Tipsbladet i Parken
FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen må lægge ører til meget i løbet af en sæson, og en stor del af det er kritik – anderledes kan det næsten ikke være, når man bestrider et af de største jobs i dansk fodbold og bliver målt og vejet hele tiden.
Men vinderen har som bekendt altid ret, og for anden sæson i træk kan Peter Christiansen sammen med kollegaerne fejre et dansk mesterskab, så noget gør han rigtigt, 48-årige "PC".
Søndag aften var smilet naturligt nok stort hos FC Københavns sportsdirektør, da han mødte Tipsbladet og resten af den skrevne presse efter guldfejringen i Parken.
– Selvfølgelig er vi glade og tilfredse. Det her år har jo været sindssygt – det er et år og to uger siden, at vi senest vandt mesterskabet. I mellemtiden har vi også spillet Champions League og vundet pokalen. Der er sket rigtig mange ting, og vi har fået sat nogle fine flueben, siger Peter Christiansen.
Når tingene ikke kører, er der altid kritik af dig. Hvordan er det så at stå her med The Double?
– Jeg er jo glad som alle andre i FC København, men det er også jeres job at finde hullerne i osten. Lige nu er der ikke så mange. Det er os, der står med det hele – jeg kan ikke se andre, der har løftet noget.
Hvad for et arbejde venter der dig nu?
– Det bliver altid en snak om, at nu kommer der et transfervindue, og så får jeg travlt. Det er jo et ongoing arbejde, som kører hele tiden, og jeg har allerede haft en masse gode snakke med Neestrup om, hvordan og hvorledes sommeren kan se ud. Vi ved godt, at vi ikke kan styre det hele selv, men når vi nu har en Champions League-kvalifikation, er det klart, at der er nogle ting, vi gerne vil have på plads tidligt. Men vi føler, vi er et godt sted og glæder os til at få folk tilbage fra skader.
Har du og Jordan Larsson kigget hinanden i øjnene og aftalt, at han skal blive i FCK?
– Han vil rigtig gerne blive, og vi vil gerne beholde ham. Så sent som ved middagstid i dag har vi siddet og forhandlet, så den proces er i fuld gang og har været det i noget tid.
Hvad er status med Mohamed Daramy?
– Jeg drømmer, og det samme bør I gøre i pressekorpset. Han er en gave til Superligaen og til FC København, så jeg kommer aldrig til at begrave den. Har vi bare en minimal mulighed, kommer jeg til at have en plads åben til ham.
Hvad siger Daramy selv?
– Han har været ret tydelig omkring, at han gerne vil tilbage og måle sig af i Ajax, men der skal også være spilletid til ham, og det skal han arbejde hårdt for, tror jeg.
Er der et punkt, hvor du føler, det er vigtigt, I får forstærket jer?
– Ja, det er der jo nok, men det bliver nogle trælse overskrifter i dag, hvis det ikke kommer til at handle om de spillere, som er her nu, og som har sat den tredje stjerne på trøjen. Jeg vil gerne vente lidt med den snak.
Skal I have en ny målmand, nu hvor Karl-Johan Johnsson smutter?
– Ja, det er et godt bud.
Hvad med Andreas Dithmer?
– Han er jo stadig et talent, der udvikler sig og trives godt i sin rolle som nummer tre. Kalle Johnsson har været en solid nummer to og har været en god buffer for Kamil Grabara – også da det på et tidspunkt eksploderede mellem ham og Mat Ryan. Han har gjort det godt, men nu er tiden inde til, at vi hver især skal andre veje.
Er du glad for den succes, Jordan Larsson og Diogo Goncalves har haft? Også med tanke på, at der har været andre indkøb, som ikke har gjort det godt?
– Jeg er glad for alle vores spillere. Vi ved, at nogle lykkes med det samme, nogle skal bruge noget tid, mens andre aldrig lykkes. Det er sådan, det er. Alle har en rolle og et aftryk på det her guld. Jeg har ingen forfængelighed i forhold til det der. Jeg ved, at nogle lykkes stort, mens andre ikke gør, slutter FC Københavns sportsdirektør.
Når FC København-truppen møder ind efter sommerferien venter blandt andet kvalifikationen til Champions League – her får du overblikket over FCK's mulige modstandere.
LIVE
LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
Afviser mesterskabssnak
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
FC København med overtidssejr over Randers
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Silkeborg-comeback giver håb
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
EKSKLUSIVT