Tipsbladet i Parken
FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen må lægge ører til meget i løbet af en sæson, og en stor del af det er kritik – anderledes kan det næsten ikke være, når man bestrider et af de største jobs i dansk fodbold og bliver målt og vejet hele tiden.
Men vinderen har som bekendt altid ret, og for anden sæson i træk kan Peter Christiansen sammen med kollegaerne fejre et dansk mesterskab, så noget gør han rigtigt, 48-årige "PC".
Søndag aften var smilet naturligt nok stort hos FC Københavns sportsdirektør, da han mødte Tipsbladet og resten af den skrevne presse efter guldfejringen i Parken.
– Selvfølgelig er vi glade og tilfredse. Det her år har jo været sindssygt – det er et år og to uger siden, at vi senest vandt mesterskabet. I mellemtiden har vi også spillet Champions League og vundet pokalen. Der er sket rigtig mange ting, og vi har fået sat nogle fine flueben, siger Peter Christiansen.
Når tingene ikke kører, er der altid kritik af dig. Hvordan er det så at stå her med The Double?
– Jeg er jo glad som alle andre i FC København, men det er også jeres job at finde hullerne i osten. Lige nu er der ikke så mange. Det er os, der står med det hele – jeg kan ikke se andre, der har løftet noget.
Hvad for et arbejde venter der dig nu?
– Det bliver altid en snak om, at nu kommer der et transfervindue, og så får jeg travlt. Det er jo et ongoing arbejde, som kører hele tiden, og jeg har allerede haft en masse gode snakke med Neestrup om, hvordan og hvorledes sommeren kan se ud. Vi ved godt, at vi ikke kan styre det hele selv, men når vi nu har en Champions League-kvalifikation, er det klart, at der er nogle ting, vi gerne vil have på plads tidligt. Men vi føler, vi er et godt sted og glæder os til at få folk tilbage fra skader.
Har du og Jordan Larsson kigget hinanden i øjnene og aftalt, at han skal blive i FCK?
– Han vil rigtig gerne blive, og vi vil gerne beholde ham. Så sent som ved middagstid i dag har vi siddet og forhandlet, så den proces er i fuld gang og har været det i noget tid.
Hvad er status med Mohamed Daramy?
– Jeg drømmer, og det samme bør I gøre i pressekorpset. Han er en gave til Superligaen og til FC København, så jeg kommer aldrig til at begrave den. Har vi bare en minimal mulighed, kommer jeg til at have en plads åben til ham.
Hvad siger Daramy selv?
– Han har været ret tydelig omkring, at han gerne vil tilbage og måle sig af i Ajax, men der skal også være spilletid til ham, og det skal han arbejde hårdt for, tror jeg.
Er der et punkt, hvor du føler, det er vigtigt, I får forstærket jer?
– Ja, det er der jo nok, men det bliver nogle trælse overskrifter i dag, hvis det ikke kommer til at handle om de spillere, som er her nu, og som har sat den tredje stjerne på trøjen. Jeg vil gerne vente lidt med den snak.
Skal I have en ny målmand, nu hvor Karl-Johan Johnsson smutter?
– Ja, det er et godt bud.
Hvad med Andreas Dithmer?
– Han er jo stadig et talent, der udvikler sig og trives godt i sin rolle som nummer tre. Kalle Johnsson har været en solid nummer to og har været en god buffer for Kamil Grabara – også da det på et tidspunkt eksploderede mellem ham og Mat Ryan. Han har gjort det godt, men nu er tiden inde til, at vi hver især skal andre veje.
Er du glad for den succes, Jordan Larsson og Diogo Goncalves har haft? Også med tanke på, at der har været andre indkøb, som ikke har gjort det godt?
– Jeg er glad for alle vores spillere. Vi ved, at nogle lykkes med det samme, nogle skal bruge noget tid, mens andre aldrig lykkes. Det er sådan, det er. Alle har en rolle og et aftryk på det her guld. Jeg har ingen forfængelighed i forhold til det der. Jeg ved, at nogle lykkes stort, mens andre ikke gør, slutter FC Københavns sportsdirektør.
Når FC København-truppen møder ind efter sommerferien venter blandt andet kvalifikationen til Champions League – her får du overblikket over FCK's mulige modstandere.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
NYHEDER
Medier fælder hård dom
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
NYHEDER
Superliga-profil skadet
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
Ramt af pointstraf
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
NYHEDER