Spillet blev afbrudt to gange på grund af affyring af kanonslag, da Esbjerg fB i marts tabte med 0-3 til Lyngby Boldklub i 1. division.
Det er den kriseramte vestjyske klub blevet straffet for.
I en kendelse fra Fodboldens Disciplinærinstans fremgår det, at Esbjerg er blevet tildelt en bøde på 27.500 kroner på grund af balladen.
Det var nemlig Esbjergs fans, der kastede kanonslag mod banen. En enkelt gang landede et kanonslag tæt på kampens ene linjedommer.
Balladen på tilskuerpladserne skabte røre blandt de to klubbers spillere, som altså to gange blev beordret af banen af kampens dommer.
Rafael van der Vaart, Esbjergs assistenttræner, henvendte sig til fansene og sparkede sågar en bold op mod dem.
Da spillet for anden gang blev genoptaget i slutningen af opgøret, protesterede spillerne ved blot at lade minutterne gå, mens de passivt spillede bolden frem og tilbage mellem hinanden.
Det var ganske dramatisk og skabte scener, man sjældent ser i topfodbold. I Fodboldens Disciplinærinstans har man vurderet, at bøden er passende.
– Det, man skal huske på, er, at vi har et princip om, at vi i 1. division kører med halv takst i forhold til Superligaen, siger instansens formand, Jens Hjortskov.
– Så hvis man studser over bødestørrelsen, skal man lige have i mente, at der er en helt anden økonomi i 1. division, og det er vi nødt til at tage hensyn til, når vi sanktionerer.
– Det er cirka i samme leje, som hvis vi havde haft en lignende sag i Superligaen. Det er det, vi har vurderet, siger han.
At straffen ikke er hårdere skal samtidig ses i lyset af, at Fodboldens Disciplinærinstans ikke tidligere har modtaget indberetninger af lignende karakter om Esbjergs fans, siger Jens Hjortskov.
Om straffen bliver hårdere, hvis det sker igen, vil han ikke spå om.
– Det kan jeg ikke sige noget om. Det kommer helt an på, hvad der så er tale om af overtrædelser, siger Jens Hjortskov, som ser en uheldig tendens.
– Vi ser desværre flere og flere indberetninger i 1. division, siger han.
Han fortæller, at man i Fodboldens Disciplinærinstans har vurderet, at det ikke har været aktuelt at lukke hele eller dele af Esbjergs stadion for fans i en periode.
Esbjerg, som er i gevaldig sportslig krise, valgte dog selv at lukke sit fanafsnit i den efterfølgende hjemmekamp. Afsnittet er siden genåbnet.
Klubben har mulighed for at appellere dommen, men det kommer ikke til at ske, fastslår direktør Jens Hammer Sørensen, som ikke vil kommentere bødens størrelse.
– Vi vil selvfølgelig helst bruge vores penge på at drive et fodboldhold og ikke betale bøder, men vi tager dommen til efterretning. Vi har haft en god dialog med vores fans og kan igen gå trygt og roligt til fodbold, siger han
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
I chok over Nicolai Poulsen
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
NYHEDER
DBU hylder Hareide
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
Højlund i hovedrolle
Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide
Åge Hareide er død
MEDIE
Han er IKKE i spil
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
NYHEDER
