Efter ballade i S-tog: Nu fængsles Brøndby-fan

Dommer afviser, at der var tale om røveri, da mand tog halstørklæde og trøjer i tog, men fængsler alligevel.



Selv om sigtelserne for røveri ifølge en dommer i Københavns Byret var skudt over målet, så valgte dommeren alligevel at sende en 25-årig mand i arresten for at tvinge et halstørklæde og fodboldtrøjer fra FCK-fans i et S-tog.

Fængslingen kom som lidt af et chok for den 25-årige gulvlægger, som onsdag valgte at melde sig selv til politiet, efter at en video fra et S-tog havde bredt sig på internettet.

– Hvad? Skal jeg varetægtsfængsles? Jeg har samarbejdet hele vejen, lød det fra den 25-årige efter dommerens kendelse, mens den unge mands mor brød hulkende sammen på retslokalets tilhørerrækker.

Sagen drejer sig om tre episoder, der udspillede sig i et S-tog søndag aften efter en fodboldkamp i Parken mellem Brøndby og FCK. FCK vandt 4-1.

Manden erkender, at han flåede et halstørklæde af en FCK-fan, og at han tvang to andre til at tage deres FCK-trøjer af. Derudover er han sigtet for et tredje tilfælde angående en trøje, men her mente han, at der måtte være tale om en anden gerningsmand.

I retten forklarede han, hvordan han var sur over nederlaget, og at der i S-toget efter kampen opstod dårlig stemning. Det slog klik, da nogle unge FCK'ere råbte "god tur hjem".

Han tog ikke halstørklæde eller trøjer, fordi han så det som "trofæer", som det hedder i sigtelsen.

– Det er ikke et trofæ for mig på mindste måde. Det er bare udtryk for frustration, og at det er gået galt oppe i hovedet på mig, lød forklaringen fra manden, der flere gange kaldte sin opførsel for "dum".

Dommeren valgte at nedlægge et navneforbud i sagen. Det gjorde han efter begæring fra forsvarsadvokat Søren Bech. Han kunne fortælle, hvordan den sigtede havde modtaget omring 20 trusler på baggrund af en videooptagelse af en af episoderne, som florerer på internettet.

Anklagemyndigheden bad dommeren om at få retsmødet holdt for lukkede døre, fordi der muligvis var medgerningsmænd på fri fod. Men det afviste dommeren, blandt andet efter at have lyttet til protester fra den fremmødte presse.

Den 25-årige overvejer, om sagen skal kæres til Østre Landsret.

/ritzau/



Chelsea og Liverpool flopper fælt

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Patrick Da Silva idømt fængsel

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Dybt skuffet og trist

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Fyringstruet: – Han har to kampe

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Nu er han gratis – på vej til OB?

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Bo Henriksen fyret

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

FC København-profil ude med sygdom

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Storklub meldes interesseret

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris