Dortmund henter point til sidst mod Bayern

Bayern München var foran 2-0 med et kvarter igen af "Der Klassiker", men Dortmund fik hentet 2-2 hjem.



Bayern München har fået en skrantende og ujævn start på Bundesliga-sæsonen, men én ting har mesterholdet normalt styr på. Opskriften til sejr mod rivalen Borussia Dortmund.

Det så ud til at holde stik i lørdagens "Der Klassiker", da sydtyskerne var foran 2-0 og i total kontrol, men i en dramatisk afslutning hentede Dortmund 2-2.

Dermed undgik Dortmund at tabe for niende gang i træk til rivalerne på tværs af alle turneringer. Veteranangriberen Anthony Modeste blev redningsmand i fire minutters overtid.

Resultatet betyder, at Bayern og Dortmund fortsat ligger henholdsvis treer og firer i Bundesligaen – begge med 16 point for 9 kampe.

De store chancer lod vente på sig, men 12 minutter før pause tog Leon Goretzka chancen fra 20 meter med succes.

Som tidligere spiller for Schalke 04 – Dortmunds store lokalrival – var han nok den sidste modstander, hjemmeholdets fans ønskede at se score.

Ondt blev værre for Dortmund kort inde i anden halvleg. Leroy Sané, endnu en Bayern-spiller med en fortid hos Schalke, blev sat op til skud fra kanten af feltet – og han svigtede ikke. 2-0 til Bayern.

Gæsterne satte sig herefter tungt på begivenhederne. Dortmund blev statister foran eget publikum, og man ventede reelt bare på 3-0-målet.

Det kom ikke, og i stedet pustede blot 17-årige Youssoufa Moukoko nyt liv i kampen med et kvarter tilbage.

Han afsluttede resolut i feltet og blev den yngste målscorer i "Der Klassiker" nogensinde.

Bayern sluttede med ti mand på banen i en dramatisk afslutning, hvor Kingsley Coman fik sit andet gult kort og marchordre i 90. minut.

Det gav Dortmund fire minutter til at lægge et tungt pres på mestrene, og i 94. minut eksploderede Signal Iduna Park i jubelrus.

Nico Schlotterbeck fandt med et følt indlæg indskiftede Anthony Modeste helt fri ved bagstolpen. Den 34-årige franskmand havde lidt tidligere brændt en gigantisk chance, men han tog revanche.

Med hovedet dirigerede han udligningen ind til 2-2 og afsluttede – i hvert fald for nu – Dortmunds kompleks mod giganten fra syd.

/ritzau/



Melder om svære forhandlinger med Brøndby

FC Midtjylland kan score gode penge

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Sønderjyske – FC Midtjylland

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Kæmpe nedtur for AaB

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Bo Svensson favorit til stort job 

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Superliga-legende stråler som 41-årig

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Her er Kamil Wilczek i dag

Kongesæson – de køber Pep Biel

FC København – Brøndby IF

I svime over German Onugkha

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Randers FC – OB

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Viborg FF – Vejle Boldklub

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

– Agger og Kahlenberg var specielt

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

– Den her sidder dybt i sjælen

Newcastle spænder ben for Manchester City

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Eintracht tæmmer Gedebukke

– Jeg vil være den bedste

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord