– Djiby Fall stadig åben for Danmark

Djiby Fall er på klubjagt, og angriberens agent udelukker ikke danske klubber som en mulighed – men ikke alle klubber kan være med.



Djiby Fall er i øjeblikket på jagt efter en ny klub efter, at Lokomotiv Moskva har givet ham grønt lys til at skifte denne sommer. Ståle Solbakkens FC Köln har været på tale de seneste dage, men det lader ikke til at det ender med en aftale.

Djiby Falls agent vil ikke kommentere på FC Köln-linket men indrømmer gerne, at det tyske marked er et af de mere interessante for en type som Djiby Fall.

Men der bliver også stadig holdt en dør på klem til Superliga-klubberne.

– Djiby havde det godt i Danmark og danske klubber er stadig en mulighed for ham. Lokomotiv Moskva vil gerne have nogle penge for ham, men det ligger ikke i nærheden af, hvad de i sin tid gav for ham i OB, siger agenten Mikael Jakobsson til tipsbladet.dk.


Djiby Fall skiftede fra OB til Moskva i marts 2009 for en transfer på omkring 35 millioner kroner men har nu kun seks måneder tilbage af sin kontrakt med den russiske klub

– Men selv om Djiby Fall vil være en billig spiller i forhold til beløbet som Lokomotiv betalte for ham, vil det stadig være mange penge for flere danske klubber, når man tænker på den økonomiske situation mange steder.

– Dertil kommer, at Djiby også gerne skal have en løn, der ligger ikke langt fra det,  han få i Moskva.

– Så Danmark er bestemt stadig interessant, men det skal være en klub, der har en stærk økonomi, så derfor er der helt sikker nogle, der vil falde fra, siger Mikael Jakobsson.

LÆS OGSÅ: Djiby Fall skal have ny klub

Det, der bliver søgt efter lige nu, er en permanent transfer, men Mikael Jakobsson åbner også for en lejeaftale.

– Alt er i realiteten muligt. Det handler meget om, hvordan man strikker aftalen sammen. Russerne vil gerne have nogle penge, men en lejeaftale kan også komme på tale, siger Mikael Jakobsson, der ikke vil udtale sig om eventuel interesse fra danske klubber.

Ud over det danske og tyske marked, har der igennem flere transfervinduer været interesse fra flere tyrkiske klubber.

Djiby Fall nåede i alt at score 32 gange i 61 Superliga-kampe i sine ophold i Randers og siden OB

LÆS OGSÅ: Ståle dropper Fall








LIVE

LIVE: Fraværende inden FCK-brag

Dyster spådom: Han er færdig til sommer

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Andreas Christensen afviser tilbud

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Leverkusen – Bayern

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Den største genistreg i Superligaen?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag