FC København efter ny argentiner

Mens forhandlingerne om Franco Mussis har været i gang, har FCK’s øjne også hvilet på et andet argentinsk talent.



FC København har i de seneste uger været sat i forbindelse med den argentinske offensivspiller Franco Mussis fra Gimnasia La Plata. Forhandlingerne ser efterhånden ud til at falde på plads, så Mussis formentlig bliver Superliga-spiller til sommer. 

Men FCK er angiveligt ude efter mere argentinsk arbejdskraft. BT skriver, at FCK også har kig på den 20-årige venstre back Lucas Rodriguez fra Argentinos Juniors.

Det er noget nyt, at de danske mestre er gået ind på det argentinske marked, men det er ikke tilfældigt.

– Vi forsøger hele tiden at udvide vores horisont, og Argentina har en liga, som ligger top 10 i verden. Men som skandinavisk klub kan vi godt konkurrere på priserne, hvis vi vel og mærke er ude i god tid på spillerne, siger Carsten V. Jensen til bt.dk.

– Argentinske spillere er meget hårdt arbejdende. De er nemme at integrere, fordi de ved, hvad der kræves af en topprofessionel spiller. Derfor er det naturligt at kigge i den retning

De konkrete forhandlinger i Argentina kommer efter flere års opbygning af netværk i Sydamerika og kan altså være en scene, Superliga-klubben i fremtiden vil optræde på flere gange. 

FCK-bossen vil ikke kommentere konkret på Mussis eller Rodriguez men lægger ikke skjul på, at man sigter efter snarligt at få argentinske kræfter i truppen.

 





Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!




LIVE

LIVE: Superliga-oprykker forlænger

Massefyring i AC Milan

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Højlund slutter sæsonen med bravour

Kommer med frækt bud på dansk mester

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Storkamp af Patrick Dorgu

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Topboss sviner Barça til

Tager skylden for misset Champions League