FCK afværger stort AGF-comeback og sejrer

FCK slog mandag aften AGF med 3-2 efter en højdramatisk kamp, hvor AGF var tæt på at hente FCK’s 3-0-føring.



FC København vandt for anden runde i træk med ét mål over AGF i endnu en højdramatisk superligaduel.

Mandag aften blev det til 3-2 på hjemmebane efter en kamp, hvor FCK strålede i første halvleg og gik til pause foran med tre.

AGF tog dog skeen i den anden hånd i anden halvleg og var uhyre tæt på et comeback. Til sidst kunne FCK dog ånde lettet op og fejre sejren og et stort skridt mod som minimum at sikre tredjepladsen.

FCK er efter 28 runder nummer tre med fire point op til andenpladsen Brøndby, mens der er seks point ned til AGF på fjerdepladsen.

Værterne var denne gang uden profiler som Lukas Lerager, Carlos Zeca, Nicolai Boilesen og Rasmus Falk, mens AGF kunne glæde sig over at have anfører og topscorer Patrick Mortensen tilbage.

AGF kom aggressivt fra land og pressede FCK, men efter syv minutter punkterede værterne aarhusianernes gode start.

Kamil Wilczek kom nemlig først på bolden efter et indlæg fra Viktor Fischer, og så prikkede Wilczek FCK foran 1-0 til stor glæde for de omkring 10.300 tilskuere på lægterne.

AGF virkede til at falde helt sammen efter FCK’s mål, og gæsterne fik slet ikke skabt noget mod en FCK-defensiv, som stod strålende.

FCK virkede samtidigt skarp i sit pres og i sine afleveringer, og derfor var det ganske fortjent, at Victor Nelsson kunne heade FCK på 2-0 efter 17 minutter.

Det blev endnu bedre for københavnerne, da landsholdsspiller Jonas Wind omsatte et straffespark til pauseføringen 3-0.

Der skulle alvorlige ændringer til for AGF, og det lykkedes aarhusianerne at komme bedre med, selv om David Nielsen ikke skiftede ud på sit hold.

AGF fik endelig gang i sit spil på FCK’s halvdel, og det kastede flere dødbolde af sig, og det blev særdeles farligt.

På to hjørnespark sendte højrebacken Kevin Diks nemlig AGF på 1-3 og 2-3 i det 57. og 67. minut, og så levede kampen for alvor.

FCK’erne virkede skræmte, og de fik slet ikke gang i eget spil. Derfor generobrede AGF hurtigt bolden ved boldtab, og det pressede FCK langt tilbage.

AGF fik flere dødbolde mod slutningen af kampen, og selv keeper Kamil Grabara gik med frem. Men skarpheden udeblev, og så vandt FCK.

/ritzau/





Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Klar besked til FCK-fans

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

FC København scorer millionbeløb

Storhylder Christian Nørgaard

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

FC København interesseret i denne angriber

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Vild med ny Eriksen-løsning

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Køber sig ind i dansk klub

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Trist Kvistgaarden-melding

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Brøndbys store karantænemareridt

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

De vil hente Andreas Maxsø

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Lothar Matthaüs storroser dansker

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Peger på mulig gave til FCK

Pogba investerer i kamelvæddeløb

FCM-stjerne færdig for i år