FCK afværger stort AGF-comeback og sejrer

FCK slog mandag aften AGF med 3-2 efter en højdramatisk kamp, hvor AGF var tæt på at hente FCK’s 3-0-føring.



FC København vandt for anden runde i træk med ét mål over AGF i endnu en højdramatisk superligaduel.

Mandag aften blev det til 3-2 på hjemmebane efter en kamp, hvor FCK strålede i første halvleg og gik til pause foran med tre.

AGF tog dog skeen i den anden hånd i anden halvleg og var uhyre tæt på et comeback. Til sidst kunne FCK dog ånde lettet op og fejre sejren og et stort skridt mod som minimum at sikre tredjepladsen.

FCK er efter 28 runder nummer tre med fire point op til andenpladsen Brøndby, mens der er seks point ned til AGF på fjerdepladsen.

Værterne var denne gang uden profiler som Lukas Lerager, Carlos Zeca, Nicolai Boilesen og Rasmus Falk, mens AGF kunne glæde sig over at have anfører og topscorer Patrick Mortensen tilbage.

AGF kom aggressivt fra land og pressede FCK, men efter syv minutter punkterede værterne aarhusianernes gode start.

Kamil Wilczek kom nemlig først på bolden efter et indlæg fra Viktor Fischer, og så prikkede Wilczek FCK foran 1-0 til stor glæde for de omkring 10.300 tilskuere på lægterne.

AGF virkede til at falde helt sammen efter FCK’s mål, og gæsterne fik slet ikke skabt noget mod en FCK-defensiv, som stod strålende.

FCK virkede samtidigt skarp i sit pres og i sine afleveringer, og derfor var det ganske fortjent, at Victor Nelsson kunne heade FCK på 2-0 efter 17 minutter.

Det blev endnu bedre for københavnerne, da landsholdsspiller Jonas Wind omsatte et straffespark til pauseføringen 3-0.

Der skulle alvorlige ændringer til for AGF, og det lykkedes aarhusianerne at komme bedre med, selv om David Nielsen ikke skiftede ud på sit hold.

AGF fik endelig gang i sit spil på FCK’s halvdel, og det kastede flere dødbolde af sig, og det blev særdeles farligt.

På to hjørnespark sendte højrebacken Kevin Diks nemlig AGF på 1-3 og 2-3 i det 57. og 67. minut, og så levede kampen for alvor.

FCK’erne virkede skræmte, og de fik slet ikke gang i eget spil. Derfor generobrede AGF hurtigt bolden ved boldtab, og det pressede FCK langt tilbage.

AGF fik flere dødbolde mod slutningen af kampen, og selv keeper Kamil Grabara gik med frem. Men skarpheden udeblev, og så vandt FCK.

/ritzau/





TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale



EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

FCK afværger historisk nederlag

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Stort slag for FC København

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

OB – FC København

– Pinligt for rigtig mange at se

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Alexander Lind revser Superliga-profil

Cooper afslører: Han starter inde

Høgh hyldes af UEFA

AGF-profil overvejer karrierestop

Tottenham Hotspur – Arsenal

Bo Svensson i spil til stort job

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Tidligere FCK-talent skifter

Neymar overvejer karrierestop

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

– Stemningen i FCK er håbløs!

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann