Dropper DBU – men løsningen kommer om tre uger

Kviklånsaftale, som ifølge Arbejdernes Landsbank er årsag til ønske om brud med DBU, ændres formentlig 1. maj.



Fredag blev det officielt, at Arbejdernes Landsbank ønsker at stoppe sin aftale som sponsor Dansk Boldspil-Union (DBU), og banken angiver kviklånsaftalen som årsag til det ønskede brud.

Det er dog allerede vedtaget, at kviklånsaftalen, man var utilfreds med, bliver ændret, og ændringerne ventes at træde i kraft om tre uger, oplyser Erhvervsministeriet skriftligt til Ritzau.

– Erhvervsministeriet oplyser, at der er lagt op til, at ændringerne i kviklånsaftalen træder i kraft allerede den 1. maj. Ændringerne strider ikke imod nogen EU-forordning, og det får dermed ikke nogen betydning for aftalen, lyder det fra Erhvervsministeriet.

Torsdag erfarede Weekendavisen, at Arbejdernes Landsbank ville trække sig fra sponsoraftalen med DBU, og årsagen skulle angiveligt være, at banken havde betænkeligheder ved, at Danmark, såfremt man kvalificerer sig, agter at stille op til VM i det stærkt kritiserede Qatar.

Arbejdernes Landsbank afviser dog, at Qatar er årsagen og begrunder i stedet med kviklånsaftalen, der har betydet, at banken ikke har kunnet optræde sammen med sponsoren Danske Spil på eksempelvis landsholdets træningstrøjer.

DBU har stillet sig undrende over for denne begrundelse, da der er blevet vedtaget en ændring af kviklånsloven, som imødekommer ønsket om, at spiludbydere kan reklamere ved siden af banker, der udbyder kviklån.

Det skete i januar, hvor regeringen indgik en bred, politisk aftale, der skulle justere aftalen om kviklån og dermed løse problematikken omkring sponsorater for dansk idrætsliv.

Den manglede blot at træde i kraft, men det lader nu til at ske 1. maj.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Frankrig – England

Flere slagter dansker efter grim aktion

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Klar for FC København

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Fransk klub overvejer Victor Bak

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Smadrer transferrekord

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-boss åben for lejeaftaler

Derfor trækker FC København-transfer ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Snød FC København for keeper

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta