Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Parken
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
FC København:
FCK går ind til årets sidste spillerunde som Superligaens førerhold efter 2-1 sejren over Lyngby i søndags, og det er selvfølgelig ganske fremragende, men præstationerne lader altså fortsat en del tilbage at ønske.
Alle københavnernes kampe har det med at blive unødigt spændende, og det er nærmest ligegyldigt hvem, de møder, og hvor godt de spiller.
Det har vi set glimrende eksempler på i den seneste uges tid med alt for snævre sejre mod både Lyngby og Dinamo Minsk.
Jacob Neestrups tropper har gevaldige problemer med at udnytte deres chancer og snøre sækken, og når defensiven samtidig er garant for en brøler eller to, er man aldrig helt tryg på deres vegne.
Resultaterne bliver dog bedre og bedre, og med otte Superliga-kampe i rap uden nederlag, er der bestemt noget at bygge videre på i hovedstaden.
Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Elias Achouri og Rasmus Falk er alle ude med skader, mens Birger Meling missede seneste opgør af private årsager. Ydermere er der tvivl om Giorgi Gocholeishvili og Victor Claesson, som måtte udgå mod Dinamo Minsk.
FC Nordsjælland:
I forhold til, at Farum-klubben igen i sommer tog afsked med flere bærende profiler, må man sige, at de byder sig overraskende godt til i Superligaen.
Jovel, præstationerne har til tider været af svingende karakter, men på det seneste har det været småt med nedture.
FC Nordsjælland har blot tabt ét af de seneste syv opgør i Superligaen, og indtager inden årets sidste spillerunde en flot femteplads med kun fire point op til netop FCK på førstepladsen.
Sidste fredag diskede Jens Olsens tropper op med en strålende indsats hjemme mod AGF, som de dominerede fra start til slut.
Skarpheden var dog en mangelvare i det opgør, og efter en kæmpe afbrænder af Nygren og et brændt straffespark fra Marcus Ingvartsen nåede det at dufte af en skuffende uafgjort, inden Iloski i tillægstiden smækkede bolden i kassen til 1-0.
Kampen i Parken bliver den sidste i FC Nordsjælland-trøjen for Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen i denne omgang, da de fra det nye år skal tørne ud for San Diego FC i MLS.
Karantæner:
FC København: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-2-3-1): Sander – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Diks – Lerager, Delaney – Elyounoussi, Mattsson, Robert – Cornelius
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hey, Høgsberg, Svensson – Brink, Tverskov, Dorgeles – Nygren, Ingvartsen, Egeli
Dom:
Der er som regel fuld smæk på målscoringen, når FCK og FC Nordsjælland krydser klinger, og det er svært at forestille sig et andet scenarie i årets sidste kamp.
Tverskov og Ingvartsen vil gøre alt for at slutte ordentlig af i FCN-trøjen, og heldigvis for dem, deler FCK’s bagkæde gaver ud på jævnlig basis.
Sæsonens første indbyrdes opgør endte med en hæsblæsende 3-2 sejr til FC Nordsjælland, og i Parken kommer der også fut i målscoringen.
Dommen lyder på 2-2.
Spilforslag:
Over 2.5 mål og Begge hold scorer til odds 2.02 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Kæk Wass: Han filmede!
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Rasmus Højlund har ikke set det før
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Tottenham præsenterer ny træner
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Kæmpe stjerne besøger København
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
Skal han med Bo Svensson til FC København?
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
Joakim Mæhle åbner op
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
Undskylder efter italiensk fiasko
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
Sverige skal til VM
NYHEDER
