FC Midtjylland sender giftig nigerianer til Rosenborg

Nicklas Bendtner og Mike Jensen får ny holdkammerat. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger skal den nigerianske offensivspiller Babajide David Akintola spille for Rosenborg i 2019.



Han imponerede stort i sidste testkamp for midtjyderne og scorede begge mål, da de danske mestre spillede 2-2 med de kinesiske mestre Shanghai SIPG.

Men det bliver det sidste, Kenneth Andersen og FC Midtjylland ser til offensivspilleren Babajide David Akintola i denne omgang, for ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger spiller han i 2019 for de norske mestre Rosenborg BK, der lejer ham i FC Midtjylland.

Den 23-årige kantspiller, der også kan spille helt fremme, havde et fantastisk 2018 hos norske Haugesund, der sluttede sæsonen på fjerdepladsen. Her var Babajide David Akintola en stor profil, som fik vist sig frem med ni scoringer og seks oplæg i 30 ligakampe.

I Rosenborg kommer han til at arbejde med en mand, der kender hans kompetencer: Eirik Horneland var i sidste sæson i spidsen som træner for FK Haugesund – han blev i starten af januar præsenteret som ny mand i spidsen for Rosenborg BK, og med sig tager han altså nigerianske Babajide David Akintola, der skal være med til at indfri de store forventninger hos klubben fra Trondheim.

Babajide David Akintola havde oprindeligt kontraktudløb i FC Midtjylland 31. december 2019, men tipsbladet.dk forstår, at han har sat sin signatur på en etårig forlængelse med de danske mestre, så han altså kan spille 2019 for de norske mestre. FC Midtjylland har dog muligheden for at kalde ham hjem til sommer, hvor den danske liga slutter.

Nigerianeren er et fint eksempel på det, som FC Midtjylland gerne vil. Klubben søger alle muligheder for at øge indtægerne. Det var blandt andet derfor, at Ove Pedersen for halvandet år siden blev ansat som assisterende sportschef.

De har allerede vist sig som dygtige købmænd i Herning og Ikast. For et år siden solgte klubben angriber Alexander Sørloth for mere end 100 millioner kroner, efter han var kommet til klubben bare et halvt år tidligere for under fem millioner danske kroner. Men de næstbedste spillere har de i FCM ment, der var mulighed for at øge indtægerne på.

– Vi er gode til at sælge, men vi kan blive endnu bedre til det, for vi udvikler mange dygtige spillere i vores akademi. Også spillere, der aldrig når FC Midtjyllands førstehold. Der er spillere, vi har frigivet, fordi de ikke kunne komme på, men de har jo en finansiel værdi. Så vi skal have et bedre netværk. Vi har nogle spillere, der popper op og bliver rigtigt gode, og vi har været gode til at kapitalisere på de bedste. Det har vi ikke på de næstbedste. Og så skal vi kunne rekruttere internationalt. Vi skal lave partnerskaber internationalt, og derfor kommer Ove (Pedersen) også til at rejse meget rundt, sagde bestyrelsesformand Rasmus Ankersen i 2017 til tipsbladet.dk om ideen med at ansætte Ove Pedersen.

Babajide David Akintolas forlængelse med FCM og lejeaftale med Rosenborg viser, at de danske mestre har fokus på at øge indtægerne på spillerne i næste række.



Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Kæmpe triumf for Frank

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Ny Liverpool-nedtur

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Trækker overskrifter i Sydkorea

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Danskerscoringerne væltede ind

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

De er klar til at købe Mohamed Salah

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

FCM-duo sætter vanvittig rekord

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Dansk bomber i tårevædet afsked

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Her er alle VM-grupperne

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Jonas Wind er i København

Rigmand vild med FC København-aftale

Randers FC – AGF

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano