Færdig i topfodbold: Her er Franco Mussis nye klub

Tidligere FC København-flop rykker til Toscana.



De fik godt nok pengene hjem igen, så økonomisk kom FC København ud af aftalen med Franco Mussis med skindet på næsen, men sportsligt står den argentinske midtbanespiller stadig som én af de største fiaskoer i "løvernes" historie.

Siden afskeden i FC København i 2014 er det ikke gået ret meget bedre for Franco Mussis, men den 30-årige midtbanespiller har trods alt stadig gang i karrieren, og nu har han valgt at skifte klub.

Franco Mussis har skrevet kontrakt med Aquila Montevarchi, der til dagligt huserer i Italiens tredjebedste række. Dermed tyder det på, at argentineren er færdig på de høje hylder i fodboldens verden. Han kommer til klubben på en fri transfer fra FC Botosani i Rumænien

Det var Ståle Solbakken, der i sommeren 2014 hentede Franco Mussis til FC København for godt 15 millioner kroner, men han levede aldrig op til prisskiltet. Ja, han nåede blot at få en halv time på banen i en kamp mod Hobro IK.

Efter få måneder i FC København blev han sendt til Genoa på en lejeaftale, og selvom københavnerne fik tjent pengene hjem igen, har Ståle Solbakken kaldt Franco Mussis for sin største “smutter”.

– Den største smutter rent sportsligt var Franco Mussis, men vi fik vores penge hjem igen. Den største skuffelse for mig i forhold til den spilletid, han fik, er Guillermo Varela. Han havde alle forudsætninger, men han havde ikke den mentalitet, som skulle til. Han ville ikke holdet nok.

– Han var en skidefin fyr, og vi viste ham en enorm tillid. Vi ventede og ventede på, at det sidste skulle komme, men han havde svært ved at vise sig tilliden værd, sagde Ståle Solbakken til Tipsbladet i 2021. 

Franco Mussis forlod FC København på en permanent transfer i januar 2015 til fordel for San Lorenzo i hjemlandet.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Færdig i Real Madrid

10. gang i træk



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

FC Midtjylland – Viborg FF

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Et markant problem for Silkeborg

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

OB – Silkeborg IF

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud