FC Vestsjælland giver angribere fri til klubjagt

Joël Tshibamba og Thiago Borges er snart fortid i FC Vestsjælland.



Det ser ud til at blive en travl januar i FC Vestsjælland. Sportsdirektør Jacob ‘Gaxe’ Gregersen har meldt ud, at klubben skal forstærke sig på flere positioner, men der er også spillere, der er på vej til at forlade klubben. 

FC Vestsjælland er således parat til at sige farvel til de to offensivspillere Joël Tshibamba og Thiago Borges i dette transfervindue. Det oplyser cheftræner Michael Hansen over for lokalmediet Sjællandske. 

– De skal ud og have noget spilletid. De er begge for etablerede til at skulle være her uden at spille. De skal prøve og se, om de kan få gang i deres respektive karrierer et andet sted, siger Michael Hansen til avisen. 

Både Joël Tshibamba og Thiago Borges har kun fået spilletid i fem kampe i denne sæson og har ikke udsigt til mere spilletid i forårssæsonen. FC Vestsjælland vil i stedet forsøge at hente andre kræfter ind til offensiven, hvorfor de to spillere har fået fri til at finde et nyt sted at spille.

– De har fået en klar udmelding. De har også fået fri fra træning, så de får bedre tid til at koncentrere sig om at finde en ny klub. Nu har vi fået “Gaxe” ind som sportsdirektør, så han kommer til at varetage klubbens interesser i forhold til de to spillere. Jeg skal så koncentrere mig om de spillere, der stadig er her, siger Michael Hansen. 

Thiago Borges har kontraktudløb i FC Vestsjælland i sommeren 2016, mens Joël Tshibambas aftale med klubben udløber efter denne sæson. 







LIVE

TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jagter tidligere AGF’er

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Bekræfter kæmpebud

Fatter intet af Brøndby-bombe

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Overraskende skifte lurer

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Trist: Marios Oikonomou er død

– Neestrup kan blive næste landstræner

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Næste sæson skal vi i Europa