Everton sendte Norwich tættere på Championship

Norwich havde brug for tre point hjemme mod Everton, men det var gæsterne der kunne juble til slut.



Efter en flot start på livet i Premier League, er det blevet hverdag hos spillerne fra Norwich. Klubben er dumpet ned i tabellen og inden onsdagens hjemmekamp mod Everton var Kanariefuglene placeret på sidstepladsen i Premier League.

Klubben havde ligeledes et mindre hul op til holdene over nedrykningsstregen, hvorfor klubben havde brug for tre point. Det var da også hjemmeholdet, der havde de fleste chancer i første halvleg, men hverken Norwich eller Everton havde den afgørende skarphed til en scoring.

Største mulighed for en scoring kom i første halvlegs overtid, da Onel Hernandez valgte at afslutte fra kanten af feltet. Desværre for ham og resten af Norwich-holdet kom en Everton-mand tilbage og fik blokeret afslutningen og dermed blev der ikke scoret før pausen.

Efter pausefløjtet var det Everton, der satte sig på kampen og Richarlison gjorde sit for at fremtvinge et føringsmål kort inde i halvlegen. Norwich-forsvaret fik dog forhindret en brasilianske scoring. Efter en time gik det dog galt for hjemmeholdet, da Everton fik hjørnespark.

Her kom den engelske landsholdsspiller Michael Keane først og headede bolden ind bag en chanceløs Tim Krul i Norwich-målet. Gæsternes scoring betød, at hjemmeholdet skulle frem over banen, men Carlo Ancelottis mandskab spillede klogt og gjorde det svært for værterne.

Norwich formåede derfor ikke at komme frem til den afgørende målchance og derfor vandt Everton kampen med 1-0. Resultatet betyder, at Norwich nu har seks point op til den rigtige side af nedrykningsstregen, mens Everton indtager 10. pladsen i Premier League.

På Molineaux  vandt Wolverhampton hjemme med 1-0 over Bournemouth. Målscorer var Raul Jimenez.





Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’




LIVE

LIVE: Overrasket over Roony-beslutning

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Lyon forhandler med dansk profil

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Vil hente FC Midtjylland-profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Fortryder FC Barcelona-transfer

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Chelsea – Tottenham

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

AGF jagter hollandsk talent

Neestrup jagtes af storklub

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!