Kampfakta:
Kampstart: Fredag den 9. august klokken 19:00
Spillested: MCH Arena, Herning, Danmark
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
FC Midtjylland
FC Midtjylland skal rette fokus tilbage på Superligaen midt mellem to kampe mod ungarske Ferencvaros i CL-kvalens 3. runde.
Fem point i de første tre Superligarunder er absolut brugbart, og her er en god chance for Ulvene til at snuppe sejr nummer to i lige så mange ligakampe på hjemmebane.
FC Midtjylland har i alt spillet tre betydende hjemmekampe siden sommerpausen, og selv om 1-0 mod UE Santa Coloma fra Andorra ikke lyder imponerende, har de dog holdt buret rent i alle tre kampe.
I den anden ende har Adam Buksa med to scoringer i Superligaen og det ene af de to mål mod Ferencvaros onsdag vist sin klasse.
Aral Simsir var omvendt ved at koste dyrt i tirsdagens kamp, da han brændte et straffespark ved stillingen 1:0, men hans mesterlige aflevering i anden halvleg til Franculino opvejede det brændte spark, for angriberen scorede sikkert til 2-0.
Der er oplagt mulighed for en del rotation hos FCM til denne kamp, men træner Thomasberg skal også have flow og rytme for øje.
Opgøret i Ungarn kan meget vel vise sig at være den vanskeligste trædesten tilbage på vej mod CL-spil, for med samlet sejr overtager FC Midtjylland det ungarske holds seedning i playoffrunden. Her vil de møde enten Apoel fra Nicosia eller Slovan Bratislava.
Selv om truppen allerede er bred og stærk i Herning, har Steinlein i ugens løb haft muldvarpeskindet fremme og hentet Christian Sørensen i FC København. Han skal afhjælpe de akutte udfordringer i venstresiden hos FCM, hvor Paulinho og unge Victor Bak døjer med skader, og han er med i truppen til fredagens kamp. Adam Buksa er ude.
Vejle Boldklub
Der må være en del i Vejle Boldklub, der går rundt med en klar følelse af deja-vu.
I sæsonen 2023-2024 tabte de 13 kampe. 12 af de nederlag var på præcis ét mål.
Den ene gang, de tabte med mere, var på MCH Arena i Herning, hvor de i marts fik stryg 3-0 efter et rødt kort til Onugkha ved stillingen 0-0. Alle tre mål faldt efter det røde kort og i kampens sidste fjerdedel.
Men Vejle Boldklub fik reddet sig over stregen til allersidst i sæsonen og sikrede endnu en omgang i Superligaen.
Nu skulle det hele vel blive meget bedre, for de rubinrøde har Superliga-erfaring og overlevelsesinstinkt?
Klip til sæsonen 2024-2025, hvor Vejle Boldklub har tabt alle de første tre kampe med præcis ét overskydende mål. Hvad foregår der? Klubben har sagt farvel til Nathan Trott, der er rejst til FC København, og Raul Albentosa, der leder efter en ny klub. Indtil videre går det ikke så godt med at undvære de to profiler, og med mindre man er virkelig godt inde i de fjerne afkroge af transferverdenen, er afløserne da heller ikke umiddelbart velkendte navne.
Van Bruggen fra hollandske Almere, japanske Murata fra den bedste række i Aserbajdsjan og forsvarsspilleren Hujber fra kroatiske NK Istra. De kan sagtens vise sig at blive profiler. Der var heller ikke mange, der kendte Trott og Albentosa, da de ankom i Vejle Boldklub, men indtil videre ser det noget mørkt ud for vejlenserne.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Andersson, Diao, Bech, Sørensen – O. Sørensen, Martinez, Askildsen, Simsir – Franculino, Brynhildsen
Vejle Boldklub (3-4-3): Vekic – Kolinger, Velkov, Provstgaard – Hujber, Barry, Hetemi, Albornoz – Juwara, Onughka, Emmanouilidis
Dom:
FC Midtjylland plejer at være begejstrede for at have Vejle Boldklub på besøg. De seneste seks indbyrdes kampe på MCH Arena er endt med seks hjemmesejre og en samlet score på 22:2.
Det er mere end 3,5 mål i snit til værterne og under et halvt mål per kamp for gæsterne. Dét lover ikke godt for de røde.
I seneste sæson var FCM eneste hold, der knækkede Vejle Boldklub og slog dem med mere end ét overskydende mål, og historien taler altså for, at det sker igen.
Omvendt har Vejle Boldklub i den nye sæson fortsat de snævre nederlag, og FCM har allerede på tirsdag en ekstremt vigtig kamp i Ungarn.
Ulvene vil være fint tilfredse med en kneben sejr.
Spilforslag:
FC Midtjylland (0:1) X til odds 4,00 hos bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
OPTAKT
AGF – OB
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
Tæt på utrolig kamprekord
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
MEDIE