FC Nordsjælland bankede Brøndby i anden halvleg

FC Nordsjælland rullede sig ud i anden halvleg i 3-1-sejren over Brøndby.



Brøndby kollapsede i anden halvleg, hvor FC Nordsjælland på hjemmebane fik vendt 0-1 til en 3-1-sejr.

Det betyder, at FCN og FCK nu ligger alene i toppen af Superligaen, da begge hold har gjort rent bord i sæsonen og har ni point.

FCN var ellers bagud ved pause, men Brøndby faldt sammen i anden halvleg, hvor hjemmeholdet var altdominerende.

Brøndby var banens bedste hold i første halvleg, men som i tidligere kampe kunne kadencen slet ikke holdes til slutfløjt.

Brøndby lykkedes godt med at lukke ned for FCN-salgsemnet Ernest Nuamah, der dog alligevel fik vist sin klasse.

Den unge ghaneser havde udfordringer i åbent spil, men med en frisparksperle fik han bragt FCN foran i anden halvleg.

Det var en meget lige start på første halvleg i Farum, hvor begge mandskaber havde udfordringer med at skabe helt store chancer.

Som halvlegen skred frem, fik Brøndby spillet sig tættere og tættere på mål, og efter 21 minutter havde angriber Ohi Omoijuanfo en 100-procent-chance, som nordmanden sendte over mål.

Omoijuanfo fik dog gjort skaden god igen, da han efter 36 minutter fra baglinjen lagde en bold skråt tilbage til Nicolai Vallys, der scorede til 1-0.

Kort før pause havde Omoijuanfo endnu en stor chance, da han efter et hjørnespark fik headet bolden på overliggeren.

I anden halvleg stod der FCN på det hele, og hjemmeholdet fik spillet sig frem til flere store chancer.

Hjemvendte Marcus Ingvartsen fik udlignet efter 52 minutter, hvor han sendte et fladt indlæg i kassen.

Nuamah viste klassen med sin frisparkskasse, og så blev kampen til sidst lukket og slukket af Martin Frese, der ved bageste stolpe headede bolden ind til slutresultatet 3-1.

/ritzau/





Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC København – Randers FC

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Ny offensiv transfer i FCN?



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

De overvejer Christian Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Manchester United – Nottingham Forest

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Barcelona – Betis

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’