Bayern München har fået en skrantende og ujævn start på Bundesliga-sæsonen, men én ting har mesterholdet normalt styr på. Opskriften til sejr mod rivalen Borussia Dortmund.
Det så ud til at holde stik i lørdagens "Der Klassiker", da sydtyskerne var foran 2-0 og i total kontrol, men i en dramatisk afslutning hentede Dortmund 2-2.
Dermed undgik Dortmund at tabe for niende gang i træk til rivalerne på tværs af alle turneringer. Veteranangriberen Anthony Modeste blev redningsmand i fire minutters overtid.
Resultatet betyder, at Bayern og Dortmund fortsat ligger henholdsvis treer og firer i Bundesligaen – begge med 16 point for 9 kampe.
De store chancer lod vente på sig, men 12 minutter før pause tog Leon Goretzka chancen fra 20 meter med succes.
Som tidligere spiller for Schalke 04 – Dortmunds store lokalrival – var han nok den sidste modstander, hjemmeholdets fans ønskede at se score.
Ondt blev værre for Dortmund kort inde i anden halvleg. Leroy Sané, endnu en Bayern-spiller med en fortid hos Schalke, blev sat op til skud fra kanten af feltet – og han svigtede ikke. 2-0 til Bayern.
Gæsterne satte sig herefter tungt på begivenhederne. Dortmund blev statister foran eget publikum, og man ventede reelt bare på 3-0-målet.
Det kom ikke, og i stedet pustede blot 17-årige Youssoufa Moukoko nyt liv i kampen med et kvarter tilbage.
Han afsluttede resolut i feltet og blev den yngste målscorer i "Der Klassiker" nogensinde.
Bayern sluttede med ti mand på banen i en dramatisk afslutning, hvor Kingsley Coman fik sit andet gult kort og marchordre i 90. minut.
Det gav Dortmund fire minutter til at lægge et tungt pres på mestrene, og i 94. minut eksploderede Signal Iduna Park i jubelrus.
Nico Schlotterbeck fandt med et følt indlæg indskiftede Anthony Modeste helt fri ved bagstolpen. Den 34-årige franskmand havde lidt tidligere brændt en gigantisk chance, men han tog revanche.
Med hovedet dirigerede han udligningen ind til 2-2 og afsluttede – i hvert fald for nu – Dortmunds kompleks mod giganten fra syd.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Mason Greenwood tæt på skifte
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
Knuser transferrekord
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
Medier jubler over USA’s nedtur
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
Schweiz sender Colombia ud af VM
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’