Bertram Kvist har i flere år stået på spring i Brøndby IF, men til syvende og sidst forliste et gennembrud på den københavnske Vestegn, og kontrakten blev ophævet denne vinter.
Nu prøver han i stedet lykken i Esbjerg fB, hvor han har trænet med og er med på vestjydernes træningslejr i Tyrkiet.
Det har Esbjerg fB selv meddelt.
Og nu forklarer klubbens administrerende direktør, Jens Hammer Sørensen, tankerne bag det forlængede ophold til Tipsbladet.
– Vi synes, han er rigtig, rigtig dygtig, og nu har han mulighed for at overbevise Lungi (Lars Lungi Sørensen, cheftræner, red.) og Søren Pallesen (assistenttræner, red.) om, at han skal have en kontrakt. Det er det, vi håber på, men vi skal se lidt mere, og det er årsagen til, at han er med på træningslejren.

Derudover har Esbjerg snart afgående direktør Jens Hammer Sørensen haft travlt de seneste timer og dage. Her har han landet en aftale med Jakob Ankersen, som er retur i Esbjerg-trøjen for tredje gang på en konrakt frem til sommer.
– Jakob Ankersen var og se vores kamp i lørdags, hvor vi havde en god snak bagefter. Der var en god mavefornemmelse omkring det hele, og derfor var alle parter enige om at tage en tørn mere.
– Jakob er det, vi kalder en ‘plug and play’-spiller, som kan indtage de fleste positioner offensivt. Han kender klubben og projektet, og så har vi sagt farvel til en del førsteholdskampe i dette vindue, hvorfor vi har haft brug for noget erfaring og rutine.
Over 400 førsteholdskampe er forsvundet med afgangene af Jonas Mortensen, Jesper Lauridsen og Nicklas Strunck. De er blevet afløst af en vaskeægte Esbjerg-veteran i Jakob Ankersen, som meget vel kan tage en endnu længere tørn.
– Begge parter mærker det an i det her halve år, men vi er også gået ind i det, da vi håber på et længere samarbejde. Vi synes, han har noget at bidrage med, siger Jens Hammer Sørensen.
Ud over Jakob Ankersen har Esbjerg fB mandag sagt farvel til Elias Andersen og goddag til sin tidligere akademispiller Noah Strandby. Herfra regner Jens Hammer Sørensen med en rolig dag.
– Hvis der bipper et godt tilbud ind på telefonen på en af vores spillere, så er vi en sælgende klub. Vi skal have økonomien til at løbe rundt, så det vil vi kigge på, hvis det sker, men det er ikke noget, jeg forventer, siger Jens Hammer Sørensen, der har været gennem sit sidste transfervindue som Esbjerg-direktør.
– Det har været vemodigt de seneste dage, og så gør det mit arbejde lidt mere vanskeligt, da det her transferarbejde handler meget om relationer. Det er svært at kigge hinanden i øjnene, når folk ved, jeg er på vej ud, så det har gjort processen lidt mere vanskelig. Samlet set synes jeg dog, vi står et rigtig stærkt sted.
Esbjerg fB meddelte i sidste uge, at Jens Hammer Sørensen stopper som direktør og bliver afløst af Allan L. Agerholm den 1. marts. Jens Hammer Sørensen har stået i spidsen for Esbjerg siden 2021.
Foto: Esbjerg fB.
AGF-styrmand er ude resten af 2025
HELT VILDT
Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’
INTERVIEW
Cooper jubler over ‘forrygende’ Brøndby-stortalent
TOPNYHED
Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen
INTERVIEW
Hjem til FCK? – Jeg ved, der er en klausul
HELT VILDT
Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’
HELT VILDT
‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’
– Billedet kan blive forringet
Brian Riemer tvunget til ændring
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.
TOPNYHED
Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet
TOPNYHED
Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet
INTERVIEW
Hylder Brøndby-profil: ‘Han var det åbenlyse valg’
Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale
TIPSBLADETS DOM
Det er useriøst, FCK!
NYHEDER
Krisen kradser for Bo Henriksen
TIPSBLADETS DOM
Overlegent! Steve Cooper må elske ham
INTERVIEW
‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’
EKSKLUSIVT
FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul
Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!
TOPNYHED
Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol
NYHEDER
Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’
NYHEDER
Fælder hård dom over Højlund efter ny nedtur
STORT INTERVIEW
‘Vi skal død og pine vinde den fodboldkamp’
NYHEDER
Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver
NYHEDER
Frank mødt af massive buh-råb
TOPNYHED
Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan
NYHEDER
Froholdt i stor hovedrolle
INTERVIEW
Knockoutede FCK: ‘Klubben er i mit hjerte’
INTERVIEW
Opsigtsvækkende: Fik at vide, at jeg kunne smutte
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
EKSKLUSIVT
Sådan kollapsede det mellem FCK og Pione Sisto
Har stor klausul på FC Midtjylland-profil
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
TRANSFER
‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’
TOPNYHED
Wolfsburg-træning aflyst: Fansene er rasende
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Det var kun et spørgsmål om tid’
TOPNYHED
Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!
TRANSFER
Voldsomme rygter i udlandet
NYHEDER
– Det gør bare så ondt
INTERVIEW
Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’
DAGENS SPILFORSLAG
Verdens ældste drukner i helseby
NYHEDER
Brøndby gør topkampen helt åben
Officielt: Wolfsburg fyrer cheftræneren
AGF lider sjældent nederlag
Stor triumf i Nørreskoven: ‘Det er lidt uvirkeligt
Manchester City rundbarberer Liverpool
Real Madrid spiller uafgjort
Forrygende Franculino på pletten igen
TIPSBLADETS DOM