Fredag blev det officielt, at Arbejdernes Landsbank ønsker at stoppe sin aftale som sponsor Dansk Boldspil-Union (DBU), og banken angiver kviklånsaftalen som årsag til det ønskede brud.
Det er dog allerede vedtaget, at kviklånsaftalen, man var utilfreds med, bliver ændret, og ændringerne ventes at træde i kraft om tre uger, oplyser Erhvervsministeriet skriftligt til Ritzau.
– Erhvervsministeriet oplyser, at der er lagt op til, at ændringerne i kviklånsaftalen træder i kraft allerede den 1. maj. Ændringerne strider ikke imod nogen EU-forordning, og det får dermed ikke nogen betydning for aftalen, lyder det fra Erhvervsministeriet.
Torsdag erfarede Weekendavisen, at Arbejdernes Landsbank ville trække sig fra sponsoraftalen med DBU, og årsagen skulle angiveligt være, at banken havde betænkeligheder ved, at Danmark, såfremt man kvalificerer sig, agter at stille op til VM i det stærkt kritiserede Qatar.
Arbejdernes Landsbank afviser dog, at Qatar er årsagen og begrunder i stedet med kviklånsaftalen, der har betydet, at banken ikke har kunnet optræde sammen med sponsoren Danske Spil på eksempelvis landsholdets træningstrøjer.
DBU har stillet sig undrende over for denne begrundelse, da der er blevet vedtaget en ændring af kviklånsloven, som imødekommer ønsket om, at spiludbydere kan reklamere ved siden af banker, der udbyder kviklån.
Det skete i januar, hvor regeringen indgik en bred, politisk aftale, der skulle justere aftalen om kviklån og dermed løse problematikken omkring sponsorater for dansk idrætsliv.
Den manglede blot at træde i kraft, men det lader nu til at ske 1. maj.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
Vilde scener – 135 var mødt op
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Bekræfter dansk kæmpetransfer
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
– Det vil være VM’s største overraskelse!
MEDIE
Har droppet stor dansk transfer
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
OPTAKT
Spanien – Belgien
TOPNYHED
