Der er ikke altid langt mellem opturene og nedturene i fodboldens verden. Det ved Kevin Diks.
Han brændte banen af i sit første halvår hos FC København med et hav af mål og oplæg, men som følge af en skade startede han foråret på bænken. Højrebacken kom først tilbage i startopstillingen, da en skade til Victor Kristiansen åbnede en plads, og det var endda på venstre back.
Nu er Kevin Diks tilbage på højre back, hvor han startede weekendens derby og storspillede. Og det er han med vigtig læring.
– Jeg kommer mere og mere tilbage til den Kevin, jeg vil være. Jeg havde også en svær start på denne sæson med en rigtig dårlig kamp mod Horsens.
– Jeg spillede mange kampe i venstre side i sidste sæson, og jeg tror ikke, at jeg spillede en eneste kamp på min position i Mesterskabsspillet. Det var et godt “wake up-call” for mig at miste min plads i en periode.
– Det var ikke rart. Det fik mig til at kæmpe, og nu har jeg fundet rytmen og ved, at jeg skal arbejde hårdt for at være den bedste version af mig selv, siger Kevin Diks til Tipsbladet.
I FC København er der ingen, der er sikre på pladsen i startopstillingen, og Kevin Diks ved godt, at Peter Ankersen og Elias Jelert yder hård konkurrence til pladsen i højre side af forsvaret.
– Der er selvfølgelig hård konkurrence. Det skal der være i alle store klubber i verden, og vi har virkelig god konkurrence på højre back. Men det er der også på resten af holdet. Det er også vores styrke, at vi har så mange gode spillere, så konkurrencen er nødvendig for os for at blive mestre igen og komme i Champions League. Det presser folk til at yde deres bedste, fortæller han.
Noget af det, der gjorde Kevin Diks til en stor profil i sin første tid i FC København, var hans mål. I efteråret 2021 scorede hele seks gange for Løverne og var blandt Europas mest målfarlige backs.
Sådan har det ikke været i 2022, hvor han endnu har årets første mål til gode, men det bekymrer ham ikke.
– Det kommer. Det tager tid. Jeg har ikke scoret i en officiel kamp i lang tid, men jeg scorede i en preseason-kamp, og det føltes som, at jeg var tilbage. Så det kommer, slutter højrebacken med et smål.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
MEDIE
Roony vil væk
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
BIZART