Bertram Kvist har i flere år stået på spring i Brøndby IF, men til syvende og sidst forliste et gennembrud på den københavnske Vestegn, og kontrakten blev ophævet denne vinter.
Nu prøver han i stedet lykken i Esbjerg fB, hvor han har trænet med og er med på vestjydernes træningslejr i Tyrkiet.
Det har Esbjerg fB selv meddelt.
Og nu forklarer klubbens administrerende direktør, Jens Hammer Sørensen, tankerne bag det forlængede ophold til Tipsbladet.
– Vi synes, han er rigtig, rigtig dygtig, og nu har han mulighed for at overbevise Lungi (Lars Lungi Sørensen, cheftræner, red.) og Søren Pallesen (assistenttræner, red.) om, at han skal have en kontrakt. Det er det, vi håber på, men vi skal se lidt mere, og det er årsagen til, at han er med på træningslejren.

Derudover har Esbjerg snart afgående direktør Jens Hammer Sørensen haft travlt de seneste timer og dage. Her har han landet en aftale med Jakob Ankersen, som er retur i Esbjerg-trøjen for tredje gang på en konrakt frem til sommer.
– Jakob Ankersen var og se vores kamp i lørdags, hvor vi havde en god snak bagefter. Der var en god mavefornemmelse omkring det hele, og derfor var alle parter enige om at tage en tørn mere.
– Jakob er det, vi kalder en ‘plug and play’-spiller, som kan indtage de fleste positioner offensivt. Han kender klubben og projektet, og så har vi sagt farvel til en del førsteholdskampe i dette vindue, hvorfor vi har haft brug for noget erfaring og rutine.
Over 400 førsteholdskampe er forsvundet med afgangene af Jonas Mortensen, Jesper Lauridsen og Nicklas Strunck. De er blevet afløst af en vaskeægte Esbjerg-veteran i Jakob Ankersen, som meget vel kan tage en endnu længere tørn.
– Begge parter mærker det an i det her halve år, men vi er også gået ind i det, da vi håber på et længere samarbejde. Vi synes, han har noget at bidrage med, siger Jens Hammer Sørensen.
Ud over Jakob Ankersen har Esbjerg fB mandag sagt farvel til Elias Andersen og goddag til sin tidligere akademispiller Noah Strandby. Herfra regner Jens Hammer Sørensen med en rolig dag.
– Hvis der bipper et godt tilbud ind på telefonen på en af vores spillere, så er vi en sælgende klub. Vi skal have økonomien til at løbe rundt, så det vil vi kigge på, hvis det sker, men det er ikke noget, jeg forventer, siger Jens Hammer Sørensen, der har været gennem sit sidste transfervindue som Esbjerg-direktør.
– Det har været vemodigt de seneste dage, og så gør det mit arbejde lidt mere vanskeligt, da det her transferarbejde handler meget om relationer. Det er svært at kigge hinanden i øjnene, når folk ved, jeg er på vej ud, så det har gjort processen lidt mere vanskelig. Samlet set synes jeg dog, vi står et rigtig stærkt sted.
Esbjerg fB meddelte i sidste uge, at Jens Hammer Sørensen stopper som direktør og bliver afløst af Allan L. Agerholm den 1. marts. Jens Hammer Sørensen har stået i spidsen for Esbjerg siden 2021.
Foto: Esbjerg fB.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
HELT VILDT
Værste i 16 år
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
Forhandler med storklub
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
HELT VILDT