FC Vestsjælland giver angribere fri til klubjagt

Joël Tshibamba og Thiago Borges er snart fortid i FC Vestsjælland.



Det ser ud til at blive en travl januar i FC Vestsjælland. Sportsdirektør Jacob ‘Gaxe’ Gregersen har meldt ud, at klubben skal forstærke sig på flere positioner, men der er også spillere, der er på vej til at forlade klubben. 

FC Vestsjælland er således parat til at sige farvel til de to offensivspillere Joël Tshibamba og Thiago Borges i dette transfervindue. Det oplyser cheftræner Michael Hansen over for lokalmediet Sjællandske. 

– De skal ud og have noget spilletid. De er begge for etablerede til at skulle være her uden at spille. De skal prøve og se, om de kan få gang i deres respektive karrierer et andet sted, siger Michael Hansen til avisen. 

Både Joël Tshibamba og Thiago Borges har kun fået spilletid i fem kampe i denne sæson og har ikke udsigt til mere spilletid i forårssæsonen. FC Vestsjælland vil i stedet forsøge at hente andre kræfter ind til offensiven, hvorfor de to spillere har fået fri til at finde et nyt sted at spille.

– De har fået en klar udmelding. De har også fået fri fra træning, så de får bedre tid til at koncentrere sig om at finde en ny klub. Nu har vi fået “Gaxe” ind som sportsdirektør, så han kommer til at varetage klubbens interesser i forhold til de to spillere. Jeg skal så koncentrere mig om de spillere, der stadig er her, siger Michael Hansen. 

Thiago Borges har kontraktudløb i FC Vestsjælland i sommeren 2016, mens Joël Tshibambas aftale med klubben udløber efter denne sæson. 







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Knuser transferrekord

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Supercomputer: De vinder VM

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er danskers millionløn i Lazio



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Dybt forundret over Superliga-flop

Schweiz sender Colombia ud af VM

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Stor nedtur for Superliga-komet

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Medie: FCK-spiller enig med ny klub



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Medier jubler over USA’s nedtur

VM-spiller alvorligt skadet