Randers FC – AGF 3-1 (1-0)
1-0 Simen Nordli (30., str.).
2-0 Wessel Dammers (46.).
3-0 Mohamed Touré (55.).
3-1 Patrick Mortensen (87.).
Kampens bedste
Randers FC
Han var efterårets helt store oplevelse i Superligaen, men i foråret har Simen Nordli været anonym – indtil i dag! Nordmanden bragte Randers foran på straffespark og stod herefter for to assister i anden halvleg, hvor særligt pasningen til Mohamed Touré ved 3-0-målet var perfekt tempereret. Efter søndagens snitter i Farum ligner Rasmus Bertelsens tropper igen et hold, der godt kan blande sig i kampen om medaljer – især, hvis Simen Nordli reelt er ved at genfinde topformen. Også anfører Wessel Dammers leverede en meget overbevisende præstation i dag.
AGF
Av, av, av, AGF. Hvad er der sket? I begyndelsen af sæsonen blev der talt om århusianske guldchancer efter en række forrygende storsejre. Nu ser virkeligheden ganske anderledes ud. AGF har vundet fem af deres seneste 19 Superliga-kampe, hvor det blot er blevet til én sejr i de seneste syv forsøg. Med andre ord er Uwe Röslers tropper i reel fare for igen at ende lidt i ingenmandsland i tabellen, ligesom det var tilfældet sidste år. Programmet i de næste tre runder ser i hvert fald vanskeligt ud: To gange FCK og så en tur til Herning.
Dagens nederlag i Randers var fuldt fortjent, for gæsterne kom dårligt ud og legede med ilden flere gange, inden Randers så fik et straffespark efter et par andre situationer, der også kunne være blevet dømt. Generelt ser AGF’erne udmattede ud for tiden, hvor der mangler noget tempo og nogle idéer i spillet. Gæsternes bedste var Jesper Hansen, der havde et par gode redninger og ikke kunne gøre meget ved målene.
Kampens værste
Uanset hvilke planer AGF havde lagt i pausen, så kunne de krølle dem sammen og smide dem i skraldespanden få sekunder inde i anden halvleg, da de kom bagud 2-0. Bevares, det var stærkt headet ind af Wessel Dammers, men det er altså katastrofalt at indkassere et mål i første minut af anden halvleg, når man skal ud for at jagte en udligning. Århusianerne bliver nødt til at grave dybt nu, hvis de skal tilbage i medaljekampen igen.
Kampens detalje
Wessel Dammers viste igen i dag, at han bare er et skræmmende våben på dødbolde. Det er kun et par uger siden, at hollænderen sænkede FC Midtjylland med to hovedstødskasser, og i dag var Dammers igen på pletten med det, som TV 2-kommentator Peter Graulund beskrev som ‘et guddommeligt mål’, da Randers-kaptajnen kom først på Nordlis hjørnespark og udplacerede Jesper Hansen fra en spids vinkel. Fem mål har forsvarsspilleren nu lavet i denne Superliga-sæson, og det er bare klasse.
En anden afgørende detalje var ved 1-0-målet, hvor John Björkengren greb fat i Nicolai Poulsens støvle, hvorefter AGF’eren røg i græsset. Få sekunder senere valgte VAR så at kigge på sekvensen, hvor det viste sig, at Poulsen akkurat var kommet for sent i duellen med Björkengren, og så var der straffespark til hjemmeholdet.
Får AGF medaljer i denne sæson?
0 Votes
LIVE
LIVE: Dansker sætter negativ rekord
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
Randers FC – FC København
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
Barcelona klager til UEFA
Tottenham under stregen
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
Brøndby-fans sender åbent brev
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
Arsenal snublede i guldkampen
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
AGF snubler i guldkampen
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE