Frankrig, England og Belgien.
De tre lande skiller sig ud, når bookmakerne vurderer de største favoritter til at vinde fodbold-EM, der går i gang fredag. De tre lande giver pengene fem-seks gange igen.
Efter den trio følger Tyskland, Italien, Portugal og Spanien. De fire giver pengene igen otte-ni gange og er skarpt forfulgt af Holland.
Først derefter kommer Danmark, som dermed ikke er vurderet blandt EM’s otte største favoritter.
Den tidligere landsholdsspiller Flemming Povlsen, der vandt EM i 1992, har Frankrig med PSG-stjerneangriberen Kylian Mbappé som favorit.
– Min EM-favorit er Frankrig. Mbappé kan næsten gøre det selv, men har gode spillere, der kan støtte ham, siger Povlsen.
Han nævner også flere af de klassiske europæiske fodboldstormagter.
– Mange hold får en god base på hjemmebane til at spille sig ind på som England, Tyskland, Holland og Italien.
– Så nogle af de store hold kan bygge sig selv op gennem de første kampe, og så kan de komme frem til de store og afgørende kampe, siger Povlsen.
Italien, der spiller EM-åbningskamp fredag hjemme mod Tyrkiet, er ubesejret i de seneste 27 kampe.
– Italien er jeg spændt på. Hvad kommer de med nu? De har haft en fantastisk kvalifikation, hvor de har fejet al modstand af banen, siger Povlsen.
I de seneste otte kampe har italienerne vundet med rent bur og en målscore på 25-0.
Blandt outsiderne er Danmark, som kan overraske ved EM ifølge den tidligere europamester.
– Danmark er også med i det. Det er ikke mange procent, men de er der dog, og det, hænger jeg min hat på, kan give en dejlig sommer, siger Povlsen.
Michael Laudrup er enig i, at Danmark ikke er en af favoritterne ved EM. Han fremhæver ud over Belgien og Frankrig de forsvarende europamestre fra Portugal med verdensstjernen Cristiano Ronaldo.
– Jeg synes, der er tre nationer, der har en lille smule mere end de andre. Det er Belgien, som vi er i pulje med.
– De har en generation, hvor alle spillere er i topklubber. Belgien har så den ulempe, at de skal vise, at de kan gå det sidste stykke.
– Så er det de regerende europamestre fra Portugal, der specielt offensivt er rigtig stærke. Og så er det verdensmestrene fra Frankrig, der har det måske mest komplette hold, siger Laudrup.
Han vil ikke udelukke en overraskelse ved EM, som kan snyde favoritterne eller nå langt, som Wales og Island gjorde ved seneste EM.
– Hvis vi kigger på turneringens historie, så er der Danmark, der vandt i 1992, og Grækenland, der vandt i 2004. Så det kan lade sig gøre stadigvæk med 24 hold, påpeger Laudrup.
EM’s åbningskamp mellem Italien og Tyrkiet i Rom går i gang fredag klokken 21.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
AVIS
Færdig i Real Madrid
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
10. gang i træk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
MEDIE
