FC Midtjylland klar til at afskibe Pione Sisto

FC Midtjylland og Pione Sisto er klar til at lade deres veje skilles.



Tipsbladet i Portugal.

Pione Sistos retur til dansk fodbold var et glædeligt gensyn, men hans åbenlyse fodboldevner er aldrig rigtig blevet forløst i FC Midtjylland.

Siden sommeren 2020 har Pione Sisto været på kontrakt i FC Midtjylland. Forløbet er dog aldrig blevet sammenhængende, og toppræstationerne har været alt for få.

FC Midtjylland håber stadig på, at han kan vende retur til sit topniveau, men man har også indset, at det måske skal ske et andet sted. Det afslører Claus Steinlein overfor Tipsbladet.

– Vi har snakket med Pione om, at hvis det rigtige dukker op for ham og for FC Midtjylland, så er tiden måske kommet [til at skilles, red.]. Det kom jo ikke i transfervinduet, så nu må vi se til sommer.

Så der var ingen bud efter ham?

– Der var flere muligheder, men mange af tingene kom lidt sent i vinduet, og noget som Pione ikke syntes var det helt rigtige, hvor vi ellers godt kunne se, at det kunne være en fornuftig løsning. Der følte Pione ikke, at det var det, der passede til ham, siger Steinlein, der iøvrigt har stor respekt for Pione Sistos valg om at blive.

FC Midtjylland investerede store summer i Pione Sistos retur til Superligaen. Både i transfersum og lønkroner er han en af midtjydernes største investeringer. Den kan blive svær at hente hjem igen ved et eventuelt salg.

– Når man runder en 27-28 år, så knækker priskurven et eller andet sted, og så begynder den at gå ned. Så han er jo ikke der, hvor han var, da Barcelona spurgte på ham, da han var i Celta Vigo.

– Der havde vi jo snakket 3-4-500 millioner for ham. Der vil jeg sige, der er vi hverken i danske, euro eller nogen som helst anden møntsort.

Men I regner med at få noget fra ham?

– Ja, selvfølgelig. Han er en klassespiller, og en spiller vi er glade for, og selvfølgelig skal vi have penge for ham, afslutter Claus Steinlein, der lægger vægt på, at prisen afhænger af hvilket marked, som kommer med et bud.

Tipsbladet ville gerne have haft talt med Pione Sisto til FC Midtjyllands mediedag i Portugal, men han var en af få spillere, som ikke var tilgængelig for pressen.

I denne sæson er det blevet til 12 Superliga-kampe og tre scoringer for offensivspilleren, der ikke har været en del af klubbens seneste testkampe. Kontrakten løber fortsat frem til næste sommer.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Dansker skifter til tysk traditionsklub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Sydafrika – Canada

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FC København jagter Romane Amane

Colombia – Portugal

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

FCK-profil med hattrick i målfest

Markant ændring i Silkeborg

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens