PORTUGAL (Tipsbladet): Er der én FCK-spiller, som kan rejse hjem fra Portugal med et ekstra smil på læben, så er det Mohamed Elyounoussi.
Nordmanden har været fyr og flamme i de to kampe, han har været med i hernede, og hans måltotal siger det hele. Hattrick mod Elfsborg og to kasser mod Molde. Den portugisiske luft er tydeligvis god for Elyounoussi, som fredag rejser hjem fyldt op med selvtillid.
Jeg synes godt, vi kan tillade os at have høje forventninger til Elyounoussi.
Jacob NeestrupCheftræner, FC København
Man kan roligt konstatere, at FCK-kreatøren er klar til Manchester City på tirsdag og et spændende forår. Hans cheftræner Jacob Neestrup er i hvert fald dybt imponeret over hans præstationer i hernede, selv om Elyounoussi har døjet med lidt sygdom, ligesom flere andre i truppen har det.
– Vi ser en spiller, der gør arbejdet færdigt, og som har et højt niveau. Det har han vist. Han arbejder hårdt derude i dag. Desværre døjede han ligesom med nogle af de andre (banker sig på brystet, red.), så vi passede lidt på ham. Det har set skarpt ud, det må jeg sige, siger Neestrup, som efterfølgende bliver spurgt ind til forventningerne til Elyounoussi, når han nu har en fuld pre season med holdet, hvilket ikke var tilfældet i sommer.
– Jeg synes godt, vi kan tillade os at have høje forventninger til Elyounoussi. Det synes jeg også, der var i efteråret, og det gik også nogens næse forbi, at han allerede i efteråret scorede en del mål og lavede en del assists. Jeg synes allerede, at efteråret var på et rigtig fint niveau, men vi ønsker alle sammen det maksimale af en dygtig spiller. Han har set rigtig stærk ud.
Det har set rigtig godt ud for Mohamed Elyounoussi i Portugal. Foto: IMAGO.
Rasmus Falk kan også godt mærke, at Elyounoussi er et lidt andet sted i dag, end da han kom til i sommer.
Er der forskel på at spille sammen med ham nu, end der var, da han kom til?
– Både og. Han føler sig mere tryg i det, men han var også en god spiller, da han kom. Man kunne godt se, at han måske manglede den preseason og havde trænet individuelt i noget tid. Jeg synes også, han var god, da han kom, og han har været god det sidste halve år.
– Han har haft en god preseason ligesom mange andre, så ham glæder jeg mig til at se. Der er ingen tvivl om, at han bliver en gevinst, ligesom han har været det sidste halve år.
Mohamed Elyounoussi spillede 27 kampe for FC København i efteråret. Det blev til syv scoringer og tre oplæg. Han er en af de spillere, som man forventer starter inde på tirsdag mod Manchester City. Elyounoussi har vist sig stærkt frem i Champions League i denne sæson, og han er en af de spillere i FC København, som har spillet på topniveau i England.
I dag blev han – ligesom flere andre – skiftet ud i pausen, og selv om han startede på banen i generalprøven forud for Manchester City-kampen, så er det med sikkerhed ikke samme hold, som Neestrup starter med på tirsdag. Lukas Lerager startede, men har karantæne på tirsdag.
– Vi har prøvet at spille uden Lukas, og der er mange om buddet. Man skal ikke lægge noget i den startopstilling i dag. Nu må vi hjem og tænke over tingene, og hvad vi har set, og hvilke spillere der har dannet nogle gode og sunde relationer inde på banen, som vi kan regne med, og så tager vi den derfra, fortæller Jacob Neestrup.
Første opgør spilles på tirsdag, mens andet opgør spilles i starten af marts.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
Medie peger på FC København
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Vild udtalelse om Nathan Trott
Færdig i Brøndbys bestyrelse
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
INTERVIEW
Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
EKSKLUSIVT
– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
José Mourinho klarmelder dansker
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
AVIS
Jagter Christian Nørgaard
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
