Der er ikke altid langt mellem opturene og nedturene i fodboldens verden. Det ved Kevin Diks.
Han brændte banen af i sit første halvår hos FC København med et hav af mål og oplæg, men som følge af en skade startede han foråret på bænken. Højrebacken kom først tilbage i startopstillingen, da en skade til Victor Kristiansen åbnede en plads, og det var endda på venstre back.
Nu er Kevin Diks tilbage på højre back, hvor han startede weekendens derby og storspillede. Og det er han med vigtig læring.
– Jeg kommer mere og mere tilbage til den Kevin, jeg vil være. Jeg havde også en svær start på denne sæson med en rigtig dårlig kamp mod Horsens.
– Jeg spillede mange kampe i venstre side i sidste sæson, og jeg tror ikke, at jeg spillede en eneste kamp på min position i Mesterskabsspillet. Det var et godt “wake up-call” for mig at miste min plads i en periode.
– Det var ikke rart. Det fik mig til at kæmpe, og nu har jeg fundet rytmen og ved, at jeg skal arbejde hårdt for at være den bedste version af mig selv, siger Kevin Diks til Tipsbladet.
I FC København er der ingen, der er sikre på pladsen i startopstillingen, og Kevin Diks ved godt, at Peter Ankersen og Elias Jelert yder hård konkurrence til pladsen i højre side af forsvaret.
– Der er selvfølgelig hård konkurrence. Det skal der være i alle store klubber i verden, og vi har virkelig god konkurrence på højre back. Men det er der også på resten af holdet. Det er også vores styrke, at vi har så mange gode spillere, så konkurrencen er nødvendig for os for at blive mestre igen og komme i Champions League. Det presser folk til at yde deres bedste, fortæller han.
Noget af det, der gjorde Kevin Diks til en stor profil i sin første tid i FC København, var hans mål. I efteråret 2021 scorede hele seks gange for Løverne og var blandt Europas mest målfarlige backs.
Sådan har det ikke været i 2022, hvor han endnu har årets første mål til gode, men det bekymrer ham ikke.
– Det kommer. Det tager tid. Jeg har ikke scoret i en officiel kamp i lang tid, men jeg scorede i en preseason-kamp, og det føltes som, at jeg var tilbage. Så det kommer, slutter højrebacken med et smål.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time
Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
Jess Thorup indlagt
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Så er det officielt
TIPSBLADETS DOM