Kampfakta:
Kampstart: Fredag den 9. august klokken 19:00
Spillested: MCH Arena, Herning, Danmark
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
FC Midtjylland
FC Midtjylland skal rette fokus tilbage på Superligaen midt mellem to kampe mod ungarske Ferencvaros i CL-kvalens 3. runde.
Fem point i de første tre Superligarunder er absolut brugbart, og her er en god chance for Ulvene til at snuppe sejr nummer to i lige så mange ligakampe på hjemmebane.
FC Midtjylland har i alt spillet tre betydende hjemmekampe siden sommerpausen, og selv om 1-0 mod UE Santa Coloma fra Andorra ikke lyder imponerende, har de dog holdt buret rent i alle tre kampe.
I den anden ende har Adam Buksa med to scoringer i Superligaen og det ene af de to mål mod Ferencvaros onsdag vist sin klasse.
Aral Simsir var omvendt ved at koste dyrt i tirsdagens kamp, da han brændte et straffespark ved stillingen 1:0, men hans mesterlige aflevering i anden halvleg til Franculino opvejede det brændte spark, for angriberen scorede sikkert til 2-0.
Der er oplagt mulighed for en del rotation hos FCM til denne kamp, men træner Thomasberg skal også have flow og rytme for øje.
Opgøret i Ungarn kan meget vel vise sig at være den vanskeligste trædesten tilbage på vej mod CL-spil, for med samlet sejr overtager FC Midtjylland det ungarske holds seedning i playoffrunden. Her vil de møde enten Apoel fra Nicosia eller Slovan Bratislava.
Selv om truppen allerede er bred og stærk i Herning, har Steinlein i ugens løb haft muldvarpeskindet fremme og hentet Christian Sørensen i FC København. Han skal afhjælpe de akutte udfordringer i venstresiden hos FCM, hvor Paulinho og unge Victor Bak døjer med skader, og han er med i truppen til fredagens kamp. Adam Buksa er ude.
Vejle Boldklub
Der må være en del i Vejle Boldklub, der går rundt med en klar følelse af deja-vu.
I sæsonen 2023-2024 tabte de 13 kampe. 12 af de nederlag var på præcis ét mål.
Den ene gang, de tabte med mere, var på MCH Arena i Herning, hvor de i marts fik stryg 3-0 efter et rødt kort til Onugkha ved stillingen 0-0. Alle tre mål faldt efter det røde kort og i kampens sidste fjerdedel.
Men Vejle Boldklub fik reddet sig over stregen til allersidst i sæsonen og sikrede endnu en omgang i Superligaen.
Nu skulle det hele vel blive meget bedre, for de rubinrøde har Superliga-erfaring og overlevelsesinstinkt?
Klip til sæsonen 2024-2025, hvor Vejle Boldklub har tabt alle de første tre kampe med præcis ét overskydende mål. Hvad foregår der? Klubben har sagt farvel til Nathan Trott, der er rejst til FC København, og Raul Albentosa, der leder efter en ny klub. Indtil videre går det ikke så godt med at undvære de to profiler, og med mindre man er virkelig godt inde i de fjerne afkroge af transferverdenen, er afløserne da heller ikke umiddelbart velkendte navne.
Van Bruggen fra hollandske Almere, japanske Murata fra den bedste række i Aserbajdsjan og forsvarsspilleren Hujber fra kroatiske NK Istra. De kan sagtens vise sig at blive profiler. Der var heller ikke mange, der kendte Trott og Albentosa, da de ankom i Vejle Boldklub, men indtil videre ser det noget mørkt ud for vejlenserne.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Andersson, Diao, Bech, Sørensen – O. Sørensen, Martinez, Askildsen, Simsir – Franculino, Brynhildsen
Vejle Boldklub (3-4-3): Vekic – Kolinger, Velkov, Provstgaard – Hujber, Barry, Hetemi, Albornoz – Juwara, Onughka, Emmanouilidis
Dom:
FC Midtjylland plejer at være begejstrede for at have Vejle Boldklub på besøg. De seneste seks indbyrdes kampe på MCH Arena er endt med seks hjemmesejre og en samlet score på 22:2.
Det er mere end 3,5 mål i snit til værterne og under et halvt mål per kamp for gæsterne. Dét lover ikke godt for de røde.
I seneste sæson var FCM eneste hold, der knækkede Vejle Boldklub og slog dem med mere end ét overskydende mål, og historien taler altså for, at det sker igen.
Omvendt har Vejle Boldklub i den nye sæson fortsat de snævre nederlag, og FCM har allerede på tirsdag en ekstremt vigtig kamp i Ungarn.
Ulvene vil være fint tilfredse med en kneben sejr.
Spilforslag:
FC Midtjylland (0:1) X til odds 4,00 hos bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Voldsomme anklager mod ‘AC’ – nu svarer konen
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 16
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
Bo Svensson favorit til stort job
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
TOPNYHED
Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’
TRANSFER Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
AVIS
Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
TRANSFER Melder om svære forhandlinger med Brøndby
Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
AGF på rov i Hobro IK
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
TOPNYHED
Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
EKSKLUSIVT Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
EKSKLUSIVT
‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
MEDIE
FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub
NYHEDER
Vender hjem til AaB
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
HELT VILDT
Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand får stryg af Haaland & City
Randers FC og OB spiller uafgjort
LIGE NU
Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG