FC Midtjylland klar til at afskibe Pione Sisto

FC Midtjylland og Pione Sisto er klar til at lade deres veje skilles.



Tipsbladet i Portugal.

Pione Sistos retur til dansk fodbold var et glædeligt gensyn, men hans åbenlyse fodboldevner er aldrig rigtig blevet forløst i FC Midtjylland.

Siden sommeren 2020 har Pione Sisto været på kontrakt i FC Midtjylland. Forløbet er dog aldrig blevet sammenhængende, og toppræstationerne har været alt for få.

FC Midtjylland håber stadig på, at han kan vende retur til sit topniveau, men man har også indset, at det måske skal ske et andet sted. Det afslører Claus Steinlein overfor Tipsbladet.

– Vi har snakket med Pione om, at hvis det rigtige dukker op for ham og for FC Midtjylland, så er tiden måske kommet [til at skilles, red.]. Det kom jo ikke i transfervinduet, så nu må vi se til sommer.

Så der var ingen bud efter ham?

– Der var flere muligheder, men mange af tingene kom lidt sent i vinduet, og noget som Pione ikke syntes var det helt rigtige, hvor vi ellers godt kunne se, at det kunne være en fornuftig løsning. Der følte Pione ikke, at det var det, der passede til ham, siger Steinlein, der iøvrigt har stor respekt for Pione Sistos valg om at blive.

FC Midtjylland investerede store summer i Pione Sistos retur til Superligaen. Både i transfersum og lønkroner er han en af midtjydernes største investeringer. Den kan blive svær at hente hjem igen ved et eventuelt salg.

– Når man runder en 27-28 år, så knækker priskurven et eller andet sted, og så begynder den at gå ned. Så han er jo ikke der, hvor han var, da Barcelona spurgte på ham, da han var i Celta Vigo.

– Der havde vi jo snakket 3-4-500 millioner for ham. Der vil jeg sige, der er vi hverken i danske, euro eller nogen som helst anden møntsort.

Men I regner med at få noget fra ham?

– Ja, selvfølgelig. Han er en klassespiller, og en spiller vi er glade for, og selvfølgelig skal vi have penge for ham, afslutter Claus Steinlein, der lægger vægt på, at prisen afhænger af hvilket marked, som kommer med et bud.

Tipsbladet ville gerne have haft talt med Pione Sisto til FC Midtjyllands mediedag i Portugal, men han var en af få spillere, som ikke var tilgængelig for pressen.

I denne sæson er det blevet til 12 Superliga-kampe og tre scoringer for offensivspilleren, der ikke har været en del af klubbens seneste testkampe. Kontrakten løber fortsat frem til næste sommer.







LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Stiktosset – her er Delaneys svar

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Josip Radošević på samtlige forsider



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Rasmus Højlund revser konkurrent

FC København-krisen fortsætter

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Viborg FF – FC Midtjylland

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

AGF – Brøndby IF

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Protesterer efter dansk drømmekamp

Benhård Brian Riemer-melding

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Topchef får nyt job i FCK

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Silkeborg klasker Randers

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

FC Nordsjælland vinder i egen hule

FC København – FC Fredericia

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

I svime over Pelle Mattsson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’