FC Midtjylland – Vejle Boldklub

FC Midtjylland fik et perfekt resultat fra første kamp i CL-kvalens 3. runde, da de slog ungarske Ferencvaros 2-0. Fredag aften skal de forsøge at holde trit med Superligaens top, når de møder bundproppen Vejle Boldklub.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag den 9. august klokken 19:00
Spillested: MCH Arena, Herning, Danmark
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
FC Midtjylland
FC Midtjylland skal rette fokus tilbage på Superligaen midt mellem to kampe mod ungarske Ferencvaros i CL-kvalens 3. runde.

Fem point i de første tre Superligarunder er absolut brugbart, og her er en god chance for Ulvene til at snuppe sejr nummer to i lige så mange ligakampe på hjemmebane.

FC Midtjylland har i alt spillet tre betydende hjemmekampe siden sommerpausen, og selv om 1-0 mod UE Santa Coloma fra Andorra ikke lyder imponerende, har de dog holdt buret rent i alle tre kampe.

I den anden ende har Adam Buksa med to scoringer i Superligaen og det ene af de to mål mod Ferencvaros onsdag vist sin klasse.

Aral Simsir var omvendt ved at koste dyrt i tirsdagens kamp, da han brændte et straffespark ved stillingen 1:0, men hans mesterlige aflevering i anden halvleg til Franculino opvejede det brændte spark, for angriberen scorede sikkert til 2-0.

Der er oplagt mulighed for en del rotation hos FCM til denne kamp, men træner Thomasberg skal også have flow og rytme for øje.

Opgøret i Ungarn kan meget vel vise sig at være den vanskeligste trædesten tilbage på vej mod CL-spil, for med samlet sejr overtager FC Midtjylland det ungarske holds seedning i playoffrunden. Her vil de møde enten Apoel fra Nicosia eller Slovan Bratislava.

Selv om truppen allerede er bred og stærk i Herning, har Steinlein i ugens løb haft muldvarpeskindet fremme og hentet Christian Sørensen i FC København. Han skal afhjælpe de akutte udfordringer i venstresiden hos FCM, hvor Paulinho og unge Victor Bak døjer med skader, og han er med i truppen til fredagens kamp. Adam Buksa er ude.  

Vejle Boldklub
Der må være en del i Vejle Boldklub, der går rundt med en klar følelse af deja-vu.

I sæsonen 2023-2024 tabte de 13 kampe. 12 af de nederlag var på præcis ét mål.

Den ene gang, de tabte med mere, var på MCH Arena i Herning, hvor de i marts fik stryg 3-0 efter et rødt kort til Onugkha ved stillingen 0-0. Alle tre mål faldt efter det røde kort og i kampens sidste fjerdedel.

Men Vejle Boldklub fik reddet sig over stregen til allersidst i sæsonen og sikrede endnu en omgang i Superligaen.

Nu skulle det hele vel blive meget bedre, for de rubinrøde har Superliga-erfaring og overlevelsesinstinkt?

Klip til sæsonen 2024-2025, hvor Vejle Boldklub har tabt alle de første tre kampe med præcis ét overskydende mål. Hvad foregår der? Klubben har sagt farvel til Nathan Trott, der er rejst til FC København, og Raul Albentosa, der leder efter en ny klub. Indtil videre går det ikke så godt med at undvære de to profiler, og med mindre man er virkelig godt inde i de fjerne afkroge af transferverdenen, er afløserne da heller ikke umiddelbart velkendte navne.

Van Bruggen fra hollandske Almere, japanske Murata fra den bedste række i Aserbajdsjan og forsvarsspilleren Hujber fra kroatiske NK Istra. De kan sagtens vise sig at blive profiler. Der var heller ikke mange, der kendte Trott og Albentosa, da de ankom i Vejle Boldklub, men indtil videre ser det noget mørkt ud for vejlenserne.

Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Andersson, Diao, Bech, Sørensen – O. Sørensen, Martinez, Askildsen, Simsir – Franculino, Brynhildsen

Vejle Boldklub (3-4-3): Vekic – Kolinger, Velkov, Provstgaard – Hujber, Barry, Hetemi, Albornoz – Juwara, Onughka, Emmanouilidis

Dom:
FC Midtjylland plejer at være begejstrede for at have Vejle Boldklub på besøg. De seneste seks indbyrdes kampe på MCH Arena er endt med seks hjemmesejre og en samlet score på 22:2.

Det er mere end 3,5 mål i snit til værterne og under et halvt mål per kamp for gæsterne. Dét lover ikke godt for de røde.

I seneste sæson var FCM eneste hold, der knækkede Vejle Boldklub og slog dem med mere end ét overskydende mål, og historien taler altså for, at det sker igen.

Omvendt har Vejle Boldklub i den nye sæson fortsat de snævre nederlag, og FCM har allerede på tirsdag en ekstremt vigtig kamp i Ungarn.

Ulvene vil være fint tilfredse med en kneben sejr. 

Spilforslag:
FC Midtjylland (0:1) X til odds 4,00 hos bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre




LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

Stjerne peger på Højlund

Laver aftale med Frederik Birk

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Storroser dansk super-talent

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bayern slår rekord i ny storsejr

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

– Han ender i Premier League

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Tottenham under stregen

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

‘Han snakker ikke om andet!’

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

FC København med overtidssejr over Randers

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

FC Fredericia – Vejle Boldklub

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Silkeborg-comeback giver håb

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Randers FC – FC København

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!