– Djiby Fall stadig åben for Danmark

Djiby Fall er på klubjagt, og angriberens agent udelukker ikke danske klubber som en mulighed – men ikke alle klubber kan være med.



Djiby Fall er i øjeblikket på jagt efter en ny klub efter, at Lokomotiv Moskva har givet ham grønt lys til at skifte denne sommer. Ståle Solbakkens FC Köln har været på tale de seneste dage, men det lader ikke til at det ender med en aftale.

Djiby Falls agent vil ikke kommentere på FC Köln-linket men indrømmer gerne, at det tyske marked er et af de mere interessante for en type som Djiby Fall.

Men der bliver også stadig holdt en dør på klem til Superliga-klubberne.

– Djiby havde det godt i Danmark og danske klubber er stadig en mulighed for ham. Lokomotiv Moskva vil gerne have nogle penge for ham, men det ligger ikke i nærheden af, hvad de i sin tid gav for ham i OB, siger agenten Mikael Jakobsson til tipsbladet.dk.


Djiby Fall skiftede fra OB til Moskva i marts 2009 for en transfer på omkring 35 millioner kroner men har nu kun seks måneder tilbage af sin kontrakt med den russiske klub

– Men selv om Djiby Fall vil være en billig spiller i forhold til beløbet som Lokomotiv betalte for ham, vil det stadig være mange penge for flere danske klubber, når man tænker på den økonomiske situation mange steder.

– Dertil kommer, at Djiby også gerne skal have en løn, der ligger ikke langt fra det,  han få i Moskva.

– Så Danmark er bestemt stadig interessant, men det skal være en klub, der har en stærk økonomi, så derfor er der helt sikker nogle, der vil falde fra, siger Mikael Jakobsson.

LÆS OGSÅ: Djiby Fall skal have ny klub

Det, der bliver søgt efter lige nu, er en permanent transfer, men Mikael Jakobsson åbner også for en lejeaftale.

– Alt er i realiteten muligt. Det handler meget om, hvordan man strikker aftalen sammen. Russerne vil gerne have nogle penge, men en lejeaftale kan også komme på tale, siger Mikael Jakobsson, der ikke vil udtale sig om eventuel interesse fra danske klubber.

Ud over det danske og tyske marked, har der igennem flere transfervinduer været interesse fra flere tyrkiske klubber.

Djiby Fall nåede i alt at score 32 gange i 61 Superliga-kampe i sine ophold i Randers og siden OB

LÆS OGSÅ: Ståle dropper Fall








LIVE

LIVE: Chok-melding om Franculino

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Tror på millionkøb af FC København-spiller



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Brian Riemer peger på tre årsager

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Snart kan det give rødt kort

Braithwaite del af stor transferplan

Afvist – Brøndby undrer sig

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Atletico Madrid – Arsenal

Melder klart ud: Han har IKKE udløb