Superliga
Dommer: Jakob Sundberg
Søn 9. mar kl. 18.00
Stream: TV3+
Spilforslag
FCK og Under 3.5 mål
Odds 2.32
Odds fra februar 17, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
FC København:
Efter en helt forrygende start på foråret med flotte og fortjente sejre over Randers og FC Midtjylland, der sluttede 2024 som de nærmeste forfølgere i toppen af rækken, kom FCK ned på jorden igen sidste søndag i Aalborg.
Københavnerne leverede en tam indsats mod oprykkerne, hvor især offensiven lod en del tilbage at ønske.
Mohamed Elyounoussi lagde ud med hurtigt at teste AaB-målmanden af, men nordmandens afslutning i første minut endte med at blive FCK’s eneste indenfor målrammen i hele kampen, og det må siges at være et udmærket billede på den blege offensive indsats.
Jacob Neestrups mandskab er det eneste tilbageværende danske hold i Europa, og i Conference League var der storkamp på menuen torsdag aften i den første af to ottendedelsfinaler mod Chelsea.
Spillemæssigt var FCK fuldt ud på omgangshøjde med det stenrige og stjernebesatte engelske mandskab, men gæsterne udviste stor kynisme ved at score på deres to eneste skud indenfor rammen, og så endte det desværre i et dansk nederlag i et ellers jævnbyrdigt og chancefattigt opgør.
Nicolai Boilesen, Oscar Buur, Oliver Højer, Lukas Lerager og Andreas Cornelius og Jordan Larsson er ude med skader.
Thomas Delaney var syg i opgøret mod Chelsea, men det er ventet, at han er tilbage i startopstillingen til søndagens vigtige opgør.
Sønderjyske:
Oprykkerne fra Haderslev er kommet mildest talt haltende fra land siden genstarten på Superligaen.
Tre nederlag ud af tre mulige til AGF, FC Nordsjælland og Silkeborg med en bekymrende dårlig målscore på 4:10. Eller eget målsnit er egentlig ikke bekymrende, men det er alle de mål, som hagler ind om ørene på målmand Marcus Bundgaard til gengæld.
Sønderjyske fremstår aktuelt som rækkens mest formsvage mandskab, og hvis den defensive slingrekurs fortsætter meget længere, må Vejle og Lyngby under stregen virkelig begynde at lugte blod.
Med til historien om den dårlige start på foråret hører selvfølgelig, at sønderjyderne kun har mødt modstand fra den øverste del af rækken, og på den måde er det ikke just en kæmpe overraskelse, at det ikke er blevet til point endnu.
Søndagens udekamp mod FCK udgør den sidste af sæsonens rigtig svære kampe. Herefter gælder det AaB i grundspillets sidste runde, inden det går løs med en masse nervepirrende bundbrag i nedrykningsspillet.
Nicolai Flø og Daniel Gretarsson er ude med skader.
Karantæner:
FC København: Ingen
Sønderjyske: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København: (4-2-3-1): Ramaj – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Lopez – Froholdt, Delaney – Elyounoussi, Mattsson, Robert – Claesson
Sønderjyske: (4-3-3): Bundgaard – Klysner, Soulas, Olsen, Oggesen – Emini, Vinderslev, Björklund – Qamili, Djantou, Ingason
Dom:
Intet hold i Superligaen har så dårlig en udebanestatistik mod et andet hold end Sønderjyske har mod FCK
I de seneste 19 kampe i Parken har Sønderjyske tabt 17 og spillet to uafgjort, og med den tvivlsomme start på foråret, er der ikke noget, som taler for en forbedring af den statistik søndag.
FCK uddeler dog sjældent øretæver, og med en Chelsea-kamp i benene samt returopgør i næste uge, er der fine forudsætninger for, at Sønderjyske slipper med æren i behold.
2-0 til løverne.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated februar 17, 2026 23:17 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
NYHEDER
I svime over Højlund
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
Medie peger på FC København
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
Færdig i Brøndbys bestyrelse
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
Forlænger med stortalent
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
José Mourinho klarmelder dansker
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
TRANSFER