FC København-profil fik vigtigt “wake-up call”

Kevin Diks er tilbage på sin foretrukne plads i FC København efter et vigtigt "wake up-call" i foråret, fortæller han.



Der er ikke altid langt mellem opturene og nedturene i fodboldens verden. Det ved Kevin Diks.

Han brændte banen af i sit første halvår hos FC København med et hav af mål og oplæg, men som følge af en skade startede han foråret på bænken. Højrebacken kom først tilbage i startopstillingen, da en skade til Victor Kristiansen åbnede en plads, og det var endda på venstre back. 

Nu er Kevin Diks tilbage på højre back, hvor han startede weekendens derby og storspillede. Og det er han med vigtig læring.

– Jeg kommer mere og mere tilbage til den Kevin, jeg vil være. Jeg havde også en svær start på denne sæson med en rigtig dårlig kamp mod Horsens.

– Jeg spillede mange kampe i venstre side i sidste sæson, og jeg tror ikke, at jeg spillede en eneste kamp på min position i Mesterskabsspillet. Det var et godt “wake up-call” for mig at miste min plads i en periode.

– Det var ikke rart. Det fik mig til at kæmpe, og nu har jeg fundet rytmen og ved, at jeg skal arbejde hårdt for at være den bedste version af mig selv, siger Kevin Diks til Tipsbladet.

I FC København er der ingen, der er sikre på pladsen i startopstillingen, og Kevin Diks ved godt, at Peter Ankersen og Elias Jelert yder hård konkurrence til pladsen i højre side af forsvaret.

– Der er selvfølgelig hård konkurrence. Det skal der være i alle store klubber i verden, og vi har virkelig god konkurrence på højre back. Men det er der også på resten af holdet. Det er også vores styrke, at vi har så mange gode spillere, så konkurrencen er nødvendig for os for at blive mestre igen og komme i Champions League. Det presser folk til at yde deres bedste, fortæller han.

Noget af det, der gjorde Kevin Diks til en stor profil i sin første tid i FC København, var hans mål. I efteråret 2021 scorede hele seks gange for Løverne og var blandt Europas mest målfarlige backs. 

Sådan har det ikke været i 2022, hvor han endnu har årets første mål til gode, men det bekymrer ham ikke. 

– Det kommer. Det tager tid. Jeg har ikke scoret i en officiel kamp i lang tid, men jeg scorede i en preseason-kamp, og det føltes som, at jeg var tilbage. Så det kommer, slutter højrebacken med et smål.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Fatter intet af Brøndby-bombe

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Bekræfter kæmpebud

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Overraskende skifte lurer

– Neestrup kan blive næste landstræner

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Én død efter voldsom Champions League-fejring

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Næste sæson skal vi i Europa

Trist: Marios Oikonomou er død

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF