Superliga
Dommer: Jakob Sundberg
Søn 9. mar kl. 18.00
Stream: TV3+
Spilforslag
FCK og Under 3.5 mål
Odds 2.32
Odds fra november 25, 2025. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
FC København:
Efter en helt forrygende start på foråret med flotte og fortjente sejre over Randers og FC Midtjylland, der sluttede 2024 som de nærmeste forfølgere i toppen af rækken, kom FCK ned på jorden igen sidste søndag i Aalborg.
Københavnerne leverede en tam indsats mod oprykkerne, hvor især offensiven lod en del tilbage at ønske.
Mohamed Elyounoussi lagde ud med hurtigt at teste AaB-målmanden af, men nordmandens afslutning i første minut endte med at blive FCK’s eneste indenfor målrammen i hele kampen, og det må siges at være et udmærket billede på den blege offensive indsats.
Jacob Neestrups mandskab er det eneste tilbageværende danske hold i Europa, og i Conference League var der storkamp på menuen torsdag aften i den første af to ottendedelsfinaler mod Chelsea.
Spillemæssigt var FCK fuldt ud på omgangshøjde med det stenrige og stjernebesatte engelske mandskab, men gæsterne udviste stor kynisme ved at score på deres to eneste skud indenfor rammen, og så endte det desværre i et dansk nederlag i et ellers jævnbyrdigt og chancefattigt opgør.
Nicolai Boilesen, Oscar Buur, Oliver Højer, Lukas Lerager og Andreas Cornelius og Jordan Larsson er ude med skader.
Thomas Delaney var syg i opgøret mod Chelsea, men det er ventet, at han er tilbage i startopstillingen til søndagens vigtige opgør.
Sønderjyske:
Oprykkerne fra Haderslev er kommet mildest talt haltende fra land siden genstarten på Superligaen.
Tre nederlag ud af tre mulige til AGF, FC Nordsjælland og Silkeborg med en bekymrende dårlig målscore på 4:10. Eller eget målsnit er egentlig ikke bekymrende, men det er alle de mål, som hagler ind om ørene på målmand Marcus Bundgaard til gengæld.
Sønderjyske fremstår aktuelt som rækkens mest formsvage mandskab, og hvis den defensive slingrekurs fortsætter meget længere, må Vejle og Lyngby under stregen virkelig begynde at lugte blod.
Med til historien om den dårlige start på foråret hører selvfølgelig, at sønderjyderne kun har mødt modstand fra den øverste del af rækken, og på den måde er det ikke just en kæmpe overraskelse, at det ikke er blevet til point endnu.
Søndagens udekamp mod FCK udgør den sidste af sæsonens rigtig svære kampe. Herefter gælder det AaB i grundspillets sidste runde, inden det går løs med en masse nervepirrende bundbrag i nedrykningsspillet.
Nicolai Flø og Daniel Gretarsson er ude med skader.
Karantæner:
FC København: Ingen
Sønderjyske: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København: (4-2-3-1): Ramaj – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Lopez – Froholdt, Delaney – Elyounoussi, Mattsson, Robert – Claesson
Sønderjyske: (4-3-3): Bundgaard – Klysner, Soulas, Olsen, Oggesen – Emini, Vinderslev, Björklund – Qamili, Djantou, Ingason
Dom:
Intet hold i Superligaen har så dårlig en udebanestatistik mod et andet hold end Sønderjyske har mod FCK
I de seneste 19 kampe i Parken har Sønderjyske tabt 17 og spillet to uafgjort, og med den tvivlsomme start på foråret, er der ikke noget, som taler for en forbedring af den statistik søndag.
FCK uddeler dog sjældent øretæver, og med en Chelsea-kamp i benene samt returopgør i næste uge, er der fine forudsætninger for, at Sønderjyske slipper med æren i behold.
2-0 til løverne.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated november 25, 2025 14:51 pm
Ligatabel:
Seneste resultater

Ons, 26 nov ![]() ![]() | 17:45 |
Søn, 23 nov ![]() (1.59 xG) 1 ![]() (0.58 xG) 0 | |
Søn, 9 nov ![]() (1.49 xG) 2 ![]() (1.04 xG) 0 |
Tir, 4 nov ![]() (3.38 xG) 4 ![]() (0.75 xG) 0 |
Lør, 1 nov ![]() (1.46 xG) 3 ![]() (1.47 xG) 2 |
Ons, 29 okt ![]() 1 ![]() 4 |

Fre, 28 nov ![]() ![]() | 18:00 |
Søn, 23 nov ![]() (1.94 xG) 2 ![]() (0.55 xG) 1 | |
Søn, 9 nov ![]() (2.77 xG) 2 ![]() (1.43 xG) 3 |
Søn, 2 nov ![]() (2.1 xG) 2 ![]() (0.06 xG) 1 |
Ons, 29 okt ![]() 2 ![]() 1 |
Søn, 26 okt ![]() (0.64 xG) 0 ![]() (1.35 xG) 0 |
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
– Velkommen hjem Andreas Christensen
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
Revser Dorgu: Bliver erstattet
Voldsomt transferønske til FCK
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 16
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
TOPNYHED
Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’
AGF på rov i Hobro IK
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
AVIS
Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’
MEDIE
FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand får stryg af Haaland & City
Randers FC og OB spiller uafgjort
EKSKLUSIVT
‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr
LIGE NU
Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
Vender hjem til AaB
NYHEDER









