Efter Thelander-køb: AaB-boss afviser at være tæt på salg af Okore

Superliga-klubben AaB hentede tidligere torsdag Rasmus Thelander tilbage til Aalborg. Spørgsmålet er så nu, om klubben er ved at klargøre et salg af Jores Okore?



I sidste uge var det Iver Fossum, AaB-direktør Allan Gaarde hentede til fra tysk fodbold, og igen i denne uge har nordjydernes sportsdirektør sat sin signatur på en aftale.

AaB præsenterede tidligere torsdag Rasmus Thelander, der vender tilbage til AaB efter fire år i udlandet. Den 28-årige centerback har fået en treårig aftale med AaB.

Tilgangen af Thelander er interessant, fordi AaB-stopper Jores Okore tidligere har talt om, at han gerne vil prøve noget nyt. Okore har da også kun et år igen af sin aftale med klubben fra Nordjylland, og det er så spørgsmålet, om et salg er tæt på.

– Nej, lyder det kortfattet fra Allan Gaarde.

Sportsdirektøren vil dog gerne sælge, hvis det er muligt.

– Det er klart, at hvis vi skal have en transfer for en spiller med et år tilbage af kontrakten, er det nu. Så det er en naturlig overvejelse for os. Jeg er dog sikker på, at vores trænerteam vil være tilfredse med den spillerstab, vi har, hvis vinduet lukkede i dag. Det er lidt dobbeltsidet, for vi er super glade for Okore, siger direktøren til tipsbladet.dk.

Hvis AaB ender med at holde fast i Jores Okore, bliver det ganske givet sværere for nogle af de unge folk at komme på holdet. Det er også en del af overvejelsen for AaB, der ifølge Allan Gaarde har hentet Rasmus Thelander ind, fordi det giver en fremtidssikring i det centrale forsvar.

– Der er stor konkurrence på stopperpositionerne, hvor vi udover Thelander og Okore har Jakob Blåbjerg, der også har et år igen af sin aftale, og så har vi lige lavet en ny aftale med Kasper Pedersen. Vi har også Mathias Ross og Anders Bærtelsen, nogle unge folk, hvor man skal huske, at Ross er fra 2001 og reelt er U19-spiller, siger sportsdirektøren.

Mens det altså ligger i kortene, at AaB gerne sælger Jores Okore, hvis der kommer et bud, der er tilfredsstillende, ligger det ikke i kortene, at nordjyderne skal bruge flere penge.

– Vi kommer ikke til at hente flere ind i det her vindue, siger Allan Gaarde, der ud over Iver Fossum og Rasmus Thelander har hentet Patrick Olsen og Andreas Hansen og vekslet Lucas Andersens lejeaftale til en permanent kontrakt.





Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’


Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Angriber er færdig i Randers FC

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Går i kødet på Rasmus Højlund

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag

– Har du snakket med din mor?

FC København-stjerne frifundet

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!

– FCK-ledelsen er marionetdukker for Skjærbæk

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Stjerner i chok: ‘Undskyld!’

Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst

Højbjerg med kæmpe ros

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK

Rigtig træls melding om Óskarsson

15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’

Seks mål i vild Barcelona-kamp

Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho

Freiburg nyder fransk Riviera

Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League

Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet

Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud

Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo

Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude

Hård stikpille til Vingegaard

Tottenham-stjerne truet med pistol

Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller