FC Midtjylland – Silkeborg IF

FC Midtjyllands mesterskabsdrøm lever fortsat. ”Ulvene” skal bruge en sejr mod Silkeborg, og håbe på pointtab til Brøndby. Ender guldet i Herning?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 17:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Sandi Putros
På TV: 6’eren

Holdnyt:
FC Midtjylland:
Claus Steinlein og co. på tribunen vil sikkert holde et vågent øje på stillingen i Brøndby – AGF søndag eftermiddag, men for spillerne på banen bør der som udgangspunkt ikke være så meget at rafle om.

Kun et nederlag til Brøndby vil nemlig gøre en pointdeler mod Silkeborg tålelig, og derfor må man gå ud fra, at FC Midtjylland kommer bragende ud på MCH Arena for at sikre den sejr, som kan sende guldet til Herning, hvis ikke Brøndby vinder deres kamp.

Thomas Thomasbergs tropper kommer lige fra en vild kamp i Farum, hvor de kom stærkt fra start med højt pres og ild i øjnene, men hvor FC Nordsjælland efter 10 minutters tid begyndte at finde hullerne i osten, og pludselig med lynets hast havde bragt sig foran med 3-0 allerede efter 36 minutter.

I anden halvleg leverede midtjyderne en mere helstøbt præstation. Presset sad lige i skabet, der blev skabt masser af chancer, og der var langt bedre styr på FC Nordsjællands omstillinger.

Det vanvittige opgør endte med 3-3 efter et flot midtjysk comeback, og selvom et point selvfølgelig er bedre end nul, vil FC Midtjylland nok ærgre sig over, at det ikke blev til sejr, så de kunne have haft skæbnen i egne hænder her til sidste kamp.

Henrik Dalsgaard og Cho er tilbage fra karantæne, mens Dario Osorio, Marrony og Alhaji Kamara er ude med skader.

Silkeborg IF:
Sæsonens sidste kamp løber af stablen søndag, og som et af få hold, har Silkeborg ikke længere noget at spille for.

Det bliver til en sjetteplads ligemeget hvordan man vender og drejer det, og det bør de være godt tilfredse med i Søhøjlandet.

Kent Nielsen og co. kan se tilbage på en strålende sæson, hvor de igen fandt vej til Superligaens mesterskabsspil, og endnu vigtigere, at de sikrede klubbens første trofæ siden 2001 efter triumf i DBU Pokalen, hvor AGF blev besejret i finalen tidligere på måneden.

Udover trofæet sikrer pokalsejren også Silkeborg europæisk fodbold for anden gang på kun tre sæsoner. En fuldkommen formidabel bedrift for en klub af Silkeborgs størrelse.

I Superliga-regi har det ikke været et blændende forår for gæsterne, som kun har vundet to ud af hidtidige ni kampe i mesterskabsspillet.

Værd at bemærke er dog, at den ene af sejrene kom mod netop FC Midtjylland, som i slutningen af april blev kørt rundt på kunstgræsset på JYSK Park, hvor Silkeborg vandt med hele 3-0.

Mon Kent Nielsen og co. kan gentage bedriften og række en hjælpende hånd til Brøndby?

Alexander Busch og Anders Klynge er fortsat ude med skader, mens Fredrik Carlsen er spilleklar igen. 

Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Dalsgaard, Ingason, Bech Sørensen, Paulinho – Sørensen, Martinez, Charles, Simsir – Franculino, Cho

Silkeborg IF (4-3-3): Larsen – Sonne, Rödin, Felix, Poulsen – Larsen, Brink, Mattsson – Adamsen, Thordarson – Lind

Dom:
FC Midtjylland skal bruge en sejr og håbe på pointtab til Brøndby, hvis mesterskabet skal ende i Herning.

Derfor er min forventning, at midtjyderne kommer buldrende ud af starthullerne for som minimum at have deres på det tørre.

Mod FC Nordsjælland lykkedes det høje og aggressive pres rigtig godt i store perioder, og da Silkeborg har langt mindre at skyde med i omstillinger, må det næsten blive samme udgangspunkt igen denne gang.

Gæsterne har ikke mere at spille for, og så ikke videre faretruende ud mod Brøndby senest.

FCM snupper en sikker sejr. 3-0.

Spilforslag:
FC Midtjylland vinder første halvleg til odds 1.80 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Deler godt Brøndby-nyt

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Ekspert med dyster FCK-dom



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Flere ændringer på vej i FC København  



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Det er helt galt, Brøndby!

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

‘Tæt på et rædselskabinet’

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Real Madrid – Benfica

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne