FCK-boss utilfreds over få finalebilletter

Der bliver ikke plads til mange fans til årets pokalfinale, som skal spilles på MCH Arena.



PARKEN (Tipsbladet): Årets pokalfinale skal alligevel ikke spilles på Brøndby Stadion, men i stedet på MCH Arena.

Det står klart efter FC Københavns sejr over Viborg FF torsdag aften, som betyder, at ‘Løverne’ skal møde Silkeborg IF i finalen, som spilles den 29. maj. Forud for semifinalerne præsenterede Divisionsforeningen fire mulige scenarier, alt afhængig af finalisterne, og i tre ud af fire scenarier skulle finalen afvikles på Brøndby Stadion.

Men med en finale mellem FC København og Silkeborg rykkes finalen altså til Herning, da Divisionsforeningen af politiet har fået en anbefaling om ikke at spille finalen i Brøndby med disse to finalister. Efter sejren over Viborg gav FC København-direktør Jacob Lauesen et interview til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse, hvor FCK-bossen udtrykte ærgrelse over, at finalen skal spilles på MCH Arena, der kun har plads til 12.000 tilskuere.

– Jeg så et tal i dag – det er 3.500 billetter til fans, resten går til sponsorer og DBU’s familie og andre ting. 3.500 fans. Vi kunne sælge 50.000 billetter bare til vores fans. Der var 12.000 mennesker fra Silkeborg herovre sidste år, det er jo hele kapaciteten på det stadion. Det her bliver ikke den festdag, dansk fodbold fortjener for en pokalfinale, lød det fra Jacob Lauesen.

Også Divisionsforeningens formand Claus Thomsen stillede op til interview i Parken, og han blev spurgt, om det ikke er en skam, at en kæmpe kamp som pokalfinalen skal spilles foran blot 12.000 tilskuere.

– Som fodboldmand har jeg en ambition om, at ligegyldigt hvilke klubber der spiller finalen, ligegyldigt på hvilket stadion, skal der altid spilles for fuld kapacitet. Det er det, vi vil, og det er dér, vi skal hen, og det skal vi fra næste sæson, hvor vi i øvrigt spiller finalen i Parken, lød svaret her fra Claus Thomsen.

Divisionsforeningens formand Claus Thomsen (Foto: Alamy).

FC København har gjort det klart, at de gerne havde set finalen blive spillet i Parken, mens Silkeborg også har ærgret sig over, at de ikke får flere fans med til kampen, men Divisionsforeningen har ikke tænkt sig at lytte til de ønsker.

– Nej, der kommer det ønske, der hedder, at vi ikke spiller på et af de stadioner, hvor finaledeltagerne er. Og vi ønsker i øvrigt at flytte det rundt, og vi spiller også to ud af fire år i Parken, så vi spiller rigtigt mange finaler herinde. Så det bliver Herning, vi spiller i i år, lød det fra Claus Thomsen, der også blev spurgt, hvorfor Divisionsforeningen ikke har ventet på, at finalisterne blev fundet, så de kunne blive taget med på råd i forhold til finalestadionet:

– Det er jo ikke de hold, der er i finalen, der beslutter det. Det er jo DBU og Divisionsforeningen, som afholder finalen. Og DBU og Divisionsforeningen består jo af klubberne, skal jeg lige huske at sige, så det er jo en samlet beslutning, man tager. Og den har været, at man ønsker at flytte det rundt, og den har været, at man i år i skulle have spillet på Brøndby Stadion. Det er vi så blevet rådgivet til at lade være med, hvis det alene var FC Københavns fans, vi skulle have derud. Så har vi en mulighed for at spille i Herning, fordi vi ikke spiller på det af de to deltagende holds stadion.

Læs mere her, hvor Jacob Lauesen undrer sig over, hvorfor pokalfinalen i år skal spilles i Herning.







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De jagter Henrik Meister

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Afslører dansk toptræners millionløn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Arsenal-dansker vender hjem

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Afslører: Dolberg sat til salg

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Tysk VM-chok

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Tottenham henter Liverpool-profil

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Medier sender ham hjem til AGF