De fik godt nok pengene hjem igen, så økonomisk kom FC København ud af aftalen med Franco Mussis med skindet på næsen, men sportsligt står den argentinske midtbanespiller stadig som én af de største fiaskoer i "løvernes" historie.
Siden afskeden i FC København i 2014 er det ikke gået ret meget bedre for Franco Mussis, men den 30-årige midtbanespiller har trods alt stadig gang i karrieren, og nu har han valgt at skifte klub.
Franco Mussis har skrevet kontrakt med Aquila Montevarchi, der til dagligt huserer i Italiens tredjebedste række. Dermed tyder det på, at argentineren er færdig på de høje hylder i fodboldens verden. Han kommer til klubben på en fri transfer fra FC Botosani i Rumænien
Det var Ståle Solbakken, der i sommeren 2014 hentede Franco Mussis til FC København for godt 15 millioner kroner, men han levede aldrig op til prisskiltet. Ja, han nåede blot at få en halv time på banen i en kamp mod Hobro IK.
Efter få måneder i FC København blev han sendt til Genoa på en lejeaftale, og selvom københavnerne fik tjent pengene hjem igen, har Ståle Solbakken kaldt Franco Mussis for sin største “smutter”.
– Den største smutter rent sportsligt var Franco Mussis, men vi fik vores penge hjem igen. Den største skuffelse for mig i forhold til den spilletid, han fik, er Guillermo Varela. Han havde alle forudsætninger, men han havde ikke den mentalitet, som skulle til. Han ville ikke holdet nok.
– Han var en skidefin fyr, og vi viste ham en enorm tillid. Vi ventede og ventede på, at det sidste skulle komme, men han havde svært ved at vise sig tilliden værd, sagde Ståle Solbakken til Tipsbladet i 2021.
Franco Mussis forlod FC København på en permanent transfer i januar 2015 til fordel for San Lorenzo i hjemlandet.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
TransferLIVE: Tre kæmpetransfers nærmer sig
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
De vil have Rashford
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER