De fik godt nok pengene hjem igen, så økonomisk kom FC København ud af aftalen med Franco Mussis med skindet på næsen, men sportsligt står den argentinske midtbanespiller stadig som én af de største fiaskoer i "løvernes" historie.
Siden afskeden i FC København i 2014 er det ikke gået ret meget bedre for Franco Mussis, men den 30-årige midtbanespiller har trods alt stadig gang i karrieren, og nu har han valgt at skifte klub.
Franco Mussis har skrevet kontrakt med Aquila Montevarchi, der til dagligt huserer i Italiens tredjebedste række. Dermed tyder det på, at argentineren er færdig på de høje hylder i fodboldens verden. Han kommer til klubben på en fri transfer fra FC Botosani i Rumænien
Det var Ståle Solbakken, der i sommeren 2014 hentede Franco Mussis til FC København for godt 15 millioner kroner, men han levede aldrig op til prisskiltet. Ja, han nåede blot at få en halv time på banen i en kamp mod Hobro IK.
Efter få måneder i FC København blev han sendt til Genoa på en lejeaftale, og selvom københavnerne fik tjent pengene hjem igen, har Ståle Solbakken kaldt Franco Mussis for sin største “smutter”.
– Den største smutter rent sportsligt var Franco Mussis, men vi fik vores penge hjem igen. Den største skuffelse for mig i forhold til den spilletid, han fik, er Guillermo Varela. Han havde alle forudsætninger, men han havde ikke den mentalitet, som skulle til. Han ville ikke holdet nok.
– Han var en skidefin fyr, og vi viste ham en enorm tillid. Vi ventede og ventede på, at det sidste skulle komme, men han havde svært ved at vise sig tilliden værd, sagde Ståle Solbakken til Tipsbladet i 2021.
Franco Mussis forlod FC København på en permanent transfer i januar 2015 til fordel for San Lorenzo i hjemlandet.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
Officielt: Nu er Nagelsmann færdig
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Australien – Egypten
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Superliga-boss håber på transfer inden for en uge
EKSKLUSIVT