Trods interesse: EfB-ejere har sagt, de bliver

Ejerne har meddelt Esbjergs direktør, at de er med på den lange bane, skriver JydskeVestkysten.



Onsdag aften kulminerede en forfærdelig sæson for Esbjerg fB.

Klubben, som vandt DM-bronze for tre år siden, tabte til Fremad Amager og rykkede ned i 2. division – den tredjebedste række.

Mange fans og iagttagere peger på den amerikanske ejerkreds, som kom til i februar sidste år, når syndebukken skal findes.

Men de kan godt forberede sig på, at Pacific Media Group og de øvrige ejerkredsen bliver hængende.

– De har sagt, at de er her på den lange bane, siger Esbjerg-direktør Jens Hammer Sørensen ifølge JydskeVestkysten efter onsdagens nedtur.

Mediet mener at vide, at der i øjeblikket er lokale investorer, der arbejder på at få den stolte traditionsklub tilbage på danske hænder.

Det ved Jens Hammer Sørensen intet om, fortæller han.

Men han vil gerne slå fast, at ejerne, som ikke var til stede onsdag, er trætte af, at deres forholdsvis nyerhvervede klub nu skal spille på tredjeøverste hylde.

– De er mindst lige så ærgerlige, som vi er i EfB, og ud over at være lige så ærgerlige, så har de jo også penge i foretagendet. Så jeg tænker, de er mindst lige så ærgerlige, siger han.

Pacific Media Group gik sammen med Partners Path Capital, Chien Lee og Krishen Sud ind i Esbjerg i februar sidste år. Med sig havde de 30 millioner kroner, som var nok til at erhverve sig aktiemajoriteten.

Pacific Media Group har købt flere klubber rundt omkring i Europa i de seneste år. Det har dog ikke været nogen synderlig succes. Mønsteret i klubberne ligner det, der har udfoldet sig i Esbjerg.

I hvert fald er både franske Nancy og engelske Barnsley rykket ud af de ligaer, de har spillet i i denne sæson.

Det var Pacific Media Group, der sidste år indsatte Peter Hyballa som træner i Esbjerg. Med sine træningsmetoder og mandskabsbehandling skabte tyskeren dog så stor uro i truppen, at flere spillere udtrykte mistillid til ham.

Både Spillerforeningen og Arbejdstilsynet gik siden ind i sagen, og efter få måneder stoppede Hyballa igen.

Han blev afløst af Roland Vrabec, som i løbet af forårssæsonen blev fyret. Assistenttræner Michael Kryger overtog jobbet på midlertidig basis, men han nåede at sygemelde sig, inden sæsonen sluttede.

U19-træner Steffen Ernemann har stået i spidsen for holdet i sæsonens afslutning.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

I svime over Froholdt – får ny hæder

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Forhandler om Albert Grønbæk

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Derfor kommer han IKKE til FC København

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FCM-profil drømmer om Manchester City

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Her lander Superliga-kampprogrammet

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Oliver Sonne vender tilbage

De kan være færdige i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Crystal Palace vinder Conference League

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby