Dortmund henter point til sidst mod Bayern

Bayern München var foran 2-0 med et kvarter igen af "Der Klassiker", men Dortmund fik hentet 2-2 hjem.



Bayern München har fået en skrantende og ujævn start på Bundesliga-sæsonen, men én ting har mesterholdet normalt styr på. Opskriften til sejr mod rivalen Borussia Dortmund.

Det så ud til at holde stik i lørdagens "Der Klassiker", da sydtyskerne var foran 2-0 og i total kontrol, men i en dramatisk afslutning hentede Dortmund 2-2.

Dermed undgik Dortmund at tabe for niende gang i træk til rivalerne på tværs af alle turneringer. Veteranangriberen Anthony Modeste blev redningsmand i fire minutters overtid.

Resultatet betyder, at Bayern og Dortmund fortsat ligger henholdsvis treer og firer i Bundesligaen – begge med 16 point for 9 kampe.

De store chancer lod vente på sig, men 12 minutter før pause tog Leon Goretzka chancen fra 20 meter med succes.

Som tidligere spiller for Schalke 04 – Dortmunds store lokalrival – var han nok den sidste modstander, hjemmeholdets fans ønskede at se score.

Ondt blev værre for Dortmund kort inde i anden halvleg. Leroy Sané, endnu en Bayern-spiller med en fortid hos Schalke, blev sat op til skud fra kanten af feltet – og han svigtede ikke. 2-0 til Bayern.

Gæsterne satte sig herefter tungt på begivenhederne. Dortmund blev statister foran eget publikum, og man ventede reelt bare på 3-0-målet.

Det kom ikke, og i stedet pustede blot 17-årige Youssoufa Moukoko nyt liv i kampen med et kvarter tilbage.

Han afsluttede resolut i feltet og blev den yngste målscorer i "Der Klassiker" nogensinde.

Bayern sluttede med ti mand på banen i en dramatisk afslutning, hvor Kingsley Coman fik sit andet gult kort og marchordre i 90. minut.

Det gav Dortmund fire minutter til at lægge et tungt pres på mestrene, og i 94. minut eksploderede Signal Iduna Park i jubelrus.

Nico Schlotterbeck fandt med et følt indlæg indskiftede Anthony Modeste helt fri ved bagstolpen. Den 34-årige franskmand havde lidt tidligere brændt en gigantisk chance, men han tog revanche.

Med hovedet dirigerede han udligningen ind til 2-2 og afsluttede – i hvert fald for nu – Dortmunds kompleks mod giganten fra syd.

/ritzau/



Mål i begge ender i Milano

Her er alle VM-puljerne

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

– Det har man nok aldrig set før

De er klar til at købe Mohamed Salah

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

FCK med tilbud – nu vil de have ham

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Her er Danmarks VM-gruppe

Her er alle VM-grupperne

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Saver United-stjerne over

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Dybt skuffet og trist

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Rigmand vild med FC København-aftale

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

FC Fredericia – OB

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Stor derby-bøde til FC København

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

DBU giver fans fem års karantæne

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Her kan du se VM-lodtrækningen

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’