FC Nordsjælland har en helt særlig spiller i 19-årige Kamaldeen Sulemana, og det har resten af fodbold-Europa også bemærket.
Mandag viste den lynhurtige ghaneser sig fornemt frem med en god præstation kronet med en scoring i 2-2-kampen mod FC København.
Det skete for øjnene af blandt andre Marc Overmars, der er fodbolddirektør i den hollandske storklub Ajax og var til stede på Right to Dream Park mandag aften.
Derudover følger en engelsk sværvægter som Manchester United også Kamaldeen Sulemana tæt, og hovedpersonen føler sig rustet til at flyve fra den trygge rede i Farum denne sommer.
– Jeg føler mig klar til at skifte, men vi må se til sommer, hvad der sker, siger Sulemana og tilføjer:
– Jeg kan se mig selv passe ind i alle store klubber. Der er ikke nogen specifik liga, jeg føler, der passer mig bedre, så jeg er åben for alle ligaer – især top-5. Men store klubber uden for de største ligaer er også interessante.
Ajax lagde allerede i januar et tilbud, som dog blev afvist af FCN. Kamaldeen Sulemana vil bestemt ikke afvise et skifte, hvis hollænderne kan blive enige med Nordsjælland.
– Det er en god klub, og det er interessant ligesom flere andre klubber, siger han og tilføjer om det faktum, at Marc Overmars var til stede mandag aften:
– Jeg har vidst i cirka en uge, at han ville komme, men jeg tror ikke, at det gjorde nogen forskel for min præstation.
– Han har set mig spille en masse kampe, så jeg tror ikke, at denne kamp ændrer noget. Før kampen kunne jeg tænke på, at han var her, men i kampen fokuserede jeg bare på mit spil, siger Kamaldeen Sulemana.
På rygtebasis kræver FCN op imod 100 millioner kroner for stortalentet, men bestyrelsesformand Jan Laursen, der indtil for nylig var sportschef i klubben, regner med, at der nok skal være bejlere trods en høj pris.
– Jeg har på fornemmelsen, at der er nogle, der vil være glade, selv om de skal betale en del penge, men det må tiden vise.
– Der er mange, der følger ham, og det er ikke alle, der gerne ville, som kunne være her på grund af forskellige restriktioner. Nogle af de helt tunge følger ham selvfølgelig tæt, siger Jan Laursen.
FCN-bossen bekræfter, at Manchester United også er på banen.
– Det har stået i aviserne, og det er en af de klubber, der også er her ind imellem. Det er nok én af de klubber, der også følger ham rimelig tæt, siger han.
Kamaldeen Sulemana har kontrakt til udgangen af 2024 i FCN, for hvem han hidtil har scoret 14 kasser i 40 førsteholdskampe.
/ritzau/
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
Stor ros til FC Midtjylland
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
TOPNYHED
Belønnes af FC København
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
– Det er lidt kaotisk
Revser Dorgu: Bliver erstattet
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’
