FCK-boss om profil: Koster meget mere end 100 mio.

FC Københavns nytiltrådte sportsdirektør, Peter Christiansen, vi have “meget mere” end 100 millioner kroner for Jonas Wind.



Får Peter Christiansen sin vilje, kommer FC København til at tjene styrtende på Jonas Wind. Den nytiltrådte sportsdirektør mener, at Wind kan blive klubbens største salg nogensinde, siger han i programmet ‘Købsmændenes klub’ på Discovery+.

Selv om det vil være et tab at miste en toneangivende spiller og holdets topscorer, er “PC” ikke så bange for de sportslige konsekvenser. Pengene kan man jo brug på andre dygtige spillere.

– Hvis vi kan lave måske klubbens største salg på et tidspunkt med Jonas Wind – og det tror jeg, vi kan, fordi så dygtig er han faktisk – så skal vi jo også gøre det i respekt for helheden. Det giver måske også muligheden for at forstærke nogle idéer, nogle tanker om en bestemt spillestil ved nye spillere, der kommer ind.

Værten påpeger, at FC Københavns hidtil største salg er Andreas Cornelius, der skiftede til Cardiff City for omkring 90 millioner. Derpå spørger hun, om Peter Christiansen vil sælge Jonas Wind for 100 millioner.

– Jeg synes, vi skal have meget mere, svarer sportsdirektøren.

Se hele klippet, der også indeholder en sjov anekdote om Sibusiso Zuma, i videoen i toppen af denne artikel.

Uanset om Jonas Wind bliver solgt til sommer eller ej, kommer FCK formentlig til at give afkald på spillere. Klubbens tidligere højre back Lars Jacobsen giver her sit bud på, hvem FCK bør skille sig af med.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Hård dom over Kvistgaarden

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Storroser 18-årig FCK-spiller

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Holland – Marokko

Frankrig – Sverige

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Superliga-klub tæt på FCK’er

Tyskland – Paraguay



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Elfenbenskysten – Norge

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Usikker på Chido Obi-transfer

Afviste Premier League-klubber