpe salg
TOPNYHED
