Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 18:00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
FC Midtjylland:
De forsvarende danske mestre fra Midtjylland har været spændt hårdt for i sæsonens indledning, som har budt på seks kvalifikationskampe til Champions League og et væld af skader.
Det lykkedes til stor skuffelse ikke at nå ligaspillet i Champions League, men resultaterne i Superligaen har til gengæld været forrygende.
Thomas Thomasberg har fået gjort fornem brug af den stærke og brede trup, og efter to pointdelere mod AGF og FC Nordsjælland i sæsonens to første kampe, har midtjyderne nu gjort rent bord i de seneste fem.
Lige inden landskampspausen blev det en flot og fortjent sejr i topbraget ude mod Silkeborg, så nu er FC Midtjylland tilbage, hvor de sluttede i seneste sæson. På Superligaens førsteplads.
Det virker noget besværligt at besejre ‘’Ulvene’’ i denne sæson, og de indbyrdes statistikker mod FCK, taler da heller ikke for at det skulle ende i nederlag lørdag.
FC Midtjylland er nemlig ubesejrede i de syv seneste Superliga-opgør mod rivalerne fra København.
Christian Sørensen, Paulinho, Victor Bak, Marrony, Juninho, Buksa, Adam Gabriel og Cho er ude med skader. Det kan meget vel betyde startplads til højrebacken Kevin Mbabu og angriber Jan Kuchta.
FC København:
FCK har fået en noget undervældende start på sæsonen med flere dårlige præstationer i både Superligaen og Conference League-kvalifikationen.
Spillemæssigt har det ikke set godt ud for gæsterne, men resultatmæssigt har det ikke været så ringe endda.
Jacob Neestrups tropper lykkedes med at kvalificere sig til Conference League, mens de i ligaen kun er tre point bag netop FC Midtjylland på førstepladsen.
Sæsonens hidtidige højdepunkt kom lige inden landskampspausen, da FCK knoklede sig til en 3-1 sejr hjemme mod ærkefjenderne fra Brøndby.
Selv med en mand i undertal i mere end en halvleg lykkedes det FCK at krige den vigtige sejr i hus, og for en af de første gange i sæsonen, lignede de en sammentømret enhed.
Dermed bør der være fornyet tro på tingene i hovedstaden inden den svære udekamp i Herning, hvor der blandt andet kan blive debut til seneste sæsons Superliga-topscorer, Onughka, som er hentet i Vejle.
Neestrup må dog fortsat se bort fra en del spillere i Meling, Clem, Boilesen, Larsson og Roony, som alle er ude med skader. Også Rasmus Falk er blevet skadet, mens Marcos Lopez er ude med karantæne.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
FC København: Marcos Lopez
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Bech, Diao, Andersson – Osori, Martinez, Sørensen, Simsir – Franculino, Kuchta
FC København (4-3-3): Trott – Gocholeishvili, Pereira, Garananga, Diks – Elyounoussi, Lerager, Mattsson – Froholdt, Claesson, Achouri
Dom:
Man kan ikke andet end at have store forventninger til lørdagens brag mellem Superligaens to klareste guldbejlere.
Der skal nok blive fuld smæk på intensitet og drama, men der er også tale om et opgør, som bare ikke må tabes, og det kan ende med at lægge en dæmper på underholdningen.
Der er masser af fravær i begge lejre, og mens midtjyderne må undvære Buksa og Cho, må FCK se bort fra topscorer Oskarsson, som er skiftet til Real Sociedad.
Tæt og lavtscorende affære i vente på MCH Arena.
1-1.
Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.70 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Dansker sætter negativ rekord
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
OPTAKT
Randers FC – FC København
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
Tottenham under stregen
Barcelona klager til UEFA
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
Brøndby-fans sender åbent brev
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Arsenal snublede i guldkampen
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
AGF snubler i guldkampen
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE