Randers FC – AGF 3-1 (1-0)
1-0 Simen Nordli (30., str.).
2-0 Wessel Dammers (46.).
3-0 Mohamed Touré (55.).
3-1 Patrick Mortensen (87.).
Kampens bedste
Randers FC
Han var efterårets helt store oplevelse i Superligaen, men i foråret har Simen Nordli været anonym – indtil i dag! Nordmanden bragte Randers foran på straffespark og stod herefter for to assister i anden halvleg, hvor særligt pasningen til Mohamed Touré ved 3-0-målet var perfekt tempereret. Efter søndagens snitter i Farum ligner Rasmus Bertelsens tropper igen et hold, der godt kan blande sig i kampen om medaljer – især, hvis Simen Nordli reelt er ved at genfinde topformen. Også anfører Wessel Dammers leverede en meget overbevisende præstation i dag.
AGF
Av, av, av, AGF. Hvad er der sket? I begyndelsen af sæsonen blev der talt om århusianske guldchancer efter en række forrygende storsejre. Nu ser virkeligheden ganske anderledes ud. AGF har vundet fem af deres seneste 19 Superliga-kampe, hvor det blot er blevet til én sejr i de seneste syv forsøg. Med andre ord er Uwe Röslers tropper i reel fare for igen at ende lidt i ingenmandsland i tabellen, ligesom det var tilfældet sidste år. Programmet i de næste tre runder ser i hvert fald vanskeligt ud: To gange FCK og så en tur til Herning.
Dagens nederlag i Randers var fuldt fortjent, for gæsterne kom dårligt ud og legede med ilden flere gange, inden Randers så fik et straffespark efter et par andre situationer, der også kunne være blevet dømt. Generelt ser AGF’erne udmattede ud for tiden, hvor der mangler noget tempo og nogle idéer i spillet. Gæsternes bedste var Jesper Hansen, der havde et par gode redninger og ikke kunne gøre meget ved målene.
Kampens værste
Uanset hvilke planer AGF havde lagt i pausen, så kunne de krølle dem sammen og smide dem i skraldespanden få sekunder inde i anden halvleg, da de kom bagud 2-0. Bevares, det var stærkt headet ind af Wessel Dammers, men det er altså katastrofalt at indkassere et mål i første minut af anden halvleg, når man skal ud for at jagte en udligning. Århusianerne bliver nødt til at grave dybt nu, hvis de skal tilbage i medaljekampen igen.
Kampens detalje
Wessel Dammers viste igen i dag, at han bare er et skræmmende våben på dødbolde. Det er kun et par uger siden, at hollænderen sænkede FC Midtjylland med to hovedstødskasser, og i dag var Dammers igen på pletten med det, som TV 2-kommentator Peter Graulund beskrev som ‘et guddommeligt mål’, da Randers-kaptajnen kom først på Nordlis hjørnespark og udplacerede Jesper Hansen fra en spids vinkel. Fem mål har forsvarsspilleren nu lavet i denne Superliga-sæson, og det er bare klasse.
En anden afgørende detalje var ved 1-0-målet, hvor John Björkengren greb fat i Nicolai Poulsens støvle, hvorefter AGF’eren røg i græsset. Få sekunder senere valgte VAR så at kigge på sekvensen, hvor det viste sig, at Poulsen akkurat var kommet for sent i duellen med Björkengren, og så var der straffespark til hjemmeholdet.
Får AGF medaljer i denne sæson?
0 Votes
LIVE
TransferLIVE: Tidl. AGF’er på vej væk
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
LIGE NU
Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
Liverpool tager storsejr
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
Barcelona i hopla – tager ny sejr
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
TOPNYHED
Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
AVIS
Kan købes til spotpris
TRANSFER
FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år
AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub
AVIS
Forhandlinger om dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Dansk klub teaser – tæt på ny spiller
TOPNYHED
FCK-profil holder VM-drøm i live
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo
TOPNYHED
Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’
HELT VILDT
‘Han har potentialet til toppen af Premier League’
TOPNYHED
Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’
TRANSFER
