Spillet blev afbrudt to gange på grund af affyring af kanonslag, da Esbjerg fB i marts tabte med 0-3 til Lyngby Boldklub i 1. division.
Det er den kriseramte vestjyske klub blevet straffet for.
I en kendelse fra Fodboldens Disciplinærinstans fremgår det, at Esbjerg er blevet tildelt en bøde på 27.500 kroner på grund af balladen.
Det var nemlig Esbjergs fans, der kastede kanonslag mod banen. En enkelt gang landede et kanonslag tæt på kampens ene linjedommer.
Balladen på tilskuerpladserne skabte røre blandt de to klubbers spillere, som altså to gange blev beordret af banen af kampens dommer.
Rafael van der Vaart, Esbjergs assistenttræner, henvendte sig til fansene og sparkede sågar en bold op mod dem.
Da spillet for anden gang blev genoptaget i slutningen af opgøret, protesterede spillerne ved blot at lade minutterne gå, mens de passivt spillede bolden frem og tilbage mellem hinanden.
Det var ganske dramatisk og skabte scener, man sjældent ser i topfodbold. I Fodboldens Disciplinærinstans har man vurderet, at bøden er passende.
– Det, man skal huske på, er, at vi har et princip om, at vi i 1. division kører med halv takst i forhold til Superligaen, siger instansens formand, Jens Hjortskov.
– Så hvis man studser over bødestørrelsen, skal man lige have i mente, at der er en helt anden økonomi i 1. division, og det er vi nødt til at tage hensyn til, når vi sanktionerer.
– Det er cirka i samme leje, som hvis vi havde haft en lignende sag i Superligaen. Det er det, vi har vurderet, siger han.
At straffen ikke er hårdere skal samtidig ses i lyset af, at Fodboldens Disciplinærinstans ikke tidligere har modtaget indberetninger af lignende karakter om Esbjergs fans, siger Jens Hjortskov.
Om straffen bliver hårdere, hvis det sker igen, vil han ikke spå om.
– Det kan jeg ikke sige noget om. Det kommer helt an på, hvad der så er tale om af overtrædelser, siger Jens Hjortskov, som ser en uheldig tendens.
– Vi ser desværre flere og flere indberetninger i 1. division, siger han.
Han fortæller, at man i Fodboldens Disciplinærinstans har vurderet, at det ikke har været aktuelt at lukke hele eller dele af Esbjergs stadion for fans i en periode.
Esbjerg, som er i gevaldig sportslig krise, valgte dog selv at lukke sit fanafsnit i den efterfølgende hjemmekamp. Afsnittet er siden genåbnet.
Klubben har mulighed for at appellere dommen, men det kommer ikke til at ske, fastslår direktør Jens Hammer Sørensen, som ikke vil kommentere bødens størrelse.
– Vi vil selvfølgelig helst bruge vores penge på at drive et fodboldhold og ikke betale bøder, men vi tager dommen til efterretning. Vi har haft en god dialog med vores fans og kan igen gå trygt og roligt til fodbold, siger han
/ritzau/
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
LIVE: OB – FC København
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
Alexander Lind revser Superliga-profil
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
TOPNYHED
Stort slag for FC København
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
– Stemningen i FCK er håbløs!
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
Neymar overvejer karrierestop
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
INTERVIEW
