Det var en på flere måder skuffet FC København-formand, som efter 1-2-nederlaget til Brøndby kommenterede på den ballade, der gik forud for kampen:
– Det er forkert, og vi må prøve at bruge nogle flere pædagogiske samtaler med grupperne om, at de ikke må ødelægge tog eller kaste med romerlys, sagde Flemming Østergaard til Onside og tilføjede:
– Jeg betragter dem ikke som FC København-fans, jeg betragter dem som nogen, der ikke ved, hvordan de skal opføre sig som fans.
Fra FC Københavns fan-afsnit regnede det pludselig med romerlys, som havde både Brøndbys fans og grønsværen som mål. Af samme grund blev kampen udsat med flere minutter.
– Jeg har det da skidt med det. Det tror jeg også, at Per Bjerregaard har. Det er trist, at vi har de der mennesker, der skal komme ind til kampen og ødelægge stemningen. Det skal være en fornøjelse at gå til Danmarks nationalsport, understregede Østergaard efter kampen.
FC Københavns målmand, Jesper Christiansen, oplevede balladen på nært hold og forsøgte undervejs at dæmpe gemytterne på udebaneafsnittet.
– Det et selvfølgelig ikke helt godt, og det er også derfor, vi forsøger at få dem dæmpet lidt. Men nu tror jeg ikke, de er de eneste, der har gjort det rundt omkring på stadions, men det er selvfølgelig ikke godt, lød det efter kampen fra målmanden.
Flemming Østergaard garanterede, at kampen imod fodboldbøllerne fortsætter fra FC Københavns side og tilføjede:
– Jeg har også indtryk af, at der er mange, som bruger fodbolden til at udløse et eller andet, som de ikke får gjort i dagligdagen.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit