Dybt imponeret: Han er benhård!

Thomas Thomasberg har leveret et forrygende stykke håndværk i FC Midtjylland, lyder den store ros fra landsholdslegenden.



KØBENHAVN (Tipsbladet): De forsvarende danske mestre FC Midtjylland har fået en flyvende start på Superliga-sæsonen, og det er bestemt ikke utænkeligt, at klubben skriver historie i denne sæson ved at hjemtage det danske mesterskab to gange i træk. 

De er i hvert fald holdet, som skal besejres, mener ekspert Thomas Gravesen, der dækker ligaen indgående som ekspert for Viaplay. 

– Den måde, FCM styrer klubben på, og måden de sætter sig selv i scene på og deres anderledes stil, gør for mig, at det er dem, du skal slå for at blive dansk mester, fortæller han til Tipsbladet. 

Thomas Gravesen er imponeret. Dybt imponeret over det hold, som er sat sammen på heden og det stykke arbejde som Thomas Thomasberg har leveret for "Ulvene".

– Thomasberg er benhård, når det gælder hans måde at spille på. Han er dygtig til at få forklaret, at det er den her måde, vi gør det på.

– Vi siger, at "du spiller ikke tiki-taka". "Nej, men jeg skaber chancer, jeg skaber resultater, og jeg skaber et hold, der er modbydeligt at spille imod!". 

– De er alle så store her (Thomas Gravesen løfter armene for at signalere spillere, der er markant højere end ham selv, red.), og de løber bare stærkt. Sørensen, Simsir og Osorio gør, at du tænker, at det her er spændende at følge med i.

Man kan høre begejstringen i hans stemme over den konkurrencesituation, der er sammensat på heden.

– Konkurrencen er der i Midtjylland, så du kan ikke komme til træning og gå rundt, for så er du ude. Der er Thomasberg heldigvis stærk nok til at sige, at så er du ikke med.

272418

Thomas Gravesen er vild med Thomas Thomasbergs måde at være fodboldtræner på. Foto: Alamy

Minder om Zorniger
Thomas Gravesen vil dog ikke gå så langt som at kalde Thomasberg for Superligaens bedste træner. Her helgarderer den karismatiske fodboldekspert sig nærmest ved at fremhæve de fire toptrænere, Thomasberg, Jesper Sørensen, Jacob Neestrup og Johannes Hoff Thorup (som dog er i Norwich nu, red.) fra sidste sæsons topstrid, og nu smækker han også Uwe Rösler ind i den ligning. 

AGF's tyske cheftræner har nemlig blæst Gravesen bagover, selv om han havde set den komme før sæsonstart, slår han fast. 

– I år har Rösler meldt sig ind. Nu er vi fem hold i Superligaen, som konkurrerer og gør, at presset stiger. Det er så vanvittigt det, der foregår.

– Måden de spiller på… Fire mål i snit! Det minder lidt om den måde, Zorniger spillede på i Brøndby. Full attack, full power, full pace. Kan spillerne holde til det? Det må tiden vise.

– For mig er AGF stærke lige nu her. Øjebliksbilledet af AGF ser rigtig godt ud. 

AGF er da også flyvende, hvilket 16 point for de første syv runder vidner om.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

“Brøndby er skræddersyet til ham”



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hold nu kæft, hvor er han god!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Dansk stortalents værdi eksploderer

Efter to måneders tørke: Højlund lyner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Arsenal – Burnley

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Så er det officielt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Lewandowski forlader FC Barcelona

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Salah sender særlig besked

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Froholdt med vild hæder i Portugal

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

FC København slagter Randers

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Knuser Silkeborg i afskedskamp