Det var nok ikke mange, der havde forventet, at pokalkampen mellem Holbæk B&I og Silkeborg IF ville blive så varm en kartoffel.
Kampen blev tidligere på ugen rykket fra Holbæk til Silkeborg efter en gensidig aftale mellem klubberne, hvilket i går fik den konsekvens, at Viaplay ikke længere ville vise kampen.
– I fredags lagde vi sidste hånd på kampprogrammet til tv-kampene, og da vi så mødte ind mandag, var Holbæks kamp flyttet til Silkeborg. Vi vurderer, at der går så meget ud af den sportslige værdi af den kamp, at vi ikke synes, vi skal vise den på tv. Vi har trukket os og så prioriterer vores kræfter anderledes, udtalte Kim Mikkelsen, der er Senior Vice President Sports til Viaplay Sport News om beslutningen.
Tipsbladet har fået bekræftet fra Divisionsforeningen, at kampen ikke bliver streamet på PokalTV, da Viaplay stadigvæk har rettighederne til kampen, men ikke vælger at bruge dem.
Det betyder som udgangspunkt også, at Silkeborg heller ikke selv må streame opgøret, hvis det var noget, man skulle have lyst til.
I den sammenhæng har Tipsbladet kontaktet Viaplay for at høre, om de kunne være villige til at videregive rettighederne til klubberne selv.
– Jeg har ikke hørt fra Silkeborg omkring dette, hvis jeg får en henvendelse, drøfter jeg det med Silkeborg og ikke med Tipsbladet, skriver Kim Mikkelsen i en mail til Tipsbladet.
Silkeborg respekterer beslutningen
Tipsbladet talte tidligere på dagen med Silkeborg IF's direktør Kent Madsen om, hvad de tænkte, da de så Viaplays udmelding i går.
– Vi respekterer 100 procent, at Viaplay bestemmer hvilke pokalkampe de ønsker at sende, lyder det fra Kent Madsen.
Hvad tænker du om, at Viaplay i sidste runde sendte kampe fra MCH Arena og Ceres Park, hvor hjemmeholdene var udehold?
– Jeg har set, at Kim Mikkelsen i går udtalte, at det skulle de måske ikke have gjort. I mit stille sind kunne jeg godt forstille mig, at havde det været en af de største klubber, er det ikke sikkert, at de havde truffet den her beslutning, men vi respekterer deres vurdering.
– Vi kender godt vores position hos rettighedshaveren. Vi er en lille klub, det overrasker ikke os, at de træffer beslutninger af den her karakter. Det er, som det er. De driver en forretning, hvor det handler om at have flest mulige seere, og vi kommer fra et lille område, så det må vi leve med.
Overvejelser om at flytte kampen
Beslutningen har efterladt mange seere i det uvisse. Det var nemlig Viaplay, der havde fastlagt kamptidspunktet til at være tirsdag den 29. oktober klokken 20.00, men det tidspunkt er ikke det optimale for dem, der gerne vil opleve kampen på Jysk Park.
Derfor har der mellem klubberne været dialog om at flytte kampen til et mere spiseligt tidspunkt.
– Det har været en overvejelse at flytte kampen. Vi talte med Holbæk om det i går, at vi gerne ville flytte kampen til om onsdagen og et tidligere klokkeslæt, men det ønskede Holbæk ikke. Vi kan ikke spille opgøret tidligere tirsdag, fordi der skal afvikles et sponsorarrangement for byens dygtige håndboldklub hos os.
– På en hverdagsaften, der kan det godt være, at vi ser flere tilskuere på stadion med en lille fremrykning, men børnefamilierne ser vi generelt ikke til de her aftenkampe, men det er klart, at hvis man tager den lange tur fra Holbæk, og vi ender i forlænget spilletid, så er man først hjemme midt om natten. Så jeg kan godt forstå, hvis det holder nogle hjemme.
Selvom det ikke bliver den sjoveste tur på en tirsdag aften for Holbæks fans, så håber Kent Madsen, at det i stedet kan have en positiv effekt på de lokale tilhængere, at kampen ikke kan ses på TV.
– Jeg tror, at det kan stimulere interessen for kampen, at den ikke bliver sendt på tv. Det kan betyde, at der er flere, som kommer på stadion, når man ikke kan sætte sig i sin varme sofa med en kop kaffe og se den.
Dermed skal man tage turen på Jysk Park, hvis man ønsker at se opgøret.
LIVE
LIVE: Kræver 745 millioner for United-emne
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
Henter FC København-spiller
AVIS
Ny melding om fremtiden
Kæk Wass: Han filmede!
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim