FC Vestsjælland giver angribere fri til klubjagt

Joël Tshibamba og Thiago Borges er snart fortid i FC Vestsjælland.



Det ser ud til at blive en travl januar i FC Vestsjælland. Sportsdirektør Jacob ‘Gaxe’ Gregersen har meldt ud, at klubben skal forstærke sig på flere positioner, men der er også spillere, der er på vej til at forlade klubben. 

FC Vestsjælland er således parat til at sige farvel til de to offensivspillere Joël Tshibamba og Thiago Borges i dette transfervindue. Det oplyser cheftræner Michael Hansen over for lokalmediet Sjællandske. 

– De skal ud og have noget spilletid. De er begge for etablerede til at skulle være her uden at spille. De skal prøve og se, om de kan få gang i deres respektive karrierer et andet sted, siger Michael Hansen til avisen. 

Både Joël Tshibamba og Thiago Borges har kun fået spilletid i fem kampe i denne sæson og har ikke udsigt til mere spilletid i forårssæsonen. FC Vestsjælland vil i stedet forsøge at hente andre kræfter ind til offensiven, hvorfor de to spillere har fået fri til at finde et nyt sted at spille.

– De har fået en klar udmelding. De har også fået fri fra træning, så de får bedre tid til at koncentrere sig om at finde en ny klub. Nu har vi fået “Gaxe” ind som sportsdirektør, så han kommer til at varetage klubbens interesser i forhold til de to spillere. Jeg skal så koncentrere mig om de spillere, der stadig er her, siger Michael Hansen. 

Thiago Borges har kontraktudløb i FC Vestsjælland i sommeren 2016, mens Joël Tshibambas aftale med klubben udløber efter denne sæson. 





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

– Neestrup kan blive næste landstræner

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

De er interesseret i Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Han vender hjem til FC København

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Historisk finale! Han er verdens bedste

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

De vil gerne have Jens Jønsson

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Patrick Mortensen færdig i AGF



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Polsk succestræner rygtes til Danmark