Spillet blev afbrudt to gange på grund af affyring af kanonslag, da Esbjerg fB i marts tabte med 0-3 til Lyngby Boldklub i 1. division.
Det er den kriseramte vestjyske klub blevet straffet for.
I en kendelse fra Fodboldens Disciplinærinstans fremgår det, at Esbjerg er blevet tildelt en bøde på 27.500 kroner på grund af balladen.
Det var nemlig Esbjergs fans, der kastede kanonslag mod banen. En enkelt gang landede et kanonslag tæt på kampens ene linjedommer.
Balladen på tilskuerpladserne skabte røre blandt de to klubbers spillere, som altså to gange blev beordret af banen af kampens dommer.
Rafael van der Vaart, Esbjergs assistenttræner, henvendte sig til fansene og sparkede sågar en bold op mod dem.
Da spillet for anden gang blev genoptaget i slutningen af opgøret, protesterede spillerne ved blot at lade minutterne gå, mens de passivt spillede bolden frem og tilbage mellem hinanden.
Det var ganske dramatisk og skabte scener, man sjældent ser i topfodbold. I Fodboldens Disciplinærinstans har man vurderet, at bøden er passende.
– Det, man skal huske på, er, at vi har et princip om, at vi i 1. division kører med halv takst i forhold til Superligaen, siger instansens formand, Jens Hjortskov.
– Så hvis man studser over bødestørrelsen, skal man lige have i mente, at der er en helt anden økonomi i 1. division, og det er vi nødt til at tage hensyn til, når vi sanktionerer.
– Det er cirka i samme leje, som hvis vi havde haft en lignende sag i Superligaen. Det er det, vi har vurderet, siger han.
At straffen ikke er hårdere skal samtidig ses i lyset af, at Fodboldens Disciplinærinstans ikke tidligere har modtaget indberetninger af lignende karakter om Esbjergs fans, siger Jens Hjortskov.
Om straffen bliver hårdere, hvis det sker igen, vil han ikke spå om.
– Det kan jeg ikke sige noget om. Det kommer helt an på, hvad der så er tale om af overtrædelser, siger Jens Hjortskov, som ser en uheldig tendens.
– Vi ser desværre flere og flere indberetninger i 1. division, siger han.
Han fortæller, at man i Fodboldens Disciplinærinstans har vurderet, at det ikke har været aktuelt at lukke hele eller dele af Esbjergs stadion for fans i en periode.
Esbjerg, som er i gevaldig sportslig krise, valgte dog selv at lukke sit fanafsnit i den efterfølgende hjemmekamp. Afsnittet er siden genåbnet.
Klubben har mulighed for at appellere dommen, men det kommer ikke til at ske, fastslår direktør Jens Hammer Sørensen, som ikke vil kommentere bødens størrelse.
– Vi vil selvfølgelig helst bruge vores penge på at drive et fodboldhold og ikke betale bøder, men vi tager dommen til efterretning. Vi har haft en god dialog med vores fans og kan igen gå trygt og roligt til fodbold, siger han
/ritzau/
LIVE
LIVE: Fremtiden på plads – skal ikke til Danmark
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
Farzam: En gave for FC København
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
Supercomputer spår FCM-nedtur
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
MEDIE
