Elendigt! Hvad er der sket, AGF?

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem Randers FC og AGF.



Randers FC – AGF 3-1 (1-0)
1-0 Simen Nordli (30., str.).
2-0 Wessel Dammers (46.).
3-0 Mohamed Touré (55.).
3-1 Patrick Mortensen (87.).

Kampens bedste

Randers FC
Han var efterårets helt store oplevelse i Superligaen, men i foråret har Simen Nordli været anonym – indtil i dag! Nordmanden bragte Randers foran på straffespark og stod herefter for to assister i anden halvleg, hvor særligt pasningen til Mohamed Touré ved 3-0-målet var perfekt tempereret. Efter søndagens snitter i Farum ligner Rasmus Bertelsens tropper igen et hold, der godt kan blande sig i kampen om medaljer – især, hvis Simen Nordli reelt er ved at genfinde topformen. Også anfører Wessel Dammers leverede en meget overbevisende præstation i dag.

AGF
Av, av, av, AGF. Hvad er der sket? I begyndelsen af sæsonen blev der talt om århusianske guldchancer efter en række forrygende storsejre. Nu ser virkeligheden ganske anderledes ud. AGF har vundet fem af deres seneste 19 Superliga-kampe, hvor det blot er blevet til én sejr i de seneste syv forsøg. Med andre ord er Uwe Röslers tropper i reel fare for igen at ende lidt i ingenmandsland i tabellen, ligesom det var tilfældet sidste år. Programmet i de næste tre runder ser i hvert fald vanskeligt ud: To gange FCK og så en tur til Herning.

Dagens nederlag i Randers var fuldt fortjent, for gæsterne kom dårligt ud og legede med ilden flere gange, inden Randers så fik et straffespark efter et par andre situationer, der også kunne være blevet dømt. Generelt ser AGF’erne udmattede ud for tiden, hvor der mangler noget tempo og nogle idéer i spillet. Gæsternes bedste var Jesper Hansen, der havde et par gode redninger og ikke kunne gøre meget ved målene. 

Kampens værste

Uanset hvilke planer AGF havde lagt i pausen, så kunne de krølle dem sammen og smide dem i skraldespanden få sekunder inde i anden halvleg, da de kom bagud 2-0. Bevares, det var stærkt headet ind af Wessel Dammers, men det er altså katastrofalt at indkassere et mål i første minut af anden halvleg, når man skal ud for at jagte en udligning. Århusianerne bliver nødt til at grave dybt nu, hvis de skal tilbage i medaljekampen igen. 

Kampens detalje

Wessel Dammers viste igen i dag, at han bare er et skræmmende våben på dødbolde. Det er kun et par uger siden, at hollænderen sænkede FC Midtjylland med to hovedstødskasser, og i dag var Dammers igen på pletten med det, som TV 2-kommentator Peter Graulund beskrev som ‘et guddommeligt mål’, da Randers-kaptajnen kom først på Nordlis hjørnespark og udplacerede Jesper Hansen fra en spids vinkel. Fem mål har forsvarsspilleren nu lavet i denne Superliga-sæson, og det er bare klasse. 

En anden afgørende detalje var ved 1-0-målet, hvor John Björkengren greb fat i Nicolai Poulsens støvle, hvorefter AGF’eren røg i græsset. Få sekunder senere valgte VAR så at kigge på sekvensen, hvor det viste sig, at Poulsen akkurat var kommet for sent i duellen med Björkengren, og så var der straffespark til hjemmeholdet.

Får AGF medaljer i denne sæson?

  • Ja, de kommer tilbage
  • Nej, luften er gået af ballonen
  • Ved ikke
  • Ja, de kommer tilbage
  • Nej, luften er gået af ballonen
  • Ved ikke

0 Votes







Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Samler informationer om FCK’er

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

José Mourinho klarmelder dansker

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Chido Obi var ustyrlig

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

Benfica – Real Madrid

Nartey scorede igen for Lyon

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

FCK-bænken var rasende!

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller

AGF dummer sig mod Fredericia

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Video: Her kommer AGF bagud