FC Vestsjælland giver angribere fri til klubjagt

Joël Tshibamba og Thiago Borges er snart fortid i FC Vestsjælland.



Det ser ud til at blive en travl januar i FC Vestsjælland. Sportsdirektør Jacob ‘Gaxe’ Gregersen har meldt ud, at klubben skal forstærke sig på flere positioner, men der er også spillere, der er på vej til at forlade klubben. 

FC Vestsjælland er således parat til at sige farvel til de to offensivspillere Joël Tshibamba og Thiago Borges i dette transfervindue. Det oplyser cheftræner Michael Hansen over for lokalmediet Sjællandske. 

– De skal ud og have noget spilletid. De er begge for etablerede til at skulle være her uden at spille. De skal prøve og se, om de kan få gang i deres respektive karrierer et andet sted, siger Michael Hansen til avisen. 

Både Joël Tshibamba og Thiago Borges har kun fået spilletid i fem kampe i denne sæson og har ikke udsigt til mere spilletid i forårssæsonen. FC Vestsjælland vil i stedet forsøge at hente andre kræfter ind til offensiven, hvorfor de to spillere har fået fri til at finde et nyt sted at spille.

– De har fået en klar udmelding. De har også fået fri fra træning, så de får bedre tid til at koncentrere sig om at finde en ny klub. Nu har vi fået “Gaxe” ind som sportsdirektør, så han kommer til at varetage klubbens interesser i forhold til de to spillere. Jeg skal så koncentrere mig om de spillere, der stadig er her, siger Michael Hansen. 

Thiago Borges har kontraktudløb i FC Vestsjælland i sommeren 2016, mens Joël Tshibambas aftale med klubben udløber efter denne sæson. 






Napoli-chok på vej




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Afsløring: De er færdige i Randers

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Lyon forhandler med dansk profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Godt nyt for Jess Thorup

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Vil hente FC Midtjylland-profil

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Fortryder FC Barcelona-transfer

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Snart sker det