FCN-boss om høj pris: De bliver glade for Sulemana

Kamaldeen Sulemana følges intensivt af en række storklubber, og FCN-profilen er også klar til næste skridt.



FC Nordsjælland har en helt særlig spiller i 19-årige Kamaldeen Sulemana, og det har resten af fodbold-Europa også bemærket.

Mandag viste den lynhurtige ghaneser sig fornemt frem med en god præstation kronet med en scoring i 2-2-kampen mod FC København.

Det skete for øjnene af blandt andre Marc Overmars, der er fodbolddirektør i den hollandske storklub Ajax og var til stede på Right to Dream Park mandag aften.

Derudover følger en engelsk sværvægter som Manchester United også Kamaldeen Sulemana tæt, og hovedpersonen føler sig rustet til at flyve fra den trygge rede i Farum denne sommer.

– Jeg føler mig klar til at skifte, men vi må se til sommer, hvad der sker, siger Sulemana og tilføjer:

– Jeg kan se mig selv passe ind i alle store klubber. Der er ikke nogen specifik liga, jeg føler, der passer mig bedre, så jeg er åben for alle ligaer – især top-5. Men store klubber uden for de største ligaer er også interessante.

Ajax lagde allerede i januar et tilbud, som dog blev afvist af FCN. Kamaldeen Sulemana vil bestemt ikke afvise et skifte, hvis hollænderne kan blive enige med Nordsjælland.

– Det er en god klub, og det er interessant ligesom flere andre klubber, siger han og tilføjer om det faktum, at Marc Overmars var til stede mandag aften:

– Jeg har vidst i cirka en uge, at han ville komme, men jeg tror ikke, at det gjorde nogen forskel for min præstation.

– Han har set mig spille en masse kampe, så jeg tror ikke, at denne kamp ændrer noget. Før kampen kunne jeg tænke på, at han var her, men i kampen fokuserede jeg bare på mit spil, siger Kamaldeen Sulemana.

På rygtebasis kræver FCN op imod 100 millioner kroner for stortalentet, men bestyrelsesformand Jan Laursen, der indtil for nylig var sportschef i klubben, regner med, at der nok skal være bejlere trods en høj pris.

– Jeg har på fornemmelsen, at der er nogle, der vil være glade, selv om de skal betale en del penge, men det må tiden vise.

– Der er mange, der følger ham, og det er ikke alle, der gerne ville, som kunne være her på grund af forskellige restriktioner. Nogle af de helt tunge følger ham selvfølgelig tæt, siger Jan Laursen.

FCN-bossen bekræfter, at Manchester United også er på banen.

– Det har stået i aviserne, og det er en af de klubber, der også er her ind imellem. Det er nok én af de klubber, der også følger ham rimelig tæt, siger han.

Kamaldeen Sulemana har kontrakt til udgangen af 2024 i FCN, for hvem han hidtil har scoret 14 kasser i 40 førsteholdskampe.

/ritzau/






Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby




LIVE

TransferLIVE: Flop til 367 mio – arbejder på exit

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Rekordtransfer?

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Kontramelding om transfer

Dyr dansk bomber til Everton?

– Det er meget svært for Nørgaard

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

FC København tjente millioner tirsdag aften

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Brøndby-transfer glippet

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Tricky Trees tryller i Portugal

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Store ord om Roony Bardghji

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’