Onsdag aften kulminerede en forfærdelig sæson for Esbjerg fB.
Klubben, som vandt DM-bronze for tre år siden, tabte til Fremad Amager og rykkede ned i 2. division – den tredjebedste række.
Mange fans og iagttagere peger på den amerikanske ejerkreds, som kom til i februar sidste år, når syndebukken skal findes.
Men de kan godt forberede sig på, at Pacific Media Group og de øvrige ejerkredsen bliver hængende.
– De har sagt, at de er her på den lange bane, siger Esbjerg-direktør Jens Hammer Sørensen ifølge JydskeVestkysten efter onsdagens nedtur.
Mediet mener at vide, at der i øjeblikket er lokale investorer, der arbejder på at få den stolte traditionsklub tilbage på danske hænder.
Det ved Jens Hammer Sørensen intet om, fortæller han.
Men han vil gerne slå fast, at ejerne, som ikke var til stede onsdag, er trætte af, at deres forholdsvis nyerhvervede klub nu skal spille på tredjeøverste hylde.
– De er mindst lige så ærgerlige, som vi er i EfB, og ud over at være lige så ærgerlige, så har de jo også penge i foretagendet. Så jeg tænker, de er mindst lige så ærgerlige, siger han.
Pacific Media Group gik sammen med Partners Path Capital, Chien Lee og Krishen Sud ind i Esbjerg i februar sidste år. Med sig havde de 30 millioner kroner, som var nok til at erhverve sig aktiemajoriteten.
Pacific Media Group har købt flere klubber rundt omkring i Europa i de seneste år. Det har dog ikke været nogen synderlig succes. Mønsteret i klubberne ligner det, der har udfoldet sig i Esbjerg.
I hvert fald er både franske Nancy og engelske Barnsley rykket ud af de ligaer, de har spillet i i denne sæson.
Det var Pacific Media Group, der sidste år indsatte Peter Hyballa som træner i Esbjerg. Med sine træningsmetoder og mandskabsbehandling skabte tyskeren dog så stor uro i truppen, at flere spillere udtrykte mistillid til ham.
Både Spillerforeningen og Arbejdstilsynet gik siden ind i sagen, og efter få måneder stoppede Hyballa igen.
Han blev afløst af Roland Vrabec, som i løbet af forårssæsonen blev fyret. Assistenttræner Michael Kryger overtog jobbet på midlertidig basis, men han nåede at sygemelde sig, inden sæsonen sluttede.
U19-træner Steffen Ernemann har stået i spidsen for holdet i sæsonens afslutning.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Transfer definitivt kollapset
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
TOPNYHED
Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
OPTAKT
OB – Sønderjyske
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger med Ishaq Holalam
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
INTERVIEW
Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne
MEDIE
Romano: Lindstrøm skifter til Schalke
EKSKLUSIVT
