FC Midtjylland – FC København

Der bliver fuld smæk på MCH Arena lørdag aften, når Superligaens forsvarende mestre, og aktuelle tophold, FC Midtjylland, tager imod FC København, som ligner førsteudfordreren til guldet.



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 18:00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
FC Midtjylland:
De forsvarende danske mestre fra Midtjylland har været spændt hårdt for i sæsonens indledning, som har budt på seks kvalifikationskampe til Champions League og et væld af skader.

Det lykkedes til stor skuffelse ikke at nå ligaspillet i Champions League, men resultaterne i Superligaen har til gengæld været forrygende.

Thomas Thomasberg har fået gjort fornem brug af den stærke og brede trup, og efter to pointdelere mod AGF og FC Nordsjælland i sæsonens to første kampe, har midtjyderne nu gjort rent bord i de seneste fem.

Lige inden landskampspausen blev det en flot og fortjent sejr i topbraget ude mod Silkeborg, så nu er FC Midtjylland tilbage, hvor de sluttede i seneste sæson. På Superligaens førsteplads.

Det virker noget besværligt at besejre ‘’Ulvene’’ i denne sæson, og de indbyrdes statistikker mod FCK, taler da heller ikke for at det skulle ende i nederlag lørdag.

FC Midtjylland er nemlig ubesejrede i de syv seneste Superliga-opgør mod rivalerne fra København.

Christian Sørensen, Paulinho, Victor Bak, Marrony, Juninho, Buksa, Adam Gabriel og Cho er ude med skader. Det kan meget vel betyde startplads til højrebacken Kevin Mbabu og angriber Jan Kuchta.  

FC København:
FCK har fået en noget undervældende start på sæsonen med flere dårlige præstationer i både Superligaen og Conference League-kvalifikationen.

Spillemæssigt har det ikke set godt ud for gæsterne, men resultatmæssigt har det ikke været så ringe endda.

Jacob Neestrups tropper lykkedes med at kvalificere sig til Conference League, mens de i ligaen kun er tre point bag netop FC Midtjylland på førstepladsen.

Sæsonens hidtidige højdepunkt kom lige inden landskampspausen, da FCK knoklede sig til en 3-1 sejr hjemme mod ærkefjenderne fra Brøndby.

Selv med en mand i undertal i mere end en halvleg lykkedes det FCK at krige den vigtige sejr i hus, og for en af de første gange i sæsonen, lignede de en sammentømret enhed.

Dermed bør der være fornyet tro på tingene i hovedstaden inden den svære udekamp i Herning, hvor der blandt andet kan blive debut til seneste sæsons Superliga-topscorer, Onughka, som er hentet i Vejle.

Neestrup må dog fortsat se bort fra en del spillere i Meling, Clem, Boilesen, Larsson og Roony, som alle er ude med skader. Også Rasmus Falk er blevet skadet, mens Marcos Lopez er ude med karantæne.

Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
FC København: Marcos Lopez

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Bech, Diao, Andersson – Osori, Martinez, Sørensen, Simsir – Franculino, Kuchta

FC København (4-3-3): Trott – Gocholeishvili, Pereira, Garananga, Diks – Elyounoussi, Lerager, Mattsson – Froholdt, Claesson, Achouri

Dom:
Man kan ikke andet end at have store forventninger til lørdagens brag mellem Superligaens to klareste guldbejlere.

Der skal nok blive fuld smæk på intensitet og drama, men der er også tale om et opgør, som bare ikke må tabes, og det kan ende med at lægge en dæmper på underholdningen.

Der er masser af fravær i begge lejre, og mens midtjyderne må undvære Buksa og Cho, må FCK se bort fra topscorer Oskarsson, som er skiftet til Real Sociedad.

Tæt og lavtscorende affære i vente på MCH Arena.

1-1.

Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.70 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?


Sublim Damsgaard i Liverpool-nedtur

118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit

Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Tabte kæben konstant: ‘Skete det lige?’

Eriksen og Daghim stjal opmærksomheden

Frank sammenlignet med legende

‘Det gør jo ondt i en klub som Brøndby’

Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime

Superliga-bombe? ‘Jeg hører, han koster 340 mio.’

Dame N’Doye bliver cheftræner

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Brøndby-boss har aldrig set lignende

Dansk golfstjerne i foreløbig top 10 efter afbrud

Revser Aneke Rune: ‘Tåkrummende pinligt’

Tidl. Superliga-profiler går sammen i nyt projekt

Slagter Dolberg-transfer: Viser stort problem

Tadej Pogacar får superhjælper

Axelsen undskylder efter drama: ‘Blev ret vred’

FC Fredericia – FC Midtjylland

Ekspert om AGF: ‘Vil være useriøst’

Tudetosset – det må aldrig nogensinde ske!

FC København – Viborg FF

Vil ikke kunne sige nej til de 3 danske topklubber

Jakob Kehlet slagtes i udlandet

Premier League-chok: ‘Sindssygt godt’

Flere positive nyheder fra FC København

Ekspert undrer sig: Glemmer de Vingegaard?

Stor tro på tingene i AGF

Kontrakten udløber – men fremtiden giver sig selv

‘Min røvballe er fuldstændig smadret’

Hylder FCK-stjerner: ‘Hjalp mig i en svær periode’

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Dansk klub får stort beløb efter vild klausul

Vender Yussuf Poulsen tilbage til Superligaen?

Overvejede at sige op

Medier peger på stort problem for Thomas Frank

Brøndby kan blive ramt af forbud

Viaplay: Regningen kan ende hos kunderne

Fin mulighed for målfest i Firenze

Jakob Michelsen tilbage hos fodboldkvinderne

Man Utd-triumf – første gang i 20 måneder

Bizar De Bruyne-sekvens

Randers FC – Sønderjyske

Nedtur: Andreas Christensen misser El Clásico

Sunderland knækker Chelsea og spiller sig i toppen

Team Esbjerg i stor overraskelse

Aalborgs stjerner slider sig til sejr

AaB slår Lyngby – nærmer sig toppen