Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 17:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Sandi Putros
På TV: 6’eren
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Claus Steinlein og co. på tribunen vil sikkert holde et vågent øje på stillingen i Brøndby – AGF søndag eftermiddag, men for spillerne på banen bør der som udgangspunkt ikke være så meget at rafle om.
Kun et nederlag til Brøndby vil nemlig gøre en pointdeler mod Silkeborg tålelig, og derfor må man gå ud fra, at FC Midtjylland kommer bragende ud på MCH Arena for at sikre den sejr, som kan sende guldet til Herning, hvis ikke Brøndby vinder deres kamp.
Thomas Thomasbergs tropper kommer lige fra en vild kamp i Farum, hvor de kom stærkt fra start med højt pres og ild i øjnene, men hvor FC Nordsjælland efter 10 minutters tid begyndte at finde hullerne i osten, og pludselig med lynets hast havde bragt sig foran med 3-0 allerede efter 36 minutter.
I anden halvleg leverede midtjyderne en mere helstøbt præstation. Presset sad lige i skabet, der blev skabt masser af chancer, og der var langt bedre styr på FC Nordsjællands omstillinger.
Det vanvittige opgør endte med 3-3 efter et flot midtjysk comeback, og selvom et point selvfølgelig er bedre end nul, vil FC Midtjylland nok ærgre sig over, at det ikke blev til sejr, så de kunne have haft skæbnen i egne hænder her til sidste kamp.
Henrik Dalsgaard og Cho er tilbage fra karantæne, mens Dario Osorio, Marrony og Alhaji Kamara er ude med skader.
Silkeborg IF:
Sæsonens sidste kamp løber af stablen søndag, og som et af få hold, har Silkeborg ikke længere noget at spille for.
Det bliver til en sjetteplads ligemeget hvordan man vender og drejer det, og det bør de være godt tilfredse med i Søhøjlandet.
Kent Nielsen og co. kan se tilbage på en strålende sæson, hvor de igen fandt vej til Superligaens mesterskabsspil, og endnu vigtigere, at de sikrede klubbens første trofæ siden 2001 efter triumf i DBU Pokalen, hvor AGF blev besejret i finalen tidligere på måneden.
Udover trofæet sikrer pokalsejren også Silkeborg europæisk fodbold for anden gang på kun tre sæsoner. En fuldkommen formidabel bedrift for en klub af Silkeborgs størrelse.
I Superliga-regi har det ikke været et blændende forår for gæsterne, som kun har vundet to ud af hidtidige ni kampe i mesterskabsspillet.
Værd at bemærke er dog, at den ene af sejrene kom mod netop FC Midtjylland, som i slutningen af april blev kørt rundt på kunstgræsset på JYSK Park, hvor Silkeborg vandt med hele 3-0.
Mon Kent Nielsen og co. kan gentage bedriften og række en hjælpende hånd til Brøndby?
Alexander Busch og Anders Klynge er fortsat ude med skader, mens Fredrik Carlsen er spilleklar igen.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Dalsgaard, Ingason, Bech Sørensen, Paulinho – Sørensen, Martinez, Charles, Simsir – Franculino, Cho
Silkeborg IF (4-3-3): Larsen – Sonne, Rödin, Felix, Poulsen – Larsen, Brink, Mattsson – Adamsen, Thordarson – Lind
Dom:
FC Midtjylland skal bruge en sejr og håbe på pointtab til Brøndby, hvis mesterskabet skal ende i Herning.
Derfor er min forventning, at midtjyderne kommer buldrende ud af starthullerne for som minimum at have deres på det tørre.
Mod FC Nordsjælland lykkedes det høje og aggressive pres rigtig godt i store perioder, og da Silkeborg har langt mindre at skyde med i omstillinger, må det næsten blive samme udgangspunkt igen denne gang.
Gæsterne har ikke mere at spille for, og så ikke videre faretruende ud mod Brøndby senest.
FCM snupper en sikker sejr. 3-0.
Spilforslag:
FC Midtjylland vinder første halvleg til odds 1.80 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
FC Midtjylland tangerer klubrekord
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
