FC Midtjylland klar til at afskibe Pione Sisto

FC Midtjylland og Pione Sisto er klar til at lade deres veje skilles.



Tipsbladet i Portugal.

Pione Sistos retur til dansk fodbold var et glædeligt gensyn, men hans åbenlyse fodboldevner er aldrig rigtig blevet forløst i FC Midtjylland.

Siden sommeren 2020 har Pione Sisto været på kontrakt i FC Midtjylland. Forløbet er dog aldrig blevet sammenhængende, og toppræstationerne har været alt for få.

FC Midtjylland håber stadig på, at han kan vende retur til sit topniveau, men man har også indset, at det måske skal ske et andet sted. Det afslører Claus Steinlein overfor Tipsbladet.

– Vi har snakket med Pione om, at hvis det rigtige dukker op for ham og for FC Midtjylland, så er tiden måske kommet [til at skilles, red.]. Det kom jo ikke i transfervinduet, så nu må vi se til sommer.

Så der var ingen bud efter ham?

– Der var flere muligheder, men mange af tingene kom lidt sent i vinduet, og noget som Pione ikke syntes var det helt rigtige, hvor vi ellers godt kunne se, at det kunne være en fornuftig løsning. Der følte Pione ikke, at det var det, der passede til ham, siger Steinlein, der iøvrigt har stor respekt for Pione Sistos valg om at blive.

FC Midtjylland investerede store summer i Pione Sistos retur til Superligaen. Både i transfersum og lønkroner er han en af midtjydernes største investeringer. Den kan blive svær at hente hjem igen ved et eventuelt salg.

– Når man runder en 27-28 år, så knækker priskurven et eller andet sted, og så begynder den at gå ned. Så han er jo ikke der, hvor han var, da Barcelona spurgte på ham, da han var i Celta Vigo.

– Der havde vi jo snakket 3-4-500 millioner for ham. Der vil jeg sige, der er vi hverken i danske, euro eller nogen som helst anden møntsort.

Men I regner med at få noget fra ham?

– Ja, selvfølgelig. Han er en klassespiller, og en spiller vi er glade for, og selvfølgelig skal vi have penge for ham, afslutter Claus Steinlein, der lægger vægt på, at prisen afhænger af hvilket marked, som kommer med et bud.

Tipsbladet ville gerne have haft talt med Pione Sisto til FC Midtjyllands mediedag i Portugal, men han var en af få spillere, som ikke var tilgængelig for pressen.

I denne sæson er det blevet til 12 Superliga-kampe og tre scoringer for offensivspilleren, der ikke har været en del af klubbens seneste testkampe. Kontrakten løber fortsat frem til næste sommer.





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Forbereder bud på 970 mio.

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Chokskifte på vej?

FCK går på rov i Viborg

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

FC Barcelona køber VM-angriber

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Lufter vild Ronaldo-teori

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Sydafrika – Sydkorea

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Colombia – DR Congo

Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tjekkiet – Mexico

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål