PARKEN (Tipsbladet): Årets pokalfinale skal alligevel ikke spilles på Brøndby Stadion, men i stedet på MCH Arena.
Det står klart efter FC Københavns sejr over Viborg FF torsdag aften, som betyder, at ‘Løverne’ skal møde Silkeborg IF i finalen, som spilles den 29. maj. Forud for semifinalerne præsenterede Divisionsforeningen fire mulige scenarier, alt afhængig af finalisterne, og i tre ud af fire scenarier skulle finalen afvikles på Brøndby Stadion.
Men med en finale mellem FC København og Silkeborg rykkes finalen altså til Herning, da Divisionsforeningen af politiet har fået en anbefaling om ikke at spille finalen i Brøndby med disse to finalister. Efter sejren over Viborg gav FC København-direktør Jacob Lauesen et interview til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse, hvor FCK-bossen udtrykte ærgrelse over, at finalen skal spilles på MCH Arena, der kun har plads til 12.000 tilskuere.
– Jeg så et tal i dag – det er 3.500 billetter til fans, resten går til sponsorer og DBU’s familie og andre ting. 3.500 fans. Vi kunne sælge 50.000 billetter bare til vores fans. Der var 12.000 mennesker fra Silkeborg herovre sidste år, det er jo hele kapaciteten på det stadion. Det her bliver ikke den festdag, dansk fodbold fortjener for en pokalfinale, lød det fra Jacob Lauesen.
Også Divisionsforeningens formand Claus Thomsen stillede op til interview i Parken, og han blev spurgt, om det ikke er en skam, at en kæmpe kamp som pokalfinalen skal spilles foran blot 12.000 tilskuere.
– Som fodboldmand har jeg en ambition om, at ligegyldigt hvilke klubber der spiller finalen, ligegyldigt på hvilket stadion, skal der altid spilles for fuld kapacitet. Det er det, vi vil, og det er dér, vi skal hen, og det skal vi fra næste sæson, hvor vi i øvrigt spiller finalen i Parken, lød svaret her fra Claus Thomsen.

Divisionsforeningens formand Claus Thomsen (Foto: Alamy).
FC København har gjort det klart, at de gerne havde set finalen blive spillet i Parken, mens Silkeborg også har ærgret sig over, at de ikke får flere fans med til kampen, men Divisionsforeningen har ikke tænkt sig at lytte til de ønsker.
– Nej, der kommer det ønske, der hedder, at vi ikke spiller på et af de stadioner, hvor finaledeltagerne er. Og vi ønsker i øvrigt at flytte det rundt, og vi spiller også to ud af fire år i Parken, så vi spiller rigtigt mange finaler herinde. Så det bliver Herning, vi spiller i i år, lød det fra Claus Thomsen, der også blev spurgt, hvorfor Divisionsforeningen ikke har ventet på, at finalisterne blev fundet, så de kunne blive taget med på råd i forhold til finalestadionet:
– Det er jo ikke de hold, der er i finalen, der beslutter det. Det er jo DBU og Divisionsforeningen, som afholder finalen. Og DBU og Divisionsforeningen består jo af klubberne, skal jeg lige huske at sige, så det er jo en samlet beslutning, man tager. Og den har været, at man ønsker at flytte det rundt, og den har været, at man i år i skulle have spillet på Brøndby Stadion. Det er vi så blevet rådgivet til at lade være med, hvis det alene var FC Københavns fans, vi skulle have derud. Så har vi en mulighed for at spille i Herning, fordi vi ikke spiller på det af de to deltagende holds stadion.
Læs mere her, hvor Jacob Lauesen undrer sig over, hvorfor pokalfinalen i år skal spilles i Herning.
– Velkommen hjem Andreas Christensen
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
Stor ros til FC Midtjylland
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
Voldsomt transferønske til FCK
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
TOPNYHED
Belønnes af FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
NYHEDER Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
TRANSFER Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne
MEDIE Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
– Det er lidt kaotisk
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund