PARKEN (Tipsbladet): Årets pokalfinale skal alligevel ikke spilles på Brøndby Stadion, men i stedet på MCH Arena.
Det står klart efter FC Københavns sejr over Viborg FF torsdag aften, som betyder, at ‘Løverne’ skal møde Silkeborg IF i finalen, som spilles den 29. maj. Forud for semifinalerne præsenterede Divisionsforeningen fire mulige scenarier, alt afhængig af finalisterne, og i tre ud af fire scenarier skulle finalen afvikles på Brøndby Stadion.
Men med en finale mellem FC København og Silkeborg rykkes finalen altså til Herning, da Divisionsforeningen af politiet har fået en anbefaling om ikke at spille finalen i Brøndby med disse to finalister. Efter sejren over Viborg gav FC København-direktør Jacob Lauesen et interview til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse, hvor FCK-bossen udtrykte ærgrelse over, at finalen skal spilles på MCH Arena, der kun har plads til 12.000 tilskuere.
– Jeg så et tal i dag – det er 3.500 billetter til fans, resten går til sponsorer og DBU’s familie og andre ting. 3.500 fans. Vi kunne sælge 50.000 billetter bare til vores fans. Der var 12.000 mennesker fra Silkeborg herovre sidste år, det er jo hele kapaciteten på det stadion. Det her bliver ikke den festdag, dansk fodbold fortjener for en pokalfinale, lød det fra Jacob Lauesen.
Også Divisionsforeningens formand Claus Thomsen stillede op til interview i Parken, og han blev spurgt, om det ikke er en skam, at en kæmpe kamp som pokalfinalen skal spilles foran blot 12.000 tilskuere.
– Som fodboldmand har jeg en ambition om, at ligegyldigt hvilke klubber der spiller finalen, ligegyldigt på hvilket stadion, skal der altid spilles for fuld kapacitet. Det er det, vi vil, og det er dér, vi skal hen, og det skal vi fra næste sæson, hvor vi i øvrigt spiller finalen i Parken, lød svaret her fra Claus Thomsen.

Divisionsforeningens formand Claus Thomsen (Foto: Alamy).
FC København har gjort det klart, at de gerne havde set finalen blive spillet i Parken, mens Silkeborg også har ærgret sig over, at de ikke får flere fans med til kampen, men Divisionsforeningen har ikke tænkt sig at lytte til de ønsker.
– Nej, der kommer det ønske, der hedder, at vi ikke spiller på et af de stadioner, hvor finaledeltagerne er. Og vi ønsker i øvrigt at flytte det rundt, og vi spiller også to ud af fire år i Parken, så vi spiller rigtigt mange finaler herinde. Så det bliver Herning, vi spiller i i år, lød det fra Claus Thomsen, der også blev spurgt, hvorfor Divisionsforeningen ikke har ventet på, at finalisterne blev fundet, så de kunne blive taget med på råd i forhold til finalestadionet:
– Det er jo ikke de hold, der er i finalen, der beslutter det. Det er jo DBU og Divisionsforeningen, som afholder finalen. Og DBU og Divisionsforeningen består jo af klubberne, skal jeg lige huske at sige, så det er jo en samlet beslutning, man tager. Og den har været, at man ønsker at flytte det rundt, og den har været, at man i år i skulle have spillet på Brøndby Stadion. Det er vi så blevet rådgivet til at lade være med, hvis det alene var FC Københavns fans, vi skulle have derud. Så har vi en mulighed for at spille i Herning, fordi vi ikke spiller på det af de to deltagende holds stadion.
Læs mere her, hvor Jacob Lauesen undrer sig over, hvorfor pokalfinalen i år skal spilles i Herning.

‘Nogle år i FCK eller Lyngby havde da været fedt’

Utilfreds FCK-boss: Det er helt ærligt noget rod

Er det Martin Retovs næste klub?

FC København er klar til pokalfinalen

Laudrup blæst bagover: ‘Det er simpelthen vildt’

Superliga-klub gidsel i absurd transferspin

Fantastisk nyt for Kasper Schmeichel

Pokalfinalen spilles i Herning

Lars Seier helt enig med Brøndby-stjerne

Klar til at forlænge

Opstilling: FCK blæser til angreb mod Viborg

‘Nogle fjolser’

Stopper karrieren – bliver i Superliga-klub

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Åndssvagt og dybt uansvarligt, dansk fodbold!

Damsgaard-eufori: ‘Ham her er din mand’

Cristiano Ronaldos søn får kæmpe skulderklap

Trykket stiger i AGF: Rösler lukkede træningen

Thomas Gravesen langer ud efter Frederik Birk

Vanvidsskifte under opsejling?

‘Brian Riemer vil gerne have mig på landsholdet’

Store klubber lurer på Huescas: Her er planen

Bo Henriksen har et stort problem

Efter pokal-fiasko: Brøndby-aktien styrtdykker

Forlanger tårnhøj pris – dansk klub kan indkassere

Afviste FCK

Udskældt regel: Derfor holder FCM-boss med FCK

‘Én dårlig kamp og man er slået tilbage til nul’

FC Midtjylland-stjerne forklarer ‘sindssyg’ tanke

Michael Laudrup: Det er ikke godt nok

Bister Arsenal-træner: Vi var bedre end PSG

Røde Djævle basker baskere på Old Trafford

Færdig i FC Barcelona?

PSG neutraliserer Arsenal og stryger i CL-finalen

Brøndby-kaptajn tordner: Føler, at man er statist

Frederik Birk reagerer på Brøndbys skrækuge

Utilfreds Schmedes udpeger: Derfor gik det galt

Silkeborg er i pokalfinalen

Kollaps: Det er ved at koste Brøndby meget dyrt

Spændende, Brøndby: Ny spiller en offensiv maskine

Det er skandaløst, Brøndby!

Her smadrer de FCK: Har en god playbook

Robin van Persie hylder ny Brøndby-stjerne

Brøndby lander første sommertransfer

Sådan gik det, da SIF slog Brøndby ud af pokalen

Frederik Birk bænker Brøndby-stjerne

Polsk legende: Så bør Niels Frederiksen stoppe

‘Sindssygt, sindssygt,’ siger Oliver Lund

Manchester United putter Dorgu på “urørlig” liste

Monstertransfer? Topboss til Brøndby-brag

Neestrup hylder FCK-stjerne: Ender i en stor liga

Disse seks danske stjerner kan hentes gratis

Jagter Liverpool-reserve – koster 350 mio. kroner

FCK-boss: Ole fra Frederiksberg hjælper måske ikke

Stort guld-boost: FCM-profil tilbage på banen