Dybt imponeret: Han er benhård!

Thomas Thomasberg har leveret et forrygende stykke håndværk i FC Midtjylland, lyder den store ros fra landsholdslegenden.



KØBENHAVN (Tipsbladet): De forsvarende danske mestre FC Midtjylland har fået en flyvende start på Superliga-sæsonen, og det er bestemt ikke utænkeligt, at klubben skriver historie i denne sæson ved at hjemtage det danske mesterskab to gange i træk. 

De er i hvert fald holdet, som skal besejres, mener ekspert Thomas Gravesen, der dækker ligaen indgående som ekspert for Viaplay. 

– Den måde, FCM styrer klubben på, og måden de sætter sig selv i scene på og deres anderledes stil, gør for mig, at det er dem, du skal slå for at blive dansk mester, fortæller han til Tipsbladet. 

Thomas Gravesen er imponeret. Dybt imponeret over det hold, som er sat sammen på heden og det stykke arbejde som Thomas Thomasberg har leveret for "Ulvene".

– Thomasberg er benhård, når det gælder hans måde at spille på. Han er dygtig til at få forklaret, at det er den her måde, vi gør det på.

– Vi siger, at "du spiller ikke tiki-taka". "Nej, men jeg skaber chancer, jeg skaber resultater, og jeg skaber et hold, der er modbydeligt at spille imod!". 

– De er alle så store her (Thomas Gravesen løfter armene for at signalere spillere, der er markant højere end ham selv, red.), og de løber bare stærkt. Sørensen, Simsir og Osorio gør, at du tænker, at det her er spændende at følge med i.

Man kan høre begejstringen i hans stemme over den konkurrencesituation, der er sammensat på heden.

– Konkurrencen er der i Midtjylland, så du kan ikke komme til træning og gå rundt, for så er du ude. Der er Thomasberg heldigvis stærk nok til at sige, at så er du ikke med.

272418

Thomas Gravesen er vild med Thomas Thomasbergs måde at være fodboldtræner på. Foto: Alamy

Minder om Zorniger
Thomas Gravesen vil dog ikke gå så langt som at kalde Thomasberg for Superligaens bedste træner. Her helgarderer den karismatiske fodboldekspert sig nærmest ved at fremhæve de fire toptrænere, Thomasberg, Jesper Sørensen, Jacob Neestrup og Johannes Hoff Thorup (som dog er i Norwich nu, red.) fra sidste sæsons topstrid, og nu smækker han også Uwe Rösler ind i den ligning. 

AGF's tyske cheftræner har nemlig blæst Gravesen bagover, selv om han havde set den komme før sæsonstart, slår han fast. 

– I år har Rösler meldt sig ind. Nu er vi fem hold i Superligaen, som konkurrerer og gør, at presset stiger. Det er så vanvittigt det, der foregår.

– Måden de spiller på… Fire mål i snit! Det minder lidt om den måde, Zorniger spillede på i Brøndby. Full attack, full power, full pace. Kan spillerne holde til det? Det må tiden vise.

– For mig er AGF stærke lige nu her. Øjebliksbilledet af AGF ser rigtig godt ud. 

AGF er da også flyvende, hvilket 16 point for de første syv runder vidner om.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.







Fadæse mod Brøndby – nu laver han comeback


Slut: Brøndby i kæmpe skuffelse!

Gigantisk Superliga-transfer – snart er han gratis

Superliga-retur? Her er Mikael Uhres kongeløn

Uhyggelig styrke – han var en lumsk lommetyv

‘Tøffe’: Han er en af mine helt store favoritter!

Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop

Chido Obi stjæler overskrifter i England

Brøndby er færdig i pokalturneringen

Skulle have afløst Daramy i FCK: Nu ophæver han

Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’

Imponerer stort – dialog med FC København om lidt

Pludselig ringede Thierry Henry til Brøndby-profil

Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne

Stjerne i Superligaen – utur i Norge

Efter hattrick: ‘Jeg er ikke så glad’

Hyldes – nu er det forbi

Sikke en aften – han lignede en kæmpe stjerne!

Frank revser ‘stor dommerfejl’

Færdig efter kommentar om kræftramt stjerne

Presset stiger: Tidligere FCK-træner i modvind

Den største underpræstation i Superligaen

Uha, uha – det ser skidt ud, Bo Henriksen!

Lauges kone bestormet af beskeder: ‘Overvældende’

Ude i kulden? Nu svarer Sørensen selv

Drama i Real Madrid – utilfredshed med Xabi Alonso

Kæmpe Vejle-lettelse: 4-0-sejr i pokalen

FC Midtjylland kører over Silkeborg

Manchester United-stjerne skal være mere arrogant

Revser Zorniger: ‘Værdiløst skuespil!’

Massive rygter om dansk landsholdsstjerne

Neestrup taler varmt om hattrickhelten Moukoko

Superliga-stjerne til AGF? Lønnen let at firedoble

Spår: Forlængelse eller salg for Gustav Isaksen

Medier fælder dom over Skov Olsen og Eriksen

Fem kasser på tre dage: FCM-komet i vild dominans

Brøndby-fan: ‘Dette er mit ønskescenarie’

Overpræsterer vildt – FC Midtjylland på rekordkurs

Supercomputer: De er storfavorit til at vinde PL

Danske stjerner viser glimt af topniveau

Stjernetræner overtager i Juventus

Tidligere spansk mester suspenderet

Koster 225 millioner – transfer på vej?

Joakim Mæhle fraværende på ubestemt tid

Stor mystik – hvad sker der med ‘AC’?

Slagter Slot: Alt er galt!

– Jeg er enig med Tøfting

Her kan du se FC Nordsjælland mod Brøndby IF

Udvist to gange på 16 minutter

Ingen bud på Brian Riemer

Scholes dropper tv – deler hjerteskærende årsag