FC Vestsjælland giver angribere fri til klubjagt

Joël Tshibamba og Thiago Borges er snart fortid i FC Vestsjælland.



Det ser ud til at blive en travl januar i FC Vestsjælland. Sportsdirektør Jacob ‘Gaxe’ Gregersen har meldt ud, at klubben skal forstærke sig på flere positioner, men der er også spillere, der er på vej til at forlade klubben. 

FC Vestsjælland er således parat til at sige farvel til de to offensivspillere Joël Tshibamba og Thiago Borges i dette transfervindue. Det oplyser cheftræner Michael Hansen over for lokalmediet Sjællandske. 

– De skal ud og have noget spilletid. De er begge for etablerede til at skulle være her uden at spille. De skal prøve og se, om de kan få gang i deres respektive karrierer et andet sted, siger Michael Hansen til avisen. 

Både Joël Tshibamba og Thiago Borges har kun fået spilletid i fem kampe i denne sæson og har ikke udsigt til mere spilletid i forårssæsonen. FC Vestsjælland vil i stedet forsøge at hente andre kræfter ind til offensiven, hvorfor de to spillere har fået fri til at finde et nyt sted at spille.

– De har fået en klar udmelding. De har også fået fri fra træning, så de får bedre tid til at koncentrere sig om at finde en ny klub. Nu har vi fået “Gaxe” ind som sportsdirektør, så han kommer til at varetage klubbens interesser i forhold til de to spillere. Jeg skal så koncentrere mig om de spillere, der stadig er her, siger Michael Hansen. 

Thiago Borges har kontraktudløb i FC Vestsjælland i sommeren 2016, mens Joël Tshibambas aftale med klubben udløber efter denne sæson. 







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Skyder stor FCM-historie ned

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dansker på blokken i ny storklub

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Brasilien – Norge

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

‘Det er et angreb på FCK’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Her er 1/8-finalerne ved VM

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er prisen på Aral Simsir

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Storklub forhørte sig på FCK-boss

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Klapper i om stor Superliga-transfer

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Superliga-klub jagter Jakob Bonde