FC Nordsjælland bankede Brøndby i anden halvleg

FC Nordsjælland rullede sig ud i anden halvleg i 3-1-sejren over Brøndby.



Brøndby kollapsede i anden halvleg, hvor FC Nordsjælland på hjemmebane fik vendt 0-1 til en 3-1-sejr.

Det betyder, at FCN og FCK nu ligger alene i toppen af Superligaen, da begge hold har gjort rent bord i sæsonen og har ni point.

FCN var ellers bagud ved pause, men Brøndby faldt sammen i anden halvleg, hvor hjemmeholdet var altdominerende.

Brøndby var banens bedste hold i første halvleg, men som i tidligere kampe kunne kadencen slet ikke holdes til slutfløjt.

Brøndby lykkedes godt med at lukke ned for FCN-salgsemnet Ernest Nuamah, der dog alligevel fik vist sin klasse.

Den unge ghaneser havde udfordringer i åbent spil, men med en frisparksperle fik han bragt FCN foran i anden halvleg.

Det var en meget lige start på første halvleg i Farum, hvor begge mandskaber havde udfordringer med at skabe helt store chancer.

Som halvlegen skred frem, fik Brøndby spillet sig tættere og tættere på mål, og efter 21 minutter havde angriber Ohi Omoijuanfo en 100-procent-chance, som nordmanden sendte over mål.

Omoijuanfo fik dog gjort skaden god igen, da han efter 36 minutter fra baglinjen lagde en bold skråt tilbage til Nicolai Vallys, der scorede til 1-0.

Kort før pause havde Omoijuanfo endnu en stor chance, da han efter et hjørnespark fik headet bolden på overliggeren.

I anden halvleg stod der FCN på det hele, og hjemmeholdet fik spillet sig frem til flere store chancer.

Hjemvendte Marcus Ingvartsen fik udlignet efter 52 minutter, hvor han sendte et fladt indlæg i kassen.

Nuamah viste klassen med sin frisparkskasse, og så blev kampen til sidst lukket og slukket af Martin Frese, der ved bageste stolpe headede bolden ind til slutresultatet 3-1.

/ritzau/





Et markant problem for Silkeborg




LIVE

LIVE: Voldsom kritik inden kampstart

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Manchester United – Liverpool

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Melder Lindstrøm helt færdig

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Brøndby IF – FC Nordsjælland

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Martin Jørgensen lander nyt job

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Raser over Brian Riemer-interview

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse