Fredag blev det officielt, at Arbejdernes Landsbank ønsker at stoppe sin aftale som sponsor Dansk Boldspil-Union (DBU), og banken angiver kviklånsaftalen som årsag til det ønskede brud.
Det er dog allerede vedtaget, at kviklånsaftalen, man var utilfreds med, bliver ændret, og ændringerne ventes at træde i kraft om tre uger, oplyser Erhvervsministeriet skriftligt til Ritzau.
– Erhvervsministeriet oplyser, at der er lagt op til, at ændringerne i kviklånsaftalen træder i kraft allerede den 1. maj. Ændringerne strider ikke imod nogen EU-forordning, og det får dermed ikke nogen betydning for aftalen, lyder det fra Erhvervsministeriet.
Torsdag erfarede Weekendavisen, at Arbejdernes Landsbank ville trække sig fra sponsoraftalen med DBU, og årsagen skulle angiveligt være, at banken havde betænkeligheder ved, at Danmark, såfremt man kvalificerer sig, agter at stille op til VM i det stærkt kritiserede Qatar.
Arbejdernes Landsbank afviser dog, at Qatar er årsagen og begrunder i stedet med kviklånsaftalen, der har betydet, at banken ikke har kunnet optræde sammen med sponsoren Danske Spil på eksempelvis landsholdets træningstrøjer.
DBU har stillet sig undrende over for denne begrundelse, da der er blevet vedtaget en ændring af kviklånsloven, som imødekommer ønsket om, at spiludbydere kan reklamere ved siden af banker, der udbyder kviklån.
Det skete i januar, hvor regeringen indgik en bred, politisk aftale, der skulle justere aftalen om kviklån og dermed løse problematikken omkring sponsorater for dansk idrætsliv.
Den manglede blot at træde i kraft, men det lader nu til at ske 1. maj.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
MEDIE
City med vildt rekordbud
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
NYHEDER
