Everton sendte Norwich tættere på Championship

Norwich havde brug for tre point hjemme mod Everton, men det var gæsterne der kunne juble til slut.



Efter en flot start på livet i Premier League, er det blevet hverdag hos spillerne fra Norwich. Klubben er dumpet ned i tabellen og inden onsdagens hjemmekamp mod Everton var Kanariefuglene placeret på sidstepladsen i Premier League.

Klubben havde ligeledes et mindre hul op til holdene over nedrykningsstregen, hvorfor klubben havde brug for tre point. Det var da også hjemmeholdet, der havde de fleste chancer i første halvleg, men hverken Norwich eller Everton havde den afgørende skarphed til en scoring.

Største mulighed for en scoring kom i første halvlegs overtid, da Onel Hernandez valgte at afslutte fra kanten af feltet. Desværre for ham og resten af Norwich-holdet kom en Everton-mand tilbage og fik blokeret afslutningen og dermed blev der ikke scoret før pausen.

Efter pausefløjtet var det Everton, der satte sig på kampen og Richarlison gjorde sit for at fremtvinge et føringsmål kort inde i halvlegen. Norwich-forsvaret fik dog forhindret en brasilianske scoring. Efter en time gik det dog galt for hjemmeholdet, da Everton fik hjørnespark.

Her kom den engelske landsholdsspiller Michael Keane først og headede bolden ind bag en chanceløs Tim Krul i Norwich-målet. Gæsternes scoring betød, at hjemmeholdet skulle frem over banen, men Carlo Ancelottis mandskab spillede klogt og gjorde det svært for værterne.

Norwich formåede derfor ikke at komme frem til den afgørende målchance og derfor vandt Everton kampen med 1-0. Resultatet betyder, at Norwich nu har seks point op til den rigtige side af nedrykningsstregen, mens Everton indtager 10. pladsen i Premier League.

På Molineaux  vandt Wolverhampton hjemme med 1-0 over Bournemouth. Målscorer var Raul Jimenez.





– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FC København sælger Nathan Trott

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Barcelona – Real Madrid

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen