Det er ikke for sjovt, at West Ham blander sig helt i toppen af Premier League i denne sæson.
Det viste klubben, da den søndag aften bankede Liverpool med 3-2 på hjemmebane.
Liverpool var godt nok spilstyrende, men West Ham-spillerne var uhyre effektive, når de fik chancerne, og jublen brød ud i lys lue i London, da kampen blev fløjtet af.
Inden opgøret var Liverpool det sidste ubesejrede mandskab i Premier League, men det er slut nu.
Sejren sender West Ham forbi netop Liverpool i tabellen. David Moyes’ tropper er på tredjepladsen med et point ned til Liverpool på fjerdepladsen.
West Ham fik en formidabel start på kampen. I fjerde minut svingede Pablo Fornals kuglen i feltet på hjørnespark. Alisson forsøgte at komme op at bokse, men bolden fløj videre mellem armene på ham og ind i målet.
Efter et langt VAR-tjek fik målet lov at stå, og den brasilianske keeper blev sågar noteret som målscorer i eget net.
Derefter skubbede Liverpool spillet langt frem på banen, og West Ham havde ikke andre intentioner end at stille sig langt tilbage og forsøge at afværge presset.
Efter godt en halv time var det tæt på at føre til mål. Diogo Jota steg op til et indlæg og headede kuglen i oversiden af nettaget.
Efter 41 minutter havnede bolden på den rigtige side af stolpen. Mohamed Salah fik frispark på kanten af feltet, og med overlegen sparketeknik krøllede Trent Alexander-Arnold kuglen rundt om muren og ind i målet.
Liverpool lagde et hårdt tryk på West Ham i anden halvleg, men det gav hjemmeholdet muligheder på kontra, og efter 67 minutter var der bingo.
Jarrod Bowen fik fat i bolden og satte i fart. Da han nåede midten af Liverpools banehalvdel, lagde han den til venstre til Pablo Fornals, der pludselig var helt fri på kanten af feltet.
Manden bag 1-0-målet trykkede af og udplacerede igen Alisson i Liverpool-buret. Ondt blev værre for Liverpool efter 74 minutter, da forsvarsspilleren Kurt Zouma steg op til et hjørnespark ved bageste stolpe og headede West Ham på 3-1.
Liverpool var tvunget til at satse, og det gav pote med syv minutter tilbage af den ordinære spilletid. Divock Origi fik bolden i feltet, vendte på en tallerken og sparkede kuglen i kassen.
Sadio Mané havde en kæmpe chance for at udligne kort inde i overtiden, men headede snert forbi mål.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Fortryder FC Barcelona-transfer
Jess Thorup indlagt
Færdig: Nu er han rejst til København
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
