• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Mads Bye Marboe

Dyster melding: FCM-profil ude i lang tid

Foto: Getty Images

FC Midtjylland kommer til at undvære ham i flere måneder.

Af Mads Bye Marboe

Hvis folkene i FC Midtjylland har hængt med hovedet denne fredag, forstår man dem godt.

Torsdag aften smed midtjyderne vigtige point i hjemmekampen mod Brøndby, der vanskeliggør klubbens muligheder for at blive danske mestre, og nu melder FCM ud, at en knæskade holder Júnior Brumado ude de næste tre måneder.

Det gør man på klubbens hjemmeside.

Brasilianeren blev indskiftet efter 73 minutter i opgøret mod Brøndby, men kort før slutfløjt måtte han alligevel humpe fra banen. Det viser sig altså nu, at Brumado er kommet slemt til skade med sit knæ.

FC Midtjylland har i forvejen Elias Olafsson, Paulinho, Nikolas Dyhr og Mads Døhr Thychosen på skadeslisten.

Bo Henriksen har altså ikke Júnior Brumado til rådighed i sæsonens sidste tre kampe mod Silkeborg IF, Randers FC og OB, og han bliver således heller ikke klar til starten af den nye sæson, der begynder i midten af juli.