Fans affyrede kanonslag: Esbjerg får kæmpebøde

Det koster Esbjerg fB 27.500 kroner, at klubbens fans kastede med kanonslag i en kamp mod Lyngby i marts.



Spillet blev afbrudt to gange på grund af affyring af kanonslag, da Esbjerg fB i marts tabte med 0-3 til Lyngby Boldklub i 1. division.

Det er den kriseramte vestjyske klub blevet straffet for.

I en kendelse fra Fodboldens Disciplinærinstans fremgår det, at Esbjerg er blevet tildelt en bøde på 27.500 kroner på grund af balladen.

Det var nemlig Esbjergs fans, der kastede kanonslag mod banen. En enkelt gang landede et kanonslag tæt på kampens ene linjedommer.

Balladen på tilskuerpladserne skabte røre blandt de to klubbers spillere, som altså to gange blev beordret af banen af kampens dommer.

Rafael van der Vaart, Esbjergs assistenttræner, henvendte sig til fansene og sparkede sågar en bold op mod dem.

Da spillet for anden gang blev genoptaget i slutningen af opgøret, protesterede spillerne ved blot at lade minutterne gå, mens de passivt spillede bolden frem og tilbage mellem hinanden.

Det var ganske dramatisk og skabte scener, man sjældent ser i topfodbold. I Fodboldens Disciplinærinstans har man vurderet, at bøden er passende.

– Det, man skal huske på, er, at vi har et princip om, at vi i 1. division kører med halv takst i forhold til Superligaen, siger instansens formand, Jens Hjortskov.

– Så hvis man studser over bødestørrelsen, skal man lige have i mente, at der er en helt anden økonomi i 1. division, og det er vi nødt til at tage hensyn til, når vi sanktionerer.

– Det er cirka i samme leje, som hvis vi havde haft en lignende sag i Superligaen. Det er det, vi har vurderet, siger han.

At straffen ikke er hårdere skal samtidig ses i lyset af, at Fodboldens Disciplinærinstans ikke tidligere har modtaget indberetninger af lignende karakter om Esbjergs fans, siger Jens Hjortskov.

Om straffen bliver hårdere, hvis det sker igen, vil han ikke spå om.

– Det kan jeg ikke sige noget om. Det kommer helt an på, hvad der så er tale om af overtrædelser, siger Jens Hjortskov, som ser en uheldig tendens.

– Vi ser desværre flere og flere indberetninger i 1. division, siger han.

Han fortæller, at man i Fodboldens Disciplinærinstans har vurderet, at det ikke har været aktuelt at lukke hele eller dele af Esbjergs stadion for fans i en periode.

Esbjerg, som er i gevaldig sportslig krise, valgte dog selv at lukke sit fanafsnit i den efterfølgende hjemmekamp. Afsnittet er siden genåbnet.

Klubben har mulighed for at appellere dommen, men det kommer ikke til at ske, fastslår direktør Jens Hammer Sørensen, som ikke vil kommentere bødens størrelse.

– Vi vil selvfølgelig helst bruge vores penge på at drive et fodboldhold og ikke betale bøder, men vi tager dommen til efterretning. Vi har haft en god dialog med vores fans og kan igen gå trygt og roligt til fodbold, siger han

/ritzau/





TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Nægtet Brøndby-skifte

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Dansk målsluger skifter til topklub

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Forventer kæmpe jobtilbud



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Katastrofe for Jack Grealish

‘Ronaldo vinder kampen’

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

– Alt for meget kaos i Horsens

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Er han den nye Rurik Gislason?

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

‘Hvad fanden kan man gøre?’

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Viaplay hæver priserne

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen