Færdig i topfodbold: Her er Franco Mussis nye klub

Tidligere FC København-flop rykker til Toscana.



De fik godt nok pengene hjem igen, så økonomisk kom FC København ud af aftalen med Franco Mussis med skindet på næsen, men sportsligt står den argentinske midtbanespiller stadig som én af de største fiaskoer i "løvernes" historie.

Siden afskeden i FC København i 2014 er det ikke gået ret meget bedre for Franco Mussis, men den 30-årige midtbanespiller har trods alt stadig gang i karrieren, og nu har han valgt at skifte klub.

Franco Mussis har skrevet kontrakt med Aquila Montevarchi, der til dagligt huserer i Italiens tredjebedste række. Dermed tyder det på, at argentineren er færdig på de høje hylder i fodboldens verden. Han kommer til klubben på en fri transfer fra FC Botosani i Rumænien

Det var Ståle Solbakken, der i sommeren 2014 hentede Franco Mussis til FC København for godt 15 millioner kroner, men han levede aldrig op til prisskiltet. Ja, han nåede blot at få en halv time på banen i en kamp mod Hobro IK.

Efter få måneder i FC København blev han sendt til Genoa på en lejeaftale, og selvom københavnerne fik tjent pengene hjem igen, har Ståle Solbakken kaldt Franco Mussis for sin største “smutter”.

– Den største smutter rent sportsligt var Franco Mussis, men vi fik vores penge hjem igen. Den største skuffelse for mig i forhold til den spilletid, han fik, er Guillermo Varela. Han havde alle forudsætninger, men han havde ikke den mentalitet, som skulle til. Han ville ikke holdet nok.

– Han var en skidefin fyr, og vi viste ham en enorm tillid. Vi ventede og ventede på, at det sidste skulle komme, men han havde svært ved at vise sig tilliden værd, sagde Ståle Solbakken til Tipsbladet i 2021. 

Franco Mussis forlod FC København på en permanent transfer i januar 2015 til fordel for San Lorenzo i hjemlandet.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE







LIVE

LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Andreas Christensen afviser tilbud

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

FC Midtjylland – AGF

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Den største genistreg i Superligaen?

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Riemer reagerer på stor landsholdschok



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Nedtur for Højlund og Napoli