PORTUGAL (Tipsbladet): Er der én FCK-spiller, som kan rejse hjem fra Portugal med et ekstra smil på læben, så er det Mohamed Elyounoussi.
Nordmanden har været fyr og flamme i de to kampe, han har været med i hernede, og hans måltotal siger det hele. Hattrick mod Elfsborg og to kasser mod Molde. Den portugisiske luft er tydeligvis god for Elyounoussi, som fredag rejser hjem fyldt op med selvtillid.
Jeg synes godt, vi kan tillade os at have høje forventninger til Elyounoussi.
Jacob NeestrupCheftræner, FC København
Man kan roligt konstatere, at FCK-kreatøren er klar til Manchester City på tirsdag og et spændende forår. Hans cheftræner Jacob Neestrup er i hvert fald dybt imponeret over hans præstationer i hernede, selv om Elyounoussi har døjet med lidt sygdom, ligesom flere andre i truppen har det.
– Vi ser en spiller, der gør arbejdet færdigt, og som har et højt niveau. Det har han vist. Han arbejder hårdt derude i dag. Desværre døjede han ligesom med nogle af de andre (banker sig på brystet, red.), så vi passede lidt på ham. Det har set skarpt ud, det må jeg sige, siger Neestrup, som efterfølgende bliver spurgt ind til forventningerne til Elyounoussi, når han nu har en fuld pre season med holdet, hvilket ikke var tilfældet i sommer.
– Jeg synes godt, vi kan tillade os at have høje forventninger til Elyounoussi. Det synes jeg også, der var i efteråret, og det gik også nogens næse forbi, at han allerede i efteråret scorede en del mål og lavede en del assists. Jeg synes allerede, at efteråret var på et rigtig fint niveau, men vi ønsker alle sammen det maksimale af en dygtig spiller. Han har set rigtig stærk ud.
Det har set rigtig godt ud for Mohamed Elyounoussi i Portugal. Foto: IMAGO.
Rasmus Falk kan også godt mærke, at Elyounoussi er et lidt andet sted i dag, end da han kom til i sommer.
Er der forskel på at spille sammen med ham nu, end der var, da han kom til?
– Både og. Han føler sig mere tryg i det, men han var også en god spiller, da han kom. Man kunne godt se, at han måske manglede den preseason og havde trænet individuelt i noget tid. Jeg synes også, han var god, da han kom, og han har været god det sidste halve år.
– Han har haft en god preseason ligesom mange andre, så ham glæder jeg mig til at se. Der er ingen tvivl om, at han bliver en gevinst, ligesom han har været det sidste halve år.
Mohamed Elyounoussi spillede 27 kampe for FC København i efteråret. Det blev til syv scoringer og tre oplæg. Han er en af de spillere, som man forventer starter inde på tirsdag mod Manchester City. Elyounoussi har vist sig stærkt frem i Champions League i denne sæson, og han er en af de spillere i FC København, som har spillet på topniveau i England.
I dag blev han – ligesom flere andre – skiftet ud i pausen, og selv om han startede på banen i generalprøven forud for Manchester City-kampen, så er det med sikkerhed ikke samme hold, som Neestrup starter med på tirsdag. Lukas Lerager startede, men har karantæne på tirsdag.
– Vi har prøvet at spille uden Lukas, og der er mange om buddet. Man skal ikke lægge noget i den startopstilling i dag. Nu må vi hjem og tænke over tingene, og hvad vi har set, og hvilke spillere der har dannet nogle gode og sunde relationer inde på banen, som vi kan regne med, og så tager vi den derfra, fortæller Jacob Neestrup.
Første opgør spilles på tirsdag, mens andet opgør spilles i starten af marts.
LIVE
LIVE: Vanvidsmål i 1. division
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
AVIS
Ny melding om fremtiden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Henter FC København-spiller
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest