Dropper DBU – men løsningen kommer om tre uger

Kviklånsaftale, som ifølge Arbejdernes Landsbank er årsag til ønske om brud med DBU, ændres formentlig 1. maj.



Fredag blev det officielt, at Arbejdernes Landsbank ønsker at stoppe sin aftale som sponsor Dansk Boldspil-Union (DBU), og banken angiver kviklånsaftalen som årsag til det ønskede brud.

Det er dog allerede vedtaget, at kviklånsaftalen, man var utilfreds med, bliver ændret, og ændringerne ventes at træde i kraft om tre uger, oplyser Erhvervsministeriet skriftligt til Ritzau.

– Erhvervsministeriet oplyser, at der er lagt op til, at ændringerne i kviklånsaftalen træder i kraft allerede den 1. maj. Ændringerne strider ikke imod nogen EU-forordning, og det får dermed ikke nogen betydning for aftalen, lyder det fra Erhvervsministeriet.

Torsdag erfarede Weekendavisen, at Arbejdernes Landsbank ville trække sig fra sponsoraftalen med DBU, og årsagen skulle angiveligt være, at banken havde betænkeligheder ved, at Danmark, såfremt man kvalificerer sig, agter at stille op til VM i det stærkt kritiserede Qatar.

Arbejdernes Landsbank afviser dog, at Qatar er årsagen og begrunder i stedet med kviklånsaftalen, der har betydet, at banken ikke har kunnet optræde sammen med sponsoren Danske Spil på eksempelvis landsholdets træningstrøjer.

DBU har stillet sig undrende over for denne begrundelse, da der er blevet vedtaget en ændring af kviklånsloven, som imødekommer ønsket om, at spiludbydere kan reklamere ved siden af banker, der udbyder kviklån.

Det skete i januar, hvor regeringen indgik en bred, politisk aftale, der skulle justere aftalen om kviklån og dermed løse problematikken omkring sponsorater for dansk idrætsliv.

Den manglede blot at træde i kraft, men det lader nu til at ske 1. maj.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Holder vejret – FCK giver skadesopdatering

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Vil hente FC Midtjylland-profil



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Snart sker det

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Neestrup jagtes af storklub

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Freiburg – Aston Villa

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

AGF jagter hollandsk talent

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Neymar er tilbage

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Chelsea – Tottenham