FC Midtjylland – Vejle Boldklub

FC Midtjylland fik et perfekt resultat fra første kamp i CL-kvalens 3. runde, da de slog ungarske Ferencvaros 2-0. Fredag aften skal de forsøge at holde trit med Superligaens top, når de møder bundproppen Vejle Boldklub.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag den 9. august klokken 19:00
Spillested: MCH Arena, Herning, Danmark
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
FC Midtjylland
FC Midtjylland skal rette fokus tilbage på Superligaen midt mellem to kampe mod ungarske Ferencvaros i CL-kvalens 3. runde.

Fem point i de første tre Superligarunder er absolut brugbart, og her er en god chance for Ulvene til at snuppe sejr nummer to i lige så mange ligakampe på hjemmebane.

FC Midtjylland har i alt spillet tre betydende hjemmekampe siden sommerpausen, og selv om 1-0 mod UE Santa Coloma fra Andorra ikke lyder imponerende, har de dog holdt buret rent i alle tre kampe.

I den anden ende har Adam Buksa med to scoringer i Superligaen og det ene af de to mål mod Ferencvaros onsdag vist sin klasse.

Aral Simsir var omvendt ved at koste dyrt i tirsdagens kamp, da han brændte et straffespark ved stillingen 1:0, men hans mesterlige aflevering i anden halvleg til Franculino opvejede det brændte spark, for angriberen scorede sikkert til 2-0.

Der er oplagt mulighed for en del rotation hos FCM til denne kamp, men træner Thomasberg skal også have flow og rytme for øje.

Opgøret i Ungarn kan meget vel vise sig at være den vanskeligste trædesten tilbage på vej mod CL-spil, for med samlet sejr overtager FC Midtjylland det ungarske holds seedning i playoffrunden. Her vil de møde enten Apoel fra Nicosia eller Slovan Bratislava.

Selv om truppen allerede er bred og stærk i Herning, har Steinlein i ugens løb haft muldvarpeskindet fremme og hentet Christian Sørensen i FC København. Han skal afhjælpe de akutte udfordringer i venstresiden hos FCM, hvor Paulinho og unge Victor Bak døjer med skader, og han er med i truppen til fredagens kamp. Adam Buksa er ude.  

Vejle Boldklub
Der må være en del i Vejle Boldklub, der går rundt med en klar følelse af deja-vu.

I sæsonen 2023-2024 tabte de 13 kampe. 12 af de nederlag var på præcis ét mål.

Den ene gang, de tabte med mere, var på MCH Arena i Herning, hvor de i marts fik stryg 3-0 efter et rødt kort til Onugkha ved stillingen 0-0. Alle tre mål faldt efter det røde kort og i kampens sidste fjerdedel.

Men Vejle Boldklub fik reddet sig over stregen til allersidst i sæsonen og sikrede endnu en omgang i Superligaen.

Nu skulle det hele vel blive meget bedre, for de rubinrøde har Superliga-erfaring og overlevelsesinstinkt?

Klip til sæsonen 2024-2025, hvor Vejle Boldklub har tabt alle de første tre kampe med præcis ét overskydende mål. Hvad foregår der? Klubben har sagt farvel til Nathan Trott, der er rejst til FC København, og Raul Albentosa, der leder efter en ny klub. Indtil videre går det ikke så godt med at undvære de to profiler, og med mindre man er virkelig godt inde i de fjerne afkroge af transferverdenen, er afløserne da heller ikke umiddelbart velkendte navne.

Van Bruggen fra hollandske Almere, japanske Murata fra den bedste række i Aserbajdsjan og forsvarsspilleren Hujber fra kroatiske NK Istra. De kan sagtens vise sig at blive profiler. Der var heller ikke mange, der kendte Trott og Albentosa, da de ankom i Vejle Boldklub, men indtil videre ser det noget mørkt ud for vejlenserne.

Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Andersson, Diao, Bech, Sørensen – O. Sørensen, Martinez, Askildsen, Simsir – Franculino, Brynhildsen

Vejle Boldklub (3-4-3): Vekic – Kolinger, Velkov, Provstgaard – Hujber, Barry, Hetemi, Albornoz – Juwara, Onughka, Emmanouilidis

Dom:
FC Midtjylland plejer at være begejstrede for at have Vejle Boldklub på besøg. De seneste seks indbyrdes kampe på MCH Arena er endt med seks hjemmesejre og en samlet score på 22:2.

Det er mere end 3,5 mål i snit til værterne og under et halvt mål per kamp for gæsterne. Dét lover ikke godt for de røde.

I seneste sæson var FCM eneste hold, der knækkede Vejle Boldklub og slog dem med mere end ét overskydende mål, og historien taler altså for, at det sker igen.

Omvendt har Vejle Boldklub i den nye sæson fortsat de snævre nederlag, og FCM har allerede på tirsdag en ekstremt vigtig kamp i Ungarn.

Ulvene vil være fint tilfredse med en kneben sejr. 

Spilforslag:
FC Midtjylland (0:1) X til odds 4,00 hos bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Pas på, FCK – de blæser til angreb!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

To danske klubber jagter formstærk angriber

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser