– Et wakeupcall, FCK – det har I ikke råd til!

Tipsbladets fodboldekspert, Jesper Christiansen, er overrasket over FC Københavns lave bundniveau i første halvleg mod FC Midtjylland, og han har svært ved at forstå, hvordan de kunne komme så dårligt ud til kampen.



Man skal nok vænne sig til det… 

Når topfeltet i Superligaen er så jævnbyrdig som i denne sæson, så vil klubben på duksepladsen skifte flere gange hver weekend. Sikkert er det dog, at FC København ikke kommer til at kalde sig tophold før tidligst næste weekend, efter man fredag aften tabte topkampen mod FC Midtjylland med 2-0 på MCH Arena. 

I de her kampe er der ingen undskyldninger; der skal man være klar fra start.

Jesper Christiansen
Tipsbladets fodboldekspert

Her leverede københavnerne en første halvleg langt under det niveau, som man kan forvente, og hjemme foran TV-skærmen sad Tipsbladets fodboldekspert Jesper Christiansen og kunne ikke tro sine egne øjne. Han har decideret skuffet over FCK's første 45 minutter.

– Det var lavt niveau. De formåede ikke at holde bedre fast på bolden, og der var for lidt bevægelse, indleder han, da Tipsbladet fanger ham lørdag formiddag. 

Er det bekymrende det bundniveau, som FCK viste i går?

– Ja, selvfølgelig er det det. I sådan en topkamp må de aldrig komme ud til første halvleg med så lav energi og så lav kvalitet på bolden, når de har så mange gode boldspillere på holdet. Det var skidt og endnu mere skidt, når det er sådan en topkamp, at man ikke var klar fra start.

– Man siger altid, og det er uden at lyde sådan… så er det jo altid nemt at sætte sig op til de her store topopgør. Som man siger som fodboldspiller, så behøver man ikke engang varme op – man er bare klar, fordi stadion koger, og man er helt oppe og ringe. Hvorimod hvis man kommer over på en eller anden sløj bane i Horsens, så er det lidt sværere nogle gange at sætte sig op til det. Men i de her kampe er der ingen undskyldninger; der skal man være klar fra start.

Jesper Christiansen troede, at FC København ville få point med hjem, da Kamil Grabara reddede Cho Gue-sungs straffespark. Foto: IMAGO.

Mange vil nok mene, at ansvaret ligger på Jacob Neestrup, der som cheftræner naturligvis skal sørge for, at holdet kommer ordentligt ud til kampen. Men for Jesper Christiansen ligger ansvaret både på cheftræner og spillere, og så konstaterer han, at træneren kan sætte et hold nok så meget op – det er dem inde på banen, som skal præstere.

Vil ikke afskrive FCK
Til gengæld betyder det også, at FC København nu skal jagte både FC Midtjylland og Brøndby i guldkampen. Hvis Brøndby slår Vejle på søndag, så har de forsvarende mestre fire point op til førstepladsen. Det er ikke noget nyt for FCK at jagte, men der er ikke plads til flere svipsere, for så går det galt.

– De kan jo selv afgøre det alle sammen, men det har sat ekstra pres på FCK nu. Man spiller altid mindre gode halvlege, men det skal være et wakeup call, for dem har de ikke råd til at have flere af. Slet ikke nu når de er kommet lidt efter i tabellen.

– Det skal siges, at de har en fantastisk trup, så jeg vil absolut ikke afskrive dem allerede. Men det er klart, at det er et kæmpe skridt, det som Midtjylland tog i går.

Han var imponeret over Ulvene, som særligt i første halvleg spillede den slags fodbold, som man kan forvente af et FC Midtjylland-hold. Derudover mener han, at Jonas Lössl stod en fremragende kamp i Midtjylland-målet, og så synes han, at det er "vildt, hvis Cho Gue-sung får lov til at sparke straffespark igen efter hans tredje afbrænder i denne sæson.

Som man kan se på statistikken herunder skabte FC København blot 0,04 expected goals fordelt på to afslutninger i første halvleg. 



Vildt skifte i Superligaen?

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Forhandler med Pione Sisto

Jacob Neestrup spøger i denne klub

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Anbefaler FC Midtjylland til alle

OB-boss med spændende transferbesked

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Brøndby afvist

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Sergio Ramos i chokskifte?

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Storhylder Christian Nørgaard

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Neestrup erkender FCM-misundelse

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Conrad Harder assisterer i nederlag

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Køb billet til FC København i Champions League

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Indkalder Salah til afgørende samtale

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Vildt! Dansk rekordår i Europa

FCM-helt fremhæver Duncan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked