PORTUGAL (Tipsbladet): Er der én FCK-spiller, som kan rejse hjem fra Portugal med et ekstra smil på læben, så er det Mohamed Elyounoussi.
Nordmanden har været fyr og flamme i de to kampe, han har været med i hernede, og hans måltotal siger det hele. Hattrick mod Elfsborg og to kasser mod Molde. Den portugisiske luft er tydeligvis god for Elyounoussi, som fredag rejser hjem fyldt op med selvtillid.
Jeg synes godt, vi kan tillade os at have høje forventninger til Elyounoussi.
Jacob NeestrupCheftræner, FC København
Man kan roligt konstatere, at FCK-kreatøren er klar til Manchester City på tirsdag og et spændende forår. Hans cheftræner Jacob Neestrup er i hvert fald dybt imponeret over hans præstationer i hernede, selv om Elyounoussi har døjet med lidt sygdom, ligesom flere andre i truppen har det.
– Vi ser en spiller, der gør arbejdet færdigt, og som har et højt niveau. Det har han vist. Han arbejder hårdt derude i dag. Desværre døjede han ligesom med nogle af de andre (banker sig på brystet, red.), så vi passede lidt på ham. Det har set skarpt ud, det må jeg sige, siger Neestrup, som efterfølgende bliver spurgt ind til forventningerne til Elyounoussi, når han nu har en fuld pre season med holdet, hvilket ikke var tilfældet i sommer.
– Jeg synes godt, vi kan tillade os at have høje forventninger til Elyounoussi. Det synes jeg også, der var i efteråret, og det gik også nogens næse forbi, at han allerede i efteråret scorede en del mål og lavede en del assists. Jeg synes allerede, at efteråret var på et rigtig fint niveau, men vi ønsker alle sammen det maksimale af en dygtig spiller. Han har set rigtig stærk ud.
Det har set rigtig godt ud for Mohamed Elyounoussi i Portugal. Foto: IMAGO.
Rasmus Falk kan også godt mærke, at Elyounoussi er et lidt andet sted i dag, end da han kom til i sommer.
Er der forskel på at spille sammen med ham nu, end der var, da han kom til?
– Både og. Han føler sig mere tryg i det, men han var også en god spiller, da han kom. Man kunne godt se, at han måske manglede den preseason og havde trænet individuelt i noget tid. Jeg synes også, han var god, da han kom, og han har været god det sidste halve år.
– Han har haft en god preseason ligesom mange andre, så ham glæder jeg mig til at se. Der er ingen tvivl om, at han bliver en gevinst, ligesom han har været det sidste halve år.
Mohamed Elyounoussi spillede 27 kampe for FC København i efteråret. Det blev til syv scoringer og tre oplæg. Han er en af de spillere, som man forventer starter inde på tirsdag mod Manchester City. Elyounoussi har vist sig stærkt frem i Champions League i denne sæson, og han er en af de spillere i FC København, som har spillet på topniveau i England.
I dag blev han – ligesom flere andre – skiftet ud i pausen, og selv om han startede på banen i generalprøven forud for Manchester City-kampen, så er det med sikkerhed ikke samme hold, som Neestrup starter med på tirsdag. Lukas Lerager startede, men har karantæne på tirsdag.
– Vi har prøvet at spille uden Lukas, og der er mange om buddet. Man skal ikke lægge noget i den startopstilling i dag. Nu må vi hjem og tænke over tingene, og hvad vi har set, og hvilke spillere der har dannet nogle gode og sunde relationer inde på banen, som vi kan regne med, og så tager vi den derfra, fortæller Jacob Neestrup.
Første opgør spilles på tirsdag, mens andet opgør spilles i starten af marts.
LIVE
LIVE: Sådan starter AGF og FC Nordsjælland
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
Barcelona klager til UEFA
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
OPTAKT
Liverpool – Fulham
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER