Der er ikke altid langt mellem opturene og nedturene i fodboldens verden. Det ved Kevin Diks.
Han brændte banen af i sit første halvår hos FC København med et hav af mål og oplæg, men som følge af en skade startede han foråret på bænken. Højrebacken kom først tilbage i startopstillingen, da en skade til Victor Kristiansen åbnede en plads, og det var endda på venstre back.
Nu er Kevin Diks tilbage på højre back, hvor han startede weekendens derby og storspillede. Og det er han med vigtig læring.
– Jeg kommer mere og mere tilbage til den Kevin, jeg vil være. Jeg havde også en svær start på denne sæson med en rigtig dårlig kamp mod Horsens.
– Jeg spillede mange kampe i venstre side i sidste sæson, og jeg tror ikke, at jeg spillede en eneste kamp på min position i Mesterskabsspillet. Det var et godt “wake up-call” for mig at miste min plads i en periode.
– Det var ikke rart. Det fik mig til at kæmpe, og nu har jeg fundet rytmen og ved, at jeg skal arbejde hårdt for at være den bedste version af mig selv, siger Kevin Diks til Tipsbladet.
I FC København er der ingen, der er sikre på pladsen i startopstillingen, og Kevin Diks ved godt, at Peter Ankersen og Elias Jelert yder hård konkurrence til pladsen i højre side af forsvaret.
– Der er selvfølgelig hård konkurrence. Det skal der være i alle store klubber i verden, og vi har virkelig god konkurrence på højre back. Men det er der også på resten af holdet. Det er også vores styrke, at vi har så mange gode spillere, så konkurrencen er nødvendig for os for at blive mestre igen og komme i Champions League. Det presser folk til at yde deres bedste, fortæller han.
Noget af det, der gjorde Kevin Diks til en stor profil i sin første tid i FC København, var hans mål. I efteråret 2021 scorede hele seks gange for Løverne og var blandt Europas mest målfarlige backs.
Sådan har det ikke været i 2022, hvor han endnu har årets første mål til gode, men det bekymrer ham ikke.
– Det kommer. Det tager tid. Jeg har ikke scoret i en officiel kamp i lang tid, men jeg scorede i en preseason-kamp, og det føltes som, at jeg var tilbage. Så det kommer, slutter højrebacken med et smål.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Frankrig – Sverige
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED