Er det nu? Helt oplagt at Mads Hermansen ryger

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen kan ikke se anden udvej, end at det til sommer er tid til, at Mads Hermansen skal drage på udlandseventyr.



Lige siden 2021, hvor Mads Hermansen overtog målmandstjansen i Brøndby IF efter Marvin Schwäbe, har han vist prøver på sit store potentiale.

Han er kun blevet bedre i buret for Brøndby, hvilket han senest viste i grundspillets sidste spillerunde mod FC Nordsjælland. Han holdte egenhændigt Brøndby inde i kampen, selvom man måtte se sig slået til sidst.

Fortsætter 22-årige Mads Hermansen med at imponere på samme måde, så kan det blive svært for Brøndby IF at holde fast i ham i takt med, at sommerens transfervindue rykker nærmere.

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen er i hvert fald en af dem, der tror, at det til sommer bliver et farvel til Mads Hermansen i Brøndby.

– Jeg synes, at det er oplagt, at sommeren 2023 kunne blive tidspunktet, hvor han skulle afsted. Hvis jeg så er Jesper Sørensen, holdkammerat med Mads Hermansen eller Brøndby-fan, så ville jeg meget gerne have, at han blev et år mere, lyder vurderingen.

Mads Hermansen har en kontrakt frem til 2025, men det er næppe sandsynligt, at Brøndby-keeperen bliver så længe. Allerede i januar var der rygter fremme om bred interesse fra særligt England.

Brøndby IF har også forberedt sig på, at Mads Hermansen en dag er fortid, da man har hentet målmandstalentet Jonathan Ægidius ind som hans mulige afløser.

Mads Hermansen har været en del af Brøndbys Masterclass, inden han i 2021 tog over for Marvin Schwäbe. Siden er det blevet til 46 Superliga-kampe for Brøndby IF.

I afspilleren ovenfor kan du høre hele analysen af Mads Hermansens situation i Brøndby.







LIVE

TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?

Har budt en milliard

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

FCK misser landsholdsspiller

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Brøndby jagter ny Superliga-profil



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Bayern München på plads til Superliga-brag

Vil lokke superstjerne med monsterløn



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Gaveregn over FC Midtjylland

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen