Færdig i Brøndby – dansk klub håber på aftale

Esbjerg fB's administrerende direktør, Jens Hammer Sørensen, håber på en aftale med tidligere Brøndby-talent. Det fortæller han til Tipsbladet.



Bertram Kvist har i flere år stået på spring i Brøndby IF, men til syvende og sidst forliste et gennembrud på den københavnske Vestegn, og kontrakten blev ophævet denne vinter.

Nu prøver han i stedet lykken i Esbjerg fB, hvor han har trænet med og er med på vestjydernes træningslejr i Tyrkiet.

Det har Esbjerg fB selv meddelt.

Og nu forklarer klubbens administrerende direktør, Jens Hammer Sørensen, tankerne bag det forlængede ophold til Tipsbladet.

– Vi synes, han er rigtig, rigtig dygtig, og nu har han mulighed for at overbevise Lungi (Lars Lungi Sørensen, cheftræner, red.) og Søren Pallesen (assistenttræner, red.) om, at han skal have en kontrakt. Det er det, vi håber på, men vi skal se lidt mere, og det er årsagen til, at han er med på træningslejren.

Bertram Kvist i aktion for det danske U17-landshold mod Sverige. Foto: Alamy.

Derudover har Esbjerg snart afgående direktør Jens Hammer Sørensen haft travlt de seneste timer og dage. Her har han landet en aftale med Jakob Ankersen, som er retur i Esbjerg-trøjen for tredje gang på en konrakt frem til sommer.

– Jakob Ankersen var og se vores kamp i lørdags, hvor vi havde en god snak bagefter. Der var en god mavefornemmelse omkring det hele, og derfor var alle parter enige om at tage en tørn mere.

– Jakob er det, vi kalder en ‘plug and play’-spiller, som kan indtage de fleste positioner offensivt. Han kender klubben og projektet, og så har vi sagt farvel til en del førsteholdskampe i dette vindue, hvorfor vi har haft brug for noget erfaring og rutine.

Over 400 førsteholdskampe er forsvundet med afgangene af Jonas Mortensen, Jesper Lauridsen og Nicklas Strunck. De er blevet afløst af en vaskeægte Esbjerg-veteran i Jakob Ankersen, som meget vel kan tage en endnu længere tørn.

– Begge parter mærker det an i det her halve år, men vi er også gået ind i det, da vi håber på et længere samarbejde. Vi synes, han har noget at bidrage med, siger Jens Hammer Sørensen.

Ud over Jakob Ankersen har Esbjerg fB mandag sagt farvel til Elias Andersen og goddag til sin tidligere akademispiller Noah Strandby. Herfra regner Jens Hammer Sørensen med en rolig dag.

– Hvis der bipper et godt tilbud ind på telefonen på en af vores spillere, så er vi en sælgende klub. Vi skal have økonomien til at løbe rundt, så det vil vi kigge på, hvis det sker, men det er ikke noget, jeg forventer, siger Jens Hammer Sørensen, der har været gennem sit sidste transfervindue som Esbjerg-direktør.

– Det har været vemodigt de seneste dage, og så gør det mit arbejde lidt mere vanskeligt, da det her transferarbejde handler meget om relationer. Det er svært at kigge hinanden i øjnene, når folk ved, jeg er på vej ud, så det har gjort processen lidt mere vanskelig. Samlet set synes jeg dog, vi står et rigtig stærkt sted.

Esbjerg fB meddelte i sidste uge, at Jens Hammer Sørensen stopper som direktør og bliver afløst af Allan L. Agerholm den 1. marts. Jens Hammer Sørensen har stået i spidsen for Esbjerg siden 2021.

Foto: Esbjerg fB.







LIVE

TransferLIVE: Galatasaray køber PL-profil

Argentinsk træner kræver forbedringer

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

FCK-spiller har revet skulderen af led

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Forhandler med Jannik Vestergaard

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM-flop i chokskifte

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Åbner for flere Brøndby-salg

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

PSG meldes enig med Barca-profil

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

‘Et kæmpestort skifte’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Tæt på aftale med Jürgen Klopp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

På vej til FC Midtjylland – her er prisen