Spillet blev afbrudt to gange på grund af affyring af kanonslag, da Esbjerg fB i marts tabte med 0-3 til Lyngby Boldklub i 1. division.
Det er den kriseramte vestjyske klub blevet straffet for.
I en kendelse fra Fodboldens Disciplinærinstans fremgår det, at Esbjerg er blevet tildelt en bøde på 27.500 kroner på grund af balladen.
Det var nemlig Esbjergs fans, der kastede kanonslag mod banen. En enkelt gang landede et kanonslag tæt på kampens ene linjedommer.
Balladen på tilskuerpladserne skabte røre blandt de to klubbers spillere, som altså to gange blev beordret af banen af kampens dommer.
Rafael van der Vaart, Esbjergs assistenttræner, henvendte sig til fansene og sparkede sågar en bold op mod dem.
Da spillet for anden gang blev genoptaget i slutningen af opgøret, protesterede spillerne ved blot at lade minutterne gå, mens de passivt spillede bolden frem og tilbage mellem hinanden.
Det var ganske dramatisk og skabte scener, man sjældent ser i topfodbold. I Fodboldens Disciplinærinstans har man vurderet, at bøden er passende.
– Det, man skal huske på, er, at vi har et princip om, at vi i 1. division kører med halv takst i forhold til Superligaen, siger instansens formand, Jens Hjortskov.
– Så hvis man studser over bødestørrelsen, skal man lige have i mente, at der er en helt anden økonomi i 1. division, og det er vi nødt til at tage hensyn til, når vi sanktionerer.
– Det er cirka i samme leje, som hvis vi havde haft en lignende sag i Superligaen. Det er det, vi har vurderet, siger han.
At straffen ikke er hårdere skal samtidig ses i lyset af, at Fodboldens Disciplinærinstans ikke tidligere har modtaget indberetninger af lignende karakter om Esbjergs fans, siger Jens Hjortskov.
Om straffen bliver hårdere, hvis det sker igen, vil han ikke spå om.
– Det kan jeg ikke sige noget om. Det kommer helt an på, hvad der så er tale om af overtrædelser, siger Jens Hjortskov, som ser en uheldig tendens.
– Vi ser desværre flere og flere indberetninger i 1. division, siger han.
Han fortæller, at man i Fodboldens Disciplinærinstans har vurderet, at det ikke har været aktuelt at lukke hele eller dele af Esbjergs stadion for fans i en periode.
Esbjerg, som er i gevaldig sportslig krise, valgte dog selv at lukke sit fanafsnit i den efterfølgende hjemmekamp. Afsnittet er siden genåbnet.
Klubben har mulighed for at appellere dommen, men det kommer ikke til at ske, fastslår direktør Jens Hammer Sørensen, som ikke vil kommentere bødens størrelse.
– Vi vil selvfølgelig helst bruge vores penge på at drive et fodboldhold og ikke betale bøder, men vi tager dommen til efterretning. Vi har haft en god dialog med vores fans og kan igen gå trygt og roligt til fodbold, siger han
/ritzau/
DAGENS SPILFORSLAG
Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
Voldsomt transferønske til FCK
NYHEDER
Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
MEDIE
I spil til stort job
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
Revser Dorgu: Bliver erstattet
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
TOPNYHED
Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
– Velkommen hjem Andreas Christensen
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
TOPNYHED
Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 16
Ajax skraber bunden i Champions League
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
Xabi Alonso lever med presset
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
