Dortmund henter point til sidst mod Bayern

Bayern München var foran 2-0 med et kvarter igen af "Der Klassiker", men Dortmund fik hentet 2-2 hjem.



Bayern München har fået en skrantende og ujævn start på Bundesliga-sæsonen, men én ting har mesterholdet normalt styr på. Opskriften til sejr mod rivalen Borussia Dortmund.

Det så ud til at holde stik i lørdagens "Der Klassiker", da sydtyskerne var foran 2-0 og i total kontrol, men i en dramatisk afslutning hentede Dortmund 2-2.

Dermed undgik Dortmund at tabe for niende gang i træk til rivalerne på tværs af alle turneringer. Veteranangriberen Anthony Modeste blev redningsmand i fire minutters overtid.

Resultatet betyder, at Bayern og Dortmund fortsat ligger henholdsvis treer og firer i Bundesligaen – begge med 16 point for 9 kampe.

De store chancer lod vente på sig, men 12 minutter før pause tog Leon Goretzka chancen fra 20 meter med succes.

Som tidligere spiller for Schalke 04 – Dortmunds store lokalrival – var han nok den sidste modstander, hjemmeholdets fans ønskede at se score.

Ondt blev værre for Dortmund kort inde i anden halvleg. Leroy Sané, endnu en Bayern-spiller med en fortid hos Schalke, blev sat op til skud fra kanten af feltet – og han svigtede ikke. 2-0 til Bayern.

Gæsterne satte sig herefter tungt på begivenhederne. Dortmund blev statister foran eget publikum, og man ventede reelt bare på 3-0-målet.

Det kom ikke, og i stedet pustede blot 17-årige Youssoufa Moukoko nyt liv i kampen med et kvarter tilbage.

Han afsluttede resolut i feltet og blev den yngste målscorer i "Der Klassiker" nogensinde.

Bayern sluttede med ti mand på banen i en dramatisk afslutning, hvor Kingsley Coman fik sit andet gult kort og marchordre i 90. minut.

Det gav Dortmund fire minutter til at lægge et tungt pres på mestrene, og i 94. minut eksploderede Signal Iduna Park i jubelrus.

Nico Schlotterbeck fandt med et følt indlæg indskiftede Anthony Modeste helt fri ved bagstolpen. Den 34-årige franskmand havde lidt tidligere brændt en gigantisk chance, men han tog revanche.

Med hovedet dirigerede han udligningen ind til 2-2 og afsluttede – i hvert fald for nu – Dortmunds kompleks mod giganten fra syd.

/ritzau/





“Har set ham fra OB få karantæne”


Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Andreas Christensen i chokskifte?

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Sønderjyske slår FCM i sent drama

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Kongesæson – de køber Pep Biel

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Superliga-legende stråler som 41-årig

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

FC Midtjylland kan score gode penge

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Pogba er lettet

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

Slut: FC København vinder intenst derby

FC København – Brøndby IF

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig