Fanklubben: Her er vores drømmehold for FCM-FCK

Hvem er egentlig bedst af FC Midtjylland og FC København? Svaret får vi lørdag aften, hvor de to topklubber i Superligaen mødes i Herning, og lige nu er det FCM, der er foran i tabellen, ligesom man i øvrigt også vandt Superligaen i sidste sæson. Men hvordan ser det egentlig ud på spillermaterialet? Tipsbladet har…



Hvem er egentlig bedst af FC Midtjylland og FC København?

Svaret får vi lørdag aften, hvor de to topklubber i Superligaen mødes i Herning, og lige nu er det FCM, der er foran i tabellen, ligesom man i øvrigt også vandt Superligaen i sidste sæson.

Men hvordan ser det egentlig ud på spillermaterialet?

Tipsbladet har bedt Thomas Schouv Jakobsen, Fanklubben-repræsentant for FC Midtjylland, og Tobias Lawaetz, Fanklubben-repræsentant for FC København, om at sætte et drømmehold hver kombineret med spillere fra de to klubber.

Er fansene fair? Useriøse? Eller måske noget helt tredje?

Tipsbladet har ikke stillet krav til, hvordan de to fans skal sætte deres hold, og derfor er formen altså helt frit. Eneste krav er, at de to argumenterer for deres valg.

Nederst til artiklen her kan du stemme på den, du mener, har sat det bedste drømmehold med spillere fra FCM og FCK.

Lad os komme i gang.

Schouv_Jakobsen_Thomas2

THOMAS SCHOUV JAKOBSEN, FC Midtjylland-fan

Schouv_Jakobsen_Thomas2

Argumenterne for holdet:

På mål:
Elias Olafsson, FCM. Han har reddet point for FCM både i Superligaen og internationalt allerede. Nathan Trott var virkelig god sidste sæson, mindre imponerende i denne. Lider under et vaklende forsvar.

Forsvar:
Joel Andersson, FCM. FCKs georgier var fin mod Brøndby, men rystende ringe mod FCN. Joel Andersson er på vej tilbage mod topformen.
Ousmane Diao, FCM. Mit førstevalg til de fire i bagkæden. Enormt potentiale, forbedrer sig fra kamp til kamp. Startet langt bedre end Garananga.
Mads Bech Sørensen, FCM. Perreira har set ok ud, men jeg vurderer Mads Bech Sørensen til at være på et højere niveau.
Kevin Diks, FCK. eftersom FCM ingen venstrebacks råder over, er pladsen relativt billigt til salg. Diks har dog vist flot niveau over mange sæsoner i AGF og FCK.

Midtbane:
Oliver Sørensen, FCM. Han ville være på alle hold i Superligaen. Mattsson og Lerager er i spil, men Mattsson har ikke ramt det forventede niveau siden Europa, og Lerager stod ligesom Diks og Claesson – efter min opfattelse – med én fod ude af døren denne sommer. Lerager er en dygtig tonser, hård og farlig i feltet, men slet ikke i Oliver Sørensens form her og nu.
Emiliano Martínez, FCM. Uruguayansk landsholdsspiller, skraldemand med fløjshandsker, en elegantier man slår sig på.
Mohamed Elyounoussi, FCK. Højt offensivt output og stor erfaring kvalificerer til en plads. Skal dog pakke sine nykker væk og stoppe sit brok over holdkammeraterne, hvis ikke jeg skal flå ham ud i pausen.

Angreb:
Darío Osorio, FCM. Selvskreven til alle hold i ligaen, og med både Larsson og Roony skadet, er FCKs modstykke vel Froholdt? Den vinder Darío altså.
Franculinu Djú, FCM. Claesson i sit bedste hjørne er rigtig, rigtig god, men efter FCKs kampagne i Europa, røg han i skammekrogen. Jeg var sikker på, at han ville skifte væk i dette vindue, og Neestrup bruger ham vel mest af nød på lørdag, hvis overhovedet.
Aral Simsir, FCM. Arkitekten bag FCMs etablerede angrebsspil. Mindst hver tredje FCM-aflevering på modstanderens halvdel går til Aral, og han bidrager med chancer i hver eneste kamp. Achouri var god i sidste sæson, men endnu ikke oppe i gear i år.

Schouv_Jakobsen_Thomas2

TOBIAS LAWAETZ, FC København-fan

Schouv_Jakobsen_Thomas2

Argumenterne for holdet:

Det første, der springer i øjnene, når man skal lave et sådant kombineret drømmehold er, hvor meget kvalitet, der er på begge hold. Det er først og fremmest et kvalitetstegn for dansk fodbold og har gjort, at der er store fravalg på begge hold. Jeg ender med fem fra Midtjylland og seks fra FCK, hvilket egentlig var tættere, end jeg havde regnet med.

Jeg synes, keeper-posten er lige, og som FCK-fan går jeg derfor med Trott. Mbabu virker som et kvalitetsindkøb, og må være foran Huescas. Centralt går jeg med Diao og Diks. Diks, der er stabiliteten selv, og Diao, jeg har været voldsomt imponeret af. Jeg var tæt på at gå med Gabriel Pereira, og jeg forventer, han har overhalet Diao, når sæsonen er færdig. På venstreback har jeg taget Birger Meling, der sender Christian Sørensen på bænken, ligesom han gjorde i FCK sidste sæson.

Midtbanen er klart det sted, det er sværest. Men selvom der er markante fravalg i Mattsson, Lerager, Falk, Claesson, Martinez og Castillo, synes jeg, det giver sig selv. Oliver Sørensen er den FCM-spiller, jeg frygter mest, grundet hans enorme vilje og løbepensum. Det samme har Delaney, bare et par niveauer over, og Elyounoussi er selvskrevet, når han er Superligaens bedste spiller. Han får plads som 8’er, da han er mindst lige så god på den position.

Offensivt går jeg med Osorio og Achouri på kanterne og Buksa centralt. Osorio og Achouri er nogle af Superligaens bedste individualister, og vælges frem for Larsson, Roony og Simsir. Centralt er det sværere. Havde Orri Oskarsson stadig spillet i FCK, havde han været stensikker på at starte, men jeg ser desværre mere kvalitet i Buksa end Onugkha, mens jeg håber, Cornelius en dag bliver klar.

Overordnet set skræmmer det mig, at jeg må sætte fem spillere fra Midtjylland på holdet. Skal vi lave øvelsen igen i mesterskabsspillet forventer jeg, at der er flere spillere med, der bærer den hvide trøje. Kandidaterne er heldigvis mange, og det ville ikke overraske mig, at man ikke kan komme uden om Gabriel, Falk, Claesson, Huescas eller Mattsson, når sæsonen er omme.

HVILKET HOLD SYNES DU BEDST OM – STEM HERUNDER:

Loading Poll…





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Chelsea med historiens største PL-underskud

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Rasmus Højlund har ikke set det før

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Tullberg revser medier og roser Neestrup

En historisk katastrofe for Danmark

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Kæmpe stjerne besøger København

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Tottenham præsenterer ny træner

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Undskylder efter italiensk fiasko

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Dansk klub i salg – lægetjek booket

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer