– Djiby Fall stadig åben for Danmark

Djiby Fall er på klubjagt, og angriberens agent udelukker ikke danske klubber som en mulighed – men ikke alle klubber kan være med.



Djiby Fall er i øjeblikket på jagt efter en ny klub efter, at Lokomotiv Moskva har givet ham grønt lys til at skifte denne sommer. Ståle Solbakkens FC Köln har været på tale de seneste dage, men det lader ikke til at det ender med en aftale.

Djiby Falls agent vil ikke kommentere på FC Köln-linket men indrømmer gerne, at det tyske marked er et af de mere interessante for en type som Djiby Fall.

Men der bliver også stadig holdt en dør på klem til Superliga-klubberne.

– Djiby havde det godt i Danmark og danske klubber er stadig en mulighed for ham. Lokomotiv Moskva vil gerne have nogle penge for ham, men det ligger ikke i nærheden af, hvad de i sin tid gav for ham i OB, siger agenten Mikael Jakobsson til tipsbladet.dk.


Djiby Fall skiftede fra OB til Moskva i marts 2009 for en transfer på omkring 35 millioner kroner men har nu kun seks måneder tilbage af sin kontrakt med den russiske klub

– Men selv om Djiby Fall vil være en billig spiller i forhold til beløbet som Lokomotiv betalte for ham, vil det stadig være mange penge for flere danske klubber, når man tænker på den økonomiske situation mange steder.

– Dertil kommer, at Djiby også gerne skal have en løn, der ligger ikke langt fra det,  han få i Moskva.

– Så Danmark er bestemt stadig interessant, men det skal være en klub, der har en stærk økonomi, så derfor er der helt sikker nogle, der vil falde fra, siger Mikael Jakobsson.

LÆS OGSÅ: Djiby Fall skal have ny klub

Det, der bliver søgt efter lige nu, er en permanent transfer, men Mikael Jakobsson åbner også for en lejeaftale.

– Alt er i realiteten muligt. Det handler meget om, hvordan man strikker aftalen sammen. Russerne vil gerne have nogle penge, men en lejeaftale kan også komme på tale, siger Mikael Jakobsson, der ikke vil udtale sig om eventuel interesse fra danske klubber.

Ud over det danske og tyske marked, har der igennem flere transfervinduer været interesse fra flere tyrkiske klubber.

Djiby Fall nåede i alt at score 32 gange i 61 Superliga-kampe i sine ophold i Randers og siden OB

LÆS OGSÅ: Ståle dropper Fall








LIVE

LIVE: Grimme scener i HSV-brag

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Kultklub jagtede Brøndby-flop

FCK lurer på landsholdsspiller

Storklub i dialog med Mohamed Salah

OB – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

– Det var virkelig pinligt

Et markant problem for Silkeborg

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Emre Mor færdig

Manchester United – Liverpool

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Ipswich er tilbage i Premier League

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Martin Jørgensen lander nyt job

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Melder Lindstrøm helt færdig

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen