Er det nu? Helt oplagt at Mads Hermansen ryger

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen kan ikke se anden udvej, end at det til sommer er tid til, at Mads Hermansen skal drage på udlandseventyr.



Lige siden 2021, hvor Mads Hermansen overtog målmandstjansen i Brøndby IF efter Marvin Schwäbe, har han vist prøver på sit store potentiale.

Han er kun blevet bedre i buret for Brøndby, hvilket han senest viste i grundspillets sidste spillerunde mod FC Nordsjælland. Han holdte egenhændigt Brøndby inde i kampen, selvom man måtte se sig slået til sidst.

Fortsætter 22-årige Mads Hermansen med at imponere på samme måde, så kan det blive svært for Brøndby IF at holde fast i ham i takt med, at sommerens transfervindue rykker nærmere.

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen er i hvert fald en af dem, der tror, at det til sommer bliver et farvel til Mads Hermansen i Brøndby.

– Jeg synes, at det er oplagt, at sommeren 2023 kunne blive tidspunktet, hvor han skulle afsted. Hvis jeg så er Jesper Sørensen, holdkammerat med Mads Hermansen eller Brøndby-fan, så ville jeg meget gerne have, at han blev et år mere, lyder vurderingen.

Mads Hermansen har en kontrakt frem til 2025, men det er næppe sandsynligt, at Brøndby-keeperen bliver så længe. Allerede i januar var der rygter fremme om bred interesse fra særligt England.

Brøndby IF har også forberedt sig på, at Mads Hermansen en dag er fortid, da man har hentet målmandstalentet Jonathan Ægidius ind som hans mulige afløser.

Mads Hermansen har været en del af Brøndbys Masterclass, inden han i 2021 tog over for Marvin Schwäbe. Siden er det blevet til 46 Superliga-kampe for Brøndby IF.

I afspilleren ovenfor kan du høre hele analysen af Mads Hermansens situation i Brøndby.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Har talt med Bruno Fernandes om transfer

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Peger på ham som ny Superliga-træner

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Infantino i stort forsvar af billetpriser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

‘Det er slut’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Succestræner forlader Premier League-klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Optakt: Mexico – Sydafrika

OB jagter tidligere Superliga-profil

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet