Selv om sigtelserne for røveri ifølge en dommer i Københavns Byret var skudt over målet, så valgte dommeren alligevel at sende en 25-årig mand i arresten for at tvinge et halstørklæde og fodboldtrøjer fra FCK-fans i et S-tog.
Fængslingen kom som lidt af et chok for den 25-årige gulvlægger, som onsdag valgte at melde sig selv til politiet, efter at en video fra et S-tog havde bredt sig på internettet.
– Hvad? Skal jeg varetægtsfængsles? Jeg har samarbejdet hele vejen, lød det fra den 25-årige efter dommerens kendelse, mens den unge mands mor brød hulkende sammen på retslokalets tilhørerrækker.
Sagen drejer sig om tre episoder, der udspillede sig i et S-tog søndag aften efter en fodboldkamp i Parken mellem Brøndby og FCK. FCK vandt 4-1.
Manden erkender, at han flåede et halstørklæde af en FCK-fan, og at han tvang to andre til at tage deres FCK-trøjer af. Derudover er han sigtet for et tredje tilfælde angående en trøje, men her mente han, at der måtte være tale om en anden gerningsmand.
I retten forklarede han, hvordan han var sur over nederlaget, og at der i S-toget efter kampen opstod dårlig stemning. Det slog klik, da nogle unge FCK'ere råbte "god tur hjem".
Han tog ikke halstørklæde eller trøjer, fordi han så det som "trofæer", som det hedder i sigtelsen.
– Det er ikke et trofæ for mig på mindste måde. Det er bare udtryk for frustration, og at det er gået galt oppe i hovedet på mig, lød forklaringen fra manden, der flere gange kaldte sin opførsel for "dum".
Dommeren valgte at nedlægge et navneforbud i sagen. Det gjorde han efter begæring fra forsvarsadvokat Søren Bech. Han kunne fortælle, hvordan den sigtede havde modtaget omring 20 trusler på baggrund af en videooptagelse af en af episoderne, som florerer på internettet.
Anklagemyndigheden bad dommeren om at få retsmødet holdt for lukkede døre, fordi der muligvis var medgerningsmænd på fri fod. Men det afviste dommeren, blandt andet efter at have lyttet til protester fra den fremmødte presse.
Den 25-årige overvejer, om sagen skal kæres til Østre Landsret.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Byder over 75 mio. på dansker
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
Har budt en milliard
LIVE
Superliga-LIVE: Udlejet FCK’er bomber løs
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
NYHEDER
Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
NYHEDER
Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
TIPSBLADETS DOM