I sidste uge var det Iver Fossum, AaB-direktør Allan Gaarde hentede til fra tysk fodbold, og igen i denne uge har nordjydernes sportsdirektør sat sin signatur på en aftale.
AaB præsenterede tidligere torsdag Rasmus Thelander, der vender tilbage til AaB efter fire år i udlandet. Den 28-årige centerback har fået en treårig aftale med AaB.
Tilgangen af Thelander er interessant, fordi AaB-stopper Jores Okore tidligere har talt om, at han gerne vil prøve noget nyt. Okore har da også kun et år igen af sin aftale med klubben fra Nordjylland, og det er så spørgsmålet, om et salg er tæt på.
– Nej, lyder det kortfattet fra Allan Gaarde.
Sportsdirektøren vil dog gerne sælge, hvis det er muligt.
– Det er klart, at hvis vi skal have en transfer for en spiller med et år tilbage af kontrakten, er det nu. Så det er en naturlig overvejelse for os. Jeg er dog sikker på, at vores trænerteam vil være tilfredse med den spillerstab, vi har, hvis vinduet lukkede i dag. Det er lidt dobbeltsidet, for vi er super glade for Okore, siger direktøren til tipsbladet.dk.
Hvis AaB ender med at holde fast i Jores Okore, bliver det ganske givet sværere for nogle af de unge folk at komme på holdet. Det er også en del af overvejelsen for AaB, der ifølge Allan Gaarde har hentet Rasmus Thelander ind, fordi det giver en fremtidssikring i det centrale forsvar.
– Der er stor konkurrence på stopperpositionerne, hvor vi udover Thelander og Okore har Jakob Blåbjerg, der også har et år igen af sin aftale, og så har vi lige lavet en ny aftale med Kasper Pedersen. Vi har også Mathias Ross og Anders Bærtelsen, nogle unge folk, hvor man skal huske, at Ross er fra 2001 og reelt er U19-spiller, siger sportsdirektøren.
Mens det altså ligger i kortene, at AaB gerne sælger Jores Okore, hvis der kommer et bud, der er tilfredsstillende, ligger det ikke i kortene, at nordjyderne skal bruge flere penge.
– Vi kommer ikke til at hente flere ind i det her vindue, siger Allan Gaarde, der ud over Iver Fossum og Rasmus Thelander har hentet Patrick Olsen og Andreas Hansen og vekslet Lucas Andersens lejeaftale til en permanent kontrakt.
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
Haaland lover at holde sig fra håndbremsen
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
TOPNYHED
Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber
NYHEDER
O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
Medie med Kamil Grabara-afsløring
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag
KARAKTERER
Vanvittige scener i Parken!
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
GOG buldrer forbi bundhold
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
EKSKLUSIVT
Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
Superliga-profil får trænerlicens
Chok i OB – siger op efter seks dage
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
EKSKLUSIVT
FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
EKSKLUSIVT
Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
INTERVIEW
Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene
INTERVIEW
Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’
INTERVIEW
Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’
INTERVIEW
Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv
Danske tenniskvinder rykker ned
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Moldova
INTERVIEW
Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
TOPNYHED
Dansk stjerne udgår med sygdom
