FC Midtjylland – Silkeborg IF

FC Midtjyllands mesterskabsdrøm lever fortsat. ”Ulvene” skal bruge en sejr mod Silkeborg, og håbe på pointtab til Brøndby. Ender guldet i Herning?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 17:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Sandi Putros
På TV: 6’eren

Holdnyt:
FC Midtjylland:
Claus Steinlein og co. på tribunen vil sikkert holde et vågent øje på stillingen i Brøndby – AGF søndag eftermiddag, men for spillerne på banen bør der som udgangspunkt ikke være så meget at rafle om.

Kun et nederlag til Brøndby vil nemlig gøre en pointdeler mod Silkeborg tålelig, og derfor må man gå ud fra, at FC Midtjylland kommer bragende ud på MCH Arena for at sikre den sejr, som kan sende guldet til Herning, hvis ikke Brøndby vinder deres kamp.

Thomas Thomasbergs tropper kommer lige fra en vild kamp i Farum, hvor de kom stærkt fra start med højt pres og ild i øjnene, men hvor FC Nordsjælland efter 10 minutters tid begyndte at finde hullerne i osten, og pludselig med lynets hast havde bragt sig foran med 3-0 allerede efter 36 minutter.

I anden halvleg leverede midtjyderne en mere helstøbt præstation. Presset sad lige i skabet, der blev skabt masser af chancer, og der var langt bedre styr på FC Nordsjællands omstillinger.

Det vanvittige opgør endte med 3-3 efter et flot midtjysk comeback, og selvom et point selvfølgelig er bedre end nul, vil FC Midtjylland nok ærgre sig over, at det ikke blev til sejr, så de kunne have haft skæbnen i egne hænder her til sidste kamp.

Henrik Dalsgaard og Cho er tilbage fra karantæne, mens Dario Osorio, Marrony og Alhaji Kamara er ude med skader.

Silkeborg IF:
Sæsonens sidste kamp løber af stablen søndag, og som et af få hold, har Silkeborg ikke længere noget at spille for.

Det bliver til en sjetteplads ligemeget hvordan man vender og drejer det, og det bør de være godt tilfredse med i Søhøjlandet.

Kent Nielsen og co. kan se tilbage på en strålende sæson, hvor de igen fandt vej til Superligaens mesterskabsspil, og endnu vigtigere, at de sikrede klubbens første trofæ siden 2001 efter triumf i DBU Pokalen, hvor AGF blev besejret i finalen tidligere på måneden.

Udover trofæet sikrer pokalsejren også Silkeborg europæisk fodbold for anden gang på kun tre sæsoner. En fuldkommen formidabel bedrift for en klub af Silkeborgs størrelse.

I Superliga-regi har det ikke været et blændende forår for gæsterne, som kun har vundet to ud af hidtidige ni kampe i mesterskabsspillet.

Værd at bemærke er dog, at den ene af sejrene kom mod netop FC Midtjylland, som i slutningen af april blev kørt rundt på kunstgræsset på JYSK Park, hvor Silkeborg vandt med hele 3-0.

Mon Kent Nielsen og co. kan gentage bedriften og række en hjælpende hånd til Brøndby?

Alexander Busch og Anders Klynge er fortsat ude med skader, mens Fredrik Carlsen er spilleklar igen. 

Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Dalsgaard, Ingason, Bech Sørensen, Paulinho – Sørensen, Martinez, Charles, Simsir – Franculino, Cho

Silkeborg IF (4-3-3): Larsen – Sonne, Rödin, Felix, Poulsen – Larsen, Brink, Mattsson – Adamsen, Thordarson – Lind

Dom:
FC Midtjylland skal bruge en sejr og håbe på pointtab til Brøndby, hvis mesterskabet skal ende i Herning.

Derfor er min forventning, at midtjyderne kommer buldrende ud af starthullerne for som minimum at have deres på det tørre.

Mod FC Nordsjælland lykkedes det høje og aggressive pres rigtig godt i store perioder, og da Silkeborg har langt mindre at skyde med i omstillinger, må det næsten blive samme udgangspunkt igen denne gang.

Gæsterne har ikke mere at spille for, og så ikke videre faretruende ud mod Brøndby senest.

FCM snupper en sikker sejr. 3-0.

Spilforslag:
FC Midtjylland vinder første halvleg til odds 1.80 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  



Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Opløftende melding for ‘AC’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Right to Dream vinder stor pris

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Rangerer Eriksen over superstjerner

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Fælder hård Schmeichel-dom

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Eriksen ude med hård kritik

Italienske medier hylder ham

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Erstatter han Andreas Christensen?

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke