FC København – Sønderjyske

FCK led et overraskende pointtab i mandagens udekamp mod AaB. Glider københavnerne også i bananskrællen mod Sønderjyske?



Superliga

Dommer: Jakob Sundberg

Søn 9. mar kl. 18.00

Stream: TV3+

Spilforslag

FCK og Under 3.5 mål

Odds 2.32

Spil hos Betano

Odds fra juni 18, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
FC København:

Efter en helt forrygende start på foråret med flotte og fortjente sejre over Randers og FC Midtjylland, der sluttede 2024 som de nærmeste forfølgere i toppen af rækken, kom FCK ned på jorden igen sidste søndag i Aalborg.

Københavnerne leverede en tam indsats mod oprykkerne, hvor især offensiven lod en del tilbage at ønske.

Mohamed Elyounoussi lagde ud med hurtigt at teste AaB-målmanden af, men nordmandens afslutning i første minut endte med at blive FCK’s eneste indenfor målrammen i hele kampen, og det må siges at være et udmærket billede på den blege offensive indsats.

Jacob Neestrups mandskab er det eneste tilbageværende danske hold i Europa, og i Conference League var der storkamp på menuen torsdag aften i den første af to ottendedelsfinaler mod Chelsea.

Spillemæssigt var FCK fuldt ud på omgangshøjde med det stenrige og stjernebesatte engelske mandskab, men gæsterne udviste stor kynisme ved at score på deres to eneste skud indenfor rammen, og så endte det desværre i et dansk nederlag i et ellers jævnbyrdigt og chancefattigt opgør.

Nicolai Boilesen, Oscar Buur, Oliver Højer, Lukas Lerager og Andreas Cornelius og Jordan Larsson er ude med skader.

Thomas Delaney var syg i opgøret mod Chelsea, men det er ventet, at han er tilbage i startopstillingen til søndagens vigtige opgør.

Sønderjyske:

Oprykkerne fra Haderslev er kommet mildest talt haltende fra land siden genstarten på Superligaen.

Tre nederlag ud af tre mulige til AGF, FC Nordsjælland og Silkeborg med en bekymrende dårlig målscore på 4:10. Eller eget målsnit er egentlig ikke bekymrende, men det er alle de mål, som hagler ind om ørene på målmand Marcus Bundgaard til gengæld.

Sønderjyske fremstår aktuelt som rækkens mest formsvage mandskab, og hvis den defensive slingrekurs fortsætter meget længere, må Vejle og Lyngby under stregen virkelig begynde at lugte blod.

Med til historien om den dårlige start på foråret hører selvfølgelig, at sønderjyderne kun har mødt modstand fra den øverste del af rækken, og på den måde er det ikke just en kæmpe overraskelse, at det ikke er blevet til point endnu.

Søndagens udekamp mod FCK udgør den sidste af sæsonens rigtig svære kampe. Herefter gælder det AaB i grundspillets sidste runde, inden det går løs med en masse nervepirrende bundbrag i nedrykningsspillet.

Nicolai Flø og Daniel Gretarsson er ude med skader.

Karantæner:

FC København: Ingen
Sønderjyske: Ingen

Bud på startopstillinger:

FC København: (4-2-3-1): Ramaj – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Lopez – Froholdt, Delaney – Elyounoussi, Mattsson, Robert – Claesson

Sønderjyske: (4-3-3): Bundgaard – Klysner, Soulas, Olsen, Oggesen – Emini, Vinderslev, Björklund – Qamili, Djantou, Ingason

Dom:

Intet hold i Superligaen har så dårlig en udebanestatistik mod et andet hold end Sønderjyske har mod FCK

I de seneste 19 kampe i Parken har Sønderjyske tabt 17 og spillet to uafgjort, og med den tvivlsomme start på foråret, er der ikke noget, som taler for en forbedring af den statistik søndag.

FCK uddeler dog sjældent øretæver, og med en Chelsea-kamp i benene samt returopgør i næste uge, er der fine forudsætninger for, at Sønderjyske slipper med æren i behold.

2-0 til løverne.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated juni 18, 2026 18:32 pm

Ligatabel:

Seneste resultater





LIVE

VM-LIVE: Første mål sat ind!

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Tæt på at købe FC København-spiller

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zanka ville spille gratis for FC København

Viaplay med stor AGF-nyhed

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rundens hold – VM

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Jonas Lössl stopper karrieren

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

FCK-boss roser varm bomber

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Her er FCK’s modstander i Conference League

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tjekkiet – Sydafrika

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan