FCK-boss om profil: Koster meget mere end 100 mio.

FC Københavns nytiltrådte sportsdirektør, Peter Christiansen, vi have “meget mere” end 100 millioner kroner for Jonas Wind.



Får Peter Christiansen sin vilje, kommer FC København til at tjene styrtende på Jonas Wind. Den nytiltrådte sportsdirektør mener, at Wind kan blive klubbens største salg nogensinde, siger han i programmet ‘Købsmændenes klub’ på Discovery+.

Selv om det vil være et tab at miste en toneangivende spiller og holdets topscorer, er “PC” ikke så bange for de sportslige konsekvenser. Pengene kan man jo brug på andre dygtige spillere.

– Hvis vi kan lave måske klubbens største salg på et tidspunkt med Jonas Wind – og det tror jeg, vi kan, fordi så dygtig er han faktisk – så skal vi jo også gøre det i respekt for helheden. Det giver måske også muligheden for at forstærke nogle idéer, nogle tanker om en bestemt spillestil ved nye spillere, der kommer ind.

Værten påpeger, at FC Københavns hidtil største salg er Andreas Cornelius, der skiftede til Cardiff City for omkring 90 millioner. Derpå spørger hun, om Peter Christiansen vil sælge Jonas Wind for 100 millioner.

– Jeg synes, vi skal have meget mere, svarer sportsdirektøren.

Se hele klippet, der også indeholder en sjov anekdote om Sibusiso Zuma, i videoen i toppen af denne artikel.

Uanset om Jonas Wind bliver solgt til sommer eller ej, kommer FCK formentlig til at give afkald på spillere. Klubbens tidligere højre back Lars Jacobsen giver her sit bud på, hvem FCK bør skille sig af med.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

PSG er i Champions League-finalen efter drama

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

AGF køber dansk profil

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Dansk træner vinder stor pris

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Aston Villa – Nottingham Forest

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Tv-vært stopper på Viaplay

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog