Elendigt! Hvad er der sket, AGF?

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem Randers FC og AGF.



Randers FC – AGF 3-1 (1-0)
1-0 Simen Nordli (30., str.).
2-0 Wessel Dammers (46.).
3-0 Mohamed Touré (55.).
3-1 Patrick Mortensen (87.).

Kampens bedste

Randers FC
Han var efterårets helt store oplevelse i Superligaen, men i foråret har Simen Nordli været anonym – indtil i dag! Nordmanden bragte Randers foran på straffespark og stod herefter for to assister i anden halvleg, hvor særligt pasningen til Mohamed Touré ved 3-0-målet var perfekt tempereret. Efter søndagens snitter i Farum ligner Rasmus Bertelsens tropper igen et hold, der godt kan blande sig i kampen om medaljer – især, hvis Simen Nordli reelt er ved at genfinde topformen. Også anfører Wessel Dammers leverede en meget overbevisende præstation i dag.

AGF
Av, av, av, AGF. Hvad er der sket? I begyndelsen af sæsonen blev der talt om århusianske guldchancer efter en række forrygende storsejre. Nu ser virkeligheden ganske anderledes ud. AGF har vundet fem af deres seneste 19 Superliga-kampe, hvor det blot er blevet til én sejr i de seneste syv forsøg. Med andre ord er Uwe Röslers tropper i reel fare for igen at ende lidt i ingenmandsland i tabellen, ligesom det var tilfældet sidste år. Programmet i de næste tre runder ser i hvert fald vanskeligt ud: To gange FCK og så en tur til Herning.

Dagens nederlag i Randers var fuldt fortjent, for gæsterne kom dårligt ud og legede med ilden flere gange, inden Randers så fik et straffespark efter et par andre situationer, der også kunne være blevet dømt. Generelt ser AGF’erne udmattede ud for tiden, hvor der mangler noget tempo og nogle idéer i spillet. Gæsternes bedste var Jesper Hansen, der havde et par gode redninger og ikke kunne gøre meget ved målene. 

Kampens værste

Uanset hvilke planer AGF havde lagt i pausen, så kunne de krølle dem sammen og smide dem i skraldespanden få sekunder inde i anden halvleg, da de kom bagud 2-0. Bevares, det var stærkt headet ind af Wessel Dammers, men det er altså katastrofalt at indkassere et mål i første minut af anden halvleg, når man skal ud for at jagte en udligning. Århusianerne bliver nødt til at grave dybt nu, hvis de skal tilbage i medaljekampen igen. 

Kampens detalje

Wessel Dammers viste igen i dag, at han bare er et skræmmende våben på dødbolde. Det er kun et par uger siden, at hollænderen sænkede FC Midtjylland med to hovedstødskasser, og i dag var Dammers igen på pletten med det, som TV 2-kommentator Peter Graulund beskrev som ‘et guddommeligt mål’, da Randers-kaptajnen kom først på Nordlis hjørnespark og udplacerede Jesper Hansen fra en spids vinkel. Fem mål har forsvarsspilleren nu lavet i denne Superliga-sæson, og det er bare klasse. 

En anden afgørende detalje var ved 1-0-målet, hvor John Björkengren greb fat i Nicolai Poulsens støvle, hvorefter AGF’eren røg i græsset. Få sekunder senere valgte VAR så at kigge på sekvensen, hvor det viste sig, at Poulsen akkurat var kommet for sent i duellen med Björkengren, og så var der straffespark til hjemmeholdet.

Får AGF medaljer i denne sæson?

  • Ja, de kommer tilbage
  • Nej, luften er gået af ballonen
  • Ved ikke
  • Ja, de kommer tilbage
  • Nej, luften er gået af ballonen
  • Ved ikke

0 Votes







LIVE

TransferLIVE: Ikke meldt ud – første mål i to år

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Nørgaard kommenterer exitrygte

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Vil væk fra Brøndby



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Kræver fuldstændig vanvittig løn

‘FCK er nødt til at lytte’

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Medie: FC København nægter

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Deler transfernyt om Andreas Maxsø



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Storklub har taget kontakt

Transferudmelding fra Vallys

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

FC København er uden Andreas Cornelius

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’