FC København efter ny argentiner

Mens forhandlingerne om Franco Mussis har været i gang, har FCK’s øjne også hvilet på et andet argentinsk talent.



FC København har i de seneste uger været sat i forbindelse med den argentinske offensivspiller Franco Mussis fra Gimnasia La Plata. Forhandlingerne ser efterhånden ud til at falde på plads, så Mussis formentlig bliver Superliga-spiller til sommer. 

Men FCK er angiveligt ude efter mere argentinsk arbejdskraft. BT skriver, at FCK også har kig på den 20-årige venstre back Lucas Rodriguez fra Argentinos Juniors.

Det er noget nyt, at de danske mestre er gået ind på det argentinske marked, men det er ikke tilfældigt.

– Vi forsøger hele tiden at udvide vores horisont, og Argentina har en liga, som ligger top 10 i verden. Men som skandinavisk klub kan vi godt konkurrere på priserne, hvis vi vel og mærke er ude i god tid på spillerne, siger Carsten V. Jensen til bt.dk.

– Argentinske spillere er meget hårdt arbejdende. De er nemme at integrere, fordi de ved, hvad der kræves af en topprofessionel spiller. Derfor er det naturligt at kigge i den retning

De konkrete forhandlinger i Argentina kommer efter flere års opbygning af netværk i Sydamerika og kan altså være en scene, Superliga-klubben i fremtiden vil optræde på flere gange. 

FCK-bossen vil ikke kommentere konkret på Mussis eller Rodriguez men lægger ikke skjul på, at man sigter efter snarligt at få argentinske kræfter i truppen.

 





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Conte stopper i Napoli



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Forhandler med storklub

Topboss sviner Barça til

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa

Serie A-klubber jagter Randers-profil