Færdig i Brøndby – dansk klub håber på aftale

Esbjerg fB's administrerende direktør, Jens Hammer Sørensen, håber på en aftale med tidligere Brøndby-talent. Det fortæller han til Tipsbladet.



Bertram Kvist har i flere år stået på spring i Brøndby IF, men til syvende og sidst forliste et gennembrud på den københavnske Vestegn, og kontrakten blev ophævet denne vinter.

Nu prøver han i stedet lykken i Esbjerg fB, hvor han har trænet med og er med på vestjydernes træningslejr i Tyrkiet.

Det har Esbjerg fB selv meddelt.

Og nu forklarer klubbens administrerende direktør, Jens Hammer Sørensen, tankerne bag det forlængede ophold til Tipsbladet.

– Vi synes, han er rigtig, rigtig dygtig, og nu har han mulighed for at overbevise Lungi (Lars Lungi Sørensen, cheftræner, red.) og Søren Pallesen (assistenttræner, red.) om, at han skal have en kontrakt. Det er det, vi håber på, men vi skal se lidt mere, og det er årsagen til, at han er med på træningslejren.

Bertram Kvist i aktion for det danske U17-landshold mod Sverige. Foto: Alamy.

Derudover har Esbjerg snart afgående direktør Jens Hammer Sørensen haft travlt de seneste timer og dage. Her har han landet en aftale med Jakob Ankersen, som er retur i Esbjerg-trøjen for tredje gang på en konrakt frem til sommer.

– Jakob Ankersen var og se vores kamp i lørdags, hvor vi havde en god snak bagefter. Der var en god mavefornemmelse omkring det hele, og derfor var alle parter enige om at tage en tørn mere.

– Jakob er det, vi kalder en ‘plug and play’-spiller, som kan indtage de fleste positioner offensivt. Han kender klubben og projektet, og så har vi sagt farvel til en del førsteholdskampe i dette vindue, hvorfor vi har haft brug for noget erfaring og rutine.

Over 400 førsteholdskampe er forsvundet med afgangene af Jonas Mortensen, Jesper Lauridsen og Nicklas Strunck. De er blevet afløst af en vaskeægte Esbjerg-veteran i Jakob Ankersen, som meget vel kan tage en endnu længere tørn.

– Begge parter mærker det an i det her halve år, men vi er også gået ind i det, da vi håber på et længere samarbejde. Vi synes, han har noget at bidrage med, siger Jens Hammer Sørensen.

Ud over Jakob Ankersen har Esbjerg fB mandag sagt farvel til Elias Andersen og goddag til sin tidligere akademispiller Noah Strandby. Herfra regner Jens Hammer Sørensen med en rolig dag.

– Hvis der bipper et godt tilbud ind på telefonen på en af vores spillere, så er vi en sælgende klub. Vi skal have økonomien til at løbe rundt, så det vil vi kigge på, hvis det sker, men det er ikke noget, jeg forventer, siger Jens Hammer Sørensen, der har været gennem sit sidste transfervindue som Esbjerg-direktør.

– Det har været vemodigt de seneste dage, og så gør det mit arbejde lidt mere vanskeligt, da det her transferarbejde handler meget om relationer. Det er svært at kigge hinanden i øjnene, når folk ved, jeg er på vej ud, så det har gjort processen lidt mere vanskelig. Samlet set synes jeg dog, vi står et rigtig stærkt sted.

Esbjerg fB meddelte i sidste uge, at Jens Hammer Sørensen stopper som direktør og bliver afløst af Allan L. Agerholm den 1. marts. Jens Hammer Sørensen har stået i spidsen for Esbjerg siden 2021.

Foto: Esbjerg fB.



Derfor har Lerager takket nej til FC København

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

– Det er en fin lodtrækning

Her er fem bud på Lukas Leragers afløser i FCK

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

– En humørdræber

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Millionregn over Ståle Solbakken

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Alle storroser Dario Osorio

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Lukas Lerager er færdig i FC København

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel