Det er ikke for sjovt, at West Ham blander sig helt i toppen af Premier League i denne sæson.
Det viste klubben, da den søndag aften bankede Liverpool med 3-2 på hjemmebane.
Liverpool var godt nok spilstyrende, men West Ham-spillerne var uhyre effektive, når de fik chancerne, og jublen brød ud i lys lue i London, da kampen blev fløjtet af.
Inden opgøret var Liverpool det sidste ubesejrede mandskab i Premier League, men det er slut nu.
Sejren sender West Ham forbi netop Liverpool i tabellen. David Moyes’ tropper er på tredjepladsen med et point ned til Liverpool på fjerdepladsen.
West Ham fik en formidabel start på kampen. I fjerde minut svingede Pablo Fornals kuglen i feltet på hjørnespark. Alisson forsøgte at komme op at bokse, men bolden fløj videre mellem armene på ham og ind i målet.
Efter et langt VAR-tjek fik målet lov at stå, og den brasilianske keeper blev sågar noteret som målscorer i eget net.
Derefter skubbede Liverpool spillet langt frem på banen, og West Ham havde ikke andre intentioner end at stille sig langt tilbage og forsøge at afværge presset.
Efter godt en halv time var det tæt på at føre til mål. Diogo Jota steg op til et indlæg og headede kuglen i oversiden af nettaget.
Efter 41 minutter havnede bolden på den rigtige side af stolpen. Mohamed Salah fik frispark på kanten af feltet, og med overlegen sparketeknik krøllede Trent Alexander-Arnold kuglen rundt om muren og ind i målet.
Liverpool lagde et hårdt tryk på West Ham i anden halvleg, men det gav hjemmeholdet muligheder på kontra, og efter 67 minutter var der bingo.
Jarrod Bowen fik fat i bolden og satte i fart. Da han nåede midten af Liverpools banehalvdel, lagde han den til venstre til Pablo Fornals, der pludselig var helt fri på kanten af feltet.
Manden bag 1-0-målet trykkede af og udplacerede igen Alisson i Liverpool-buret. Ondt blev værre for Liverpool efter 74 minutter, da forsvarsspilleren Kurt Zouma steg op til et hjørnespark ved bageste stolpe og headede West Ham på 3-1.
Liverpool var tvunget til at satse, og det gav pote med syv minutter tilbage af den ordinære spilletid. Divock Origi fik bolden i feltet, vendte på en tallerken og sparkede kuglen i kassen.
Sadio Mané havde en kæmpe chance for at udligne kort inde i overtiden, men headede snert forbi mål.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
BIZART
‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
MEDIE
Forhandler med storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
INTERVIEW
