Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 18:00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
FC Midtjylland:
De forsvarende danske mestre fra Midtjylland har været spændt hårdt for i sæsonens indledning, som har budt på seks kvalifikationskampe til Champions League og et væld af skader.
Det lykkedes til stor skuffelse ikke at nå ligaspillet i Champions League, men resultaterne i Superligaen har til gengæld været forrygende.
Thomas Thomasberg har fået gjort fornem brug af den stærke og brede trup, og efter to pointdelere mod AGF og FC Nordsjælland i sæsonens to første kampe, har midtjyderne nu gjort rent bord i de seneste fem.
Lige inden landskampspausen blev det en flot og fortjent sejr i topbraget ude mod Silkeborg, så nu er FC Midtjylland tilbage, hvor de sluttede i seneste sæson. På Superligaens førsteplads.
Det virker noget besværligt at besejre ‘’Ulvene’’ i denne sæson, og de indbyrdes statistikker mod FCK, taler da heller ikke for at det skulle ende i nederlag lørdag.
FC Midtjylland er nemlig ubesejrede i de syv seneste Superliga-opgør mod rivalerne fra København.
Christian Sørensen, Paulinho, Victor Bak, Marrony, Juninho, Buksa, Adam Gabriel og Cho er ude med skader. Det kan meget vel betyde startplads til højrebacken Kevin Mbabu og angriber Jan Kuchta.
FC København:
FCK har fået en noget undervældende start på sæsonen med flere dårlige præstationer i både Superligaen og Conference League-kvalifikationen.
Spillemæssigt har det ikke set godt ud for gæsterne, men resultatmæssigt har det ikke været så ringe endda.
Jacob Neestrups tropper lykkedes med at kvalificere sig til Conference League, mens de i ligaen kun er tre point bag netop FC Midtjylland på førstepladsen.
Sæsonens hidtidige højdepunkt kom lige inden landskampspausen, da FCK knoklede sig til en 3-1 sejr hjemme mod ærkefjenderne fra Brøndby.
Selv med en mand i undertal i mere end en halvleg lykkedes det FCK at krige den vigtige sejr i hus, og for en af de første gange i sæsonen, lignede de en sammentømret enhed.
Dermed bør der være fornyet tro på tingene i hovedstaden inden den svære udekamp i Herning, hvor der blandt andet kan blive debut til seneste sæsons Superliga-topscorer, Onughka, som er hentet i Vejle.
Neestrup må dog fortsat se bort fra en del spillere i Meling, Clem, Boilesen, Larsson og Roony, som alle er ude med skader. Også Rasmus Falk er blevet skadet, mens Marcos Lopez er ude med karantæne.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
FC København: Marcos Lopez
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Bech, Diao, Andersson – Osori, Martinez, Sørensen, Simsir – Franculino, Kuchta
FC København (4-3-3): Trott – Gocholeishvili, Pereira, Garananga, Diks – Elyounoussi, Lerager, Mattsson – Froholdt, Claesson, Achouri
Dom:
Man kan ikke andet end at have store forventninger til lørdagens brag mellem Superligaens to klareste guldbejlere.
Der skal nok blive fuld smæk på intensitet og drama, men der er også tale om et opgør, som bare ikke må tabes, og det kan ende med at lægge en dæmper på underholdningen.
Der er masser af fravær i begge lejre, og mens midtjyderne må undvære Buksa og Cho, må FCK se bort fra topscorer Oskarsson, som er skiftet til Real Sociedad.
Tæt og lavtscorende affære i vente på MCH Arena.
1-1.
Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.70 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Legender tager afsked med Sepp Piontek
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
‘Jeg hadede verden’
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
‘Han er tilgivet’
NYHEDER