Randers FC – AGF 3-1 (1-0)
1-0 Simen Nordli (30., str.).
2-0 Wessel Dammers (46.).
3-0 Mohamed Touré (55.).
3-1 Patrick Mortensen (87.).
Kampens bedste
Randers FC
Han var efterårets helt store oplevelse i Superligaen, men i foråret har Simen Nordli været anonym – indtil i dag! Nordmanden bragte Randers foran på straffespark og stod herefter for to assister i anden halvleg, hvor særligt pasningen til Mohamed Touré ved 3-0-målet var perfekt tempereret. Efter søndagens snitter i Farum ligner Rasmus Bertelsens tropper igen et hold, der godt kan blande sig i kampen om medaljer – især, hvis Simen Nordli reelt er ved at genfinde topformen. Også anfører Wessel Dammers leverede en meget overbevisende præstation i dag.
AGF
Av, av, av, AGF. Hvad er der sket? I begyndelsen af sæsonen blev der talt om århusianske guldchancer efter en række forrygende storsejre. Nu ser virkeligheden ganske anderledes ud. AGF har vundet fem af deres seneste 19 Superliga-kampe, hvor det blot er blevet til én sejr i de seneste syv forsøg. Med andre ord er Uwe Röslers tropper i reel fare for igen at ende lidt i ingenmandsland i tabellen, ligesom det var tilfældet sidste år. Programmet i de næste tre runder ser i hvert fald vanskeligt ud: To gange FCK og så en tur til Herning.
Dagens nederlag i Randers var fuldt fortjent, for gæsterne kom dårligt ud og legede med ilden flere gange, inden Randers så fik et straffespark efter et par andre situationer, der også kunne være blevet dømt. Generelt ser AGF’erne udmattede ud for tiden, hvor der mangler noget tempo og nogle idéer i spillet. Gæsternes bedste var Jesper Hansen, der havde et par gode redninger og ikke kunne gøre meget ved målene.
Kampens værste
Uanset hvilke planer AGF havde lagt i pausen, så kunne de krølle dem sammen og smide dem i skraldespanden få sekunder inde i anden halvleg, da de kom bagud 2-0. Bevares, det var stærkt headet ind af Wessel Dammers, men det er altså katastrofalt at indkassere et mål i første minut af anden halvleg, når man skal ud for at jagte en udligning. Århusianerne bliver nødt til at grave dybt nu, hvis de skal tilbage i medaljekampen igen.
Kampens detalje
Wessel Dammers viste igen i dag, at han bare er et skræmmende våben på dødbolde. Det er kun et par uger siden, at hollænderen sænkede FC Midtjylland med to hovedstødskasser, og i dag var Dammers igen på pletten med det, som TV 2-kommentator Peter Graulund beskrev som ‘et guddommeligt mål’, da Randers-kaptajnen kom først på Nordlis hjørnespark og udplacerede Jesper Hansen fra en spids vinkel. Fem mål har forsvarsspilleren nu lavet i denne Superliga-sæson, og det er bare klasse.
En anden afgørende detalje var ved 1-0-målet, hvor John Björkengren greb fat i Nicolai Poulsens støvle, hvorefter AGF’eren røg i græsset. Få sekunder senere valgte VAR så at kigge på sekvensen, hvor det viste sig, at Poulsen akkurat var kommet for sent i duellen med Björkengren, og så var der straffespark til hjemmeholdet.
Får AGF medaljer i denne sæson?
0 Votes
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Melder ud om Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
Skal han med Bo Svensson til FC København?
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
Dybt bekymret over VM i USA
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Stor profil glad for Brøndby
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
Vild stime før Danmark-brag
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.