Færdig i topfodbold: Her er Franco Mussis nye klub

Tidligere FC København-flop rykker til Toscana.



De fik godt nok pengene hjem igen, så økonomisk kom FC København ud af aftalen med Franco Mussis med skindet på næsen, men sportsligt står den argentinske midtbanespiller stadig som én af de største fiaskoer i "løvernes" historie.

Siden afskeden i FC København i 2014 er det ikke gået ret meget bedre for Franco Mussis, men den 30-årige midtbanespiller har trods alt stadig gang i karrieren, og nu har han valgt at skifte klub.

Franco Mussis har skrevet kontrakt med Aquila Montevarchi, der til dagligt huserer i Italiens tredjebedste række. Dermed tyder det på, at argentineren er færdig på de høje hylder i fodboldens verden. Han kommer til klubben på en fri transfer fra FC Botosani i Rumænien

Det var Ståle Solbakken, der i sommeren 2014 hentede Franco Mussis til FC København for godt 15 millioner kroner, men han levede aldrig op til prisskiltet. Ja, han nåede blot at få en halv time på banen i en kamp mod Hobro IK.

Efter få måneder i FC København blev han sendt til Genoa på en lejeaftale, og selvom københavnerne fik tjent pengene hjem igen, har Ståle Solbakken kaldt Franco Mussis for sin største “smutter”.

– Den største smutter rent sportsligt var Franco Mussis, men vi fik vores penge hjem igen. Den største skuffelse for mig i forhold til den spilletid, han fik, er Guillermo Varela. Han havde alle forudsætninger, men han havde ikke den mentalitet, som skulle til. Han ville ikke holdet nok.

– Han var en skidefin fyr, og vi viste ham en enorm tillid. Vi ventede og ventede på, at det sidste skulle komme, men han havde svært ved at vise sig tilliden værd, sagde Ståle Solbakken til Tipsbladet i 2021. 

Franco Mussis forlod FC København på en permanent transfer i januar 2015 til fordel for San Lorenzo i hjemlandet.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Frankrig – England

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-boss åben for lejeaftaler

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Fransk klub overvejer Victor Bak

Falsk Morten Frendrup-historie i omløb

Nu er der nyt om Mads Roerslev