Esbjerg vinder – har AaB fået gummiben?

Spændingen spidser til i toppen af Superligaen, efter en 2-0-sejr til Esbjerg over topholdet AaB.



Har AaB fået gummiben? Dette spørgsmål blæser unægtelig i vinden i det nordjyske, hvor Superligaens tophold i dag tabte 0-2 til Esbjerg – og dermed også et gevaldigt skridt i guldkampen. Det er aalborgensernes andet hjemmebanenederlag i træk.

Sejren til Esbjerg betyder derimod, at klubben fra Vestkysten nu ligger i position til den sidste Europa League-plads. 

AaB havde i det store helt svært ved at få spillet til at glide, men havde alligevel tre store chancer i kampens første halvleg.

Efter 13 minutter fik Andreas Bruhn, som havde fået chancen fra start, en gylden mulighed. Der blev trykket på kassen udefra, og Esbjerg-målmand Martin Dubravka kunne ikke holdet bolden, der røg lige ud til Bruhn. Men den unge AaB’er afsluttede svagt fra en fri position.

Halvlegens største chance tilfaldt imidlertid Månedens spiller, Lukas Spalvis, som efter 34. minutters spil modtog bolden frit foran mål, efter Kasper Kusk havde ramt stolpen. Men den elleres så farlige AaB-angriber bragede bolden op på tribunen. 

I anden halvleg fik Esbjerg dog godt styr på kampen, og efter bare nogle minutters overtag fik Martin Pusic taget bolden med med brystet, hvorefter han headede den over Nicolai Larsen og i mål efter 53. minutter

Og bare et minut efter brændte det igen på, da AaB-målmanden forærede bolden til væk til Pusic, men Larsen nåede akkurat ned og fik blokkeret Esbjerg-angriberens afslutning.

Gæsterne så ud til at have godt styr på begivenhederne, men to gange inden for de sidste ti minutter fik AaB tilspillet sig flotte chancer, som nordjyderne enten var tæt på at udnytte eller skulle have udnyttet. Først headede Rasmus Thelander bolden på overliggeren, mens indskiftede Anders K. Jacobsen fri foran mål sparkede bolden langt over, efter en flot frispilning af Patrick Kristensen.

Men på et mål fra klods hold af Mick van Buren i kampens overtid, forseglede den hollandske angriber nederlaget, der betyder, at FC Midtjylland nu står med muligheden for at hale ind på nordjyderne med point mod FC Vestsjælland i søndagens opgør.





STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

FC København kan få Jens Stage-millioner

Storkamp af Patrick Dorgu

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Conte stopper i Napoli

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Topboss sviner Barça til

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber