Lige siden 2021, hvor Mads Hermansen overtog målmandstjansen i Brøndby IF efter Marvin Schwäbe, har han vist prøver på sit store potentiale.
Han er kun blevet bedre i buret for Brøndby, hvilket han senest viste i grundspillets sidste spillerunde mod FC Nordsjælland. Han holdte egenhændigt Brøndby inde i kampen, selvom man måtte se sig slået til sidst.
Fortsætter 22-årige Mads Hermansen med at imponere på samme måde, så kan det blive svært for Brøndby IF at holde fast i ham i takt med, at sommerens transfervindue rykker nærmere.
Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen er i hvert fald en af dem, der tror, at det til sommer bliver et farvel til Mads Hermansen i Brøndby.
– Jeg synes, at det er oplagt, at sommeren 2023 kunne blive tidspunktet, hvor han skulle afsted. Hvis jeg så er Jesper Sørensen, holdkammerat med Mads Hermansen eller Brøndby-fan, så ville jeg meget gerne have, at han blev et år mere, lyder vurderingen.
Mads Hermansen har en kontrakt frem til 2025, men det er næppe sandsynligt, at Brøndby-keeperen bliver så længe. Allerede i januar var der rygter fremme om bred interesse fra særligt England.
Brøndby IF har også forberedt sig på, at Mads Hermansen en dag er fortid, da man har hentet målmandstalentet Jonathan Ægidius ind som hans mulige afløser.
Mads Hermansen har været en del af Brøndbys Masterclass, inden han i 2021 tog over for Marvin Schwäbe. Siden er det blevet til 46 Superliga-kampe for Brøndby IF.
I afspilleren ovenfor kan du høre hele analysen af Mads Hermansens situation i Brøndby.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
OPTAKT