Elendigt! Hvad er der sket, AGF?

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem Randers FC og AGF.



Randers FC – AGF 3-1 (1-0)
1-0 Simen Nordli (30., str.).
2-0 Wessel Dammers (46.).
3-0 Mohamed Touré (55.).
3-1 Patrick Mortensen (87.).

Kampens bedste

Randers FC
Han var efterårets helt store oplevelse i Superligaen, men i foråret har Simen Nordli været anonym – indtil i dag! Nordmanden bragte Randers foran på straffespark og stod herefter for to assister i anden halvleg, hvor særligt pasningen til Mohamed Touré ved 3-0-målet var perfekt tempereret. Efter søndagens snitter i Farum ligner Rasmus Bertelsens tropper igen et hold, der godt kan blande sig i kampen om medaljer – især, hvis Simen Nordli reelt er ved at genfinde topformen. Også anfører Wessel Dammers leverede en meget overbevisende præstation i dag.

AGF
Av, av, av, AGF. Hvad er der sket? I begyndelsen af sæsonen blev der talt om århusianske guldchancer efter en række forrygende storsejre. Nu ser virkeligheden ganske anderledes ud. AGF har vundet fem af deres seneste 19 Superliga-kampe, hvor det blot er blevet til én sejr i de seneste syv forsøg. Med andre ord er Uwe Röslers tropper i reel fare for igen at ende lidt i ingenmandsland i tabellen, ligesom det var tilfældet sidste år. Programmet i de næste tre runder ser i hvert fald vanskeligt ud: To gange FCK og så en tur til Herning.

Dagens nederlag i Randers var fuldt fortjent, for gæsterne kom dårligt ud og legede med ilden flere gange, inden Randers så fik et straffespark efter et par andre situationer, der også kunne være blevet dømt. Generelt ser AGF’erne udmattede ud for tiden, hvor der mangler noget tempo og nogle idéer i spillet. Gæsternes bedste var Jesper Hansen, der havde et par gode redninger og ikke kunne gøre meget ved målene. 

Kampens værste

Uanset hvilke planer AGF havde lagt i pausen, så kunne de krølle dem sammen og smide dem i skraldespanden få sekunder inde i anden halvleg, da de kom bagud 2-0. Bevares, det var stærkt headet ind af Wessel Dammers, men det er altså katastrofalt at indkassere et mål i første minut af anden halvleg, når man skal ud for at jagte en udligning. Århusianerne bliver nødt til at grave dybt nu, hvis de skal tilbage i medaljekampen igen. 

Kampens detalje

Wessel Dammers viste igen i dag, at han bare er et skræmmende våben på dødbolde. Det er kun et par uger siden, at hollænderen sænkede FC Midtjylland med to hovedstødskasser, og i dag var Dammers igen på pletten med det, som TV 2-kommentator Peter Graulund beskrev som ‘et guddommeligt mål’, da Randers-kaptajnen kom først på Nordlis hjørnespark og udplacerede Jesper Hansen fra en spids vinkel. Fem mål har forsvarsspilleren nu lavet i denne Superliga-sæson, og det er bare klasse. 

En anden afgørende detalje var ved 1-0-målet, hvor John Björkengren greb fat i Nicolai Poulsens støvle, hvorefter AGF’eren røg i græsset. Få sekunder senere valgte VAR så at kigge på sekvensen, hvor det viste sig, at Poulsen akkurat var kommet for sent i duellen med Björkengren, og så var der straffespark til hjemmeholdet.

Får AGF medaljer i denne sæson?

  • Ja, de kommer tilbage
  • Nej, luften er gået af ballonen
  • Ved ikke
  • Ja, de kommer tilbage
  • Nej, luften er gået af ballonen
  • Ved ikke

0 Votes





Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Første gang nogensinde for Eriksen

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Stor overraskelse til FCM-træning

Celtic vrager Kasper Schmeichel



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

‘Han er tilgivet’

Her skal Sepp Piontek begraves



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Liverpool – West Ham United

‘Jeg hadede verden’

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Ny hooliganpakke er vedtaget

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Juventus-profil: ‘Absurd’

‘Det må ikke ske’

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Endelig er der godt nyt

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!