Randers FC – AGF 3-1 (1-0)
1-0 Simen Nordli (30., str.).
2-0 Wessel Dammers (46.).
3-0 Mohamed Touré (55.).
3-1 Patrick Mortensen (87.).
Kampens bedste
Randers FC
Han var efterårets helt store oplevelse i Superligaen, men i foråret har Simen Nordli været anonym – indtil i dag! Nordmanden bragte Randers foran på straffespark og stod herefter for to assister i anden halvleg, hvor særligt pasningen til Mohamed Touré ved 3-0-målet var perfekt tempereret. Efter søndagens snitter i Farum ligner Rasmus Bertelsens tropper igen et hold, der godt kan blande sig i kampen om medaljer – især, hvis Simen Nordli reelt er ved at genfinde topformen. Også anfører Wessel Dammers leverede en meget overbevisende præstation i dag.
AGF
Av, av, av, AGF. Hvad er der sket? I begyndelsen af sæsonen blev der talt om århusianske guldchancer efter en række forrygende storsejre. Nu ser virkeligheden ganske anderledes ud. AGF har vundet fem af deres seneste 19 Superliga-kampe, hvor det blot er blevet til én sejr i de seneste syv forsøg. Med andre ord er Uwe Röslers tropper i reel fare for igen at ende lidt i ingenmandsland i tabellen, ligesom det var tilfældet sidste år. Programmet i de næste tre runder ser i hvert fald vanskeligt ud: To gange FCK og så en tur til Herning.
Dagens nederlag i Randers var fuldt fortjent, for gæsterne kom dårligt ud og legede med ilden flere gange, inden Randers så fik et straffespark efter et par andre situationer, der også kunne være blevet dømt. Generelt ser AGF’erne udmattede ud for tiden, hvor der mangler noget tempo og nogle idéer i spillet. Gæsternes bedste var Jesper Hansen, der havde et par gode redninger og ikke kunne gøre meget ved målene.
Kampens værste
Uanset hvilke planer AGF havde lagt i pausen, så kunne de krølle dem sammen og smide dem i skraldespanden få sekunder inde i anden halvleg, da de kom bagud 2-0. Bevares, det var stærkt headet ind af Wessel Dammers, men det er altså katastrofalt at indkassere et mål i første minut af anden halvleg, når man skal ud for at jagte en udligning. Århusianerne bliver nødt til at grave dybt nu, hvis de skal tilbage i medaljekampen igen.
Kampens detalje
Wessel Dammers viste igen i dag, at han bare er et skræmmende våben på dødbolde. Det er kun et par uger siden, at hollænderen sænkede FC Midtjylland med to hovedstødskasser, og i dag var Dammers igen på pletten med det, som TV 2-kommentator Peter Graulund beskrev som ‘et guddommeligt mål’, da Randers-kaptajnen kom først på Nordlis hjørnespark og udplacerede Jesper Hansen fra en spids vinkel. Fem mål har forsvarsspilleren nu lavet i denne Superliga-sæson, og det er bare klasse.
En anden afgørende detalje var ved 1-0-målet, hvor John Björkengren greb fat i Nicolai Poulsens støvle, hvorefter AGF’eren røg i græsset. Få sekunder senere valgte VAR så at kigge på sekvensen, hvor det viste sig, at Poulsen akkurat var kommet for sent i duellen med Björkengren, og så var der straffespark til hjemmeholdet.
Får AGF medaljer i denne sæson?
0 Votes
EKSKLUSIVT
Imponerende udvikling for Superligaen
Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber
– Den her sidder dybt i sjælen
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
INTERVIEW
Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TOPNYHED
Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag
EKSKLUSIVT
Superliga-klub ude efter Maurice Boakye
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
NYHEDER
– En humørdræber
INTERVIEW
Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
INTERVIEW
Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål
MEDIE
Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
EKSKLUSIVT
