FC København efter ny argentiner

Mens forhandlingerne om Franco Mussis har været i gang, har FCK’s øjne også hvilet på et andet argentinsk talent.



FC København har i de seneste uger været sat i forbindelse med den argentinske offensivspiller Franco Mussis fra Gimnasia La Plata. Forhandlingerne ser efterhånden ud til at falde på plads, så Mussis formentlig bliver Superliga-spiller til sommer. 

Men FCK er angiveligt ude efter mere argentinsk arbejdskraft. BT skriver, at FCK også har kig på den 20-årige venstre back Lucas Rodriguez fra Argentinos Juniors.

Det er noget nyt, at de danske mestre er gået ind på det argentinske marked, men det er ikke tilfældigt.

– Vi forsøger hele tiden at udvide vores horisont, og Argentina har en liga, som ligger top 10 i verden. Men som skandinavisk klub kan vi godt konkurrere på priserne, hvis vi vel og mærke er ude i god tid på spillerne, siger Carsten V. Jensen til bt.dk.

– Argentinske spillere er meget hårdt arbejdende. De er nemme at integrere, fordi de ved, hvad der kræves af en topprofessionel spiller. Derfor er det naturligt at kigge i den retning

De konkrete forhandlinger i Argentina kommer efter flere års opbygning af netværk i Sydamerika og kan altså være en scene, Superliga-klubben i fremtiden vil optræde på flere gange. 

FCK-bossen vil ikke kommentere konkret på Mussis eller Rodriguez men lægger ikke skjul på, at man sigter efter snarligt at få argentinske kræfter i truppen.

 







LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

Norsk ekspert håner Danmark

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Supercomputer: De vinder VM

Frankrig – Marokko

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Stor profil ude af Frankrig-brag

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Knuser transferrekord

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’