Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 17:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Sandi Putros
På TV: 6’eren
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Claus Steinlein og co. på tribunen vil sikkert holde et vågent øje på stillingen i Brøndby – AGF søndag eftermiddag, men for spillerne på banen bør der som udgangspunkt ikke være så meget at rafle om.
Kun et nederlag til Brøndby vil nemlig gøre en pointdeler mod Silkeborg tålelig, og derfor må man gå ud fra, at FC Midtjylland kommer bragende ud på MCH Arena for at sikre den sejr, som kan sende guldet til Herning, hvis ikke Brøndby vinder deres kamp.
Thomas Thomasbergs tropper kommer lige fra en vild kamp i Farum, hvor de kom stærkt fra start med højt pres og ild i øjnene, men hvor FC Nordsjælland efter 10 minutters tid begyndte at finde hullerne i osten, og pludselig med lynets hast havde bragt sig foran med 3-0 allerede efter 36 minutter.
I anden halvleg leverede midtjyderne en mere helstøbt præstation. Presset sad lige i skabet, der blev skabt masser af chancer, og der var langt bedre styr på FC Nordsjællands omstillinger.
Det vanvittige opgør endte med 3-3 efter et flot midtjysk comeback, og selvom et point selvfølgelig er bedre end nul, vil FC Midtjylland nok ærgre sig over, at det ikke blev til sejr, så de kunne have haft skæbnen i egne hænder her til sidste kamp.
Henrik Dalsgaard og Cho er tilbage fra karantæne, mens Dario Osorio, Marrony og Alhaji Kamara er ude med skader.
Silkeborg IF:
Sæsonens sidste kamp løber af stablen søndag, og som et af få hold, har Silkeborg ikke længere noget at spille for.
Det bliver til en sjetteplads ligemeget hvordan man vender og drejer det, og det bør de være godt tilfredse med i Søhøjlandet.
Kent Nielsen og co. kan se tilbage på en strålende sæson, hvor de igen fandt vej til Superligaens mesterskabsspil, og endnu vigtigere, at de sikrede klubbens første trofæ siden 2001 efter triumf i DBU Pokalen, hvor AGF blev besejret i finalen tidligere på måneden.
Udover trofæet sikrer pokalsejren også Silkeborg europæisk fodbold for anden gang på kun tre sæsoner. En fuldkommen formidabel bedrift for en klub af Silkeborgs størrelse.
I Superliga-regi har det ikke været et blændende forår for gæsterne, som kun har vundet to ud af hidtidige ni kampe i mesterskabsspillet.
Værd at bemærke er dog, at den ene af sejrene kom mod netop FC Midtjylland, som i slutningen af april blev kørt rundt på kunstgræsset på JYSK Park, hvor Silkeborg vandt med hele 3-0.
Mon Kent Nielsen og co. kan gentage bedriften og række en hjælpende hånd til Brøndby?
Alexander Busch og Anders Klynge er fortsat ude med skader, mens Fredrik Carlsen er spilleklar igen.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Dalsgaard, Ingason, Bech Sørensen, Paulinho – Sørensen, Martinez, Charles, Simsir – Franculino, Cho
Silkeborg IF (4-3-3): Larsen – Sonne, Rödin, Felix, Poulsen – Larsen, Brink, Mattsson – Adamsen, Thordarson – Lind
Dom:
FC Midtjylland skal bruge en sejr og håbe på pointtab til Brøndby, hvis mesterskabet skal ende i Herning.
Derfor er min forventning, at midtjyderne kommer buldrende ud af starthullerne for som minimum at have deres på det tørre.
Mod FC Nordsjælland lykkedes det høje og aggressive pres rigtig godt i store perioder, og da Silkeborg har langt mindre at skyde med i omstillinger, må det næsten blive samme udgangspunkt igen denne gang.
Gæsterne har ikke mere at spille for, og så ikke videre faretruende ud mod Brøndby senest.
FCM snupper en sikker sejr. 3-0.
Spilforslag:
FC Midtjylland vinder første halvleg til odds 1.80 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Chok i OB – siger op efter seks dage
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
MEDIE
Disse fire klubber meldes varme på Franculino
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Superliga-profil får trænerlicens
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
INTERVIEW
Neuers ord ramte Højbjerg
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
Vil bygge statue af Messi
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
TOPNYHED
Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF
INTERVIEW
Helt vilde tal: Er sket 185 gange
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
NYHEDER
Dansker opereret for anden gang på tre måneder
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
NYHEDER
Er det Chido Obis store chance?
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
INTERVIEW
Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
Kæmpestjerne angrer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
EKSKLUSIVT
Takkede nej til Superliga-klubber
DAGENS SPILFORSLAG
Tricolorii driller Gli Azzurri
Superligaboss om FCK: Pas på med det
INTERVIEW
‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
