– Et wakeupcall, FCK – det har I ikke råd til!

Tipsbladets fodboldekspert, Jesper Christiansen, er overrasket over FC Københavns lave bundniveau i første halvleg mod FC Midtjylland, og han har svært ved at forstå, hvordan de kunne komme så dårligt ud til kampen.



Man skal nok vænne sig til det… 

Når topfeltet i Superligaen er så jævnbyrdig som i denne sæson, så vil klubben på duksepladsen skifte flere gange hver weekend. Sikkert er det dog, at FC København ikke kommer til at kalde sig tophold før tidligst næste weekend, efter man fredag aften tabte topkampen mod FC Midtjylland med 2-0 på MCH Arena. 

I de her kampe er der ingen undskyldninger; der skal man være klar fra start.

Jesper Christiansen
Tipsbladets fodboldekspert

Her leverede københavnerne en første halvleg langt under det niveau, som man kan forvente, og hjemme foran TV-skærmen sad Tipsbladets fodboldekspert Jesper Christiansen og kunne ikke tro sine egne øjne. Han har decideret skuffet over FCK's første 45 minutter.

– Det var lavt niveau. De formåede ikke at holde bedre fast på bolden, og der var for lidt bevægelse, indleder han, da Tipsbladet fanger ham lørdag formiddag. 

Er det bekymrende det bundniveau, som FCK viste i går?

– Ja, selvfølgelig er det det. I sådan en topkamp må de aldrig komme ud til første halvleg med så lav energi og så lav kvalitet på bolden, når de har så mange gode boldspillere på holdet. Det var skidt og endnu mere skidt, når det er sådan en topkamp, at man ikke var klar fra start.

– Man siger altid, og det er uden at lyde sådan… så er det jo altid nemt at sætte sig op til de her store topopgør. Som man siger som fodboldspiller, så behøver man ikke engang varme op – man er bare klar, fordi stadion koger, og man er helt oppe og ringe. Hvorimod hvis man kommer over på en eller anden sløj bane i Horsens, så er det lidt sværere nogle gange at sætte sig op til det. Men i de her kampe er der ingen undskyldninger; der skal man være klar fra start.

Jesper Christiansen troede, at FC København ville få point med hjem, da Kamil Grabara reddede Cho Gue-sungs straffespark. Foto: IMAGO.

Mange vil nok mene, at ansvaret ligger på Jacob Neestrup, der som cheftræner naturligvis skal sørge for, at holdet kommer ordentligt ud til kampen. Men for Jesper Christiansen ligger ansvaret både på cheftræner og spillere, og så konstaterer han, at træneren kan sætte et hold nok så meget op – det er dem inde på banen, som skal præstere.

Vil ikke afskrive FCK
Til gengæld betyder det også, at FC København nu skal jagte både FC Midtjylland og Brøndby i guldkampen. Hvis Brøndby slår Vejle på søndag, så har de forsvarende mestre fire point op til førstepladsen. Det er ikke noget nyt for FCK at jagte, men der er ikke plads til flere svipsere, for så går det galt.

– De kan jo selv afgøre det alle sammen, men det har sat ekstra pres på FCK nu. Man spiller altid mindre gode halvlege, men det skal være et wakeup call, for dem har de ikke råd til at have flere af. Slet ikke nu når de er kommet lidt efter i tabellen.

– Det skal siges, at de har en fantastisk trup, så jeg vil absolut ikke afskrive dem allerede. Men det er klart, at det er et kæmpe skridt, det som Midtjylland tog i går.

Han var imponeret over Ulvene, som særligt i første halvleg spillede den slags fodbold, som man kan forvente af et FC Midtjylland-hold. Derudover mener han, at Jonas Lössl stod en fremragende kamp i Midtjylland-målet, og så synes han, at det er "vildt, hvis Cho Gue-sung får lov til at sparke straffespark igen efter hans tredje afbrænder i denne sæson.

Som man kan se på statistikken herunder skabte FC København blot 0,04 expected goals fordelt på to afslutninger i første halvleg. 



Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Brøndby sparer millioner

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Fælder dom over Victor Froholdt

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Bjarne Riis kan score millionbeløb

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

FC København scorer 16 millioner kroner

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Bekræftet: Færdig

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

‘De har problemer med os’

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

FCM taber til Roma – sådan gik kampen

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland