Superliga
Dommer: Jakob Sundberg
Søn 9. mar kl. 18.00
Stream: TV3+
Spilforslag
FCK og Under 3.5 mål
Odds 2.32
Odds fra juni 16, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
FC København:
Efter en helt forrygende start på foråret med flotte og fortjente sejre over Randers og FC Midtjylland, der sluttede 2024 som de nærmeste forfølgere i toppen af rækken, kom FCK ned på jorden igen sidste søndag i Aalborg.
Københavnerne leverede en tam indsats mod oprykkerne, hvor især offensiven lod en del tilbage at ønske.
Mohamed Elyounoussi lagde ud med hurtigt at teste AaB-målmanden af, men nordmandens afslutning i første minut endte med at blive FCK’s eneste indenfor målrammen i hele kampen, og det må siges at være et udmærket billede på den blege offensive indsats.
Jacob Neestrups mandskab er det eneste tilbageværende danske hold i Europa, og i Conference League var der storkamp på menuen torsdag aften i den første af to ottendedelsfinaler mod Chelsea.
Spillemæssigt var FCK fuldt ud på omgangshøjde med det stenrige og stjernebesatte engelske mandskab, men gæsterne udviste stor kynisme ved at score på deres to eneste skud indenfor rammen, og så endte det desværre i et dansk nederlag i et ellers jævnbyrdigt og chancefattigt opgør.
Nicolai Boilesen, Oscar Buur, Oliver Højer, Lukas Lerager og Andreas Cornelius og Jordan Larsson er ude med skader.
Thomas Delaney var syg i opgøret mod Chelsea, men det er ventet, at han er tilbage i startopstillingen til søndagens vigtige opgør.
Sønderjyske:
Oprykkerne fra Haderslev er kommet mildest talt haltende fra land siden genstarten på Superligaen.
Tre nederlag ud af tre mulige til AGF, FC Nordsjælland og Silkeborg med en bekymrende dårlig målscore på 4:10. Eller eget målsnit er egentlig ikke bekymrende, men det er alle de mål, som hagler ind om ørene på målmand Marcus Bundgaard til gengæld.
Sønderjyske fremstår aktuelt som rækkens mest formsvage mandskab, og hvis den defensive slingrekurs fortsætter meget længere, må Vejle og Lyngby under stregen virkelig begynde at lugte blod.
Med til historien om den dårlige start på foråret hører selvfølgelig, at sønderjyderne kun har mødt modstand fra den øverste del af rækken, og på den måde er det ikke just en kæmpe overraskelse, at det ikke er blevet til point endnu.
Søndagens udekamp mod FCK udgør den sidste af sæsonens rigtig svære kampe. Herefter gælder det AaB i grundspillets sidste runde, inden det går løs med en masse nervepirrende bundbrag i nedrykningsspillet.
Nicolai Flø og Daniel Gretarsson er ude med skader.
Karantæner:
FC København: Ingen
Sønderjyske: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København: (4-2-3-1): Ramaj – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Lopez – Froholdt, Delaney – Elyounoussi, Mattsson, Robert – Claesson
Sønderjyske: (4-3-3): Bundgaard – Klysner, Soulas, Olsen, Oggesen – Emini, Vinderslev, Björklund – Qamili, Djantou, Ingason
Dom:
Intet hold i Superligaen har så dårlig en udebanestatistik mod et andet hold end Sønderjyske har mod FCK
I de seneste 19 kampe i Parken har Sønderjyske tabt 17 og spillet to uafgjort, og med den tvivlsomme start på foråret, er der ikke noget, som taler for en forbedring af den statistik søndag.
FCK uddeler dog sjældent øretæver, og med en Chelsea-kamp i benene samt returopgør i næste uge, er der fine forudsætninger for, at Sønderjyske slipper med æren i behold.
2-0 til løverne.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated juni 16, 2026 17:38 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
VM-LIVE: England skifter ud i truppen
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
Portugal – DR Congo
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
OPTAKT
Frankrig – Senegal
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder
OPTAKT
Irak – Norge
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Argentina – Algeriet