Er det nu? Helt oplagt at Mads Hermansen ryger

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen kan ikke se anden udvej, end at det til sommer er tid til, at Mads Hermansen skal drage på udlandseventyr.



Lige siden 2021, hvor Mads Hermansen overtog målmandstjansen i Brøndby IF efter Marvin Schwäbe, har han vist prøver på sit store potentiale.

Han er kun blevet bedre i buret for Brøndby, hvilket han senest viste i grundspillets sidste spillerunde mod FC Nordsjælland. Han holdte egenhændigt Brøndby inde i kampen, selvom man måtte se sig slået til sidst.

Fortsætter 22-årige Mads Hermansen med at imponere på samme måde, så kan det blive svært for Brøndby IF at holde fast i ham i takt med, at sommerens transfervindue rykker nærmere.

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen er i hvert fald en af dem, der tror, at det til sommer bliver et farvel til Mads Hermansen i Brøndby.

– Jeg synes, at det er oplagt, at sommeren 2023 kunne blive tidspunktet, hvor han skulle afsted. Hvis jeg så er Jesper Sørensen, holdkammerat med Mads Hermansen eller Brøndby-fan, så ville jeg meget gerne have, at han blev et år mere, lyder vurderingen.

Mads Hermansen har en kontrakt frem til 2025, men det er næppe sandsynligt, at Brøndby-keeperen bliver så længe. Allerede i januar var der rygter fremme om bred interesse fra særligt England.

Brøndby IF har også forberedt sig på, at Mads Hermansen en dag er fortid, da man har hentet målmandstalentet Jonathan Ægidius ind som hans mulige afløser.

Mads Hermansen har været en del af Brøndbys Masterclass, inden han i 2021 tog over for Marvin Schwäbe. Siden er det blevet til 46 Superliga-kampe for Brøndby IF.

I afspilleren ovenfor kan du høre hele analysen af Mads Hermansens situation i Brøndby.





Til lægetjek i Superliga-klub




LIVE

VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement

Lyngby Boldklub sælger profil

FCK går på rov i Viborg

Lurer på Superliga-stjerne

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Her kan du se Argentina mod Østrig

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Sender opfordring til Superliga-træner

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Norge – Senegal

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Frankrig – Irak



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Argentina – Østrig

FC Midtjylland sælger midtbanespiller