Randers FC – AGF 3-1 (1-0)
1-0 Simen Nordli (30., str.).
2-0 Wessel Dammers (46.).
3-0 Mohamed Touré (55.).
3-1 Patrick Mortensen (87.).
Kampens bedste
Randers FC
Han var efterårets helt store oplevelse i Superligaen, men i foråret har Simen Nordli været anonym – indtil i dag! Nordmanden bragte Randers foran på straffespark og stod herefter for to assister i anden halvleg, hvor særligt pasningen til Mohamed Touré ved 3-0-målet var perfekt tempereret. Efter søndagens snitter i Farum ligner Rasmus Bertelsens tropper igen et hold, der godt kan blande sig i kampen om medaljer – især, hvis Simen Nordli reelt er ved at genfinde topformen. Også anfører Wessel Dammers leverede en meget overbevisende præstation i dag.
AGF
Av, av, av, AGF. Hvad er der sket? I begyndelsen af sæsonen blev der talt om århusianske guldchancer efter en række forrygende storsejre. Nu ser virkeligheden ganske anderledes ud. AGF har vundet fem af deres seneste 19 Superliga-kampe, hvor det blot er blevet til én sejr i de seneste syv forsøg. Med andre ord er Uwe Röslers tropper i reel fare for igen at ende lidt i ingenmandsland i tabellen, ligesom det var tilfældet sidste år. Programmet i de næste tre runder ser i hvert fald vanskeligt ud: To gange FCK og så en tur til Herning.
Dagens nederlag i Randers var fuldt fortjent, for gæsterne kom dårligt ud og legede med ilden flere gange, inden Randers så fik et straffespark efter et par andre situationer, der også kunne være blevet dømt. Generelt ser AGF’erne udmattede ud for tiden, hvor der mangler noget tempo og nogle idéer i spillet. Gæsternes bedste var Jesper Hansen, der havde et par gode redninger og ikke kunne gøre meget ved målene.
Kampens værste
Uanset hvilke planer AGF havde lagt i pausen, så kunne de krølle dem sammen og smide dem i skraldespanden få sekunder inde i anden halvleg, da de kom bagud 2-0. Bevares, det var stærkt headet ind af Wessel Dammers, men det er altså katastrofalt at indkassere et mål i første minut af anden halvleg, når man skal ud for at jagte en udligning. Århusianerne bliver nødt til at grave dybt nu, hvis de skal tilbage i medaljekampen igen.
Kampens detalje
Wessel Dammers viste igen i dag, at han bare er et skræmmende våben på dødbolde. Det er kun et par uger siden, at hollænderen sænkede FC Midtjylland med to hovedstødskasser, og i dag var Dammers igen på pletten med det, som TV 2-kommentator Peter Graulund beskrev som ‘et guddommeligt mål’, da Randers-kaptajnen kom først på Nordlis hjørnespark og udplacerede Jesper Hansen fra en spids vinkel. Fem mål har forsvarsspilleren nu lavet i denne Superliga-sæson, og det er bare klasse.
En anden afgørende detalje var ved 1-0-målet, hvor John Björkengren greb fat i Nicolai Poulsens støvle, hvorefter AGF’eren røg i græsset. Få sekunder senere valgte VAR så at kigge på sekvensen, hvor det viste sig, at Poulsen akkurat var kommet for sent i duellen med Björkengren, og så var der straffespark til hjemmeholdet.
Får AGF medaljer i denne sæson?
0 Votes

TransferLIVE: FCM udlejer back til Superliga-klub

– Det virker bare lidt mærkeligt

Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Kold krig i ni måneder

Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

‘Victor Kristiansen kan ende i Sunderland’

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Taler ud om FCM-tid: ‘Forholdsvis genialt’

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer

Solgt fra AGF – dansker bomber løs

Kun sådan giver FCK’s vilde Moukoko-køb mening

De dropper Højlund

Voldsomt: Ajax smider dansker og 6 andre af holdet

Lægetjek booket – enige om kongeløn

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Nu kommenterer han vildt Rasmus Falk-rygte

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Av, av, av, Brøndby: ‘Massive udfordringer’

‘En gennemsnitlig målmand’

Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold

AGF-millioner på vej?

Skandale! Transfer-finte skal forbydes i Danmark

Delaney spillede nøglerolle

Afviste kæmpeskifte – ville hellere til Vejle

Mikael Anderson smadrer transferrekord

Martin Jørgensen scorer nyt job

Flick ændrer Roony Bardghji-plan

Helt vildt – udlejet Superliga-angriber målamok

Hemmeligt dokument: Slår FCK og FCM’s gigantsalg

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Paul Pogba gør comeback i danskerklub

Bekræftet: Henter Andrew Hjulsager

Afslører vanvittig kontrakt

Klar opfordring til ny FCK-stjerne

Rystet dansk landstræner truet til tavshed

Afsløring: Engelsk storklub vil have dansker

Kun underskriften mangler

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

Makreller vinder derby i Göteborg

‘Sensationel sommer’ – ny kæmpetransfer nærmer sig

Supercomputer: FCK’s guldchancer øges med 3%

Dortmund-chef: Moukokos udvikling er gået i stå

Ellevild FCK-boss: En meget spændende transfer

FC København køber Youssoufa Moukoko

‘Mads Hermansen kan være på vej til West Ham’

Husker du? Mathew Ryan meldte afbud til FCK-kampe

Tror, at FCN kan slå egen transferrekord i Danmark

Klopp afslører: Sagde nej til kæmpe job

Young Lions i finalefest mod Tyskland

– Det ville da være meget, meget underligt

Glæder sig: Ingen har glemt den dommedagstackling

Afsløring: Byder på FC Nordsjælland-profil