Kampfakta:
Kampstart: Fredag den 9. august klokken 19:00
Spillested: MCH Arena, Herning, Danmark
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
FC Midtjylland
FC Midtjylland skal rette fokus tilbage på Superligaen midt mellem to kampe mod ungarske Ferencvaros i CL-kvalens 3. runde.
Fem point i de første tre Superligarunder er absolut brugbart, og her er en god chance for Ulvene til at snuppe sejr nummer to i lige så mange ligakampe på hjemmebane.
FC Midtjylland har i alt spillet tre betydende hjemmekampe siden sommerpausen, og selv om 1-0 mod UE Santa Coloma fra Andorra ikke lyder imponerende, har de dog holdt buret rent i alle tre kampe.
I den anden ende har Adam Buksa med to scoringer i Superligaen og det ene af de to mål mod Ferencvaros onsdag vist sin klasse.
Aral Simsir var omvendt ved at koste dyrt i tirsdagens kamp, da han brændte et straffespark ved stillingen 1:0, men hans mesterlige aflevering i anden halvleg til Franculino opvejede det brændte spark, for angriberen scorede sikkert til 2-0.
Der er oplagt mulighed for en del rotation hos FCM til denne kamp, men træner Thomasberg skal også have flow og rytme for øje.
Opgøret i Ungarn kan meget vel vise sig at være den vanskeligste trædesten tilbage på vej mod CL-spil, for med samlet sejr overtager FC Midtjylland det ungarske holds seedning i playoffrunden. Her vil de møde enten Apoel fra Nicosia eller Slovan Bratislava.
Selv om truppen allerede er bred og stærk i Herning, har Steinlein i ugens løb haft muldvarpeskindet fremme og hentet Christian Sørensen i FC København. Han skal afhjælpe de akutte udfordringer i venstresiden hos FCM, hvor Paulinho og unge Victor Bak døjer med skader, og han er med i truppen til fredagens kamp. Adam Buksa er ude.
Vejle Boldklub
Der må være en del i Vejle Boldklub, der går rundt med en klar følelse af deja-vu.
I sæsonen 2023-2024 tabte de 13 kampe. 12 af de nederlag var på præcis ét mål.
Den ene gang, de tabte med mere, var på MCH Arena i Herning, hvor de i marts fik stryg 3-0 efter et rødt kort til Onugkha ved stillingen 0-0. Alle tre mål faldt efter det røde kort og i kampens sidste fjerdedel.
Men Vejle Boldklub fik reddet sig over stregen til allersidst i sæsonen og sikrede endnu en omgang i Superligaen.
Nu skulle det hele vel blive meget bedre, for de rubinrøde har Superliga-erfaring og overlevelsesinstinkt?
Klip til sæsonen 2024-2025, hvor Vejle Boldklub har tabt alle de første tre kampe med præcis ét overskydende mål. Hvad foregår der? Klubben har sagt farvel til Nathan Trott, der er rejst til FC København, og Raul Albentosa, der leder efter en ny klub. Indtil videre går det ikke så godt med at undvære de to profiler, og med mindre man er virkelig godt inde i de fjerne afkroge af transferverdenen, er afløserne da heller ikke umiddelbart velkendte navne.
Van Bruggen fra hollandske Almere, japanske Murata fra den bedste række i Aserbajdsjan og forsvarsspilleren Hujber fra kroatiske NK Istra. De kan sagtens vise sig at blive profiler. Der var heller ikke mange, der kendte Trott og Albentosa, da de ankom i Vejle Boldklub, men indtil videre ser det noget mørkt ud for vejlenserne.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Andersson, Diao, Bech, Sørensen – O. Sørensen, Martinez, Askildsen, Simsir – Franculino, Brynhildsen
Vejle Boldklub (3-4-3): Vekic – Kolinger, Velkov, Provstgaard – Hujber, Barry, Hetemi, Albornoz – Juwara, Onughka, Emmanouilidis
Dom:
FC Midtjylland plejer at være begejstrede for at have Vejle Boldklub på besøg. De seneste seks indbyrdes kampe på MCH Arena er endt med seks hjemmesejre og en samlet score på 22:2.
Det er mere end 3,5 mål i snit til værterne og under et halvt mål per kamp for gæsterne. Dét lover ikke godt for de røde.
I seneste sæson var FCM eneste hold, der knækkede Vejle Boldklub og slog dem med mere end ét overskydende mål, og historien taler altså for, at det sker igen.
Omvendt har Vejle Boldklub i den nye sæson fortsat de snævre nederlag, og FCM har allerede på tirsdag en ekstremt vigtig kamp i Ungarn.
Ulvene vil være fint tilfredse med en kneben sejr.
Spilforslag:
FC Midtjylland (0:1) X til odds 4,00 hos bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Skadet hele foråret – nu er der nyt
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
22 millioner kroner!
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
Retssag om Maradonas død begynder forfra
Øjner europæisk trofæ
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
HELT VILDT