FC Midtjylland – FC København

Der bliver fuld smæk på MCH Arena lørdag aften, når Superligaens forsvarende mestre, og aktuelle tophold, FC Midtjylland, tager imod FC København, som ligner førsteudfordreren til guldet.



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 18:00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
FC Midtjylland:
De forsvarende danske mestre fra Midtjylland har været spændt hårdt for i sæsonens indledning, som har budt på seks kvalifikationskampe til Champions League og et væld af skader.

Det lykkedes til stor skuffelse ikke at nå ligaspillet i Champions League, men resultaterne i Superligaen har til gengæld været forrygende.

Thomas Thomasberg har fået gjort fornem brug af den stærke og brede trup, og efter to pointdelere mod AGF og FC Nordsjælland i sæsonens to første kampe, har midtjyderne nu gjort rent bord i de seneste fem.

Lige inden landskampspausen blev det en flot og fortjent sejr i topbraget ude mod Silkeborg, så nu er FC Midtjylland tilbage, hvor de sluttede i seneste sæson. På Superligaens førsteplads.

Det virker noget besværligt at besejre ‘’Ulvene’’ i denne sæson, og de indbyrdes statistikker mod FCK, taler da heller ikke for at det skulle ende i nederlag lørdag.

FC Midtjylland er nemlig ubesejrede i de syv seneste Superliga-opgør mod rivalerne fra København.

Christian Sørensen, Paulinho, Victor Bak, Marrony, Juninho, Buksa, Adam Gabriel og Cho er ude med skader. Det kan meget vel betyde startplads til højrebacken Kevin Mbabu og angriber Jan Kuchta.  

FC København:
FCK har fået en noget undervældende start på sæsonen med flere dårlige præstationer i både Superligaen og Conference League-kvalifikationen.

Spillemæssigt har det ikke set godt ud for gæsterne, men resultatmæssigt har det ikke været så ringe endda.

Jacob Neestrups tropper lykkedes med at kvalificere sig til Conference League, mens de i ligaen kun er tre point bag netop FC Midtjylland på førstepladsen.

Sæsonens hidtidige højdepunkt kom lige inden landskampspausen, da FCK knoklede sig til en 3-1 sejr hjemme mod ærkefjenderne fra Brøndby.

Selv med en mand i undertal i mere end en halvleg lykkedes det FCK at krige den vigtige sejr i hus, og for en af de første gange i sæsonen, lignede de en sammentømret enhed.

Dermed bør der være fornyet tro på tingene i hovedstaden inden den svære udekamp i Herning, hvor der blandt andet kan blive debut til seneste sæsons Superliga-topscorer, Onughka, som er hentet i Vejle.

Neestrup må dog fortsat se bort fra en del spillere i Meling, Clem, Boilesen, Larsson og Roony, som alle er ude med skader. Også Rasmus Falk er blevet skadet, mens Marcos Lopez er ude med karantæne.

Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
FC København: Marcos Lopez

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Bech, Diao, Andersson – Osori, Martinez, Sørensen, Simsir – Franculino, Kuchta

FC København (4-3-3): Trott – Gocholeishvili, Pereira, Garananga, Diks – Elyounoussi, Lerager, Mattsson – Froholdt, Claesson, Achouri

Dom:
Man kan ikke andet end at have store forventninger til lørdagens brag mellem Superligaens to klareste guldbejlere.

Der skal nok blive fuld smæk på intensitet og drama, men der er også tale om et opgør, som bare ikke må tabes, og det kan ende med at lægge en dæmper på underholdningen.

Der er masser af fravær i begge lejre, og mens midtjyderne må undvære Buksa og Cho, må FCK se bort fra topscorer Oskarsson, som er skiftet til Real Sociedad.

Tæt og lavtscorende affære i vente på MCH Arena.

1-1.

Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.70 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.



Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Nu kan han spille for FC København

Medier fælder dom over Dorgu

Målkongen Biereth på vild liste

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Falske Brøndby-rygter i omløb

Trist melding om Emil Højlund

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Stor hæder til Suzuki

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

FCK starter op uden tre spillere

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Barcelona sejrer i lokalopgør

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Baskere basker afmægtige asturianere

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Her er Superligaens bedste stadion

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne