– Djiby Fall stadig åben for Danmark

Djiby Fall er på klubjagt, og angriberens agent udelukker ikke danske klubber som en mulighed – men ikke alle klubber kan være med.



Djiby Fall er i øjeblikket på jagt efter en ny klub efter, at Lokomotiv Moskva har givet ham grønt lys til at skifte denne sommer. Ståle Solbakkens FC Köln har været på tale de seneste dage, men det lader ikke til at det ender med en aftale.

Djiby Falls agent vil ikke kommentere på FC Köln-linket men indrømmer gerne, at det tyske marked er et af de mere interessante for en type som Djiby Fall.

Men der bliver også stadig holdt en dør på klem til Superliga-klubberne.

– Djiby havde det godt i Danmark og danske klubber er stadig en mulighed for ham. Lokomotiv Moskva vil gerne have nogle penge for ham, men det ligger ikke i nærheden af, hvad de i sin tid gav for ham i OB, siger agenten Mikael Jakobsson til tipsbladet.dk.


Djiby Fall skiftede fra OB til Moskva i marts 2009 for en transfer på omkring 35 millioner kroner men har nu kun seks måneder tilbage af sin kontrakt med den russiske klub

– Men selv om Djiby Fall vil være en billig spiller i forhold til beløbet som Lokomotiv betalte for ham, vil det stadig være mange penge for flere danske klubber, når man tænker på den økonomiske situation mange steder.

– Dertil kommer, at Djiby også gerne skal have en løn, der ligger ikke langt fra det,  han få i Moskva.

– Så Danmark er bestemt stadig interessant, men det skal være en klub, der har en stærk økonomi, så derfor er der helt sikker nogle, der vil falde fra, siger Mikael Jakobsson.

LÆS OGSÅ: Djiby Fall skal have ny klub

Det, der bliver søgt efter lige nu, er en permanent transfer, men Mikael Jakobsson åbner også for en lejeaftale.

– Alt er i realiteten muligt. Det handler meget om, hvordan man strikker aftalen sammen. Russerne vil gerne have nogle penge, men en lejeaftale kan også komme på tale, siger Mikael Jakobsson, der ikke vil udtale sig om eventuel interesse fra danske klubber.

Ud over det danske og tyske marked, har der igennem flere transfervinduer været interesse fra flere tyrkiske klubber.

Djiby Fall nåede i alt at score 32 gange i 61 Superliga-kampe i sine ophold i Randers og siden OB

LÆS OGSÅ: Ståle dropper Fall









LIVE: Klart svar om Amir Richardson




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Patrick Dorgu er med

Gratis adgang til Superliga-brag

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Skidt nyt om Lukas Lerager

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Smider Salah-bombe

Det var vanvittigt brutalt



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

FC København – Vejle Boldklub

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’