FC København – Sønderjyske

FCK led et overraskende pointtab i mandagens udekamp mod AaB. Glider københavnerne også i bananskrællen mod Sønderjyske?



Superliga

Dommer: Jakob Sundberg

Søn 9. mar kl. 18.00

Stream: TV3+

Spilforslag

FCK og Under 3.5 mål

Odds 2.32

Spil hos Betano

Odds fra juni 20, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
FC København:

Efter en helt forrygende start på foråret med flotte og fortjente sejre over Randers og FC Midtjylland, der sluttede 2024 som de nærmeste forfølgere i toppen af rækken, kom FCK ned på jorden igen sidste søndag i Aalborg.

Københavnerne leverede en tam indsats mod oprykkerne, hvor især offensiven lod en del tilbage at ønske.

Mohamed Elyounoussi lagde ud med hurtigt at teste AaB-målmanden af, men nordmandens afslutning i første minut endte med at blive FCK’s eneste indenfor målrammen i hele kampen, og det må siges at være et udmærket billede på den blege offensive indsats.

Jacob Neestrups mandskab er det eneste tilbageværende danske hold i Europa, og i Conference League var der storkamp på menuen torsdag aften i den første af to ottendedelsfinaler mod Chelsea.

Spillemæssigt var FCK fuldt ud på omgangshøjde med det stenrige og stjernebesatte engelske mandskab, men gæsterne udviste stor kynisme ved at score på deres to eneste skud indenfor rammen, og så endte det desværre i et dansk nederlag i et ellers jævnbyrdigt og chancefattigt opgør.

Nicolai Boilesen, Oscar Buur, Oliver Højer, Lukas Lerager og Andreas Cornelius og Jordan Larsson er ude med skader.

Thomas Delaney var syg i opgøret mod Chelsea, men det er ventet, at han er tilbage i startopstillingen til søndagens vigtige opgør.

Sønderjyske:

Oprykkerne fra Haderslev er kommet mildest talt haltende fra land siden genstarten på Superligaen.

Tre nederlag ud af tre mulige til AGF, FC Nordsjælland og Silkeborg med en bekymrende dårlig målscore på 4:10. Eller eget målsnit er egentlig ikke bekymrende, men det er alle de mål, som hagler ind om ørene på målmand Marcus Bundgaard til gengæld.

Sønderjyske fremstår aktuelt som rækkens mest formsvage mandskab, og hvis den defensive slingrekurs fortsætter meget længere, må Vejle og Lyngby under stregen virkelig begynde at lugte blod.

Med til historien om den dårlige start på foråret hører selvfølgelig, at sønderjyderne kun har mødt modstand fra den øverste del af rækken, og på den måde er det ikke just en kæmpe overraskelse, at det ikke er blevet til point endnu.

Søndagens udekamp mod FCK udgør den sidste af sæsonens rigtig svære kampe. Herefter gælder det AaB i grundspillets sidste runde, inden det går løs med en masse nervepirrende bundbrag i nedrykningsspillet.

Nicolai Flø og Daniel Gretarsson er ude med skader.

Karantæner:

FC København: Ingen
Sønderjyske: Ingen

Bud på startopstillinger:

FC København: (4-2-3-1): Ramaj – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Lopez – Froholdt, Delaney – Elyounoussi, Mattsson, Robert – Claesson

Sønderjyske: (4-3-3): Bundgaard – Klysner, Soulas, Olsen, Oggesen – Emini, Vinderslev, Björklund – Qamili, Djantou, Ingason

Dom:

Intet hold i Superligaen har så dårlig en udebanestatistik mod et andet hold end Sønderjyske har mod FCK

I de seneste 19 kampe i Parken har Sønderjyske tabt 17 og spillet to uafgjort, og med den tvivlsomme start på foråret, er der ikke noget, som taler for en forbedring af den statistik søndag.

FCK uddeler dog sjældent øretæver, og med en Chelsea-kamp i benene samt returopgør i næste uge, er der fine forudsætninger for, at Sønderjyske slipper med æren i behold.

2-0 til løverne.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated juni 20, 2026 21:05 pm

Ligatabel:

Seneste resultater





LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Sunderland jagter dansk guldfugl

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

I dialog med Steve Cooper

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Marcondes afviser tilbud, men…

Jens Stage-skifte i fare

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Tyskland – Elfenbenskysten

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Interessant melding om VM-profil

Tordner mod VM-træner

Viaplay med stor AGF-nyhed

Dame N’Doye scorer nyt job

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Enighed – dansk stortransfer tæt på