Han imponerede stort i sidste testkamp for midtjyderne og scorede begge mål, da de danske mestre spillede 2-2 med de kinesiske mestre Shanghai SIPG.
Men det bliver det sidste, Kenneth Andersen og FC Midtjylland ser til offensivspilleren Babajide David Akintola i denne omgang, for ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger spiller han i 2019 for de norske mestre Rosenborg BK, der lejer ham i FC Midtjylland.
Den 23-årige kantspiller, der også kan spille helt fremme, havde et fantastisk 2018 hos norske Haugesund, der sluttede sæsonen på fjerdepladsen. Her var Babajide David Akintola en stor profil, som fik vist sig frem med ni scoringer og seks oplæg i 30 ligakampe.
I Rosenborg kommer han til at arbejde med en mand, der kender hans kompetencer: Eirik Horneland var i sidste sæson i spidsen som træner for FK Haugesund – han blev i starten af januar præsenteret som ny mand i spidsen for Rosenborg BK, og med sig tager han altså nigerianske Babajide David Akintola, der skal være med til at indfri de store forventninger hos klubben fra Trondheim.
Babajide David Akintola havde oprindeligt kontraktudløb i FC Midtjylland 31. december 2019, men tipsbladet.dk forstår, at han har sat sin signatur på en etårig forlængelse med de danske mestre, så han altså kan spille 2019 for de norske mestre. FC Midtjylland har dog muligheden for at kalde ham hjem til sommer, hvor den danske liga slutter.
Nigerianeren er et fint eksempel på det, som FC Midtjylland gerne vil. Klubben søger alle muligheder for at øge indtægerne. Det var blandt andet derfor, at Ove Pedersen for halvandet år siden blev ansat som assisterende sportschef.
De har allerede vist sig som dygtige købmænd i Herning og Ikast. For et år siden solgte klubben angriber Alexander Sørloth for mere end 100 millioner kroner, efter han var kommet til klubben bare et halvt år tidligere for under fem millioner danske kroner. Men de næstbedste spillere har de i FCM ment, der var mulighed for at øge indtægerne på.
– Vi er gode til at sælge, men vi kan blive endnu bedre til det, for vi udvikler mange dygtige spillere i vores akademi. Også spillere, der aldrig når FC Midtjyllands førstehold. Der er spillere, vi har frigivet, fordi de ikke kunne komme på, men de har jo en finansiel værdi. Så vi skal have et bedre netværk. Vi har nogle spillere, der popper op og bliver rigtigt gode, og vi har været gode til at kapitalisere på de bedste. Det har vi ikke på de næstbedste. Og så skal vi kunne rekruttere internationalt. Vi skal lave partnerskaber internationalt, og derfor kommer Ove (Pedersen) også til at rejse meget rundt, sagde bestyrelsesformand Rasmus Ankersen i 2017 til tipsbladet.dk om ideen med at ansætte Ove Pedersen.
Babajide David Akintolas forlængelse med FCM og lejeaftale med Rosenborg viser, at de danske mestre har fokus på at øge indtægerne på spillerne i næste række.
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
TIPSBLADETS DOM
– Det var vanvittigt brutalt!
NYHEDER
Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste
NYHEDER
Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
Vil være en af verdens største klubber om fem år
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
MEDIE
Jonas Wind er i København
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
NYHEDER
Manchester United dummede sig mod West Ham
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme
TIPSBLADET SPECIAL
Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil
– Det har man nok aldrig set før
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
MEDIE
Danske klubber vil have ham
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
På rov i FC København
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
NYHEDER
Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford
DAGENS SPILFORSLAG
Brest moser mandefaldsramte Monaco
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
