Superliga
Dommer: Jakob Sundberg
Søn 9. mar kl. 18.00
Stream: TV3+
Spilforslag
FCK og Under 3.5 mål
Odds 2.32
Odds fra juni 15, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
FC København:
Efter en helt forrygende start på foråret med flotte og fortjente sejre over Randers og FC Midtjylland, der sluttede 2024 som de nærmeste forfølgere i toppen af rækken, kom FCK ned på jorden igen sidste søndag i Aalborg.
Københavnerne leverede en tam indsats mod oprykkerne, hvor især offensiven lod en del tilbage at ønske.
Mohamed Elyounoussi lagde ud med hurtigt at teste AaB-målmanden af, men nordmandens afslutning i første minut endte med at blive FCK’s eneste indenfor målrammen i hele kampen, og det må siges at være et udmærket billede på den blege offensive indsats.
Jacob Neestrups mandskab er det eneste tilbageværende danske hold i Europa, og i Conference League var der storkamp på menuen torsdag aften i den første af to ottendedelsfinaler mod Chelsea.
Spillemæssigt var FCK fuldt ud på omgangshøjde med det stenrige og stjernebesatte engelske mandskab, men gæsterne udviste stor kynisme ved at score på deres to eneste skud indenfor rammen, og så endte det desværre i et dansk nederlag i et ellers jævnbyrdigt og chancefattigt opgør.
Nicolai Boilesen, Oscar Buur, Oliver Højer, Lukas Lerager og Andreas Cornelius og Jordan Larsson er ude med skader.
Thomas Delaney var syg i opgøret mod Chelsea, men det er ventet, at han er tilbage i startopstillingen til søndagens vigtige opgør.
Sønderjyske:
Oprykkerne fra Haderslev er kommet mildest talt haltende fra land siden genstarten på Superligaen.
Tre nederlag ud af tre mulige til AGF, FC Nordsjælland og Silkeborg med en bekymrende dårlig målscore på 4:10. Eller eget målsnit er egentlig ikke bekymrende, men det er alle de mål, som hagler ind om ørene på målmand Marcus Bundgaard til gengæld.
Sønderjyske fremstår aktuelt som rækkens mest formsvage mandskab, og hvis den defensive slingrekurs fortsætter meget længere, må Vejle og Lyngby under stregen virkelig begynde at lugte blod.
Med til historien om den dårlige start på foråret hører selvfølgelig, at sønderjyderne kun har mødt modstand fra den øverste del af rækken, og på den måde er det ikke just en kæmpe overraskelse, at det ikke er blevet til point endnu.
Søndagens udekamp mod FCK udgør den sidste af sæsonens rigtig svære kampe. Herefter gælder det AaB i grundspillets sidste runde, inden det går løs med en masse nervepirrende bundbrag i nedrykningsspillet.
Nicolai Flø og Daniel Gretarsson er ude med skader.
Karantæner:
FC København: Ingen
Sønderjyske: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København: (4-2-3-1): Ramaj – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Lopez – Froholdt, Delaney – Elyounoussi, Mattsson, Robert – Claesson
Sønderjyske: (4-3-3): Bundgaard – Klysner, Soulas, Olsen, Oggesen – Emini, Vinderslev, Björklund – Qamili, Djantou, Ingason
Dom:
Intet hold i Superligaen har så dårlig en udebanestatistik mod et andet hold end Sønderjyske har mod FCK
I de seneste 19 kampe i Parken har Sønderjyske tabt 17 og spillet to uafgjort, og med den tvivlsomme start på foråret, er der ikke noget, som taler for en forbedring af den statistik søndag.
FCK uddeler dog sjældent øretæver, og med en Chelsea-kamp i benene samt returopgør i næste uge, er der fine forudsætninger for, at Sønderjyske slipper med æren i behold.
2-0 til løverne.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated juni 15, 2026 16:53 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
TransferLIVE: Her er Sarris nye job
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
OPTAKT
Frankrig – Senegal
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Roser Superliga-klub: Godt set!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
OPTAKT
Belgien – Egypten
Japan overrasker mod Holland
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED