Everton sendte Norwich tættere på Championship

Norwich havde brug for tre point hjemme mod Everton, men det var gæsterne der kunne juble til slut.



Efter en flot start på livet i Premier League, er det blevet hverdag hos spillerne fra Norwich. Klubben er dumpet ned i tabellen og inden onsdagens hjemmekamp mod Everton var Kanariefuglene placeret på sidstepladsen i Premier League.

Klubben havde ligeledes et mindre hul op til holdene over nedrykningsstregen, hvorfor klubben havde brug for tre point. Det var da også hjemmeholdet, der havde de fleste chancer i første halvleg, men hverken Norwich eller Everton havde den afgørende skarphed til en scoring.

Største mulighed for en scoring kom i første halvlegs overtid, da Onel Hernandez valgte at afslutte fra kanten af feltet. Desværre for ham og resten af Norwich-holdet kom en Everton-mand tilbage og fik blokeret afslutningen og dermed blev der ikke scoret før pausen.

Efter pausefløjtet var det Everton, der satte sig på kampen og Richarlison gjorde sit for at fremtvinge et føringsmål kort inde i halvlegen. Norwich-forsvaret fik dog forhindret en brasilianske scoring. Efter en time gik det dog galt for hjemmeholdet, da Everton fik hjørnespark.

Her kom den engelske landsholdsspiller Michael Keane først og headede bolden ind bag en chanceløs Tim Krul i Norwich-målet. Gæsternes scoring betød, at hjemmeholdet skulle frem over banen, men Carlo Ancelottis mandskab spillede klogt og gjorde det svært for værterne.

Norwich formåede derfor ikke at komme frem til den afgørende målchance og derfor vandt Everton kampen med 1-0. Resultatet betyder, at Norwich nu har seks point op til den rigtige side af nedrykningsstregen, mens Everton indtager 10. pladsen i Premier League.

På Molineaux  vandt Wolverhampton hjemme med 1-0 over Bournemouth. Målscorer var Raul Jimenez.





LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Peger på ham som ny Superliga-træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

‘Det er slut’

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

OB jagter tidligere Superliga-profil

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Storklub har kontaktet Brøndby

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Succestræner forlader Premier League-klub

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Optakt: Mexico – Sydafrika

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han bliver cheftræner i Brøndby

Supercomputer: De vinder VM