FC København-profil fik vigtigt “wake-up call”

Kevin Diks er tilbage på sin foretrukne plads i FC København efter et vigtigt "wake up-call" i foråret, fortæller han.



Der er ikke altid langt mellem opturene og nedturene i fodboldens verden. Det ved Kevin Diks.

Han brændte banen af i sit første halvår hos FC København med et hav af mål og oplæg, men som følge af en skade startede han foråret på bænken. Højrebacken kom først tilbage i startopstillingen, da en skade til Victor Kristiansen åbnede en plads, og det var endda på venstre back. 

Nu er Kevin Diks tilbage på højre back, hvor han startede weekendens derby og storspillede. Og det er han med vigtig læring.

– Jeg kommer mere og mere tilbage til den Kevin, jeg vil være. Jeg havde også en svær start på denne sæson med en rigtig dårlig kamp mod Horsens.

– Jeg spillede mange kampe i venstre side i sidste sæson, og jeg tror ikke, at jeg spillede en eneste kamp på min position i Mesterskabsspillet. Det var et godt “wake up-call” for mig at miste min plads i en periode.

– Det var ikke rart. Det fik mig til at kæmpe, og nu har jeg fundet rytmen og ved, at jeg skal arbejde hårdt for at være den bedste version af mig selv, siger Kevin Diks til Tipsbladet.

I FC København er der ingen, der er sikre på pladsen i startopstillingen, og Kevin Diks ved godt, at Peter Ankersen og Elias Jelert yder hård konkurrence til pladsen i højre side af forsvaret.

– Der er selvfølgelig hård konkurrence. Det skal der være i alle store klubber i verden, og vi har virkelig god konkurrence på højre back. Men det er der også på resten af holdet. Det er også vores styrke, at vi har så mange gode spillere, så konkurrencen er nødvendig for os for at blive mestre igen og komme i Champions League. Det presser folk til at yde deres bedste, fortæller han.

Noget af det, der gjorde Kevin Diks til en stor profil i sin første tid i FC København, var hans mål. I efteråret 2021 scorede hele seks gange for Løverne og var blandt Europas mest målfarlige backs. 

Sådan har det ikke været i 2022, hvor han endnu har årets første mål til gode, men det bekymrer ham ikke. 

– Det kommer. Det tager tid. Jeg har ikke scoret i en officiel kamp i lang tid, men jeg scorede i en preseason-kamp, og det føltes som, at jeg var tilbage. Så det kommer, slutter højrebacken med et smål.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Færdig: Nu er han rejst til København

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Hold nu kæft, hvor er han god!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

“Brøndby er skræddersyet til ham”



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Så er det officielt

Dansk stortalents værdi eksploderer

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Arsenal – Burnley



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Lewandowski forlader FC Barcelona

OB – Vejle Boldklub

Transferbombe i Real Madrid?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Froholdt med vild hæder i Portugal