FCK-direktør: Vi har forhandlet så sent som i dag

Guldsmilet var fremme hos FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen efter sidste runde i Superligaen.



Tipsbladet i Parken

FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen må lægge ører til meget i løbet af en sæson, og en stor del af det er kritik – anderledes kan det næsten ikke være, når man bestrider et af de største jobs i dansk fodbold og bliver målt og vejet hele tiden.

Men vinderen har som bekendt altid ret, og for anden sæson i træk kan Peter Christiansen sammen med kollegaerne fejre et dansk mesterskab, så noget gør han rigtigt, 48-årige "PC". 

Søndag aften var smilet naturligt nok stort hos FC Københavns sportsdirektør, da han mødte Tipsbladet og resten af den skrevne presse efter guldfejringen i Parken.

– Selvfølgelig er vi glade og tilfredse. Det her år har jo været sindssygt – det er et år og to uger siden, at vi senest vandt mesterskabet. I mellemtiden har vi også spillet Champions League og vundet pokalen. Der er sket rigtig mange ting, og vi har fået sat nogle fine flueben, siger Peter Christiansen.

Når tingene ikke kører, er der altid kritik af dig. Hvordan er det så at stå her med The Double?

– Jeg er jo glad som alle andre i FC København, men det er også jeres job at finde hullerne i osten. Lige nu er der ikke så mange. Det er os, der står med det hele – jeg kan ikke se andre, der har løftet noget.

Hvad for et arbejde venter der dig nu?

– Det bliver altid en snak om, at nu kommer der et transfervindue, og så får jeg travlt. Det er jo et ongoing arbejde, som kører hele tiden, og jeg har allerede haft en masse gode snakke med Neestrup om, hvordan og hvorledes sommeren kan se ud. Vi ved godt, at vi ikke kan styre det hele selv, men når vi nu har en Champions League-kvalifikation, er det klart, at der er nogle ting, vi gerne vil have på plads tidligt. Men vi føler, vi er et godt sted og glæder os til at få folk tilbage fra skader.

Har du og Jordan Larsson kigget hinanden i øjnene og aftalt, at han skal blive i FCK?

– Han vil rigtig gerne blive, og vi vil gerne beholde ham. Så sent som ved middagstid i dag har vi siddet og forhandlet, så den proces er i fuld gang og har været det i noget tid.

Hvad er status med Mohamed Daramy?

– Jeg drømmer, og det samme bør I gøre i pressekorpset. Han er en gave til Superligaen og til FC København, så jeg kommer aldrig til at begrave den. Har vi bare en minimal mulighed, kommer jeg til at have en plads åben til ham.

Hvad siger Daramy selv?

– Han har været ret tydelig omkring, at han gerne vil tilbage og måle sig af i Ajax, men der skal også være spilletid til ham, og det skal han arbejde hårdt for, tror jeg.

Er der et punkt, hvor du føler, det er vigtigt, I får forstærket jer?

– Ja, det er der jo nok, men det bliver nogle trælse overskrifter i dag, hvis det ikke kommer til at handle om de spillere, som er her nu, og som har sat den tredje stjerne på trøjen. Jeg vil gerne vente lidt med den snak.

Skal I have en ny målmand, nu hvor Karl-Johan Johnsson smutter?

– Ja, det er et godt bud.

Hvad med Andreas Dithmer?

– Han er jo stadig et talent, der udvikler sig og trives godt i sin rolle som nummer tre. Kalle Johnsson har været en solid nummer to og har været en god buffer for Kamil Grabara – også da det på et tidspunkt eksploderede mellem ham og Mat Ryan. Han har gjort det godt, men nu er tiden inde til, at vi hver især skal andre veje.

Er du glad for den succes, Jordan Larsson og Diogo Goncalves har haft? Også med tanke på, at der har været andre indkøb, som ikke har gjort det godt?

– Jeg er glad for alle vores spillere. Vi ved, at nogle lykkes med det samme, nogle skal bruge noget tid, mens andre aldrig lykkes. Det er sådan, det er. Alle har en rolle og et aftryk på det her guld. Jeg har ingen forfængelighed i forhold til det der. Jeg ved, at nogle lykkes stort, mens andre ikke gør, slutter FC Københavns sportsdirektør.

Når FC København-truppen møder ind efter sommerferien venter blandt andet kvalifikationen til Champions League – her får du overblikket over FCK's mulige modstandere







LIVE

TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Viaplay deler stor nyhed

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Hemmelig samtale med storklub

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Ruben Amorim gjorde det aldrig

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Chokskifte?



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Rekordtransfer?

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Mere aktivitet på vej i FC København

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Angriber meldes tæt på

Kontramelding om transfer

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

FBI Boston fælder dansk rigmand

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Spøjs spiller på besøg i Danmark