Fans affyrede kanonslag: Esbjerg får kæmpebøde

Det koster Esbjerg fB 27.500 kroner, at klubbens fans kastede med kanonslag i en kamp mod Lyngby i marts.



Spillet blev afbrudt to gange på grund af affyring af kanonslag, da Esbjerg fB i marts tabte med 0-3 til Lyngby Boldklub i 1. division.

Det er den kriseramte vestjyske klub blevet straffet for.

I en kendelse fra Fodboldens Disciplinærinstans fremgår det, at Esbjerg er blevet tildelt en bøde på 27.500 kroner på grund af balladen.

Det var nemlig Esbjergs fans, der kastede kanonslag mod banen. En enkelt gang landede et kanonslag tæt på kampens ene linjedommer.

Balladen på tilskuerpladserne skabte røre blandt de to klubbers spillere, som altså to gange blev beordret af banen af kampens dommer.

Rafael van der Vaart, Esbjergs assistenttræner, henvendte sig til fansene og sparkede sågar en bold op mod dem.

Da spillet for anden gang blev genoptaget i slutningen af opgøret, protesterede spillerne ved blot at lade minutterne gå, mens de passivt spillede bolden frem og tilbage mellem hinanden.

Det var ganske dramatisk og skabte scener, man sjældent ser i topfodbold. I Fodboldens Disciplinærinstans har man vurderet, at bøden er passende.

– Det, man skal huske på, er, at vi har et princip om, at vi i 1. division kører med halv takst i forhold til Superligaen, siger instansens formand, Jens Hjortskov.

– Så hvis man studser over bødestørrelsen, skal man lige have i mente, at der er en helt anden økonomi i 1. division, og det er vi nødt til at tage hensyn til, når vi sanktionerer.

– Det er cirka i samme leje, som hvis vi havde haft en lignende sag i Superligaen. Det er det, vi har vurderet, siger han.

At straffen ikke er hårdere skal samtidig ses i lyset af, at Fodboldens Disciplinærinstans ikke tidligere har modtaget indberetninger af lignende karakter om Esbjergs fans, siger Jens Hjortskov.

Om straffen bliver hårdere, hvis det sker igen, vil han ikke spå om.

– Det kan jeg ikke sige noget om. Det kommer helt an på, hvad der så er tale om af overtrædelser, siger Jens Hjortskov, som ser en uheldig tendens.

– Vi ser desværre flere og flere indberetninger i 1. division, siger han.

Han fortæller, at man i Fodboldens Disciplinærinstans har vurderet, at det ikke har været aktuelt at lukke hele eller dele af Esbjergs stadion for fans i en periode.

Esbjerg, som er i gevaldig sportslig krise, valgte dog selv at lukke sit fanafsnit i den efterfølgende hjemmekamp. Afsnittet er siden genåbnet.

Klubben har mulighed for at appellere dommen, men det kommer ikke til at ske, fastslår direktør Jens Hammer Sørensen, som ikke vil kommentere bødens størrelse.

– Vi vil selvfølgelig helst bruge vores penge på at drive et fodboldhold og ikke betale bøder, men vi tager dommen til efterretning. Vi har haft en god dialog med vores fans og kan igen gå trygt og roligt til fodbold, siger han

/ritzau/





Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danmark – Nordmakedonien

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Hvem holder partilederne med i fodbold?

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Klar besked til danske debutanter

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Klar tale: Han bør fyres nu



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Divisionsforeningen med markant udmelding

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Nu flytter anfører til Danmark



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Kæmpe nyhed i udlandet

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Av, FCK! Her er de værst af alle

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

– Presset er på Danmark!

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

– Er der 120 millioner i klubkassen?

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Dansker drillet af Mourinho

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0