Kamil Wilczek fik en glimrende start i FC København med fire mål i sine første tre superligakampe under Ståle Solbakken, men siden hen er den polske angriber røget på bænken.
Med Jess Thorup ved roret har den tidligere Brøndby-profil blot fået fem korte indhop i forårets første seks kampe, hvilket ifølge FCK-cheftræneren skyldes flere ting.
– Der må jo være en grund til, at han sidder derude. Det er nok, fordi jeg lige nu ser nogle andre, der er bedre, og jeg tror roligt, jeg kan sige, at Wilczek passer lidt bedre, hvis man spillede et lidt andet system.
– Men det er klart, at jeg ser ham stadig som en mand, der kan komme ind lige nu og gøre en forskel.
– Vi må også sige, at Jonas Wind lige er blevet kåret som månedens spiller, og det er der nok en grund til. Han har gjort det rigtig godt sammen med nogle af dem omkring sig, og derfor er det lidt svært for Kamil lige nu, siger Jess Thorup efter onsdagens 2-1-sejr over Vejle.
FCK var mod oprykkerne i problemer, da der stod 1-1 langt hen i kampen, men alligevel blev Kamil Wilczek ikke skiftet ind i jagten på en sen sejr.
Jess Thorup forsikrer dog, at den 33-årige polak var med i overvejelserne.
– Det var også så tæt på, at jeg satte ham ind til sidst sammen med Mohamed Daramy for at skabe noget mere energi og bringe flere folk i feltet, men mit problem var lidt i forhold til, hvem jeg lige skulle tage ud.
– For mig handlede det om Rasmus Falk eller Jonas Wind, men det var til gengæld også de to, jeg syntes, der kunne gøre noget, så derfor valgte jeg at nøjes med Daramy denne gang, siger Thorup.
FCK har på det seneste spillet med en central angriber i form af Jonas Wind, der har tendens til at søge meget ned i banen og deltage i spillet, hvilket ikke på samme måde kendetegner Kamil Wilczeks spillestil.
Derfor har mange eksperter nævnt, at Wilczek ikke er en Jess Thorup-angriber, men det er ifølge cheftræneren forkert at konkludere.
– Det har slet ikke noget på sig. Det er kun, fordi vi lige nu spiller med én angriber, eller man kan også sige, at vi spiller med to brede angribere og så en 9’er/10’er i form af Jonas Wind, der falder ned, og det er ikke Kamil.
– Det er korrekt, at han er en anden type angriber, men man kan ikke sige, at han ikke er en Jess Thorup-angriber. Lige nu er der bare nogle, der er lidt bedre, med den måde vi sætter holdet sammen på, siger FCK-træneren.
FC Københavns næste opgave er på søndag, hvor der venter et lokalbrag mod Brøndby, for hvem Kamil Wilczek fra 2016 til 2020 scorede mål på samlebånd, og det kan meget vel blive til et gensyn på grønsværen.
– Det er et spørgsmål om tid, og der er en kamp lige om lidt. Det er tredje kamp på en uge, og det kan være, der er nogle, der er lidt mere trætte end andre, så det kan det være, han kan få det største ønske opfyldt; at komme tilbage på Brøndby Stadion og score, siger Jess Thorup.
Kamil Wilczek kom til FCK fra tyrkiske Göztepe i sommeren 2020 og skrev under på en treårig kontrakt.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
Benhård Brian Riemer-melding
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
Så blev det officielt
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
