Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Parken
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
FC København:
FCK går ind til årets sidste spillerunde som Superligaens førerhold efter 2-1 sejren over Lyngby i søndags, og det er selvfølgelig ganske fremragende, men præstationerne lader altså fortsat en del tilbage at ønske.
Alle københavnernes kampe har det med at blive unødigt spændende, og det er nærmest ligegyldigt hvem, de møder, og hvor godt de spiller.
Det har vi set glimrende eksempler på i den seneste uges tid med alt for snævre sejre mod både Lyngby og Dinamo Minsk.
Jacob Neestrups tropper har gevaldige problemer med at udnytte deres chancer og snøre sækken, og når defensiven samtidig er garant for en brøler eller to, er man aldrig helt tryg på deres vegne.
Resultaterne bliver dog bedre og bedre, og med otte Superliga-kampe i rap uden nederlag, er der bestemt noget at bygge videre på i hovedstaden.
Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Elias Achouri og Rasmus Falk er alle ude med skader, mens Birger Meling missede seneste opgør af private årsager. Ydermere er der tvivl om Giorgi Gocholeishvili og Victor Claesson, som måtte udgå mod Dinamo Minsk.
FC Nordsjælland:
I forhold til, at Farum-klubben igen i sommer tog afsked med flere bærende profiler, må man sige, at de byder sig overraskende godt til i Superligaen.
Jovel, præstationerne har til tider været af svingende karakter, men på det seneste har det været småt med nedture.
FC Nordsjælland har blot tabt ét af de seneste syv opgør i Superligaen, og indtager inden årets sidste spillerunde en flot femteplads med kun fire point op til netop FCK på førstepladsen.
Sidste fredag diskede Jens Olsens tropper op med en strålende indsats hjemme mod AGF, som de dominerede fra start til slut.
Skarpheden var dog en mangelvare i det opgør, og efter en kæmpe afbrænder af Nygren og et brændt straffespark fra Marcus Ingvartsen nåede det at dufte af en skuffende uafgjort, inden Iloski i tillægstiden smækkede bolden i kassen til 1-0.
Kampen i Parken bliver den sidste i FC Nordsjælland-trøjen for Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen i denne omgang, da de fra det nye år skal tørne ud for San Diego FC i MLS.
Karantæner:
FC København: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-2-3-1): Sander – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Diks – Lerager, Delaney – Elyounoussi, Mattsson, Robert – Cornelius
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hey, Høgsberg, Svensson – Brink, Tverskov, Dorgeles – Nygren, Ingvartsen, Egeli
Dom:
Der er som regel fuld smæk på målscoringen, når FCK og FC Nordsjælland krydser klinger, og det er svært at forestille sig et andet scenarie i årets sidste kamp.
Tverskov og Ingvartsen vil gøre alt for at slutte ordentlig af i FCN-trøjen, og heldigvis for dem, deler FCK’s bagkæde gaver ud på jævnlig basis.
Sæsonens første indbyrdes opgør endte med en hæsblæsende 3-2 sejr til FC Nordsjælland, og i Parken kommer der også fut i målscoringen.
Dommen lyder på 2-2.
Spilforslag:
Over 2.5 mål og Begge hold scorer til odds 2.02 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
EKSKLUSIVT
Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
OPTAKT
AGF – OB
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
FANKLUBBEN
‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
NYHEDER
Medier fælder hård dom
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
Ramt af pointstraf
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
HELT VILDT
‘De går amok!’
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
