FC København efter ny argentiner

Mens forhandlingerne om Franco Mussis har været i gang, har FCK’s øjne også hvilet på et andet argentinsk talent.



FC København har i de seneste uger været sat i forbindelse med den argentinske offensivspiller Franco Mussis fra Gimnasia La Plata. Forhandlingerne ser efterhånden ud til at falde på plads, så Mussis formentlig bliver Superliga-spiller til sommer. 

Men FCK er angiveligt ude efter mere argentinsk arbejdskraft. BT skriver, at FCK også har kig på den 20-årige venstre back Lucas Rodriguez fra Argentinos Juniors.

Det er noget nyt, at de danske mestre er gået ind på det argentinske marked, men det er ikke tilfældigt.

– Vi forsøger hele tiden at udvide vores horisont, og Argentina har en liga, som ligger top 10 i verden. Men som skandinavisk klub kan vi godt konkurrere på priserne, hvis vi vel og mærke er ude i god tid på spillerne, siger Carsten V. Jensen til bt.dk.

– Argentinske spillere er meget hårdt arbejdende. De er nemme at integrere, fordi de ved, hvad der kræves af en topprofessionel spiller. Derfor er det naturligt at kigge i den retning

De konkrete forhandlinger i Argentina kommer efter flere års opbygning af netværk i Sydamerika og kan altså være en scene, Superliga-klubben i fremtiden vil optræde på flere gange. 

FCK-bossen vil ikke kommentere konkret på Mussis eller Rodriguez men lægger ikke skjul på, at man sigter efter snarligt at få argentinske kræfter i truppen.

 





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

 – Mange var søde, og så var der også lidt buhråb

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afslører Brøndbys transferplaner

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København – Lyngby BK

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’