Ekspert roser: Schwartau minder om Chelsea-stjerne

Oscar Schwartau fik en startplads for Brøndby IF søndag, og han imponerede Per Frimann, der ser ligheder mellem Brøndby-talentet og en vis Premier League-stjerne.



Det er ikke hver dag, at en 16-årig starter inde i Superligaen, men det gjorde Oscar Schwartau for Brøndby IF i søndagens premiere mod AGF.

Og det slap offensivspilleren godt fra. Oscar Schwartau, der med sine 16 år og 61 dage blev Brøndbys yngste debutant nogensinde, spillede således godt 70 minutter, og her fik han imponeret Per Frimann. Det fortalte Viaplay-eksperten i Onside efter kampen. 

– Jeg må også sige, at jeg vil fremhæve Oscar Schwartau, for at være så ung og gå ind og spille på det her niveau og i det her inferno af lyd og tempo… Der er han altså en helt ung spiller, der bare går ind og gør de rigtige ting, lød det fra Per Frimann i Onside.

Ja, faktisk mindede den unge Brøndby-debutant ifølge Per Frimann om en verdensstjerne, nemlig Chelseas tyske offensivspiller Kai Havertz.

– Nogen gange skal man passe på med at komme med de helt store sammenligninger, når man har set en spiller debutere på denne måde, men jeg kan ikke lade være med at tænke på en Kai Havertz, som debuterede helt ung for Bayer Leverkusen og satte rekorder i Bundesligaen. De har lidt af det samme med, at de er høje og slanke spillere, men også at de spiller deres medspillere gode. Så kan det godt være, at Kai Havertz er en meget større stjerne og måske også lidt hurtigere med bolden, men der er altså krummer i den her spiller [Oscar Schwartau, red.], og vi kommer til at høre meget mere til ham, sagde Per Frimann.

Se hele klippet med Per Frimann i videoafspilleren øverst i artiklen. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

Superliga-LIVE: FCN-træner spændt på stortalent

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Brøndby-flop: De henter Carl Björk



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Her kan du se de danske hold i Europa

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København – Lyngby BK

AGF – Brøndby IF

Viborg FF – OB

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

I dag er det sidste chance for FC København

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

På blokken til stort landstrænerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Randers FC – Silkeborg IF

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘Rødt kort er svært at vurdere’

Spår FCK-fiasko