– Djiby Fall stadig åben for Danmark

Djiby Fall er på klubjagt, og angriberens agent udelukker ikke danske klubber som en mulighed – men ikke alle klubber kan være med.



Djiby Fall er i øjeblikket på jagt efter en ny klub efter, at Lokomotiv Moskva har givet ham grønt lys til at skifte denne sommer. Ståle Solbakkens FC Köln har været på tale de seneste dage, men det lader ikke til at det ender med en aftale.

Djiby Falls agent vil ikke kommentere på FC Köln-linket men indrømmer gerne, at det tyske marked er et af de mere interessante for en type som Djiby Fall.

Men der bliver også stadig holdt en dør på klem til Superliga-klubberne.

– Djiby havde det godt i Danmark og danske klubber er stadig en mulighed for ham. Lokomotiv Moskva vil gerne have nogle penge for ham, men det ligger ikke i nærheden af, hvad de i sin tid gav for ham i OB, siger agenten Mikael Jakobsson til tipsbladet.dk.


Djiby Fall skiftede fra OB til Moskva i marts 2009 for en transfer på omkring 35 millioner kroner men har nu kun seks måneder tilbage af sin kontrakt med den russiske klub

– Men selv om Djiby Fall vil være en billig spiller i forhold til beløbet som Lokomotiv betalte for ham, vil det stadig være mange penge for flere danske klubber, når man tænker på den økonomiske situation mange steder.

– Dertil kommer, at Djiby også gerne skal have en løn, der ligger ikke langt fra det,  han få i Moskva.

– Så Danmark er bestemt stadig interessant, men det skal være en klub, der har en stærk økonomi, så derfor er der helt sikker nogle, der vil falde fra, siger Mikael Jakobsson.

LÆS OGSÅ: Djiby Fall skal have ny klub

Det, der bliver søgt efter lige nu, er en permanent transfer, men Mikael Jakobsson åbner også for en lejeaftale.

– Alt er i realiteten muligt. Det handler meget om, hvordan man strikker aftalen sammen. Russerne vil gerne have nogle penge, men en lejeaftale kan også komme på tale, siger Mikael Jakobsson, der ikke vil udtale sig om eventuel interesse fra danske klubber.

Ud over det danske og tyske marked, har der igennem flere transfervinduer været interesse fra flere tyrkiske klubber.

Djiby Fall nåede i alt at score 32 gange i 61 Superliga-kampe i sine ophold i Randers og siden OB

LÆS OGSÅ: Ståle dropper Fall








LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub forlænger med profil

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Nu melder Christian Eriksen ud

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Supercomputer: De vinder VM

Jonas Wind til danskerklub?

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Sat til salg – så dyr er han

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Klar melding fra Thomas Gravesen

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Kæmpe mystik: I dag sker det

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Kommer med kæmpe Agger-nyhed