FCK afværger stort AGF-comeback og sejrer

FCK slog mandag aften AGF med 3-2 efter en højdramatisk kamp, hvor AGF var tæt på at hente FCK’s 3-0-føring.



FC København vandt for anden runde i træk med ét mål over AGF i endnu en højdramatisk superligaduel.

Mandag aften blev det til 3-2 på hjemmebane efter en kamp, hvor FCK strålede i første halvleg og gik til pause foran med tre.

AGF tog dog skeen i den anden hånd i anden halvleg og var uhyre tæt på et comeback. Til sidst kunne FCK dog ånde lettet op og fejre sejren og et stort skridt mod som minimum at sikre tredjepladsen.

FCK er efter 28 runder nummer tre med fire point op til andenpladsen Brøndby, mens der er seks point ned til AGF på fjerdepladsen.

Værterne var denne gang uden profiler som Lukas Lerager, Carlos Zeca, Nicolai Boilesen og Rasmus Falk, mens AGF kunne glæde sig over at have anfører og topscorer Patrick Mortensen tilbage.

AGF kom aggressivt fra land og pressede FCK, men efter syv minutter punkterede værterne aarhusianernes gode start.

Kamil Wilczek kom nemlig først på bolden efter et indlæg fra Viktor Fischer, og så prikkede Wilczek FCK foran 1-0 til stor glæde for de omkring 10.300 tilskuere på lægterne.

AGF virkede til at falde helt sammen efter FCK’s mål, og gæsterne fik slet ikke skabt noget mod en FCK-defensiv, som stod strålende.

FCK virkede samtidigt skarp i sit pres og i sine afleveringer, og derfor var det ganske fortjent, at Victor Nelsson kunne heade FCK på 2-0 efter 17 minutter.

Det blev endnu bedre for københavnerne, da landsholdsspiller Jonas Wind omsatte et straffespark til pauseføringen 3-0.

Der skulle alvorlige ændringer til for AGF, og det lykkedes aarhusianerne at komme bedre med, selv om David Nielsen ikke skiftede ud på sit hold.

AGF fik endelig gang i sit spil på FCK’s halvdel, og det kastede flere dødbolde af sig, og det blev særdeles farligt.

På to hjørnespark sendte højrebacken Kevin Diks nemlig AGF på 1-3 og 2-3 i det 57. og 67. minut, og så levede kampen for alvor.

FCK’erne virkede skræmte, og de fik slet ikke gang i eget spil. Derfor generobrede AGF hurtigt bolden ved boldtab, og det pressede FCK langt tilbage.

AGF fik flere dødbolde mod slutningen af kampen, og selv keeper Kamil Grabara gik med frem. Men skarpheden udeblev, og så vandt FCK.

/ritzau/





Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb




LIVE

LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Voldsom straf til Clement Bischoff



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Laver aftale med Frederik Birk

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Blæst fuldstændig omkuld

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Storklub lurer på Superliga-profil

Storroser dansk super-talent

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Silkeborg-comeback giver håb

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!