Det var nok ikke mange, der havde forventet, at pokalkampen mellem Holbæk B&I og Silkeborg IF ville blive så varm en kartoffel.
Kampen blev tidligere på ugen rykket fra Holbæk til Silkeborg efter en gensidig aftale mellem klubberne, hvilket i går fik den konsekvens, at Viaplay ikke længere ville vise kampen.
– I fredags lagde vi sidste hånd på kampprogrammet til tv-kampene, og da vi så mødte ind mandag, var Holbæks kamp flyttet til Silkeborg. Vi vurderer, at der går så meget ud af den sportslige værdi af den kamp, at vi ikke synes, vi skal vise den på tv. Vi har trukket os og så prioriterer vores kræfter anderledes, udtalte Kim Mikkelsen, der er Senior Vice President Sports til Viaplay Sport News om beslutningen.
Tipsbladet har fået bekræftet fra Divisionsforeningen, at kampen ikke bliver streamet på PokalTV, da Viaplay stadigvæk har rettighederne til kampen, men ikke vælger at bruge dem.
Det betyder som udgangspunkt også, at Silkeborg heller ikke selv må streame opgøret, hvis det var noget, man skulle have lyst til.
I den sammenhæng har Tipsbladet kontaktet Viaplay for at høre, om de kunne være villige til at videregive rettighederne til klubberne selv.
– Jeg har ikke hørt fra Silkeborg omkring dette, hvis jeg får en henvendelse, drøfter jeg det med Silkeborg og ikke med Tipsbladet, skriver Kim Mikkelsen i en mail til Tipsbladet.
Silkeborg respekterer beslutningen
Tipsbladet talte tidligere på dagen med Silkeborg IF's direktør Kent Madsen om, hvad de tænkte, da de så Viaplays udmelding i går.
– Vi respekterer 100 procent, at Viaplay bestemmer hvilke pokalkampe de ønsker at sende, lyder det fra Kent Madsen.
Hvad tænker du om, at Viaplay i sidste runde sendte kampe fra MCH Arena og Ceres Park, hvor hjemmeholdene var udehold?
– Jeg har set, at Kim Mikkelsen i går udtalte, at det skulle de måske ikke have gjort. I mit stille sind kunne jeg godt forstille mig, at havde det været en af de største klubber, er det ikke sikkert, at de havde truffet den her beslutning, men vi respekterer deres vurdering.
– Vi kender godt vores position hos rettighedshaveren. Vi er en lille klub, det overrasker ikke os, at de træffer beslutninger af den her karakter. Det er, som det er. De driver en forretning, hvor det handler om at have flest mulige seere, og vi kommer fra et lille område, så det må vi leve med.
Overvejelser om at flytte kampen
Beslutningen har efterladt mange seere i det uvisse. Det var nemlig Viaplay, der havde fastlagt kamptidspunktet til at være tirsdag den 29. oktober klokken 20.00, men det tidspunkt er ikke det optimale for dem, der gerne vil opleve kampen på Jysk Park.
Derfor har der mellem klubberne været dialog om at flytte kampen til et mere spiseligt tidspunkt.
– Det har været en overvejelse at flytte kampen. Vi talte med Holbæk om det i går, at vi gerne ville flytte kampen til om onsdagen og et tidligere klokkeslæt, men det ønskede Holbæk ikke. Vi kan ikke spille opgøret tidligere tirsdag, fordi der skal afvikles et sponsorarrangement for byens dygtige håndboldklub hos os.
– På en hverdagsaften, der kan det godt være, at vi ser flere tilskuere på stadion med en lille fremrykning, men børnefamilierne ser vi generelt ikke til de her aftenkampe, men det er klart, at hvis man tager den lange tur fra Holbæk, og vi ender i forlænget spilletid, så er man først hjemme midt om natten. Så jeg kan godt forstå, hvis det holder nogle hjemme.
Selvom det ikke bliver den sjoveste tur på en tirsdag aften for Holbæks fans, så håber Kent Madsen, at det i stedet kan have en positiv effekt på de lokale tilhængere, at kampen ikke kan ses på TV.
– Jeg tror, at det kan stimulere interessen for kampen, at den ikke bliver sendt på tv. Det kan betyde, at der er flere, som kommer på stadion, når man ikke kan sætte sig i sin varme sofa med en kop kaffe og se den.
Dermed skal man tage turen på Jysk Park, hvis man ønsker at se opgøret.
LIVE
TransferLIVE: FCK udlejer stopper til dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
TOPNYHED
Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
Danskerklub fyrer træneren
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
David Moyes griner over gult kort for jubel
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr
Liverpool tager storsejr
MEDIE