FC Nordsjælland har en helt særlig spiller i 19-årige Kamaldeen Sulemana, og det har resten af fodbold-Europa også bemærket.
Mandag viste den lynhurtige ghaneser sig fornemt frem med en god præstation kronet med en scoring i 2-2-kampen mod FC København.
Det skete for øjnene af blandt andre Marc Overmars, der er fodbolddirektør i den hollandske storklub Ajax og var til stede på Right to Dream Park mandag aften.
Derudover følger en engelsk sværvægter som Manchester United også Kamaldeen Sulemana tæt, og hovedpersonen føler sig rustet til at flyve fra den trygge rede i Farum denne sommer.
– Jeg føler mig klar til at skifte, men vi må se til sommer, hvad der sker, siger Sulemana og tilføjer:
– Jeg kan se mig selv passe ind i alle store klubber. Der er ikke nogen specifik liga, jeg føler, der passer mig bedre, så jeg er åben for alle ligaer – især top-5. Men store klubber uden for de største ligaer er også interessante.
Ajax lagde allerede i januar et tilbud, som dog blev afvist af FCN. Kamaldeen Sulemana vil bestemt ikke afvise et skifte, hvis hollænderne kan blive enige med Nordsjælland.
– Det er en god klub, og det er interessant ligesom flere andre klubber, siger han og tilføjer om det faktum, at Marc Overmars var til stede mandag aften:
– Jeg har vidst i cirka en uge, at han ville komme, men jeg tror ikke, at det gjorde nogen forskel for min præstation.
– Han har set mig spille en masse kampe, så jeg tror ikke, at denne kamp ændrer noget. Før kampen kunne jeg tænke på, at han var her, men i kampen fokuserede jeg bare på mit spil, siger Kamaldeen Sulemana.
På rygtebasis kræver FCN op imod 100 millioner kroner for stortalentet, men bestyrelsesformand Jan Laursen, der indtil for nylig var sportschef i klubben, regner med, at der nok skal være bejlere trods en høj pris.
– Jeg har på fornemmelsen, at der er nogle, der vil være glade, selv om de skal betale en del penge, men det må tiden vise.
– Der er mange, der følger ham, og det er ikke alle, der gerne ville, som kunne være her på grund af forskellige restriktioner. Nogle af de helt tunge følger ham selvfølgelig tæt, siger Jan Laursen.
FCN-bossen bekræfter, at Manchester United også er på banen.
– Det har stået i aviserne, og det er en af de klubber, der også er her ind imellem. Det er nok én af de klubber, der også følger ham rimelig tæt, siger han.
Kamaldeen Sulemana har kontrakt til udgangen af 2024 i FCN, for hvem han hidtil har scoret 14 kasser i 40 førsteholdskampe.
/ritzau/
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
Ni danske byer får regionale fodboldcentre
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
INTERVIEW
Topscorer kritiserer Silkeborg
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TRANSFER
Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
NYHEDER
Superliga-profil skadet
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
NYHEDER
Medier fælder hård dom
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
OPTAKT
AGF – OB
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
Ramt af pointstraf
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
HELT VILDT
‘De går amok!’
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
EKSKLUSIVT
