FCK afværger stort AGF-comeback og sejrer

FCK slog mandag aften AGF med 3-2 efter en højdramatisk kamp, hvor AGF var tæt på at hente FCK’s 3-0-føring.



FC København vandt for anden runde i træk med ét mål over AGF i endnu en højdramatisk superligaduel.

Mandag aften blev det til 3-2 på hjemmebane efter en kamp, hvor FCK strålede i første halvleg og gik til pause foran med tre.

AGF tog dog skeen i den anden hånd i anden halvleg og var uhyre tæt på et comeback. Til sidst kunne FCK dog ånde lettet op og fejre sejren og et stort skridt mod som minimum at sikre tredjepladsen.

FCK er efter 28 runder nummer tre med fire point op til andenpladsen Brøndby, mens der er seks point ned til AGF på fjerdepladsen.

Værterne var denne gang uden profiler som Lukas Lerager, Carlos Zeca, Nicolai Boilesen og Rasmus Falk, mens AGF kunne glæde sig over at have anfører og topscorer Patrick Mortensen tilbage.

AGF kom aggressivt fra land og pressede FCK, men efter syv minutter punkterede værterne aarhusianernes gode start.

Kamil Wilczek kom nemlig først på bolden efter et indlæg fra Viktor Fischer, og så prikkede Wilczek FCK foran 1-0 til stor glæde for de omkring 10.300 tilskuere på lægterne.

AGF virkede til at falde helt sammen efter FCK’s mål, og gæsterne fik slet ikke skabt noget mod en FCK-defensiv, som stod strålende.

FCK virkede samtidigt skarp i sit pres og i sine afleveringer, og derfor var det ganske fortjent, at Victor Nelsson kunne heade FCK på 2-0 efter 17 minutter.

Det blev endnu bedre for københavnerne, da landsholdsspiller Jonas Wind omsatte et straffespark til pauseføringen 3-0.

Der skulle alvorlige ændringer til for AGF, og det lykkedes aarhusianerne at komme bedre med, selv om David Nielsen ikke skiftede ud på sit hold.

AGF fik endelig gang i sit spil på FCK’s halvdel, og det kastede flere dødbolde af sig, og det blev særdeles farligt.

På to hjørnespark sendte højrebacken Kevin Diks nemlig AGF på 1-3 og 2-3 i det 57. og 67. minut, og så levede kampen for alvor.

FCK’erne virkede skræmte, og de fik slet ikke gang i eget spil. Derfor generobrede AGF hurtigt bolden ved boldtab, og det pressede FCK langt tilbage.

AGF fik flere dødbolde mod slutningen af kampen, og selv keeper Kamil Grabara gik med frem. Men skarpheden udeblev, og så vandt FCK.

/ritzau/







Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Storklub jagter Jacob Neestrup

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Hylder Mads Hermansen



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Victor Froholdt bliver matchvinder

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Neestrup afslører reprimande

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Brøndby IF – Sønderjyske

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

FCK i dialog med Zanka

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Scoringsfattigt i Silkeborg

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix