Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Parken
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
FC København:
FCK går ind til årets sidste spillerunde som Superligaens førerhold efter 2-1 sejren over Lyngby i søndags, og det er selvfølgelig ganske fremragende, men præstationerne lader altså fortsat en del tilbage at ønske.
Alle københavnernes kampe har det med at blive unødigt spændende, og det er nærmest ligegyldigt hvem, de møder, og hvor godt de spiller.
Det har vi set glimrende eksempler på i den seneste uges tid med alt for snævre sejre mod både Lyngby og Dinamo Minsk.
Jacob Neestrups tropper har gevaldige problemer med at udnytte deres chancer og snøre sækken, og når defensiven samtidig er garant for en brøler eller to, er man aldrig helt tryg på deres vegne.
Resultaterne bliver dog bedre og bedre, og med otte Superliga-kampe i rap uden nederlag, er der bestemt noget at bygge videre på i hovedstaden.
Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Elias Achouri og Rasmus Falk er alle ude med skader, mens Birger Meling missede seneste opgør af private årsager. Ydermere er der tvivl om Giorgi Gocholeishvili og Victor Claesson, som måtte udgå mod Dinamo Minsk.
FC Nordsjælland:
I forhold til, at Farum-klubben igen i sommer tog afsked med flere bærende profiler, må man sige, at de byder sig overraskende godt til i Superligaen.
Jovel, præstationerne har til tider været af svingende karakter, men på det seneste har det været småt med nedture.
FC Nordsjælland har blot tabt ét af de seneste syv opgør i Superligaen, og indtager inden årets sidste spillerunde en flot femteplads med kun fire point op til netop FCK på førstepladsen.
Sidste fredag diskede Jens Olsens tropper op med en strålende indsats hjemme mod AGF, som de dominerede fra start til slut.
Skarpheden var dog en mangelvare i det opgør, og efter en kæmpe afbrænder af Nygren og et brændt straffespark fra Marcus Ingvartsen nåede det at dufte af en skuffende uafgjort, inden Iloski i tillægstiden smækkede bolden i kassen til 1-0.
Kampen i Parken bliver den sidste i FC Nordsjælland-trøjen for Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen i denne omgang, da de fra det nye år skal tørne ud for San Diego FC i MLS.
Karantæner:
FC København: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-2-3-1): Sander – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Diks – Lerager, Delaney – Elyounoussi, Mattsson, Robert – Cornelius
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hey, Høgsberg, Svensson – Brink, Tverskov, Dorgeles – Nygren, Ingvartsen, Egeli
Dom:
Der er som regel fuld smæk på målscoringen, når FCK og FC Nordsjælland krydser klinger, og det er svært at forestille sig et andet scenarie i årets sidste kamp.
Tverskov og Ingvartsen vil gøre alt for at slutte ordentlig af i FCN-trøjen, og heldigvis for dem, deler FCK’s bagkæde gaver ud på jævnlig basis.
Sæsonens første indbyrdes opgør endte med en hæsblæsende 3-2 sejr til FC Nordsjælland, og i Parken kommer der også fut i målscoringen.
Dommen lyder på 2-2.
Spilforslag:
Over 2.5 mål og Begge hold scorer til odds 2.02 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
TransferLIVE: Mangeårig Superliga-spiller ophæver
TOPNYHED
FCK-profil holder VM-drøm i live
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
TOPNYHED
Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
HELT VILDT
‘Han har potentialet til toppen af Premier League’
TOPNYHED
I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
LIGE NU
Brian Riemer med dansk skrækmelding
TRANSFER
Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber
TOPNYHED
På vej til Superligaen – her er hans millionløn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
NYHEDER
Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby
TOPNYHED
Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’
INTERVIEW
Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen
AVIS
Kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen
LIGE NU
Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen
City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp
EKSKLUSIVT
– En sindssygt fed følelse
TRANSFER
Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben
TRANSFER
Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk
DAGENS SPILFORSLAG
Viola deprimerer De Blå i Napoli
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
MEDIE
Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter
NYHEDER
Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff
NYHEDER
